
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/953/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо складання довідки про її грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно зменшення посадового окладу та не включення до неї надбавки за виконання особливо важливого завдання в розмірі 50%, надбавки за роботу з таємними документами - 10% та премії - 10%;
- зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат видати їй довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, включивши до неї посадовий оклад в розмірі 7330 грн., надбавку за виконання особливого завдання в розмірі - 50%, надбавку за роботу з таємними документами - 10% та премію - 10%.
Ухвалою судді від 16 квітня 2019 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.1-2).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 15.05.2017, і одержує пенсію в разі втрати годувальника по лінії Міністерства оборони України, відповідно до п."а" ст.36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення годувальника. Також, зазначала, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" згідно якої було змінено посадові оклади та оклади за військове і спеціальне звання. Однак, постанову Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 було відтерміновано і 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Згідно вищевказаних постанов в квітні 2018 року Пенсійним фондом проведено їй перерахунок пенсії, виходячи з нового грошового забезпечення годувальника, яке становило 13110,00грн., а саме: посадовий оклад - 7330,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4370,00 грн. Посилалась на те, що дане грошове забезпечення було взято Пенсійним фондом згідно довідки військового комісаріату від 10 березня 2018 року №ФГ40040, але згідно листа Кіровоградського обласного військового комісаріату від 21 червня 2018 року дану довідку визнано недійсною та надано нову довідку від 20 червня 2018року під тим же номером. При цьому, було зменшено посадовий оклад і відповідно надбавка за вислугу років, які становили: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%)- 3385,00 грн. Позивачем зазначено, що 27 березня 2019 року вона звернулась до Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо отримання довідки з попереднім посадовим окладом згідно довідки від 10 березня 2018 року, окладом за військове звання та вислугу років, а також включили надбавку за виконання особливого завдання в розмірі 50%, надбавку за роботу з таємними документами - 10%, та премію - 10%, які вона отримувала до здійснення перерахунку. Однак, відповідач листом від 03.04.2019 №1145 відмовив їй у надані такої довідки пославшись на постанови КМУ №704 від 30.08.2018 та №103 від 21.02.2018. Позивач вважає, протиправними дії відповідача щодо складання довідки про її грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно не включення до неї вищезазначених надбавок.
У встановлений судом строк відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.43-46), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється за трьома складовими оновленого грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" станом на 1 березня 2018 року, а саме - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та набавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Інші додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії не враховуються, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалися, тому вказані надбавки, на думку відповідача, правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Представник третьої особи правом подання до суду пояснень щодо позову не скористався.
У відповідності до ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.257 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 15.05.2017 одержує пенсію в разі втрати годувальника по лінії Міністерства оборони України, відповідно до п."а" ст.36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.32, 34).
У зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, з метою перерахунку пенсії позивача, складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка №ФГ40040 від 10.03.2018, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною посадою, склав 13110 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 7330 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4370 грн. (а.с.35).
20 червня 2018 року Кіровоградським обласним військовим комісаріатом, з метою перерахунку пенсії позивача, складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка №ФГ40040, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною посадою, склав 10155 грн.. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 5360 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3385 грн. (а.с.38).
Позивач подала до Кіровоградського обласного військового комісаріату звернення від 27.03.2019, у якому просила надати їй довідку про повне грошове утримання яке отримує співробітник установи який знаходиться на посаді з якої її чоловік пішов на пенсію з вказівкою всіх її складових, а саме: надбавки за виконання особливо важливого завдання в розмірі 50%, надбавки за роботу з таємними документами - 10% та премії - 10%, також, вказавши той посадовий оклад, який був у першій довідці, а саме 7330 грн. (а.с.22).
Листом №1145 від 03.04.2019 Кіровоградський ОВК надав позивачу відповідь, у якій роз`яснив, що включення додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії нормами чинного законодавства не передбачено, а також зазначив, що довідку №ФГ40040 було змінено згідно наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90, згідно посади, з якої був звільнений чоловік позивача, а саме - начальник відділення служби військ Штабу 16 повітряної армії групи Радянських військ в Германії та направлено до Пенсійного фонду. Також зазначено, що скласти довідку та включити до неї для перерахунку пенсії чоловіка позивача суми додаткових видів грошового забезпечення не передбачено нормами чинного законодавства. Зазначені види грошового забезпечення передбачені нормами статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були враховані при призначенні (обчислені) його пенсії. (а.с.23).
