
Справа № 1540/5062/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
представник позивача - Романенко О.Л. (за довіреністю),
представник відповідача - Чумаченко О.М. (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091) до Державного підприємства «Пансіонат «БОРЕЙ» Національної академії наук України (65037, м. Одеса, пр-т Свободи, 107) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
З позовом до суду звернулось Головне управління ДСНС України в Одеській області до Державного підприємства «Пансіонат «БОРЕЙ» Національної академії наук України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками проведення позапланової перевірки об`єкта відповідача встановлені 25 порушень, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей. Позивач зазначив, що подальша робота Державного підприємства «Пансіонат «БОРЕЙ» Національної академії наук України з виявленими під час перевірки порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей.
07.11.2018 року, від Відповідача надійшли відзив на позов та відгук (а.с. 55-59). В обґрунтування зазначено, що станом на момент подання відзиву, більша частина порушень вказаних в Акті перевірки, або усунуті, або знаходяться в процесі усунення, інші ж не складають реальну загрозу життю та здоров`ю людей, а тому, оскільки, більша частина порушень вказаних в Акті перевірки усунуті, а інші не складають реальну загрозу життю та здоров`ю людей, вважають, що заходи реагування, які просить застосувати Позивач є надмірними та такими, що не відповідають рівню небезпеки роботи підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву та відгуку.
Заяви, клопотання учасників справи.
19.12.2018 року від представника позивача та відповідача надійшли заяви про зупинення провадження у справі 1540/5062/18, для надання їм часу для примирення (а.с. 84-85).
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Інші процесуальні дії у справі (забезпечення позову, зупинення провадження або поновлення провадження).
30.11.2018 року протокольною ухвалою суду, було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 19.12.2018 року, судом було зупинено провадження у справі 1540/5062/18 до 19.03.2019 року, на підставі клопотання сторін, для надання їм часу для примирення.
27.05.2019 року, протокольною ухвалою суду, було поновлено провадження у справі 1540/5062/18, в зв`язку із спливом наданого строку для примирення та відсутністю відповідних заяв судом поновлено провадження у справі та продовжено судовий розгляд.
Обставини справи.
Державне підприємство «Пансіонат «БОРЕЙ» Національної академії наук України (ДП «Пансіонат «БОРЕЙ» НАН України), яке розташоване за адресою: 65037, м. Одеса, Київський район, пр. Свободи, 107, ЄДРПОУ - 03534311 та яке за своєю діяльністю належить до об`єктів з високим ступенем ризику, згідно критеріїв наведених у постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1043.
У період з 26.06.2018 р. по 27.06.2018 р. відповідно до вимог Кодексу цивільного за хисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 124 від 19.03.2018 року «Про здійснення заходів державного нагляду (контролю) у II кварталі 2018 року» на підста ві Посвідчення на проведення планової перевірки від 07.06.2018 року №142 заступником начальника Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивіль ного захисту Стерненком Ю.В., головним інспектором Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном служби цивільного захисту Залецьким О.Ю., у присутності директора ДП «Пансіонат «БОРЕЙ» НАН України гр. ОСОБА_1 здійснено планову перевірку ДП «Пансіонат «БОРЕЙ» НАН України, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №122 від 27.06.2018 року (далі Акт №122).
Актом №122 встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стан дартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки, з яких, порушення за номерами 1-14, 17-24 Акту № 122 є такими, що впливають на ризик виникнення незвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
Після складання акту № 122 у позивача виникли підстави для звернення до суду відповідно до приписів ст. 3 Конституції України, ст.ст. 57,67,68,70 КЦЗУ, ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні види державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 6, 19-20, 26 КАС України.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання, покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 66 цього Кодексу, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
П.п. 12 ч. 1 ст. 67 цього Кодексу, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, наділений повноваженнями подавати звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ст. 68 цього Кодексу, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом;
Відповідно до ч. 1 ст. 70 цього Кодексу, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно- правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
- невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
- неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання.
Згідно з ч. 2 ст. 70 цього Кодексу, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частиною 5 ст. 4 цього Закону передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника.
Підпунктом 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 року «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» передбачено, що ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з Положенням, затвердженим наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017р., Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області), відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Висновки суду.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено допущення порушень, пов`язаних із недотриманням вимог пожежної безпеки, визначених нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Зазначена обставина не є спірною.
Втім, на підставі звернення Відповідача, Позивачем проведено проведено позапланову перевірку щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за наслідком проведення перевірки складений акт № 204 від 14 травня 2019 року (а.с. 103-107).
Згідно з актом, на час проведення позапланової перевірки залишились не усуненими 7 із 25 порушень (а.с. 107).
Суд зазначає, що під час судового засідання, 27.05.2019 року, Відповідачем було надано докази, щодо усунення ще 4 порушень з 7, які зазначені у акті № 204 від 14 травня 2019 року.
А саме, Відповідачем було надано (а.с. 109-112):
- податкову накладну № 339 від 24.05.2019 року на оплату газодимозахисних респіраторів;
- податкову накладну № 614 від 24.05.2019 року на покупку: кран пожежний, голівка муфтова, рукав пожежний, ствол пожежний;
- платіжне доручення №1004 від 23.05.2019 року про сплату за газодимні респіратори;
- договір № 0406-0121-0331 від 24.05.2019 року щодо обов`язкового особистого страхування членів добровільних пожежних дружин.
Також, Відповідачем було надано лист № 11/05 від 27.05.2019 року, відповідно до якого, Відповідач повідомляє Начальника Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області, що ДП "Пансіонат "БОРЕЙ" НАН України, який розташований за адресою: 65037, м. Одеса, пр-т Свободи, 107, є об`єктом сезонного характеру і працює з 01 червня по 30 вересня. Будівлі, які згідно припису від 14 травня 2019 року потрібно обробити вогнезахисним розчином, працювати не будуть. Вони законсервовані та знеструмлені від електропостачання (а.с. 113).
Таким чином, враховуючи підтвердження матеріалами справи та поясненнями представників сторін наявності порушень у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, враховуючи створення цими порушеннями загрози життю та здоров`ю людей, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог в частині зупинення експлуатації будівель та приміщень ДП "Пансіонат "БОРЕЙ" НАН України, до повного усунення порушень, зазначених в Акті перевірки №122 від 27.06.2018 року за номерами 1, 2, 9.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовна вимоги частково обґрунтовані, документально підтверджені, відповідає чинному законодавству, отже підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091) до Державного підприємства "Пансіонат "БОРЕЙ" Національної академії наук України (65037, м. Одеса, пр-т Свободи, 107) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства "Пансіонат "БОРЕЙ" Національної академії наук України (код ЄДРПОУ 03534311), розташованого за адресою: 65037, м. Одеса, пр-т Свободи, 107, шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію будівель та приміщень, розташованих за адресою: 65037, м. Одеса, пр-т Свободи, 107 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в Акті перевірки №122 від 27.06.2018 року за номерами 1, 2, 9.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06.06.2019 року.
Суддя Бутенко А.В.
.