
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2019 року № 320/1648/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОВІТЕ" про стягнення штрафу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОВІТЕ", в якому просить суд стягнути з ТОВ "ЕКОВІТЕ" (код ЄДРПОУ 36159527) штраф у розмірі 10200,00 грн до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначає, що у відношенні до ТОВ "ЕКОВІТЕ" було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, в яких зафіксовано порушення відповідачем законодавства на ринку цінних паперів. Вказує, що за результатами розгляду справ були прийняті постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 10200,00 грн, яка у добровільному порядку відповідачем не погашена.
Відповідач наданим йому правом, передбаченим статтею 162 КАС України, не скористався, заяву по суті справи до суду не надавав.
Ухвалою суду від 08.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження у даній адміністративній справі.
У судове засідання, призначене на 29.05.2019, сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не з`явились. Разом з цим, представник позивача звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Враховуючи вищенаведене та керуючись приписами статті 205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОВІТЕ" є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як убачається з матеріалів справи, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.12.2018 №600-ДП-Е, відповідно до якого встановлено наступне (а.с. 12).
Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24,12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення), передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватися, зокрема, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Станом на 16.11.2018 регулярна річна інформація емітента за 2017 рік ТОВ «ЕКОВІТЕ» в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) відсутня.
Таким чином, ТОВ «ЕКОВІТЕ» порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення в частині нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2017 рік.
Враховуючи вище викладене, на підставі пункту шостого частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.12.2018 №711-ДП-Е, згідно якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн (а.с. 22).
Також, відповідачем було складено акт про правопорушення ТОВ «ЕКОВІТЕ» на ринку цінних паперів від 05.12.2018 №602-ДП-Е, відповідно до якого встановлено наступне (а.с. 15).
Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення), передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватися, зокрема, шляхом подання Комісії у строк не пізніше ЗО квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 12 розділу І Положення, зокрема, встановлено, що при поданні Інформації до Комісії емітент зобов`язаний подавати (надсилати) таку Інформацію у вигляді електронних документів відповідно до нормативно- правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у вигляді електронних документів.
Подання до Комісії інформації у вигляді електронних документів здійснюється відповідно до Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії 13.05.2011 №492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за №789/19527 (із змінами).
Станом на 16.11.2018 регулярна річна інформація за 2017 рік ТОВ «ЕКОВІТЕ» в Системі моніторингу фондового ринку відсутня.
Таким чином, ТОВ «ЕКОВІТЕ» порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення в частині неподання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2017 рік за що пунктом 7 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.
Враховуючи вище викладене, на підставі пункту шостого частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, було прийнято постанову про накладення санкції від 26.12.2018 №713-ДП-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн (а.с. 24).
Також, відповідачем було складено акт про правопорушення ТОВ «ЕКОВІТЕ» на ринку цінних паперів від 05.12.2018 №603-ДП-Е, відповідно до якого встановлено наступне (а.с. 18).
Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення), передбачено, що розкриття річної інформації емітентами цінних паперів має здійснюватися, зокрема, шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання) у строк не пізніше ЗО квітня року, наступного за звітним.
Станом на 16.11.2018 відомості щодо опублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік ТОВ «ЕКОВІТЕ» в одному із офіційних друкованих видань в Комісії відсутні.
Таким чином, ТОВ «ЕКОВІТЕ» порушено вимоги пункту 4 глави 4 розділу II Положення в частині не опублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік в одному із офіційних друкованих видань, за що пунктом 5 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.
Враховуючи вище викладене, на підставі пункту шостого частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за не опублікування інформації, було прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.12.2018 №714-ДП-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн (а.с. 26).
Несплата відповідачем штрафу у загальному розмірі 10200,00 грн у добровільному порядку, стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі – Закон № 448/96-ВР).
Згідно зі статтею 1 Закону № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною першою статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог статті 6 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями статті 7 Закону № 448/96-ВР визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV (в редакції, чинній на час спірних правовідносин, далі – Закон № 3480-IV), регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з частиною четвертою статті 40 Закону № 3480-IV, річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Аналогічні положення закріплені і в Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національно комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2826 від 03.12.2013 (далі – Положення № 2826).
Так, відповідно до пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення № 2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 5 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР, як зазначалося вище, передбачена відповідальність для юридичних осіб за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у вигляді штрафу в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 6 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР, як зазначалося вище, для юридичних осіб передбачена відповідальність за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у вигляді штрафних санкцій в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 7 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР для юридичних осіб передбачена відповідальність у вигляді фінансових санкцій, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 11 Закону № 448/96-ВР, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Матеріали справи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОВІТЕ" порушило вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826, що зафіксовано в актах від 05.12.2018 №600-ДП-Е, від 05.12.2018 № 602-ДП-Е та від 05.12.2018 №603-ДП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Суд зазначає, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до пункту 14 частини першої статті 8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону № 448/96-ВР, рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
При цьому, жодних доказів щодо оскарження постанов від 26.12.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №711-ДП-Е, №713-ДП-Е, № 714-ДП-Е в адміністративному чи судовому порядку, суду не надано.
На момент судового розгляду, сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у загальному розмірі 10200,00 грн відповідачем не сплачена. У той же час, проти позову, поданого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідач не заперечував, а відтак доводи позивача не спростував.
Беручи до уваги ту обставину, що суму штрафу у розмірі 10200,00 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОВІТЕ" (код ЄДРПОУ 36159527) штраф у розмірі 10200 (десять тисяч двісті) грн 00 коп., до Державного бюджету України, шляхом перерахунку на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.