
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/255/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у м. Кропивницькому в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Куцівське зернозберігальне підприємство” до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ТОВ “Куцівське зернозберігальне підприємство” звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001401203 від 07.11.2018 р.;
- зобов`язати відповідача внести до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування відомості про узгодження в повному обсязі суми бюджетного відшкодування, яка відображена в податковій декларації з ПДВ за серпень 2018 року.
Представник позивача не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки відповідно до висновків акту перевірки, порушень визначення суми бюджетного відшкодування в розмірі 10738300 грн. не встановлено, однак відповідачем протиправно відмовлено в наданні суми бюджетного відшкодування в розмірі 287 652 грн.
Представником відповідача подано відзив, згідно якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі, оскільки на підприємстві від`ємне значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за звітний податковий період формується, лише:
при здійсненні експортних операцій;
при придбанні основних засобів для подальшого використання в господарській діяльності;
при придбанні товарів, які залишаються не реалізованими в звітному податковому періоді.
Отже, предметом порушення за результатами документальної перевірки ТОВ «Куцівське ЗЗП» є той факт, що до бюджетного відшкодування за серпень 2018 року ТОВ «Куцівське ЗЗП» віднесено суму ПДВ в розмірі 287651,64 грн., яка не є від`ємним значенням, оскільки товар, а саме мінеральні добрива, які придбані в липні 2017 року, не були експортовані та не обліковувались у залишках, а в липні 2017 року реалізовані на митній території України (т.1. а.с. 37-37).
Представником позивача подано відповідь на відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідачем не спростовані доводи позивача зазначені в позовній заяві.
Завищення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, Відповідач обґрунтовує з тієї позиції, що сума податкового кредиту з ПДВ, за рахунок якого сформовано суму, яка заявлена до відшкодування, не формує від`ємне значення ПДВ, так як сплачена сума податку при придбані товару компенсована покупцями, при його реалізації.
В свою чергу, податкове законодавство, яке діяло на момент подачі податкової звітності з ПДВ за серпень 2018 року визначало, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України), а тому позивач має право на відповідне податкове відшкодування (т.1, а.с. 56-58).
Представником відповідача надано пояснення, згідно якого операції при придбанні продукції у ТОВ «Українська агропромислова група» і ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» не формують від`ємне значення податку на додану вартість у липні 2017 року на суму ПДВ - 287651,64 грн. та відповідно сума ПДВ 287651,64 грн. не має право брати участь в розрахунку бюджетного відшкодування (додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2018 року).
Таким чином, за результатами документальної перевірки ТОВ «Куцівське ЗЗП» суму бюджетного відшкодування в розмірі 10738300 грн. (11025952 - 287651,64) підтверджено, а на суму бюджетного відшкодування в розмір - 287651,64 грн. відмовлено (т.2, а.с. 14-17).
Представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (т.2, а.с. 29).
Представником відповідача подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (т.2, а.с. 30).
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі документи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
У період з 09.10.2018 по 18.10.2018, працівниками ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ “Куцівське зернозберігальне підприємство” з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку за серпень 2018 року та від`ємного значення, яке приймало участь у розрахунку бюджетного відшкодування за червень 2017 року та липень 2017 року, за результатами якої складено акт від 23.10.2018 № 466/11/28-12-03/40200853(т.1, а.с. 11-18).
Згідно акту перевірки, відповідач дійшов наступних висновків:
документальною позаплановою перевіркою не встановлено порушення ТОВ «Куцівське ЗЗП» вимог Податкового кодексу України в частині достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за серпень 2018 року в сумі 10738300 грн.;
документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено порушення п.п. 200.1, п. 200.4, п. 200.7, п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України та на підставі п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України відмовлено в наданні суми бюджетного відшкодування за серпень 2018 року в сумі 287652 грн. (т.1, а.с. 18).
На підставі Акту перевірки винесене податкове повідомлення-рішення Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області №0001401203 від 07.11.2018, яким встановлено відсутність права на врахування суми від`ємного значення при поданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2018 року на суму 287652 (т.1, а.с. 10).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно пп. б) п. 200.4 ст. 204 Податкового кодексу України підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
-дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
-дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:
-придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
-ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пп. ґ) п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення».
Згідно п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України у випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
Згідно п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Відповідно до наказу міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (розділ V), якщо підприємство претендує на повернення сум ПДВ з бюджету обов`язковим, до податкової звітності з ПДВ, є подання платником податку додатку 4 ( заява про повернення суми бюджетного відшкодування) та додатку 3 (розрахунок суми бюджетного відшкодування).
