
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 травня 2019 року м. Ужгород№ 0740/823/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 , представник - ОСОБА_2 ,
відповідача: Хустське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, представник – Секерня О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Хустського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 КАС України 22 травня 2019 року в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 03 червня 2019 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хустського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Хустського об`єднаного управління ПФУ щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- Зобов`язати Хустське об`єднане управління ПФУ Закарпатської області призначити: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з моменту його звернення до органу Пенсійного фонду, а саме з 01 листопада 2018 року.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
В подальшому, для з`ясування всіх обставин призначено дану адміністративну справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 01 листопада 2018 року звернувся до Хустського об`єднання управління Пенсійного фонду України Закарпатської області для призначення пенсії і зменшення пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За результатами розгляду поданої заяви, позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до виписки з протоколу № 6 від 21.02.2018 року комісією по розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управлінням ПФУ відмовлено у призначенні пенсії та встановлено, що період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не підтверджений первинними документами. Вважає, що відмова в призначенні пенсії є незаконною та такою, що порушує його права.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що позивачем для призначення пенсії надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2) серія НОМЕР_1 , видане Закарпатською обласною державною адміністрацією та копію довідки видану військовою частиною 59828 про те, що громадянин ОСОБА_1 за період з 18.10.1986р. по 31.10.1986р. приймав, участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в третій зоні небезпеки.
Вважає, що одним із основних документів, що визначає час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження - це довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Для уточнення періоду участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Хустським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України було направлено запити до Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України, до Архівної служби Збройних сил Міністерства оборони Республіки Білорусії, до Центрального архіву МО РФ м. Подольськ.
В отриманій відповіді вищевказаного архіву в наказах командира військових частин 59828, 06407 та в журналах обліку доз зовнішнього опромінення особового складу за період з 13.07.1986р. по 31.12.1987р. позивач не значиться.
Вважає, що дана довідка не дає право позивачу на відповідне пенсійне забезпечення, тобто не може виконуватися основна вимога щодо права на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із знижкою пенсійного віку на 10 років та вважає, що первинними документами не підтверджено перебування гр. ОСОБА_1 у зоні відчуження взагалі.
Виходячи з вищенаведеного, вважає позовні вимоги позивача безпідставними і необґрунтованими.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів, наведених в позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, а також матеріали пенсійної справи позивача, дослідивши оригінали документів, які оглядалися в судовому засіданні, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 01 листопада 2018 року позивач звернувся до Хустського об`єднання управління Пенсійного фонду України Закарпатської області для призначення пенсії і зменшення пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Для призначення пенсії позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2) серія НОМЕР_1 , видане Закарпатською обласною державною адміністрацією та копію довідки видану військовою частиною 59828 про те, що громадянин ОСОБА_1 за період з 18.10.1986р. по 31.10.1986р. приймав, участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в третій зоні небезпеки.
За результатами розгляду поданої заяви, позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Протоколом № 6 від 21.02.2018 року комісією по розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідачем відмовлено у призначенні пенсії та встановлено, що період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не підтверджений первинними документами.
Для уточнення періоду участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідачем було направлено запити до Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України, до Архівної служби Збройних сил Міністерства оборони Республіки Білорусії, до Центрального архіву МО РФ м. Подольськ.
В отриманій відповіді вищевказаного архіву в наказах командира військових частин 59828, 06407 та в журналах обліку доз зовнішнього опромінення особового складу за період з 13.07.1986 р. по 31.12.1987 р. позивач не значиться.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
За змістом ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали у зоні відчуження не менше 5 календарних днів у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на 10 років.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005, № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок).
Відповідно до п.п.5 п.2.1 5 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Судом встановлено, що Закарпатською ОДА видано посвідчення 2 категорії серія НОМЕР_2 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 14.03.1994 року, про що свідчить Витяг з протоколу засідання комісії № 16 від 06.08.1997 року.
Суд звертає увагу, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_2 (а.с. 38) є безстроковим та дії на всій території України, законність видачі позивачу посвідчення відповідачем не заперечувалася.
Архівна довідка № 44 видана військовою частиною 59828, про те, що позивач в період з 18.12.1986р. по 31.12.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в третій зоні небезпеки. (14 днів)
Крім того, факт участі позивачем у роботах по ліквідації наслідків ЧАЕС підтверджено записом у військовому квитку серія НК № 4974790 та випискою із військового білету виданою Начальником штаба військової частини 06407.
Підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії стало те, що на думку Пенсійного органу в отриманій відповіді на запит про уточнення періоду участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з архіву в наказах командира військової частини 59828, 06407 та в журналах обліку доз зовнішнього опромінення особового складу за період з 13.07.1986р. по 31.12.1987р. позивач не значиться.
Суд наголошує, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надає особам право на отримання пенсії зі зниженням віку на 10 років за умови роботи в зоні відчуження не менше 5 календарних днів протягом періоду 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року.
При цьому, не підтвердження первинними документами перебування позивача у зоні відчуження не має значення для наявності у особи права на пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідач не врахував відповідні документи, якими позивач підтвердив перебування у зоні відчуження, зокрема:
- витягом з протоколу засідання комісії № 16 від 06.08.1997 року, яким підтверджено правильність видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»;
- архівною довідкою № 44 виданою військовою частиною 59828, про те, що позивач в період з 18.12.1986р. по 31.12.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в третій зоні небезпеки (14 днів) та отримав дозу радіоактивного випромінювання в розмірі 4,12 рентген;( а.с.10)
- записом у військовому квитку серія НК № 4974790.
- випискою із військового білету виданою Начальником штаба військової частини 06407.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень проводиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно наявної в матеріалах справи копії посвідчення серії НОМЕР_3 518926 від 15 квітня 2009 року, таке видане в порядку та за зразком, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року.
При цьому, суд зазначає, що Верховний Суд України у Постановах від 21.11.2006 справа №21-1048во06 та від 04.09.2015 року за №690/23/15-а зробив правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зокрема вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно норм ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Хустського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати неправомірними дії Хустського об`єднаного управління ПФУ Закарпатської області щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов`язати Хустське об`єднане управління ПФУ Закарпатської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з моменту його звернення до органу Пенсійного фонду, а саме з 01 листопада 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П. Микуляк