Рішення № 82221026, 11.02.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
160/547/19
Номер документу
82221026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб –порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

11 лютого 2019 року Справа № 160/547/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Жукової Є.О.

при секретарі судового засідання - Воробйовій П.В.

за участю представника позивача - Кейс П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр-т Д.Яворницького 93, м.Дніпро, 49000) до Апеляційного суду Дніпропетровської області (вул.Харківська 13, м.Дніпро, 49000) про стягнення з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суми платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989 159, 31 грн., -

ВСТАНОВИВ:

21.01.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр-т Д.Яворницького 93, м.Дніпро, 49000) до Апеляційного суду Дніпропетровської області (вул.Харківська 13, м.Дніпро, 49000) про стягнення з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суми платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989 159, 31 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 р. провадження по справі було відкрито та справу було призначено до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

На веб-порталі адміністративних послуг Міністерства юстиції України 03.10.2018 р. оприлюднено відомості стосовно припинення в результаті ліквідації Апеляційного суду Дніпропетровської області, із зазначенням інформації про призначення ліквідатора з припинення вказаної юридичної особи - Санжаровської ОСОБА_1 Іванівни.

З урахуванням встановленого в оголошенні граничного строку для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи відповідача, а саме: 03.12.2018р., управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області 30.11.2018 за адресами: відповідача у справі та ліквідаційної комісії юридичної особи направлено заяву про визнання кредиторських вимог на загальну суму 989159, 31 грн.

Вказані вимоги складаються з платежів, що випливають з обов`язків Апеляційного суду Дніпропетровської області перед застрахованою особою, внаслідок заподіяння шкоди її життю та здоров`ю, внаслідок нещасного випадку, що стався з працівником відповідача.

Листом від 21.12.2018 р. №04.4-59/18/2018, з підстав начебто недоречних посилань Фонду на норми законодавства при нарахуванні капіталізованих платежів бюджетній установі, що не є банкрутом, відповідач повідомив про відхилення кредиторських вимог Управління.

Оскільки, останній вважає протиправним розрахунок потреби капіталізованих платежів, проведений Управлінням на підставі «Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №765, з огляду на той факт, що вказаний Порядок був розроблений для задоволення вимог, що виникли виключно із зобов`яань суб`єкта підприємницької діяльності – банкрута.

При цьому, повноважний представник позивача в обгрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що ОСОБА_2 народився 22.10.1948 р, станом на момент оприлюднення відомостей щодо припинення страхувальника, а саме на 03.10.2018 р., потерпіла особа досягнула віку 69 років.

Відповідно до офіційно опублікованих даних Державною службою статистики України у серпні місяці 2017 року у статистичному бюлетні Таблиці смертності та тривалості життя, тривалість життя чоловіка при досягненні ним віку 69 років становить 10,66 років.

Відтак, як зазначає позивач, виходячи з встановленої на підставі ст. 42 Закону України №1105 суми щомісячної страхової виплати у розмірі 7732,64 грн, капіталізації піддягають платежі з щомісячних страхових виплат за 127,92 місяців, що дорівнює 10,66 рокам 989159,31грн ( 7732,64грн х 127,92 міс. = 989159,31грн).

Враховуючи покладені Законом України №1105 на орган Фонду владних управлінських функцій на основі законодавства щодо акумулювання страхових внесків та здійсненні контролю за використанням коштів Фонду, веденням і достовірності обліку та звітності щодо їх надходження, останній діє по відношенню до відповідача, як суб`єкт владних повноважень.

На підставі викладеного вище, повноважний представник позивача спросить суд стягнути з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суму платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989159,31грн.

В судове засідання, призначене на 11.02.2019 р., з`явився повноважний представник позивача. Відповідач до зали судового засідання свого представника не направив.

При цьому, суд зазначає, що 06.02.2019 р. повноважним представником відповідача було направлено на адресу суду клопотання від 06.02.2019 р. вх.№6162/19 про подальший розгляд справи без участі останнього, із зазначенням про врахування при винесення відповідного рішення суду відзиву на позовну заяву від 05.02.2019 р. вх.№6037/19, в тексті якого зазначено наступне.

Відповідно до витягу з реєстру юридичних осіб строк для заявлення кредиторами вимог до Апеляційного суду Дніпропетровської області встановлено до 04 грудня 2018 року. Після зазначеної дати, 06 грудня 2018 року Апеляційним судом Дніпропетровської області отримано заяву про визнання кредиторських вимог у розмірі 989159,31 грн. та про включення зазначених кредиторських вимог до першої черги реєстру вимог кредиторів Апеляційного суду Дніпропетровської області, про що свідчить зареєстрований вхідний №24696 від 06.12.2018р.

На виконання Указу Президента України від 29.12.2017 №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» відбувається ліквідація Апеляційного суду Дніпропетровської області та утворюється Дніпровський апеляційний суд.

Відповідно до частини другою статті 1205 Цивільного кодексу України в разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов`язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.

Повноважний представник відповідача у поданому відзиві від 05.02.2019 р. зазначає, що Апеляційний суд Дніпропетровської області ліквідується відповідно до Указу Президента, а не в порядку, визначеному Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», правові підстави щодо застосування положень капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю відсутні.

При розгляді позовної заяви також просить врахувати те, що відповідно до ст. ст.145, 148 Закону України «Про судоустрій України» Державна судова адміністрація України здійснює функції організаційного та фінансового забезпечення діяльності органів судової влади та є головним розпорядником коштів щодо фінансового забезпечення діяльності апеляційних та місцевих судів загальної юрисдикції, тобто, як зазначає повноважний представник відповідача, апеляційний суд Дніпропетровської області не є головним розпорядником коштів та фінансується Державною судовою адміністрацією України.

На підставі викладеного вище, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Повноважний представник позивача не заперечував щодо переходу до розгляду справи по суті. У зв`язку з неявкою в судове засідання повноважного представника відповідача, суд зазначає, шо думка останнього щодо переходу до розгляду справи по суті суду невідома.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 – 211, 217, 224 – 228 КАС України безпосередньо 11.02.2019 року.

Дослідивши в судовому засіданні докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши пояснення позивача, суд встановив наступне.

В матеріалах справи міститься розрахунок потреби в капіталізації коштів по Апеляційному суді Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 02891291) для розрахунку з потерпілим на виробництві.

В зазначеному вище розрахунку потерпілим визначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із зазначенням про ступінь втрати працездатності в 25 %. Розмір щомісячної виплати по відшкодуванню складає 7732,64 грн. Загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку потерпілим визначена в суму 989159,31 грн. (а.с. 11).

Відповідно до тексту акта №1 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, копія якого міститься в матеріалах справи, зазначено, що ОСОБА_2 перебував на посаді голови Апеляційного суду Дніпропетровської області, та під час проведення навчання та інструктажу з охорони праці: навчання за професією чи роботою, під час виконання якої стався нещасний випадок – 01.04.2009 р.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до п.6 «Обставини, за яких стався нещасний випадок» зазначеного вище акта №1, вказано, що Голова Апеляційного суду Дніпропетровської області ОСОБА_2 знаходився у відрядженні в м. Одеса з 23 по 25 червня 2010 року відповідно до наказу від 23 червня 2010р. № 65.

25 червня 2010 року в Одеській національній юридичній академії Віхров В ОСОБА_3 В. приймав участь у комітетських слуханнях на виїздному засіданні Парламентського комітету з питань правосуддя, з метою ефективного опрацювання та підготовки до другого читання проекту Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Після закінчення засідання, спускаючись із залу засідань по сходах, ОСОБА_2 оступився та підвернув праву ногу. Згодом був доставлений до ТОВ «Медична компанія «Інто — Сана». Після надання медичної допомоги на службовому автомобілі водій Апеляційного суду Дніпропетровської області ОСОБА_4 доставив ОСОБА_2 до КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. I.І. Мечникова».

Встановлений вид події: «падання потерпілого під час пересування».

В матеріалах справи міститься копія заяви про визнання кредиторських вимог від 30.11.2018 р. за №06-05/6162, яка направлена Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області на адресу Голови комісії з припинення Апеляційного суду Дніпропетровської області, в тексті якої зазначено, що на веб-порталі адміністративних послуг Міністерства юстиції України 03.10.2018 р. оприлюднено відомості стосовно припинення в результаті ліквідації Апеляційного суду Дніпропетровської області з зазначенням інформації про ттризначення ліквідатора з припинення вказаної юридичної особи - ОСОБА_5 .

Апеляційний суд Дніпропетровської області, як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зареєстрований 01.05.2001 у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області, кінцевим правонаступником якого відповідно до наказу Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 27.07.2017 №70-ос є Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.

21.12.2018 р. Апеляційним судом Дніпропетровської області було направлено на адресу Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області лист від 21.12.2018 р. №04.4-59/18/2018 «Щодо невизнання кредиторських вимог», в тексті якого зазначено, що посилання Фонду на зазначені у заяві норми чинного законодавства є недоречними, а нарахування капіталізованих платежів бюджетною установою, яка не є банкрутом, Фонду не передбачено чинним законодавством. Відтак, дії по нарахуванню заборгованості по капіталізованим платежам апеляційному суду Дніпропетровської області, який ліквідується поза процедурою банкрутства є протиправним і таким, що не підлягає задоволенню.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері правових, фінансових та організаційних засад загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я регулюються нормами Конституції України, ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», тощо.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до ст.3 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», соціальне страхування здійснюється за принципами: 1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов`язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов`язковості фінансування Фондом витрат, пов`язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб`єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Положеннями ст. 4 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», визначено, що страхування від нещасного випадку здійснюється Фондом соціального страхування України, який є некомерційною самоврядною організацією.

Відповідно до п. 5 ч. ст. 11 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», джерелами формування коштів Фонду, крім іншого, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб`єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров`ю працівників зобов`язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.

Таким чином, наведеними нормами передбачено обов`язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат непрацездатним особам, які були на утриманні потерпілого від нещасного випадку на виробництві та мали право на одержання від нього утримання, а також дітям потерпілого, народженим після його смерті.

За змістом пункту 3 Порядку №765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що до спірних правовідносин слід застосовувати приписи п. 5 ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким визначено, що джерелами формування коштів Фонду є: капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 112 ЦК України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу - щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Відповідно до ч.3 ст. 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Ч. 2 ст. 1205 ЦК України, передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним у ст. 1200 цього Кодексу мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд, згідно зі ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд надаючи належну оцінку спірним правовідносинам про розгляді даної справи, зазначає наступне.

Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області для визначення періоду, на який розраховується капіталізація платежів, використовувало Таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя станом на 2017 рік.

Відповідно до розрахунку капіталізованих платежів, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим складає 989159,31 грн.

Оскільки капіталізовані платежі відповідачем сплачені не були, тому останні підлягають стягненню з Апеляційного суду Дніпропетровської області в судовому порядку.

Отже, станом на 11.02.2019 р. сума платежів, яка підлягає капіталізації з Апеляційного суду Дніпропетровського області складає 989159,31 грн.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача, викладених у заявленому адміністративному позові та підтвердження їх доказами, з боку позивача, а також про відсутність спростування зазначених доводів будь-якими належними доказами в розумінні ст.70 КАС України з боку відповідача, що дозволяє суду прийти до висновку, що адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр-т Д.Яворницького 93, м.Дніпро, 49000) до Апеляційного суду Дніпропетровського області (вул.Харківська 13, м.Дніпро, 49000) про стягнення з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суми платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989 159, 31 грн. підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр-т Д.Яворницького 93, м.Дніпро, 49000) до Апеляційного суду Дніпропетровської області (вул.Харківська 13, м.Дніпро, 49000) про стягнення з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суми платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989 159, 31 грн., - задовольнити повністю.

Стягнути з Апеляційного суду Дніпропетровської області на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області суму платежів, що підлягає капіталізації в розмірі 989159,31 грн.

Для перерахунку коштів використовувати р/р 37173100007513 в ГУДКСУ в Дніпропетровській області УДКСУ у Центральному районі м.Дніпра, МФО 805012, одержувач – Дніпропетровське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 41802166.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова