
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 лютого 2012 року 10:50 № 2а-4614/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справуза позовом Повного товариства «Ломбард Україна»
до Державної податкової інспекції у Солом`янському районі м. Києва
про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ПТ «Ломбард Україна`звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Солом`янському районі м. Києва про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у ломбардному відділенні в дні, вказані в акті, не було зроблено жодної розрахункової операції, при роздрукуванні щоденного фіскального звіту друкувались копії фіскальних звітів за останню зміну. В разі, якщо після виконання останнього z- звіту в РРО не було проведено жодної розрахункової операції, тобто робоча зміна в РРО не розпочалася, при виконанні фіскального звітного чеку друкується копія звіту за останню зміну, а тому висновок податкового органу про незабезпечення щоденного друку та зберігання звітів безпідставний.
Відповідач проти позову заперечив та просить суд відмовити в задоволені адміністративного позову, оскільки перевіркою встановлено порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", не забезпечено щоденний друк та зберігання фіскальних звітних чеків РРО в певні дні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
24.09.2009р. Калуською ОДПІ в Івано-Франківській області проведено перевірку Калузької філії ПТ «Ломбард Україна`за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено Акт №907/26/58/23/30631919.
Перевіркою встановлено порушення п. 6 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг", а саме: не забезпечено зберігання протягом встановленого терміну книги ОРО №2658006296/3; п. 9 ст. 3 цього, а саме: не забезпечено щоденний друк та зберігання фіскальних звітних чеків РРО за 20.01.2008p., 08.03.2008p., 05.04.2008 p., 28.04.2008p., 03.05.2008p., 25.05.2008p., 15.06.2008p., 03.08.2008p., 22.08.2008p., 27.08.2008p., 28.08.2008p., 21.09.2008p., 09.11.2008p., 15.11.2008p., 16.11.2008p., 21.12.2008p., 08.01.2009p., 08.02.2009p., 15.02.2009p., 01.03.2009p., 08.03.2009p., 22.03.2009p., 26.04.2009p., п. 10 ст. 3 цього Закону, а саме: не забезпечено зберігання z-звітів та контрольних стрічок за період з 22.09.2006р. по 05.01.2008р.
Таким чином, згідно висновків акту перевірки позивачем порушено п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким встановлено, що суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/ або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
29.10.2009р. ДПІ у Солом`янському районі м. Києва прийняла рішення про застосування до ПТ «Ломбард Україна`штрафних (фінансових) в сумі 340 грн.
Позивач оскаржив зазначене рішення до ДПА у м. Києві, яка рішенням №6910/10/25-214 від 23.12.2009р. збільшила суму штрафної санкції на суму 7480 грн.
За результатами розгляду скарги ДПІ у Солом`янському районі м. Києва прийнято рішення №0000112305 від 11.01.2010р., яким до ПТ «Ломбард Україна застосовано штраф в сумі 7480 грн.
Позивач оскаржив зазначене рішення до ДПА України, яка рішенням №721/6/25-0415 від 27.01.2010р. залишила скаргу без задоволення.
Як свідчать матеріали справи, для розрахунків із споживачами у ломбардному відділенні позивача у м. Калуш, пр-т. Лесі Українки, 14, використовувався реєстратор розрахункових операцій "Марія -301 МТМ (версія внутрішнього програмного забезпечення: М301Т7), який внесено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, (зав. №ВЖ460000194). Даний РРО зареєстрований у ДПІ у Солом`янському районі м. Києва, про що видане реєстраційне посвідчення №2658006296 від 08.07.2005р.
01.06.2005р. між ПТ "Ломбард Україна" та ПП "Касові системи та технології" укладено договір №25177 на виконання сервісно-технічного обслуговування РРО. Відповідно до даного договору РРО "Марія -301МТМ" був введений в експлуатацію 08.07.2005р., про що складено Акт №2663.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб`єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб`єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно п. 9 ст. 3 цього Закону суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 2 Закону фіскальний звітний чек (z-звіту) згідно якого це документ установленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам`яті.
Згідно з абзацом 2 ст. 2 Закону фіскальні функції -здатність реєстратора розрахункових операцій забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам`яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002р. "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування"та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зміна -період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання z- звіту до виконання наступного z-звіту. При цьому розрахункова операція -це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу).
Як свідчать обставини справи та встановлено судом, позивачем щоденні фіскальні звітні чеки за 20.01.2008p., 08.03.2008p., 05.04.2008 p., 28.04.2008p., 03.05.2008p., 25.05.2008p., 15.06.2008p., 03.08.2008p., 22.08.2008p., 27.08.2008p., 28.08.2008p., 21.09.2008p., 09.11.2008p., 15.11.2008p., 16.11.2008p., 21.12.2008p., 08.01.2009p., 08.02.2009p., 15.02.2009p., 01.03.2009p., 08.03.2009p., 22.03.2009p., 26.04.2009p. були роздруковані в той же день по закінченню робочої зміни, підклеєні на відповідних сторінках книги РРО. При цьому, як свідчать x-звіти та z- звіти у вказані дні зміна не відкрита, розрахункові операції не проводилися.
З метою встановлення додаткових обставин по справі, Окружний адміністративний суд м. Києва, скеровував на адресу ПП "Касові системи та технології" судовий запит з метою отримання інформації щодо можливості зняття z- звітів в кінці робочого дня на РРО "Марія-301МТМ", заводський №ВЖ460000194, фіскальний №2658006296 при проведенні службової операції (службовий вхід-вихід) за відсутності розрахункових операцій в цей день.
Відповідно до письмової відповіді на судовий запит ПП "Касові системи та технології" від 15.02.2012р., якщо в разі після виконання останнього z- звіту в РРО "Марія -301МТМ", не було проведено жодної розрахункової операції, то робоча зміна в РРО не розпочалася. Відповідно при виконанні z-звіту друкується копія звіту за останню зміну.
Зі змісту п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"випливає лише зобов`язання суб`єкта підприємницької діяльності щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, що і було виконано позивачем.
З огляду на викладене, застосування штрафних санкцій за порушення вимог п. 9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 7480 грн. є неправомірним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги Повного товариства «Ломбард Україна`задовольнити.
2 Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Солом`янському районі міста Києва про застосування штрафних фінансових санкцій №0000112305 від 11.01.2010р.
3. Зобов`язати Державну казначейську службу України стягнути судові витрати в сумі 3,40 грн. на користь Повного товариства «Ломбард Україна`з рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка Державної податкової інспекції у Солом`янському районі м. Києва за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.О. Баранов