Рішення № 82221584, 06.06.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2019
Номер справи
300/961/19
Номер документу
82221584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2019 р. справа № 300/961/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач) 03.05.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії щодо зменшення позивачу до 50 % з 01.01.2018 розміру надбавки за проживання в гірській місцевості; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 з врахуванням 100 % надбавки за проживання в гірській місцевості і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2018.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 протиправно здійснює виплату надбавки до пенсії за проживання в гірській місцевості в розмірі 50 % від встановленого законодавством розміру такої надбавки, оскільки остання включена відповідачем до виплат, з яких проводиться розрахунок підвищень до пенсії в розмірі 50 %. Позивач зазначив, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 встановлено застереження, що у 50-ти відсотковому розмірі проводиться виплата суми підвищень, крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом. Таким чином, на думку ОСОБА_1 , надбавка за проживання в гірській місцевості має виплачуватися в стовідсотковому розмірі. За вказаних обставин позивач, вважаючи протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії щодо зменшення до 50 % з 01.01.2018 розміру надбавки за проживання в гірській місцевості, звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 06.05.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.05.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Зокрема представник відповідача вказав, що на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого передбачено виплату підвищення пенсії у розмірі 50 %, а на 2019 рік – 75 %. Таким чином, розмір пенсії позивача збільшився з 5016,38 грн., які ОСОБА_1 отримував до проведення перерахунку, до 8130,93 грн. станом на 01.04.2018 та 9704,41 грн. станом на 13.05.2019. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що розміри надбавок, в тому числі, надбавки за проживання в гірській місцевості не зменшено, оскільки проведений перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 стосувався лише грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії. За вказаних обставин, всі надбавки і підвищення до пенсії виплачуються ОСОБА_1 у повному розмірі. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити (а.с.22-29).

20.05.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.05.2019 № 7757/06 про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду, в зв`язку з пропущенням позивачем шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом (а.с.16-18).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 06.06.2019 відмовив в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.05.2019 № 7757/06 про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та 26.12.2005 звільнений з військової служби в запас. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 26.12.2005 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою ХД – 18579 (Міноборони) від 01.12.2017 (а.с.8).

Виконком Делятинської селищної ради видав ОСОБА_1 посвідчення серії НОМЕР_1 громадянина, який проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту (а.с. 10).

В січні 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії в розмірі 83 % грошового забезпечення. Відповідач разом з листом № 81/Г-15 від 28.01.2019 надав ОСОБА_1 копію протоколу за його пенсійною справою ХД – 18579 (Міноборони) від 01.01.2018, в якому станом на 01.01.2018 року зазначено розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, види підвищень та надбавок до пенсії (в тому числі вказана надбавка за проживання в гірській місцевості), їх розмір, та загальний розмір пенсії та її розрахунок (а.с. 11). Позивач, вважає протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії щодо зменшення до 50 % з 01.01.2018 розміру надбавки за проживання в гірській місцевості.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зі статтею 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі – Порядок № 45).

Так, відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 Івано-Франківський обласний комісаріат видав 05.03.2018 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_2 І., за посадою начальника Івано-Франківської КЕЧ району (а.с.96). Так, згідно наведеної довідки від 05.03.2018 грошове забезпечення за вказаною посадою становить 10155,00 грн., з яких: посадовий оклад 5360,00 грн., оклад за військове звання 1410,00 грн., надбавка за вислугою років (50 %) 3385,00 грн.

19.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі довідки Івано-Франківського обласного комісаріату від 05.03.2018 провело позивачу перерахунок за пенсійною справою. Як вбачається зі змісту протоколу за пенсійною справою ХД – 18579 від 01.01.2018 року та розрахунку від 19.03.2018 року, внаслідок перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 7108,50 грн., що становить 70 % від грошового забезпечення - 10155,00 грн., а з урахуванням доплати до основного розміру пенсії, а саме збільшення основного розміру пенсії (25 %) - 1777,13 грн, всього становить 8885,63 грн. Окрім цього, до основного розміру пенсії донараховано підвищення та набавки до пенсії, в тому числі: підвищення як інваліду 3 групи - 435,60 грн.; надбавка як інваліду війни 3 групи - 50,00 грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості - 1874,25 грн. Розмір перерахованої пенсії (з надбавками, в тому числі надбавки за проживання в гірській місцевості), разом становить 11245,48 грн.

