
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2019 року справа № 810/587/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
від 26.05.2016 № 2864-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 26324,32 грн.;
від 26.05.2016 № 2859-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 48913,28 грн.;
від 30.05.2016 № 2918-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 57157,14 грн.;
від 30.05.2016 № 2888-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 143179,36 грн.;
від 26.05.2016 № 2865-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 7762,32 грн.;
від 26.05.2016 № 2860-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 52940,64 грн.
від 29.06.2017 №21316-13, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 143179,36 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому не належить право оренди (користування) земельними ділянками сільськогосподарського призначення (для ведення фермерського господарства), за користування якими йому нараховано податкові зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб", окрім ділянки, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області. Позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень - рішень за оренду земельних ділянок у 2016 році відповідно до шести договорів оренди землі від 17.11.2014 укладених між ним та Головним управлінням Держземагенства у Київській області, контролюючим органом не взято до уваги, що два з цих договорів у січні та лютому 2016 року визнані в судовому порядку недійсними; два - розірвано сторонами в добровільному порядку в лютому 2016 року; один - вважається неукладеним, оскільки земельна ділянка на підставі наказу ГУ Держземагенства у Київській області від 16.12.2014 №10-13772/5 була розділена на дві нові земельні ділянки; а за одну - позивачем погашено заборгованість з орендної плати. Таким чином, на думку позивача, у нього відсутні будь-які зобов`язання щодо сплати земельного податку, а у відповідача відповідно відсутні підстави для нарахування орендної плати та винесення спірних рішень. Крім того, позивач наголошує на тому, що спірні податкові повідомлення-рішення були винесені контролюючим органом з грубим порушенням податкового законодавства, оскільки про їх існування позивач дізнався тільки отримавши в грудні 2016 року лист податкового органу з вимогою терміново погасити податкову заборгованість по орендній платі за земельні ділянки та адміністративний позов про стягнення податкового боргу.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що посадові особи Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржувані податкові повідомлення - рішення, якими позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" прийняті відповідачем правомірно та на підставі тих даних, що були наявні на час винесення рішень у Державних реєстрах, у зв`язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 (суддя ОСОБА_2) відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У зв`язку зі звільненням ОСОБА_2 з посади судді Київського окружного адміністративного суду проведено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи № 810/587/17.
14.07.2017 дану адміністративну справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.07.2017).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2017 суддею Василенко Г.Ю. прийнято до провадження адміністративну справу № 810/587/17 та призначено судове засідання.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 витребувано від Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області розрахунок податкового зобов`язання та копії документів на підставі яких було нараховане податкове зобов`язання за 2017 рік щодо сплати орендної плати з фізичних осіб у розмірі 143179,36 грн. та зупинено провадження у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 поновлено провадження у справі, визначено що справа буде розглядатись за новими процесуальними правилами в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Про дату, час та місце судового засідання сторони були повідомлені належним чином.
У призначений день і час сторони до суду не з`явились: позивач подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження; відповідач проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
За таких обставин суд, на підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив здійснювати подальший розгляд справи за відсутності представників сторін у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як убачається з матеріалів справи, 17.11.2014 між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держземагенства у Київській області були укладені наступні договори оренди землі:
1) Договір оренди землі загальною площею 44,6957 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка знаходиться на території Ємчиської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п. 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі риті. - 21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.. 50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 38 135 грн. 26 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
2) Договір оренди землі загальною площею 38,2492 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), яка знаходиться па території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п. 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі ріллі - 21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.. 50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 32 634 грн. 98 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
3) Договір оренди землі загальною площею 41,3985 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п. 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі ріллі - 21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 35 322 грн. 02 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
4) Договір оренди землі загальною площею 111,9633 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), яка знаходиться на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п,- 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення, суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі ріллі -21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.. 50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 95 529 грн. 32 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5) Договір оренди землі загальною площею 6,0700 га (кадастровий номер НОМЕР_5 ), яка знаходиться на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п. 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі ріллі -21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.. 50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 5 179 грн. 04 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
6) Договір оренди землі загальною площею 20,5851 га (кадастровий номер НОМЕР_6 ), яка знаходиться на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Згідно абзацу другого п. 5 договору оренди сторони погодили, що «До моменту набрання чинності рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначення суми орендної плати, що вноситься орендарем згідно цього договору, здійснюється за даними про середній розмір нормативної грошової оцінки площі ріллі по Київській області, з розрахунку за 1 га площі ріллі - 21 330 грн. 50 коп. (двадцять одна тисяча триста тридцять грн.. 50 коп.), з урахуванням коефіцієнта індексації станом на 01.01.2014 року».