Аналізуючи викладене, суд зазначає наступне. Право на бюджетне відшкодування мають усі платники ПДВ незалежно від терміну реєстрації. Підстава одна - наявність від`ємного значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, тобто між рядками 9 та 17 Податкової декларації з ПДВ. Від`ємне значення без знака "мінус" заноситься до рядка 19 декларації. Отже, заповнений рядок 19 - це уже означає можливість отримати бюджетне відшкодування. Але одного тільки рядка 19 недостатньо, необхідно ще перевірити існуючі обмеження та належним чином заповнити рядки 20-21 декларації з відповідними додатками.
Обмеження щодо відшкодування ПДВ для того, щоб дійсно було право на бюджетне відшкодування ПДВ необхідне ще виконання 3-х умов, крім "мінусу" по декларації (пп. "б" п. 200.4 Податкового кодексу України):
- сума ПДВ по податковому кредиту має бути до цього уже сплаченою постачальникам, тобто податковий кредит виник по тим операціям і у тій сумі, коли відбувалася оплата товарів, робіт, послуг постачальникам, при чому грошима. Зараховуються й суми, які були сплачені постачальникам авансом. Враховується у відшкодування і ПДВ, який був сплачений при імпорті на підставі митної декларації;
-сума відшкодування не може перевищувати ліміт реєстрації податкових накладних. Якщо "мінус" вийшов більший, то необхідно на бюджетне відшкодування обмежитися лімітом, а решту перенести на наступний період. Право на відшкодування при цьому "не згорає (не втрачається)";
-відсутність податкового боргу, якщо борг є, незалежно від його статусу, то "мінус" спочатку враховується в його погашення, при чому лише в межах ліміту реєстрації, тобто з дотриманням другого обмеження.
Порядок бюджетного відшкодування ПДВ передбачає виконання наступних кроків: правильне заповнення податкової декларації з ПДВ; заповнення додатка ДЗ - наводиться розрахунок суми відшкодування ПДВ: заповнення додатка Д4 - це уже сама заява платника на повернення суми ПДВ, в якій вказується спосіб такого повернення. Платник має право вибору (пп. "б" п. 200.4 Податкового кодексу України): отримати заявлену суму на поточний рахунок; зарахувати у сплату тих податків і зборів, які сплачуються до державного бюджету (у рахунок погашення слати самого ПДВ, а також військового збору, акцизного податку, плати за деякі ліцензії, рентної плати); нічого не заявляти, тобто перенести "мінус" на наступний період; обрати комбінований варіант: частину - на банківський рахунок, частину -в рахунок інших податків, решту - перенести на інший період.
Так, суд зазначає, що згідно акту перевірки та відзиву перевіряючими відповідача встановлено, що ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» подано Додаток 3 до податкової звітності з ПДВ за серпень 2018 року та в таблиці 2 даного розрахунку визначилось з періодом виникнення від`ємного значення та з контрагентами за рахунок яких виникло від`ємне значення, а саме:
-ТОВ «Українська агропромислова група» червень 2017 року сума ПДВ 7 146 666,62 грн.;
-ТОВ «Українська агропромислова група» липень 2017 року сума ПДВ 1 742 906,67 грн.;
- ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» липень 2017 року сума ПДВ 2 136 378,22 грн. Загальна сума заявленного бюджетного відшкодування становить 11 025 952 гривень.
Отже, при перевірці ревізорами не встановлено порушень щодо заявленої суми від ТОВ «Українська агропромислова група» червень 2017 року в розмірі 7 146 666,62 гривень., проте перевіряючі не погодились із заявленими сумами від ТОВ «Українська агропромислова група» за липень 2017 року в розмірі 1 742 906,67 гривень., та ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» за липень 2017 року сума ПДВ 2 136 378,22 гривень.
ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» за даними бухгалтерського обліку станом на 01 липня 2017 року відсутні залишки добрива «Калій Маг-Агро» (гранульоване) та азотно-фосфорно-калійне марки 8-20-30 (т.1, а.с. 235).
