Рішення № 82258149, 30.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
520/2262/19
Номер документу
82258149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2019 р. № 520/2262/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

представника позивача - Крат Ю.М.,

представника відповідача - Виноградова В.О.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/2262/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой монтаж Київ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорстрой монтаж Київ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0004255306 від 18.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб`єкта владних повноважень, є протиправним, а отже, таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував та зазначив, що при винесенні рішення № 0004255306 від 18.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України, а отже, вказане рішення є законними. Просив у позові відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку в Головному управлінні ДФС у Харківській області.

У грудні 2017 року підприємство змінило свою юридичну адресу з місця розташування у м. Києві на наступну: Харківська АДРЕСА_1 Чугуївський район, с. Кам`яна, вул. Харківська, буд. 65 Б.

09 січня 2018 року ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" перераховано грошові кошти в розмірі 35694,99 грн в рахунок сплати 22 % єдиного соціального внеску за 2 половину грудня 2017 року на рахунок: № 3793201012655, отримувач: ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, код: 39669867, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку: 820019, що підтверджується платіжним дорученням № 137 від 09.01.2018.

Оскільки вказаний платіж проведено на рахунок фіскального органу за старою юридичною адресою підприємства, ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" надано заяву до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про перерахування помилково сплачених коштів в розмірі 35694,99 грн на рахунок № 3795201022043, отримувач: Харківська ОДПІ, код: 39859695, МФО: 851011. Вказану заяву податковою інспекцією отримано 12 лютого 2018 року.

Проте, жодний дій по поверненню грошових коштів в розмірі 35694,99 грн на рахунок податкового органу за новою юридичною адресою, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві вчинено не було.

18.12.2018 Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0004255306 від 18.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до підприємства застосовано штраф у розмірі 29002,77 грн та нараховано пеню за період з 21.02.2018 по 21.09.2018 на суму 251,33 грн.

Відповідно до роздруківки розрахунку штрафних санкцій вбачається, що фактичною підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені несвоєчасна сплата позивачем сум єдиного внеску за період з 21.02.2018 по 21.09.2018.

Позивач, не погодившись з рішенням № 0004255306 від 18.12.2018 звернувся до Державної фіскальної служби із скаргою № 625 від 28.12.2018.

За результатами розгляду вказаної скарги Державною фіскальною службою винесено рішення № 5554/6/99-99-11-05-02-15 від 04.02.2019, яким спірне рішення податкового органу залишено без змін, а скаргу ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" без задоволення.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд зазначає наступне.

Спірні відносини регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464 - 17 (далі - Закон № 2464), "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" № 2346 - III (далі - Закон № 2346), Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерством фінансів України за № 54 від 12 березня 2016 року (далі - Положення № 54), Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої МФУ за № 449 від 20 квітня 2015 року (далі - Інструкція № 449).

Відповідно до ст.4, п. 1, 2 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 позивач є платником єдиного соціального внеску і зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за місцем обліку платника ЄС. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом (ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, ст. 126 ПК України та розділу VII Інструкції № 499 до платників органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Як вже зазначалось судом, платіжним дорученням № 137 від 09.01.2018 позивачем помилково перераховано грошові кошти в розмірі 35694,99 грн в рахунок сплати 22 % єдиного соціального внеску за 2 половину грудня 2017 року на рахунок ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, а не на рахунок Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області. ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" надано заяву до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про перерахування помилково сплачених коштів в розмірі 35694,99 грн на рахунок № 3795201022043, отримувач: Харківська ОДПІ, код: НОМЕР_1 , МФО: 851011.

Відповідно до пункту 6 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 6 від 16.01.2016 (далі - Порядок № 6) повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення (далі - Заява). У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку. У випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених Коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення.

Згідно з пунктами 7, 8 Порядку № 6 у разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації. Заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій. У разі відмови в задоволенні Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 Платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови. У разі задоволення Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності. Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку. На підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку НОМЕР_2 , на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства). Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує Кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок Платника, зазначений у Заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.

Проте, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві дії, передбачені пунктом 7 Порядку № 6 вчинені не були, зарахування платежу в розмірі 35694,99 грн у строки, встановлені чинним законодавством України не відбулось, повідомлення посадової особи із зазначенням причини відмови не направлялось.

Фактично зарахування коштів за платіжним дорученням № 137 від 09.01.2018 відбулось лише 05.02.2019, про що свідчать дані електронного кабінету Державної фіскальної служби України.

Днем сплати єдиного внеску вважається - у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (п. 1 ч. 10 ст. 10 Закону № 2464).

Відповідно до ч. 3 ст.11 Закону № 2464 та розділу III Положення № 54, розподілом коштів, що надійшли на рахунки органів ДФС у Державному Казначействі (та його відділеннях) займається саме державне казначейство.

Положення ст. 9 Закону № 2464 кореспондуються з п. 22.4 ст. 22 Закону № 2346, яким встановлено, що під час використання розрахункового документа, ініціювання переказу є завершеним для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Обслуговуючий платника банк у розрахунковому документі зобов`язаний перевірити відповідність номера рахунку отримувача та код юридичної особи і зараховувати кошти на рахунок отримувача лише в разі їх збігу. У противному разі банк, що обслуговує отримувача, має право затримати суму переказу на строк до чотирьох робочих днів. У разі неможливості встановлення належного отримувача банк, що обслуговуєо тримувача, зобов`язаний повернути кошти, переказані за цим документом, банку, що обслуговує платника, із зазначенням причини їх повернення. У разі недотримання вище зазначеної вимоги відповідальність за шкоду, заподіяну суб`єктам переказу, покладається на банк, що обслуговує отримувача (ч. 1 п. 22.6 ст. 26 Закону № 2346).

З наведених норм вбачається, що позивач своєчасно подав до банку (державного казначейства) платіжне доручення про сплату ЄСВ і банк прийняв платежі. Здійснення помилки під час перерахування ЄСВ в строк, встановлений ст. 9 Закону № 2464, на думку суду, повинно кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті ЄСВ, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених Законом № 2464.

Окрім того, судовим розглядом встановлено, що з 22.01.2018 ТОВ "Дорстрой монтаж Київ" здійснювались платежі з ЄСВ на правильний рахунок за місцем знаходження юридичної особи, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними документами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при сплаті ЄСВ суми коштів зараховуються на єдиний казначейський рахунок, а помилкове зазначення розрахункового рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми ЄСВ не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату ЄСВ у строк, встановлений п. 8 ст. 9 Закону № 2464, а відтак і для застосування пені та штрафу відповідно до ч. 10 ст. 25 та п. 2 ч.11 ст. 25 вказаного Закону.

За таких обставин, винесене рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0004255306 від 18.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, під час судового розгляду справи відповідачем не доведено обґрунтованості та правомірності винесеного спірного рішення.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимогитовариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой монтаж Київ" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой монтаж Київ" (місцезнаходження - вул. Харківська, буд. 65 Б, с. Кам`яна Яруга, Чугуївський район, Харківська область, 63512, ідентифікаційний код - 38238694) до Головного управління ДФС у Харківській області (місцезнаходження - вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 39599198) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0004255306 від 18.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 29254 (двадцять дев`ять тисяч двісті п`ятдесят чотири) грн 10 коп.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой монтаж Київ" (ідентифікаційний код - 39599198) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (місцезнаходження - вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 39599198) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 07 червня 2019 року.

Суддя А.С. Мороко