
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2019 року справа №320/886/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області, в якому просить суд:
- визнати противоправним рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №3493 від 20.11.2018 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , пенсію по віку зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з моменту набуття права на неї, тобто з 06.04.2016.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у зв`язку із досягненням пільгового пенсійного віку він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі пункту першого частини першої статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, відповідачем безпідставно відмовлено йому у призначенні такої пенсії з посиланням на недостатність первинних документів, які підтверджують факт, період та місцеперебування позивача у зоні відчуження та на відсутність довідки ф.122.
Ухвалою суду від 25.02.2019 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі.
Відповідач проти позову заперечував, подав до суду письмовий відзив у якому зазначив, що з документів, які надані Пенсійному органу для призначення пенсії зі зниженням віку, неможливо встановити факт перебування позивача на заходах ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Протокольною ухвалою суду від 22.05.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року, категорія 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 30.12.1987 року та дублікатом посвідчення виданого замість посвідчення № НОМЕР_3 , серія НОМЕР_4 виданого 02.11.2016 року Київською обласною державною адміністрацією.
З 24.06.1986 року по 22.01.1987 рік позивач працював водієм в Бориспільському автотранспортному підприємстві 11068, що підтверджується записом в трудовій книжці.
У зв`язку з надзвичайним станом, що склався веаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, на підставі відповідних нормативно - правових актів, позивача та інших водіїв даного підприємства було відряджено в зону відчуження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З 26 липня 1986 року позивач був відряджений, як водій Бориспільському автотранспортному підприємстві 11068 на автомобілі ГАЗ-52-01 державно номерний знак НОМЕР_5 в розпорядження ТЕП 11096 для роботи в м. Прип`ять, строк відрядження з 26.07.1986р. по 2.08.1986 р., що підтверджується наказом по Бориспільському АТП 11068 №51к від 25 липня 1986 року, підстава розпорядження Київського обласного управління вантажного автотранспорту.
З 28 липня по 2 серпня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За вказаний період по виконанню робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі за липень місяць 1986 року в сумі 19 карбованців 94 копійок та серпень місяць 1986 року в сумі 56 карбованців 40 копійок, що підтверджується витягом з особистих карток по нарахуванню заробітної плати працівників автотранспортного підприємства, як учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
Додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі виплачувалась відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06. 1986 року за № 207-7, що в свою чергу також засвідчує факт роботи у зоні відчуження в місті Прип`ять, а саме: з 28 липня по 2 серпня 1986 року.
Встановлені обставини були підставою для видачі позивачу в подальшому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2).
Згідно особової картки працівника позивача слідує, що йому щорічно надається додаткова відпустка як учаснику, що виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до наказів ВАТ «Акціонерна Компанія Київводоканал» №460 за 2014 рік, №343 за 2015 рік, №492 за 2016 рік, №1876 за 2017 рік та №2589 за 2018 рік слідує, що позивачу щорічно надаються додаткові відпустки на 16 календарних днів як учаснику, що виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Станом на час звернення до суду із вказаним адміністративним позовом позивач досяг п`ятдесятирічного віку, що підтверджується копію паспорта громадянина України.
Згідно із посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1986 році не менше 5 календарних днів.
14 листопада 2018 року позивач звернувся до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про призначення пільгової пенсії згідно із вимогами ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.
Рішенням №3493 від 20.11.2018 року Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило мені у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які дають право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Вважаючи таку відмову відповідача незаконною та такою, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильсько) катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема: учасникам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, азі липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, мають право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до статті 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Відповідно до абзацу 4 пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Таким чином, основним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Відмовляючи мені в призначенні пільгової пенсії по причині відсутності первинних документів про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Відповідач вважає, що наявність посвідчення ліквідатора наслідків на Чорнобильській АЕС другої категорії не дає права мені на призначення пенсії на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Частиною п`ятою пункту 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
У разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме; табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні; копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати: інші первинні документи, які містять дані про місце, термін (період) та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Наявність перелічених даною нормою документів перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто відсутність необхідного для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.
Таким чином, під час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №117404 від 30.12.1987 року відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи необхідні для встановлення зазначеного статусу. Тобто статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, встановлений державою в особі компетентного органу.
Відповідач не заперечує про наявність у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вже зазначалось вище, документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі і зменшення пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, та те, що єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006р. та 04.09.2015р. (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а відповідно) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи викладене, особи які віднесені до II категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме на підставі їхнього перебування - роботи у зоні відчуження автоматично мають право на пільги, встановлені ч.1 ст. 55 Закону.
Таким чином, при встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії та видачі відповідного посвідчення, яке згідно вказаного є безумовним підтвердження наявності відповідного статусу у особи, вже було підтверджено та встановлено факт перебування позивача у відповідний період у зоні відчуження, оскільки у випадку іншого, підстави для видачі позивачу посвідчення 2 категорії були б відсутні.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про протиправність та незаконність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати противоправним рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №3493 від 20.11.2018 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , пенсію по віку зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з моменту набуття права на неї, тобто з 06.04.2016.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.