Згідно п. 9 договору оренди землі встановлено розмір орендної плати у грошовій формі в розмірі 17 563 грн. 62 коп. на рік, що становить 4 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Судом також встановлено, що на земельну ділянку площею 44,6957 га кадастровий номер НОМЕР_1 , яка розташована на території Ємчиської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди земельної ділянки припинено згідно рішення Миронівського районного суду Київської області від 16 лютого 2016 року у справі №371/1969/15 - ц, відповідно до якого визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 17.11.2014 між ГУ Держземагенства у Київській області та ОСОБА_1 , що підтверджується копією судового рішення та відомостями з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №74820382 від 05.12.2016 13:06:01 (Ємчихська сільська рада). Окрім того, зазначена земельна ділянка з часу виникнення у ОСОБА_1 . права оренди на земельну ділянку з 26.05.2015 (дати державної реєстрації договору оренди землі) та до часу прийняття Миронівським районним судом Київської області рішення від 16 лютого 2016 року, перебувала у фактичному користуванні громадянина ОСОБА_3 , що підтверджується судовим рішенням, листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015 та актом обстеження земельної ділянки Державної інспекції сільського господарства в Київській області №04-19/76 від 03.09.2015;
- на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер НОМЕР_4 , яка розташована на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди припинено у зв`язку із здійсненням державної реєстрації припинення земельної ділянки 12.12.2014 у зв`язку з її розділенням, що підтверджується Повідомленням про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру складеного 12.06.2015 Державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагенства у Миронівському районі Київської області та відомостями з Публічної кадастрової карти України, а також листом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 12.01.2017 № 29-1021-99.2-14/2-17, листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015 та актом обстеження земельної ділянки Державної інспекції сільського господарства в Київській області №04-19/75 від 03.09.2015;
- на земельну ділянку площею 41,3985 га кадастровий номер НОМЕР_3 , яка розташована на території Олександрійської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди на земельну ділянку припинено згідно рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2016 у справі №910/26992/15, яке набрало законної сили, що підтверджується відповідним судовим рішенням та відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 74825424 від 05.12.2016 13:39:50 (Олександрівська сільська рада). Окрім того, зазначена земельна ділянка з часу виникнення у ОСОБА_1 . права оренди на земельну ділянку з 26.05.2015 року (дати державної реєстрації договору оренду землі) й до часу прийняття Миронівським районним судом Київської області рішення від 13 січня 2016 року, перебувала у фактичному користуванні іншої особи, що підтверджується листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015;
- на земельну ділянку площею 6,0700 га кадастровий номер НОМЕР_5 , яка розташована на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди припинено з 05.02.2016, що підтверджується Угодою про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016, актом приймання-передачі об`єкта оренди від 05.02.2016, відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 54655581 від 05.03.2016 19:10:02 (Юхнівська сільська рада);
- на земельну ділянку площею 20,5851 га кадастровий номер НОМЕР_6 , яка розташована на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди припинено з 05.02.2016, що підтверджується Угодою про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016 р., актом приймання-передачі об`єкта оренди від 05.02.2016, відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 54655434 від 05.03.2016 18:54:28 та № 74822556 від 05.12.2016 13:21:20 (Юхнівська сільська рада).
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 погашено заборгованість у сумі 32634,98 грн. з орендної плати за земельну ділянку загальною площею 38,2492 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області, що підтверджується копією квитанції №0.0.697251392.1 від 30.01.2017.
Білоцерківською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пунктом 286.5 статті 286 Податкового кодексу України винесені податкові повідомлення - рішення:
від 26.05.2016 № 2864-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 26324,32 грн.;
від 26.05.2016 № 2859-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 48913,28 грн.;
від 30.05.2016 № 2918-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 57157,14 грн.;
від 30.05.2016 № 2888-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 143179,36 грн.;
від 26.05.2016 № 2865-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 7762,32 грн.;
від 26.05.2016 № 2860-17, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 52940,64 грн.
від 29.06.2017 № 21316-13, згідно з яким позивачу визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" у сумі 143179,36 грн.
З пояснень позивача, зазначених у позовній заяві, вбачається що про наявність заборгованості він дізнався, отримавши в грудні 2016 року лист - повідомлення №5639/10/15-0-18/ від 12.12.2016 за підписом заступника начальника - начальника Миронівського відділення Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області О.О. Сколота, відповідно до якого податковий орган повідомив позивача, що станом на 01.12.2016 за ним рахується заборгованість по орендній платі за землю на загальну суму 336277,07 грн. (термін виникнення заборгованості - 29.08.2016) та попередив, що в разі несплати орендної плати за землю, Миронівське відділення Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, буде вимушена звернутись до орендодавця з питанням припинення права користування зазначеними земельними ділянками ( в порядку ст. 141 Земельного кодексу України).
Також, позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення (їх копії) він отримав, 30.12.2016, поштою в додатках до адміністративного позову про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу.
