
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000598
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Мельника С.І., представника відповідача Гурняк О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-Новий Розділ" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» (далі - ТОВ «Енергія-Новий Розділ», позивач) 06.02.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу № 6144 від 22.10.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» (код ЄДРПОУ 33525073)». Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при включенні ТОВ «Енергія-Новий Розділ» до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2018 рік відповідач порушив вимоги податкового законодавства, а саме: при виборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПК України) не враховано вимоги пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ ПК України в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов`язання платника податків, зокрема, включено період з 01.01.2015 по 01.10.2015; сформовано перелік платників податків до розділу І, ІІ плану-графіка без врахування відсутності критеріїв ризиків, передбачених пунктом 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. За цих обставин позивач вважає, що наказ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с.17-18), просить суд відмовити в задоволенні позову ТОВ «Енергія-Новий Розділ» в повному обсязі. Представник відповідач зазначає, що при прийнятті наказу відповідач дотримався процедури його прийняття, правомірно включивши позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2018 рік.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ТОВ «Енергія-Новий Розділ» зареєстроване як юридична особа 03.08.2005 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 33525073 (а.с. 10-12).
В.о. голови ДФС України 20.12.2017 затвердив план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, відповідно до котрого проведення документальної планової перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» заплановано на листопад 2018 року за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 року (а.с. 25,26). План-графік документальних планових перевірок на 2018 оприлюднено на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади - ДФС України (а.с. 27).
22.10.2018 ГУ ДФС у Львівській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, пп.75.1.2 п.75.1 статті 75, п. 82.1 статті 82 ПК України згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків прийняло наказ № 6144 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» (код ЄДРПОУ 33525073)». Цим наказом відповідач призначив проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» в листопаді 2018 за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби. Відповідно до цього наказу перевірка повинна розпочатися з 12.11.2018, тривалістю 20 робочих днів (а.с. 9).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункт 20.1.4. п. 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано статтею 77 ПК України.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з пунктом 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій пункту 77.2 статті 77 ПК України).
Відповідно до статті 77 розділу ІІ ПК України наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок № 524). Цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку № 524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ ПК України. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Як зазначено в пункту 4 розділу І Порядку № 524 при відборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Кодексу необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов`язання платника податків, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу ІІ Кодексу в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Згідно з пунктом 102.1. статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Пунктами 1- 3 розділу ІІІ Порядку № 524 визначено, що до розділів І, ІІ плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження (пункт 1).
Формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період. При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік (пункт 2).
До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів. До підрозділу А насамперед включаються платники податків, які мають не менше трьох критеріїв високого ступеня ризику та обсяги доходів або обсяги постачання для головних управлінь (далі - ГУ) ДФС у Дніпропетровській, Київській областях, місті Києві, що дорівнюють або більше 100 млн грн, для ГУ ДФС у Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Харківській областях - дорівнюють або більше 50 млн грн, для Офісу великих платників податків - дорівнюють або більше 10 000 млн грн, для інших ГУ ДФС - дорівнюють або більше 20 млн грн (у розрахунку на рік) (пункт 3).
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (пункт 77.4. статті 77 ПК України).
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (пункт 77.6 статті 77 ПК України).
При вирішенні цього спору суд керується такими міркуваннями:
за приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Право контролюючого органу проводити, зокрема, документальні планові виїзні перевірки закріплено пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, який серед іншого визначає, що документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Отже, єдиною підставою для проведення планової документальної виїзної перевірки є включення платника податків до відповідного плану-графіку проведення таких перевірок.
ДФС України сформувала та затвердила план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2018 рік, про що повідомила Головні управління ДФС в областях (а.с.25). Згідно витягу з плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, документальна перевірка ТОВ «Енергія-Новий Розділ» запланована на листопад 2018 року за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби (а.с. 26). Згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних перевірок 22.10.2018 ГУ ДФС у Львівській області прийняло наказ № 6144 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ».
ТОВ «Енергія-Новий Розділ» вважає протиправним включення підприємства до план-графіка проведення документальних перевірок на 2018 з огляду на те, що не враховано норми пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ ПК України в частині граничних термінів проведення перевірки, зокрема, включено період з 01.01.2015 по 01.10.2015 та сформовано перелік платників податків до розділу І, ІІ плану-графіка без врахування відсутності критеріїв ризиків, передбачених пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 524.
Суд звертає увагу, що ДФС України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, наділена повноваженням щодо формування, внесення змін та затвердження плану-графіку перевірок, тому оскаржуваний позивачем наказ прийнято ГУ ДФС у Львівській області на підставі обов`язкового до виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, який затверджений в.о. голови ДФС України. Суд зазначає, що приймаючи наказ про проведення планової документальної перевірки платника податків, відповідач не уповноважений перевіряти обґрунтованість включення такого платника податків до плану-графіку проведення планових документальних перевірок. Достатньою умовою для прийняття такого наказу є наявність платника податків у відповідному плані-графіку. Суд не бере до уваги посилання позивача на критерії відбору платників податків - юридичних осіб, оскільки застосування критеріїв відбору платників податків-юридичних осіб за ступенем ризику є внутрішньою процедурою контролюючого органу, що застосовує такі з урахуванням даних інформаційних систем ДФС. При цьому суд враховує, що остання документальна перевірка позивача була проведена в 2013 році за період з 01.10.2011 по 30.09.2012, а відтак з дотриманням періодичності проведення такої перевірки.
Суд вважає безпідставним посилання позивача на норми пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ ПК України в частині граничних термінів проведення перевірки, зокрема, що включено період з 01.01.2015 по 01.10.2015. Суд погоджується з доводами відповідача про те, що встановлений пунктом 102.1 статті 102 ПК України строк давності 1095 днів обмежується не кількістю днів перевірки, а її періодом, а саме 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Суд зазначає, що позивач не довів перевищення відповідачем при встановлені періоду, що підлягав перевірці, строку давності 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом. Тому включення контролюючим органом періоду перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» з 01.01.2015 по 01.10.2015 не свідчить про протиправність наказу на проведення такої.
Така позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду від 01.10.2018 у справі № 819/101/18.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що наказ № 6144 від 22.10.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Новий Розділ» (код ЄДРПОУ 33525073)» відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, оскільки прийняте в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначений ПК України. Тому суд вважає, що підстав для скасування цього наказу немає.
З огляду на висновки суду по суті спору, понесені ТОВ «Енергія-Новий Розділ» судові витрати не відшкодовуються та покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» (81652, Львівська область, місто Новий Розділ, вул. Грушевського, буд. 37; ідентифікаційний номер 33525073) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) про визнання протиправним та скасування наказу, - відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 10.06.2019.
Суддя Москаль Р.М.