Судом встановлено, що в липні 2017 року ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» на адресу постачальника ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» здійснило оплату за добриво «Калій Маг-Агро» (гранульоване), далі добриво, згідно платіжних доручень:
-від 03.07.2017 року № 1102 на суму 10296000,0 в тому числі ПДВ 1716000,00 грн.;
-від 11.07.2017 року № 1133 на суму 272671 в тому числі ПДВ 212111,83 грн.;
-від 18.07.2017 року № 1153 на суму 1249598,35 в тому числі ПДВ 208266,39 грн..
В свою чергу ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» на отриману оплату за мінеральні добрива на адресу ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкові накладні :
від 03.07.2017 року № 168 на суму ПДВ 1 716 000,00 грн.;
від 11.07.2017 року № 181 на суму ПДВ 212 111,83 грн.;
від 18.07.2017 року № 192 на суму ПДВ 208 266,39 грн. (т.1, а.с.161-163).
Поставка товару також підтверджується видатковим накладними (т.1, а.с. 88-114)
Загальна сума ПДВ складає 2 136 378,22 гривень. Кількість добрива, яку має на меті отримати ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» становить 1792,765 тонн (кількість зазначена в податкових накладних).
ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» від сум ПДВ, зазначених в податкових накладних, згідно вимог наказу 28.01.2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» сформовано податковий кредит в розмірі 2 136 378,22 грн., який задекларовано в Додатку 5 (розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) строка 39 іпн. контрагента НОМЕР_1 та задекларовано в рядку 10.1 колонки Б та рядку 17 колонки Б податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року (т.1, а.с. 86-87).
В цьому ж звітному періоді, а саме липень 2017 року Товариством «Агропромислова компанія «Беста» на підставі видаткових накладних (184 від 11.07.2017, 185 від 12.07.2017, 187 від 12.07.2017, 196 від 18.07.2017, 197 від 21.07.2017, 198 від 21.07.2017 , 200 від 21.07.2017, 204 від 24.07.2017, 228 від 31.07.2017) на адресу ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» частково відвантажено добриво «Калій Маг-Агро» (гранульоване) в кількості 633,44 тони за ціною 5958,33 гривень за тонну. Кількість не відвантаженого становить 1159,325 тони.
В липні 2017 року ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» здійснило реалізацію добрива в кількості 68,414 тони за ціною 6077,50 на адресу покупців ТОВ «Агро Прім» 21,37 тони (видаткова накладна № 321 від 26 липня 2017 року) та на адресу ТОВ «Мега Тренд» 47,044 тони. Сума ПДВ по видатковим накладним становить 754 849,29 гривень (т.1, а.с.127) .
В зв`язку з реалізацією ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» складено та зареєстровано податкові накладні для ТОВ «Агро Прім» (іпн НОМЕР_2 ) № 38 від 26.07.2017 сума ПДВ 43698,0 грн. (добриво, сума ПДВ 25975,24 гривень), для ТОВ «Мега Тренд» (іпн НОМЕР_3 ) № 20 від 17.07.2017 сума ПДВ 83421,54 грн.( добриво, сума ПДВ 57181,982 гривень) та відповідно сформовано податкові зобов`язання, які згідно вимог наказу 28.01.2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» задекларовано в Додатку 5 (розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) розділ І отрока 15 іпн контрагента НОМЕР_3 , строка 13 іпн НОМЕР_2 та задекларовано в рядку 1.1 колонки Б та рядку 9 колонки Б податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року (т.1, а.с. 86)
Тому податковий орган дійшов висновку, що розмір від`ємного значення від конкретного постачальника досліджувався лише в частині формування податкового кредиту, тобто придбання добрива «Калій Маг-Агро» гранульоване та в частині формування податкових зобов`язань, тобто реалізації добрива калій маг-агро гранульоване, в одному звітному періоді по ціні 5985,33 грн.
З огляду на викладене, за розрахунками відповідача ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» сформовано:
-Податковий кредит - придбано сума ПДВ 2 136 378,22 гривень (1792,765 тонн х 5958,33 грн. ціна за 1 тону без ПДВ = 10681885,48 грн. обсяг без ПДВ х 20 відсотків).
-Податкові зобов`язання - реалізовано сума ПДВ 81 526,64 гривень (68,414 тонн х 5958,33грн. ціна за 1 тону без націнки та без ПДВ= 407633,19 грн. обсяг без ПДВ х 20 %) Різниця між ПЗ та ПК становить -2 054 851,58 гривень.( 81 526,64-2 136 378,22) Тобто, від`ємне значення від постачальника ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» становить 2 054 851,58 гривень, і саме це значення має право бути в розрахунку бюджетного відшкодування, а не значення в розмірі 2 136 378,22 грн. - на яке претендує ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство», тому податковим органом на суму 81 526,64 гривень (2 136 378,22 грн. - 2 054 851,58 грн. ) ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» відмовлено в наданні бюджетного відшкодування від постачальника ТОВ «Агропромислова компанія «Беста», оскільки, сума ПДВ 81 526,64 гривень компенсована ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» покупцями ТОВ «Агро Прім», ТОВ «Мега Тренд».