Отримавши вищевказаний лист - повідомлення податкового органу №5639/10/15-0-18/ від 12.12.2016, позивач направив до контролюючого органу пояснення від 20.12.2016 та від 26.12.2016, в яких, зокрема, зазначив, що він не є платником орендної плати, оскільки земельні ділянки, за користування якими йому нараховані податкові зобов`язання, згідно витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно не рахуються в оренді за ОСОБА_1 , окрім однієї ділянки загальною площею 38,2492 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_2 ), а також повідомив, що йому не надсилались податкові повідомлення-рішення щодо нарахованих сум з орендної плати, у порядку, передбаченому Податковим кодексом України, у зв`язку з чим він не мав можливості вчасно на них відреагувати.
До зазначених пояснень позивачем було додано: копії інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05.12.2016 №№ 74823294 (Олександрівська сільська рада), 74822556 (Юхнівська сільська рада), 74825424 (Олександрівська сільська рада), 74820382 (Ємчихська сільська рада); угоди про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016 (Юхнівська сільська рада, земельна ділянка кадастровий № НОМЕР_6 загальною площею 20,5851 га); угоди про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016 (Юхнівська сільська рада, земельна ділянка кадастровий № НОМЕР_7 загальною площею 6,0700 га); копію повідомлення від 12.06.2015 про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру на земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_4 загальною площею 111,9633 га для ведення фермерського господарства на території Вікторівської сільської ради так як інформація в Державному земельному кадастрі відсутня.
Копії всіх вищезазначених документів наявні в матеріалах справи.
Ураховуючи наведені обставини, позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Питання виникнення права користування земельними ділянками, його здійснення та припинення врегульовано Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі», а відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, у тому числі зі сплати орендної плати з фізичних осіб, їх адміністрування, визначення платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства - Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу, використання землі в Україні є платним.
Згідно з пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до пункту 287.1. статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
В силу приписів статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 286.1. статті 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України).
Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаній використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України «Про оренду землі»).
Однією з істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України «Про оренду землі»).
Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст. 17 Закону України «Про оренду землі»).
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 17.11.2014 між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держземагенства у Київській області були укладені шість договорів оренди земельних ділянок:
1) договір оренди землі загальною площею 44,6957 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка знаходиться на території Ємчиської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік;
2) договір оренди землі загальною площею 38,2492 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), яка знаходиться па території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської і області строком на 21 рік;
3) договір оренди землі загальною площею 41,3985 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік;
4) договір оренди землі загальною площею 111,9633 га (кадастровий номер НОМЕР_4 ), яка знаходиться на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік;
5) договір оренди землі загальною площею 6,0700 га (кадастровий номер НОМЕР_5 ), яка знаходиться на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік;
6) договір оренди землі загальною площею 20,5851 га (кадастровий номер НОМЕР_6 ), яка знаходиться на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області строком на 21 рік.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, що 1) на земельну ділянку площею 44,6957 га кадастровий номер НОМЕР_1 , яка розташована на території Ємчиської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди земельної ділянки припинено згідно рішення Миронівського районного суду Київської області від 16 лютого 2016 року у справі №371/1969/15 - ц, відповідно до якого визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 17.11.2014 між ГУ Держземагенства у Київській області та ОСОБА_1 , що підтверджується копією судового рішення та відомостями з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №74820382 від 05.12.2016 13:06:01 (Ємчихська сільська рада). Окрім того, зазначена земельна ділянка з часу виникнення у ОСОБА_1 . права оренди на земельну ділянку з 26.05.2015 (дати державної реєстрації договору оренди землі) та до часу прийняття Миронівським районним судом Київської області рішення від 16 лютого 2016 року, перебувала у фактичному користуванні громадянина ОСОБА_3 , що підтверджується цим судовим рішенням, листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015 та актом обстеження земельної ділянки Державної інспекції сільського господарства в Київській області №04-19/76 від 03.09.2015;
2) на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер НОМЕР_4 , яка розташована на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області, у зв`язку з здійсненням державної реєстрації припинення земельної ділянки 12.12.2014 у зв`язку з її розділенням, що підтверджується Повідомленням про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру складеного 12.06.2015 Державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагенства у Миронівському районі Київської області та відомостями з Публічної кадастрової карти України, а також листом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 12.01.2017 № 29-1021-99.2-14/2-17, листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015 та актом обстеження земельної ділянки Державної інспекції сільського господарства в Київській області №04-19/75 від 03.09.2015;
3) на земельну ділянку площею 41,3985 га кадастровий номер НОМЕР_3 , яка розташована на території Олександрійської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди на земельну ділянку припинено згідно рішення Господарського суду міста Києва від 13.01.2016 у справі №910/26992/15, яке набрало законної сили, що підтверджується відповідним судовим рішенням та відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 74825424 від 05.12.2016 13:39:50 (Олександрівська сільська рада); Окрім того, зазначена земельна ділянка з часу виникнення у ОСОБА_1 . права оренди на земельну ділянку з 26.05.2015 року (дати державної реєстрації договору оренду землі) й до часу прийняття Миронівським районним судом Київської області рішення від 13 січня 2016 року, перебувала у фактичному користуванні іншої особи, що підтверджується листом Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 17.09.2015;
4) на земельну ділянку площею 6,0700 га кадастровий номер НОМЕР_5 , яка розташована на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди припинено з 05.02.2016, що підтверджується Угодою про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016, актом приймання-передачі об`єкта оренди від 05.02.2016, відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 54655581 від 05.03.2016 19:10:02 (Юхнівська сільська рада);
5) на земельну ділянку площею 20,5851 га кадастровий номер НОМЕР_6 , яка розташована на території Юхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, право оренди припинено з 05.02.2016, що підтверджується Угодою про припинення договору оренди земельної ділянки від 05.02.2016 р., актом приймання-передачі об`єкта оренди від 05.02.2016, відомостями з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 54655434 від 05.03.2016 18:54:28 та № 74822556 від 05.12.2016 13:21:20 (Юхнівська сільська рада).
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 погашено заборгованість у сумі 32634,98 грн. з орендної плати за земельну ділянку загальною площею 38,2492 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Миронівського району Київської області, що підтверджується копією квитанції №0.0.697251392.1 від 30.01.2017.
Доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Стаття 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлює, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Стаття 4 цього ж Закону визначає, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Оскільки, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (Державний реєстр прав) почав діяти з 01 січня 2013 року, будь-яке право оренди земельної ділянки підлягає обов`язковій реєстрації у Державному реєстрі прав.
Таким чином, обов`язковому внесенню до Державного реєстру прав підлягає інформація про укладені договори оренди земельних ділянок між позивачем та Головним управлінням Держземагенства у Київській області, в тому числі про продовження дії договорів, якщо такі угоди взагалі укладались.
Проте, відповідно до довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, копія яких наявна в матеріалах справи, будь-яка інформація щодо реєстрації будь-яких речових прав стосовно земельних ділянок, що є предметом вищевказаних договорів - відсутня.
Суд зазначає, що відповідачем не надано жодних доказів того, що позивач продовжував використовувати земельні ділянки на момент винесення контролюючим органом спірних податкових повідомлень - рішень.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не належить право оренди (користування) земельними ділянками сільськогосподарського призначення (для ведення фермерського господарства), за користуваннями якими йому нараховано податкові зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб, у зв`язку з чим податкові зобов`язання з орендної плати за землю, нараховані контролюючим органом безпідставно.
Пунктом 286.5 статті 286 та пунктом 287.5 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Отже, податкове зобов`язання, визначене контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні, набуває статусу податкового боргу після спливу 60 днів з дня вручення платнику податків податкового повідомлення-рішення.
Загальні вимоги та правила направлення платнику податків рішень контролюючого органу визначені у статті 42 Податкового кодексу України, а спеціальні (щодо направлення податкових повідомлень-рішень) у статті 58 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Аналогічні за змістом вимоги містить чинний Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28 грудня 2015 року, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254 (далі - Порядок), відповідно до пунктів 3, 5, 6 якого податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи рекомендованим листом з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 Кодексу (пункт 3).
Якщо пошта (поштова служба) не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням платника податків (посадових осіб платника податків), їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення (пункт 5).
У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом при його надісланні, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручено платнику податків. У разі встановлення такої помилки працівник структурного підрозділу, до функцій якого належить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечує виправлення допущених при надісланні податкового повідомлення-рішення помилок та надсилає його повторно не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного повідомлення пошти (поштової служби) (пункт 6).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення направляється фізичній особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення щодо вручення платнику особисто чи його представникові або щодо неможливості вручити з певних причин.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач, також, посилався на те, що йому у встановленому законодавством порядку не надсилались оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими податковий орган визначив ОСОБА_1 суму грошового зобов`язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб", а дізнався він про них тільки отримавши лист-повідомлення від 12.12.2016 №11052/10/10-02 та копію адміністративного позову про стягнення податкового боргу, в додатках до якого вони були додані.
Суд зазначає, що податковим органом, доказів направлення позивачу спірних податкових повідомлень-рішень рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення суду не надано.
З урахуванням встановлених під час розгляду справи обставин, суд, оцінивши докази, які є у справі в їх сукупності, приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо та з порушенням, передбаченого п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, порядку, а отже є неправомірними і підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість прийнятих ним оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у загальному розмірі 4794,56 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 5, 7-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.05.2016 № 2864-17; від 26.05.2016 № 2859-17; від 30.05.2016 № 2918-17; від 30.05.2016 № 2888-17; від 26.05.2016 № 2865-17; від 26.05.2016 № 2860-17; від 29.06.2017 №21316-13.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4794 (чотири тисячі сімсот дев`яносто чотири) грн. 56 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.