Як вбачається з розрахунків від 01.12.2018 року та від 01.01.2019 року, протоколу за пенсійною справою ХД – 18579 від 13.05.2019 року (а.с. 32, 99, 100), в зв`язку зі збільшенням з 01.12.2018 року розміру підвищення як інваліду 3 групи до 449,10 грн., відповідно збільшився розмір надбавки за проживання в гірській місцевості до 1876,95 грн., загальний розмір пенсії з надбавками до 11261,68 грн., розмір пенсії до виплати згідно з пунктом 2 Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року з 01.12.2018 року – до 8147,13 грн., з 01.01.2019 року – до 9704,41 грн.

Розмір надбавки за проживання в гірській місцевості внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2018 року становить 1874,25 грн. (20% від розміру пенсії зі всіма надбавками та доплатами) з розрахунку: 8885,63 грн. + 435,60 грн. + 50 грн. = 9371,23 грн. / 20%; з 01.12.2018 року становить 1876,95 грн. з розрахунку: 8885,63 грн. + 449,10 грн. + 50 грн. = 9384,73 грн. / 20%.

Щодо розміру попередньої пенсії позивача, то згідно протоколу за пенсійною справою ХД – 18579 (Міноборони) від 01.12.2017 пенсія становила 5016,38 грн., з яких: основний розмір пенсії складав 3055,39 грн., а саме: 2444,31 грн. (83 % грошового забезпечення) та доплата - 611,08 грн. (25 % збільшення основного розміру пенсії); підвищення, надбавки до пенсії: 435,60 грн. (підвищення як інваліду війни 3 групи), 50,00 грн. надбавка до пенсії як інваліду війни 3 групи), 639,33 грн. (підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355) та 836,06 грн. (надбавка за проживання в гірській місцевості) (а.с.8).

Згідно даних протоколу за пенсійною справою ХД – 18579 від 01.01.2018 року та розрахунку від 19.03.2018 за пенсійною справою ОСОБА_1 за № ХД18579, різниця між розміром попередньої пенсії - 5016,38 грн. (в тому числі 836,06 грн. надбавка за проживання в гірській місцевості) та нової пенсії - 11245,48 грн (в тому числі 1874,25 грн. надбавка за проживання в гірській місцевості), становить 6229,10 грн., з них виплачується з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення, тобто 3114,55 грн.; з 01.01.2019 року 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення - 4671,83 грн.; з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення – 6229,1 грн.

Таким чином, надбавка за проживання в гірській місцевості 1874,25 грн. включена в загальний розмір нової пенсії позивача 11245,48 грн., входить до складу підвищення 6229,10 грн., розмір якого в 2018 році обмежений 50 %.

Тобто надбавка до пенсії ОСОБА_1 за проживання в гірській місцевості (в розмірі 1874,25 грн., а з 01.12.2018 в розмірі 1876,95 грн.) виплачується з 01.01.2018 року не в повному розмірі.

Так, розмір надбавки до пенсії позивача за проживання в гірській місцевості до перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, як встановлено вище, становив 836,06 грн., а після перерахунку з 01.01.2018 року – 1874,25 грн., різниця між якими - 1038,19 грн. Тобто після перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 загальний розмір надбавки до пенсії ОСОБА_1 за проживання в гірській місцевості мав становити 1874,25 грн., з яких 836,06 грн. включено в попередню пенсію - 5016,38 грн. та 1038,19 грн. – розмір такої надбавки, який додатково включений в пенсію після її перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 в зв`язку зі збільшенням складових грошового забезпечення військовослужбовців. В свою чергу, відповідач після перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 фактично виплачував, наприклад, в січні-листопаді 2018 року, надбавку до пенсії ОСОБА_1 за проживання в гірській місцевості в розмірі 836,06 грн. та 519,10 грн. (50 % від 1038,19 грн., які включені в розмір підвищення 6229,10 грн), всього 1355,16 грн.