Позивач, не погоджуючись з таким діями відповідача, а також із виключенням зі складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії сум додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховувалися при призначенні пенсії та попередніх перерахунках, звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно з ч.3 ст.1-2 Закону №2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст.10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 постанови КМУ №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктами 4, 7 постанови КМУ №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Крім того, постановою КМУ №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови КМУ №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набула право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
Судом встановлено, що Кіровоградський ОВК, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" склав довідку №ФГ40040 від 10.03.2018, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною посадою, склав 13110 грн.. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 7330 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4370 грн. (а.с.35).
20 червня 2018 року Кіровоградським обласним військовим комісаріатом з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка №ФГ40040, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною посадою, склав 10155 грн.. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 5360 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн.; надбавка за вислугу років (50%)- 3385 грн. (а.с.38).
Ухвалою від 13.05.2019 судом зобов`язано Кіровоградський обласний військовий комісаріат подати до суду - інформацію щодо підстав зміни довідки №ФГ40040 від 10.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , згідно з якою розмір його посадового окладу складає 7330 грн., на довідку №ФГ40040 від 20.06.2018, згідно з якою розмір посадового окладу - 5360 грн., із посиланням на норми чинного законодавства України; - інформацію щодо складових грошового забезпечення, які включаються до грошового забезпечення працюючих військовослужбовців за посадою, яка відповідає займаній ОСОБА_3 , станом на час звільнення останнього, а саме - начальник відділення служби військ Штабу 16 повітряної армії групи Радянських військ в Германії (а.с.48-49).
На виконання даної ухвали відповідачем повідомлено, що зміна довідки №ФГ 40040 від 10.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 на довідку №ФГ 40040 від 20.06.2018 була здійснена на підставі наказу Міністерства оброни України від 01.03.2018 №90, довідкових матеріалів для проведення перерахунку грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103, відповідно до яких посада, яку займав ОСОБА_3 на момент звільнення, прирівнюється до посади начальника відділення Корпусу, та має 26 тарифний розряд, з посадовим окладом, що складає 5360 грн.
Щодо інформації, в частині складових грошового забезпечення, які включаються до грошового забезпечення працюючих військовослужбовців за посадою, яка відповідає займаній ОСОБА_3 , станом на час звільнення останнього, а саме - начальник відділення служби військ Штабу 16 повітряної Армії групи Радянських військ в Германії, відповідач повідомив, що відповідно до листа Департаменту Фінансів Міністерства Оборони України від 12.06.2008 №248/6/С/697-Д, для перерахунку пенсії не враховуються довідки, видані військовими частинами про розмір посадового окладу з 01 січня 2008 року за посадою, яка, на думку заявника, (або військової частини) є відповідною посадою посаді, з якої призначено пенсію. Якщо посадовий оклад, вказаний у такій довідці, є вищим від установленого Наказам, це означає, що за час, який минув після звільнення військовослужбовця, змінилися кваліфікаційні характеристики, функціональні обов`язки, рівень посади, а також умови оплати праці за цією посадою. За таких умов, на переконання відповідача, посада, яка зазначена у довідці від 10.03.2018, не може вважатися відповідною посаді, за якої призначена пенсія.
Доводи позивача щодо протиправності виключення сум додаткових видів грошового забезпечення та премії з довідки для перерахунку пенсії, мотивовані тим, що ці суми входили в грошове забезпечення для призначення його пенсії, суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, є різними за змістом та механізмом їх проведення.
Перерахунок пенсії, пов`язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, встановлений постановою КМУ №103 та Порядком №45, на час виникнення спірних правовідносин не передбачав включення до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які враховувалися при її призначенні чи подальших перерахунках.
При цьому, суд звертає увагу, що пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, які набрали законної сили 05.03.2019 року.
За правилами ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Однак, на момент видачі Кіровоградським ОВК довідки №ФГ 40040 від 20.06.2018 року спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов`язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що відповідач, видаючи довідку №ФГ 40040 від 20.06.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням з 01.03.2018 грошового забезпечення військовослужбовців, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв, протиправних дій чи бездіяльності не допустив.
Правові підстави для зобов`язання відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням складових, на яких наполягає позивач, наразі відсутні, оскільки після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців, зокрема рішення щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, ЄДРПОУ: 07827576), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802), про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина