Рішення № 82256933, 03.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2019
Номер справи
1.380.2019.001448
Номер документу
82256933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.001448

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп`як О.О.,

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,

за участю:

представника позивача Єжова О.Ю.,

представника відповідачів Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Фасаддах» до Державної фіскальної служби України про зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Фасаддах» (79016, м. Львів, вул. Городоцька,44, код ЄДРПОУ 35101773) до Державної фіскальної служби України (04053,м. Київ, пл. Львівська,8, код ЄДРПОУ 39292197) про зобов`язання вчинити дії в у якому просить суд:

- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 15.11.2017 року датою її подання;

- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 15.11.2017 року датою її подання;

- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 15.11.2017 року датою її подання;

- зобов`язати ДФС України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням;

- стягнути на користь ПП «Фасаддах» (79010, Львівська обл., м. Львів, вул. Пекарська, буд.53, кв. 4, ЄДРПОУ 35101773) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 року по справі № 857/1162/18 (813/874/18) скасовані рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 січня 2018 року за номерами: 537901/35101773 – про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 15.11.2017 року, 537902/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 15.11.2017 року, 537903/35101773 – про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 15.11.2017 року. Постанова набрала законної сили 05.11.2018 року. Після набрання законної сили постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 року позивач звернувся до ДФС України з вимогою зареєструвати податкові накладні, однак ДФС відмовила у такій реєстрації, посилаючись на відсутність зобов`язання ДФС України щодо виконання даного рішення суду. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить позов задоволити.

Ухвалою суду від 29 березня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 08 квітня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача подав відповідь на відзив, де зазначив, що відзив має містити заперечення щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується із посиланням на відповідні докази та норми права. Представник відповідача жодних заперечень щодо наведених позивачем обставин не надав. У відзиві не наведено доказів, які б підтверджували заперечення на позов.

В судовому засіданні 03 червня 2019 року представник позивача в судовому засіданні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві, підтримав, просив позов задоволити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 року у справі № 857/1162/18 (813/874/18) за позовом Приватного підприємства «Фасаддах» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, відшкодування шкоди апеляційну скаргу Приватного підприємства «Фасаддах» задоволено частково - рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 813/874/18 скасовано та прийнято постанову, якою частково задоволено позовні вимоги Приватного підприємства «Фасаддах», а саме: скасовано рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 січня 2018 року за номерами: 537901/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 15 листопада 2017 року; 537902/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 15 листопада 2017 року; 537903/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 15 листопада 2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Після набрання законної сили вищезазначеною постановою позивач листом від 06.02.2019 року № 06/02/2019 звернувся зі заявою до ДФС України з вимогою зареєструвати податкові накладні.

Листом від 25.02.2019 року №9138/6/99-99-11-01-02-16 ДФС України повідомило позивача про те, що будь яких зобов`язань ДФС України по реєстрації податкових накладних, складених ПП «Фасаддах», рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 року у справі № 813/874/18 не містять.

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно із підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічні положення закріплено в пункті 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117.

При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС.

Відтак, оскільки Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 року у справі № 857/1162/18 (813/874/18) за позовом Приватного підприємства «Фасаддах» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, відшкодування шкоди апеляційну скаргу Приватного підприємства «Фасаддах» скасовано рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04 січня 2018 року за номерами: 537901/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 15 листопада 2017 року; 537902/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 15 листопада 2017 року; 537903/35101773 - про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 15 листопада 2017 року.

Отже, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати у день надходження в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 15.11.2017 року, № 7 від 15.11.2017 року, № 13 від 15.11.2017 року.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Під час розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навели мотивів відмови у реєстрації оскаржуваних податкових накладних.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. В позові позивач просить стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 1921 грн.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, шляхом подання звіту суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлюючи строк для подання звіту, суд повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно з судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

Позивач не зазначив жодних обставин, які б вказували, що відповідач уникатиме виконання рішення.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим клопотання позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

в и р і ш и в:

Позов Приватного підприємства «Фасаддах» (79016, м. Львів, вул. Городоцька, 44, код ЄДРПОУ 35101773) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, код ЄДРПОУ 39292197) про зобов`язання вчинити дії – задоволити повністю.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 15.11.2017 року датою її подання.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 15.11.2017 року датою її подання.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 13 від 15.11.2017 року датою її подання.

Стягнути з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «Фасаддах» (79016, м. Львів, вул. Городоцька, 44, код ЄДРПОУ 35101773) сплачений судовий збір в розмірі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07.06.2019 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна