
УХВАЛА
м. Черкаси
10 червня 2019 року Справа № 580/1619/19
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про скасування рішення та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
20 травня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення протокол №42/2 від 16.06.2017 відповідача про розгляд заяви для призначення пенсії позивачу;
2) зобов?язати відповідача розглянути документи позивача та призначити пенсію за віком на пільгових умовах (робота за списком №2, відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П. від 27.05.2019 позовну заяву залишено без руху, тривалістю на десять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
04.06.2019 (в термін встановлений судом) від позивача на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху надійшло клопотання (вх.№13754/19 від 04.06.2019), до якої додано копію позовної заяви. В поданій позовній заяві позивач просить поновити строк звернення до суду. Обгрунтовуючи дане клопотання позивач зазначив, що оскаржуване рішення ним отримано листом від 23.04.2019 №173/Ф-10.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, в тому числі подані в порядку виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху, суддя зазначає таке.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, законодавством регламентовано чіткі строки звернення до суду з адміністративним позовом, перебіг яких починається з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення свого права або законного інтересу, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на захист.
Початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа дізналася, або повинна була дізнатись про порушення. Зазвичай ці два моменти збігаються, але це не обов`язково. Тому, при визначенні початку цього строку суд з`ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з`ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням. Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 05 липня 2018 року по справі №810/384/17.
Таким чином, законодавством передбачено, що у разі, якщо особа не знала про порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Суддею з матеріалів справи встановлен, що 16.03.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням, яке оформлено протоколом №42/2 від 16.06.2017 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже, період, з якого розпочинається порушення прав позивача, є червень 2017 року, тоді ж позивач і повинен був дізнатись про порушення свого права.
При цьому незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Вказана правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі №344/9166/17.
З огляду на це, позивач повинен також ґрунтовно мотивувати, що він не міг дізнатися про порушення свого права, що також випливає із загального правила, встановленого частиною 1 статті 71 КАС України, про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Вказана правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 30 жовтня 2018 року у справі № 826/6667/16.
Таким чином суддя зазначає, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення протокол №42/2 від 16.06.2017 відповідача про розгляд заяви для призначення пенсії позивачу, однак до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом позивач звернувся лише 20.05.2019, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно частин першої та другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи вищевикладене, суддя вбачає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 121, 160, 161, 169, КАС України, суддя
ухвалив:
Продовжити процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про скасування рішення та зобов?язання вчинити дії.
Надати позивачу для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви строк тривалістю десять днів з дня отримання копії даної ухвали.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.П. Тимошенко