З огляду на встановлені обставини, суд звертає увагу на те, що гарантії соціального захисту громадян, що проживають, працюють або навчаються в гірських населених пунктах, визначає Закон України «Про статус гірських населених пунктів».

Так, стаття 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів» встановлює пільги громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів» розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків. Фінансування збільшення розміру пенсій, передбачене цією частиною, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

ОСОБА_1 має статус особи, що проживає на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а тому позивач має право на пільги, визначені частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів», а саме на надбавку до пенсії в розмірі 20 % від загального розміру всіх державних пенсій.

Суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 врегульовано виплату тільки перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 підвищених пенсій в зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

В той же час, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 не передбачено виплату з 01.01.2018 підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законами, у розмірі 50% з 01.01.2018 по 31.12.2018, 75% - з 01.01.2019 по 31.12.2019, оскільки пункт 2 вказаної постанови № 103 встановлює для таких виплат виключення.

Тобто вказаний пункт постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 містить застереження, згідно якого обмеження у вигляді виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій у розмірі 50% з 01.01.2018 по 31.12.2018, 75% - з 01.01.2019 по 31.12.2019, не поширюється на підвищення, додаткову пенсію, цільову грошову допомогу, пенсію за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом.

Щодо посилання відповідача на те, що Кабінет Міністрів України, з огляду на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 1-42/2011 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) певних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», рішення Європейського суду з прав людини від 03.06.2014 року у справі «Великода проти Украни» в постанові від 21.02.2018 року № 103 визначив порядок виплати перерахованих пенсій, і проведений перерахунок пенсії позивача не стосувався розміру надбавок, і такі надбавки не зменшені, то суд вважає їх безпідставними, оскільки, як встановлено судом, відповідачем з 01.01.2018 року, хоча й було збільшено розмір надбавки за проживання в гірській місцевості в зв`язку зі збільшенням розміру пенсії позивача, однак така надбавка не виплачувалася в повному розмірі. Суд не заперечує права Кабінету Міністрів України встановлювати механізм реалізації соціально-економічних прав громадян, враховуючи фінансові можливості Держави, з огляду на вказані рішення Конституційного Суду України та Європейського суду з прав людини. Однак суд вважає, що в цій справі спір виник внаслідок неправильного застосування відповідачем пункту 2 вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України, оскільки надбавка до пенсії за проживання в гірській місцевості визначена Законом України «Про статус гірських населених пунктів», а тому має виплачуватися в 100-відсотковому розмірі. Судом встановлено, що виплата позивачу надбавки за проживання в гірській місцевості, проводилася відповідачем з 01.01.2018 року в неповному розмірі.

Таким чином, суд дійшов висновку позов задовольнити: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії в частині зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 до 50 % розміру надбавки за проживання в гірській місцевості; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок пенсії з врахуванням 100 % надбавки за проживання в гірській місцевості і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Щодо зазначення позивачем у позовній заяві вимоги про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, то суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право, а не обов`язок суду встановлювати такий вид судового контролю за виконанням рішення суду.

З огляду на вказане, а також враховуючи те, що позивач не надав суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачем у відновленні порушеного права ОСОБА_1 , на переконання суду, відсутні підстави для встановлення вказаного виду судового контролю за виконанням рішення суду в цій адміністративній справі.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Згідно з копією посвідчення серії ААБ № 009928, ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни (а.с.9).

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частинами 3, 5 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) щодо перерахунку пенсії в частині зменшення ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 до 50 % розміру надбавки за проживання в гірській місцевості.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) провести ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 перерахунок пенсії з врахуванням 100 % надбавки за проживання в гірській місцевості і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.