Також, суд зазначає, що в липні 2017 року постачальником ТОВ «Українська агропромислова група» на підставі видаткових накладних на адресу ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» відвантажено добриво складне азотно-фосфорно-калійне марки 8-20-30 кількістю 1086,4 тон за ціною постачання без ПДВ 8083,33 грн. (280т.), за ціною 8000 грн. (806,4т.) та відповідно складено та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 1742906,67грн. (Податкова накладна від 15.07.2017 № 160 сума ПДВ 6466,67 грн., к-ть 4т. х 8083,33 грн., податкова накладна від 15.07.2017 № 161 сума ПДВ 17783,33 грн., к-ть 11т. х 8083,33 грн., видаткова накладна від 16.07.2017 № 3731 сума ПДВ 428 416,67 грн., к-ть 265т.х 8083,33 грн., податкова накладна від 16.07.2017 № 162 сума ПДВ 428 416,67 грн., видаткова накладна від 25.07.2017 № 3934 сума ПДВ 107 520 грн., к-ть 67,2т. х 8000,0 грн., податкова накладна від 25.07.2017 № 345 сума ПДВ 107 520 грн., видаткова накладна від 27.07.2017 № 3935 сума ПДВ 322 560 грн., к-ть 201,6т. х 8000,0 грн., податкова накладна від 27.07.2017 № 395сума ПДВ 322 560 грн., видаткова накладна від 28.07.2017 № 3936 сума ПДВ 215 040 грн., к-ть 134,4т. х 8000,0 грн., податкова накладна від 28.07.2017 № 445 сума ПДВ 215 040 грн., видаткова накладна від 30.07.2017 № 3937 сума ПДВ 215 040 грн., к-ть 134,4т. х 8000,00 грн., податкова накладна від 30.07.2017 № 467 сума ПДВ 215 040 грн., видаткова накладна від 31.07.2017 № 3938 сума ПДВ 430 080 грн., к-ть 268,8т. х 8000,0 грн., податкова накладна від 31.07.2017 № 492 сума ПДВ 430 080 грн.
ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» від зазначених податкових накладних згідно вимог наказу 28.01.2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» сформовано податковий кредит в розмірі 1 742 906,67 грн., який задекларовано в Додатку 5 (розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) строка 29 іпн контрагента НОМЕР_4 та задекларовано в рядку 10.1 колонки Б та рядку 17 колонки Б податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року (т.1, а.с. 87).
Придбане Добриво ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» в липні 2017 року реалізовано на адресу покупця ПП «Агрофірма Митрофанівська» (іпн. НОМЕР_5 ) в кількості 85 т. за ціною без ПДВ 8245грн. націнка становить 161,67 грн. (8245-8083,33) (видаткова накладна № 311 від 20 липня 2017 сума ПДВ 140165грн.) та на адресу ПП«Агрофірма Престиж» (іпн. НОМЕР_6 ) в кількості 42,5т. за ціною без ПДВ 8245грн. націнка становить 161,67 грн. (8245-8083,33) (видаткова накладна № 314 від 21 липня 2017 сума ПДВ 70086,50 грн.) (т.1, а.с. 148-149).
В зв`язку з реалізацією ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» складено та зареєстровано податкові накладні для ПП «Агрофірма Митрофанівська» (іпн. НОМЕР_5 ) № 30 від 20.07.2017 сума ПДВ 140165 грн., для ПП «Агрофірма Престиж» (іпн. НОМЕР_6 ) № 37 від 21.07.2017 сума ПДВ 70082,50 грн.) та відповідно сформовано податкові зобов`язання, які згідно вимог наказу 28.01.2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» задекларовано в Додатку 5 (розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) розділ І строка 4 іпн контрагента НОМЕР_5 , строка 10 іпн НОМЕР_6 та задекларовано в рядку 1.1 колонки Б та рядку 9 колонки Б податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року (т.1, а.с. 87).
Отже, відповідач дійшов висновку, що від`ємного значення від конкретного постачальника досліджувався лише в частині формування податкового кредиту тобто придбання добриво складне азотно-фосфорно-калійне марки 8-20-30 та в частині формування податкових зобов`язань, тобто реалізації добриво складне азотно-фосфорно-калійне марки 8-20-30 в одному звітному періоді та по ціні не нижче ціни придбання (8083,33 грн.).
За розрахунками податкового органу, ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» сформовано:
-податковий кредит - придбано добриво складне азотно-фосфорно-калійне марки сума ПДВ 1 742 906,67 грн. (280 т.х 8083,33 грн. = 806,4 тонн х 8000 ціна за 1 тону без ПДВ = обсяг без ПДВ 10681885,48 грн. х 20 відсотків);
-податкові зобов`язання - реалізовано сума ПДВ 206 124,92 грн. (127,5 тонн х 8083,33 грн. ціна за 1 тону без націнки та без ПДВ = 1030624,58 грн. (обсяг без ПДВ) х 20 відсотків).
Різниця між податковим зобов`язанням та податковим кредитом становить -1536781,75 гривень (206 124,92грн. - 1 742 906,67 грн.).
Тобто, відповідач дійшов висновку, що від`ємне значення від постачальника ТОВ «Українська агропромислова група» становить 1 536 781,75 гривень і саме це значення має право бути в розрахунку бюджетного відшкодування, а не значення в розмірі 1 742 906,67 грн. на яке претендує ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство». Тому податковим органом на суму 206124,92 грн. (2 136 378,22 - 2 054 851,58 ) ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» відмовлено в наданні бюджетного відшкодування від постачальника ТОВ «Українська агропромислова група», оскільки, начебто сума ПДВ 206124,92 гривень компенсована ТОВ «Куцівське зернозберігальне підприємство» покупцями ПП «Агрофірма Митрофанівська», ПП «Агрофірма Престиж».
А тому, на думку відповідача, операції при придбанні продукції у ТОВ «Українська агропромислова група» і ТОВ «Агропромислова компанія «Беста» не формують від`ємне значення податку на додану вартість у липні 2017 року на суму ПДВ - 287651,64 грн. та відповідно сума ПДВ 287651,64 грн. не має право брати участь в розрахунку бюджетного відшкодування (додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2018 року)., а тому за результатами документальної перевірки ТОВ «Куцівське ЗЗП» суму бюджетного відшкодування в розмірі 10738300 грн. (11025952 - 287651,64) підтверджено, а на суму бюджетного відшкодування в розмір -287651,64 грн. відмовлено.
Вказані доводи відповідача не знайшли свого підтвердження, та спростовані судом, оскільки сторони не заперечують та підтверджують реальність господарських операцій між позивачем та його контрагентами у червні – липні 2017 року, оплати товару та використання товару у господарській діяльності.
Також, судом встановлено, що позивачем, відповідно до вимог ст. 200 ПК України, правильно заповнено податкову декларацію з ПДВ та додатки до неї, подано заяву платника на повернення суми ПДВ, в якій вказано спосіб такого повернення, сума ПДВ по податковому кредиту сплачена постачальниками, а тому позивач має право на бюджетне відшкодування в розмір -287651,64 грн.
Таким чином, позовна вимога позивача, якій він просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001401203 від 07.11.2018 є законною та обґрунтованою.
Стосовно позовної вимоги, в якій позивач просить зобов`язати відповідача внести до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування відомості про узгодження в повному обсязі суми бюджетного відшкодування, яка відображена в податковій декларації з ПДВ за серпень 2018 року, то вказана вимога спрямована на можливе порушення права позивача у майбутньому, оскільки відповідач після скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не відмовлявся у внесенні до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування відповідних відомостей на виконання вимог пп. ґ) п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України, а тому у задоволенні цієї позовної вимоги необхідно відмовити.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 6235,78 грн. (т.1, а.с. 2).
Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 4314,78 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Судових витрат, які підлягають стягненню на користь відповідача не встановлено.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Куцівське зернозберігальне підприємство” (вул. Шевченко 6/2, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 40200853) до Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним, скасування податкового повідомлення-рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області №0001401203 від 07.11.2018, яким встановлено відсутність права на врахування суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2018 року на суму 287 652 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Куцівське зернозберігальне підприємство”, судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області у розмірі 4314,78 грн. (чотири тисячі триста чотирнадцять грн. 78 коп.).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун