
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 травня 2019 року № 640/18424/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників сторін: від позивача - Сочавський А.З., від відповідача - Сваток І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовомАкціонерного товариства «Альтбанк»до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві Головного управління Державної казначейської служби у м. Києвіпровизнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Альтбанк» (далі-позивач/ АТ «Альтбанк» ) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач-1/ ГУ ДФС у м. Києві), Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві (далі - відповідач-2), в якому просить суд (з врахуванням заяви про зміну предмета позову):
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо складання висновку про повернення публічному акціонерному товариству «Альтбанк» надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 1328417 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві на користь Акціонерного товариства «Альтбанк» суму надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 1328417 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає про невиконання суб`єктами владних повноважень передбачених законодавством дій, заходів для повернення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств у розмірі 1328417 грн.
Відповідач-1 проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав правомірності дій, вказує на відсутність підстав для подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету з огляду на пропуск позивачем встановленого строку на таке відшкодування.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Альтбанк» звернулось із листом від 05.04.2018 №14-43/358 до ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві та листом від 22.05.2018 №14-43/579 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 1328417 на рахунок або зарахування в рахунок майбутніх платежів по податку на доходи фізичних осіб або єдиного соціального внеску.
Листом від 26.04.2018 №18175/10/26-15-12-03-11 ГУ ДФС у м. Києві залишило лист ПАТ «Альтбанк» від 05.04.2018 №14-43/358 без розгляду.
Листом від 13.06.2018 №27383/10/26-15-12-03-11 ГУ ДФС у м. Києві повідомило позивача, що повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток за напрямом перерахування коштів, що перевищує строки, визначені ст. 102 Податкового кодексу України не можливе.
Вважаючи таку бездіяльність контролюючого органу протиправною та безпідставною, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
За змістом підпункту 17.1.5 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України, платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з пунктами 43.1, 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
У відповідності до пунктів 43.3, 43.4 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4 Податкового кодексу України).
В силу вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Податкового кодексу України).
Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року №882/1188 (далі по тексту - Порядок), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787.
Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених платежів.
Відповідно до рішення позачергових Загальних зборів акціонерів від 14.06.2016 (протокол № 55) акціонерне товариство «Альтбанк» є правонаступником публічного акціонерного товариства «Неос банк», яке відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів від 17 квітня 2014 року (протокол № 49) є правонаступником публічного акціонерного товариства «Банк Кіпру», яке відповідно до рішення Загальних зборів учасників від 28 квітня 2010 року (протокол № 41) є правонаступником відкритого акціонерного товариства «Банк Кіпру», яке відповідно до рішення Загальних зборів учасників від 19 листопада 2008 року (протокол № 39) є правонаступником акціонерного банку «АвтоЗАЗбанк», який був створений шляхом реорганізації Комерційного банку «АвтоЗАЗбанк» на Установчих зборах акціонерів 15 грудня 1993 року (протокол № 1). Комерційний банк «АвтоЗАЗбанк» був зареєстрований Національним банком України 21 жовтня 1991 року, реєстраційний номер - 43.
Судом встановлено, сторонами не заперечується, що станом на 27 лютого 2014 року за результатами подання податкових декларацій з податку на прибуток за 2012-2013 роки наявна переплата з податку на прибуток у розмірі 1328417 грн.
Листом від 02.12.2015 №2002-03/1969 ПАТ «Неос Банк» звернулось до державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві ( ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві) про повернення надмірно сплачену суму податку на прибуток (авансові внески з податку на прибуток сплачені відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України) на суму 1328412 грн. та направлення всієї суми на погашення грошового зобов`язання з податку на додану вартість, що обліковується в системі електронного адміністрування.
Листом від 09.12.2015 №3547/10/26-58-2002-11 ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомила ПАТ «Неос Банк» про залишення без виконання листа від 02.12.2015 №2002-03/1969 з посиланням на лист ДФС України від 19.01.2015 №1403/7/99-99-19-03-01-17, відповідно до якого перерахування коштів на електронні рахунки платників електронного адміністрування ПДВ не здійснюється.
ПАТ «Неос Банк» листом до ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 23.12.2015 №2002-03/2034 просило повернути надмірно сплачену суму податку на прибуток (авансові внески з податку на прибуток сплачені відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України) на суму 1328412 грн. на рахунок НОМЕР_1 в «Неос Банк».
Листом ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 12.01.2016 №197-10-26-58-07-02-11 згаданий лист залишено без виконання у зв`язку з тим, що всі інтегровані картки по всіх податках з залишками платника ПАТ «Неос Банк» передано до МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП.
В подальшому, ПАТ «Альтбанк» звернулось із листом від 13.03.2017 №2002-03/221 до Офісу великих платників ДФС про повернення надміру сплаченої суми податку на прибуток (авансові внески з податку на прибуток сплачені відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України в редакції, що діяла до 01.01.2016) у сумі 132817 грн. на рахунок в АТ «Альтбанк».
Листом від 21.05.2017 №16363/10/28-10-43-01-18 Офіс великих платників Державної фіскальної служби повідомив позивача, що обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146 "Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 р. №1679/28124, повернення надміру або помилково сплачених сум здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів, яка подається в довільній формі до органу доходів і зборів. Повідомлено, на діючим бюджетним розписом не передбачено окремого ресурсу для повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток підприємств та запропоновано розглянути питання щодо можливості зарахування зазначених сум переплат в рахунок майбутніх платежів по результатам декларування в наступних звітних податкових періодах.
Отже, як зазначає сам позивач, переплата з податку на прибуток в розмірі 1328412 грн. виникла у останнього станом на 27.02.2014.
На обґрунтування додержання встановлених 1095 днів для подання відповідної заяви, позивач посилається на вищевказані листи контролюючих органів.
Разом з цим, доказів судового чи адміністративного оскарження вказаних відмов, викладених в листах від 09.12.2015 №3547/10/26-58-2002-11, від 21.05.2017 №16363/10/28-10-43-01-18.
Натомість, позивач звернувся із заявами про повернення переплати з податку на прибуток вже в квітні 2018 року, тобто після спливу строку, встановленого ст. 102 Податкового кодексу України, а в подальшому з відповідним позовом до адміністративного суду про бездіяльність контролюючого органу.
Вказаний строк згідно зі статтею 102 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) становить 1095 днів, він є присічним і поновленню не підлягає.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність спірних рішень, дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов акціонерного товариства «Альтбанк» не підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Акціонерного товариства "Альтбанк" відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 05.06.2019.
Суддя С.К. Каракашьян