Рішення № 82191411, 04.06.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2019
Номер справи
160/3800/19
Номер документу
82191411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2019 року Справа № 160/3800/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 24.04.2019 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати призначеної за віком пенсії у період з 01.08.2018 по 03.03.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість з виплати пенсії за період з 01.08.2018 по січень 2019 року у розмірі 7 578,70 грн і борг за травень, червень, серпень у розмірі 4 493,22 грн.

2. Ухвалою суду від 26.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/3800/19.

3. 15.05.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з доказом направлення його позивачу. У відзиві на адміністративний позов заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

4. 15.05.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшла заява про долучення належним чином засвідченої пенсійної справи.

5. У зв`язку із перебуванням головуючого судді І.О. Верба з 25.05.2019 по 03.06.2019 включно у відпустці, справа розглянута 04.06.2019.

щодо клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження

6. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

7. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

8. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

9. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

10. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

11. Крім того, стаття 263 КАС України містить перелік справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема:

- справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт другий частини першої статті 263 КАС України).

12. Частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

13. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

14. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.

15. При цьому, відповідачем не обґрунтовано з яких підстав потрібно розглядати справи за правилами загального позовного провадження.

16. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

17. Пенсія була і є на даний час єдиним доходом позивача, єдиним джерелом її існування.

18. Невиплата пенсії поставила позивача у вкрай тяжке матеріальне становище. Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з невиплати пенсії є протиправними, порушують права та законні інтереси у сфері соціального страхування, зокрема, право позивача на пенсію.

19. Призупинення виплати пенсії позивачу відбулось без прийняття будь-якого рішення відповідачем, що суперечить нормам Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщеним осіб».

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

20. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі зазначивши, що на підставі даних, отриманих з інтегрованої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних; засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, «Аркан», розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби, була виявлена тривала відсутність позивачки за місцем проживання та прийнято рішення про призупинення виплати пенсії, починаючи з травня 2018 року.

21. На підставі копії протоколу № 24 від 14.06.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачці була відновлена виплата пенсії з 01.07.2018.

22. Пенсія за травень-червень, серпень 2018 року обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

23. На підставі даних, отриманих з інтегрованої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби, була виявлена тривала відсутність позивачки за місцем проживання та прийнято рішення про призупинення виплати пенсії, починаючи з вересня 2018 року.

24. На підставі копії протоколу № 48 від 29.11.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачці була відновлена виплата пенсії з 01.02.2018. Пенсія за період з вересня 2018 року по січень 2019 року обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

25. Відповідно до пункту 15 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування» суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в Пенсійному фонді України і будуть виплачені за умови прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. На сьогоднішній день даний порядок відсутній.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

26. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, вид пенсії – пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 Серія НОМЕР_2 (а.с.14, 31).

27. Відповідно до довідки від 18.11.2014 № 1201681377 позивач узята на облік внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, контактна адреса: м. Дніпропетровськ, 49050, вул. Аксакова, б. 9 (а.с.52, 58 звор.бік).

28. 26.11.2014 ОСОБА_1 звернулась до начальника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська з заявою, в якій просила запитати її пенсійну справу з Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька (а.с.30 звор.бік).

29. Розпорядженням № 19234 від 26.11.2014 позивачу здійснено перерахунок пенсії, вид пенсії – за віком, шифр пенсії – 101, дата перерахунку – 26.11.2014 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – облік справи, призначеної в минулих роках (а.с.27).

30. Розпорядженням № 806620 від 06.07.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії через зміну надбавки, дата перерахунку 01.05.2016 попереднього 11.09.2012 (а.с.51 звор.бік).

31. Протоколом за період 01.12.2017-31.03.2018 призначено суми пенсії до виплати за грудень 2017 рік у розмірі 1 497,74 грн, за січень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за лютий 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн та за березень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн. Виплачена сума у загальному розмірі 5 990,96 грн, до виплати 5 990,96 грн. Зазначено, що після візування виплата буде проведена по основних відомостях у наступному місяці в 3 місяці 2018 року (а.с.34).

32. Суд зазначає, що зазначені періоди та суми не є предметом адміністративної справи № 160/3800/19.

33. Відповідно до довідки від 21.11.2017 № 0000413585 позивач узята на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.37, 58):

- зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ;

- фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , Бабушкінський район, Дніпропетровська область.

34. Рішенням 912010805520 позивачу здійснено перерахунок пенсії, шифр та вид пенсії – 101, пенсія за віком; дата перерахунку – 01.12.2017; вид перерахунку – у зв`язку з допущеними помилками (а.с.40 з обох боків).

35. Рішенням 912010805520 позивачу здійснено перерахунок пенсії, шифр та вид пенсії – 101, пенсія за віком; дата перерахунку – 01.12.2017; вид перерахунку – зміна особистих даних пенсіонера; особливості - взятий на облік з електронної справи, пенсія призначена за фактичним місцем проживання, проведено масовий перерахунок з 01.04.2002, проведено перерахунок пенсій з 01.01.2004, переселенець не зареєстрований (а.с.44 з обох боків).

36. Рішенням 912010805520 позивачу здійснено перерахунок пенсії, шифр та вид пенсії – 101, пенсія за віком; дата перерахунку – 01.12.2017; вид перерахунку – зміна статусу переселенця; особливості - взятий на облік з електронної справи, пенсія призначена за фактичним місцем проживання, проведено масовий перерахунок з 01.04.2002, проведено перерахунок пенсій з 01.01.2004, переселенець зареєстрований з 01.12.2017 по довічно (а.с.41 з обох боків).

37. Розпорядженням Соборного відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі від 09.01.2018 знято з обліку ОСОБА_1 , у зв`язку зі зміною місця проживання (а.с.46)

38. 09.01.2018 ОСОБА_1 звернулась до начальника Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпро з заявою, в якій просила запитати її пенсійну справу з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська (а.с.39).

39. 09.01.2018 за вих. № 02/02/07 направлено запит про отримання пенсійної справи (а.с.39 звор.бік).

40. Розпорядженнями № 806620 від 09.01.2018 позивачу здійснені перерахунки пенсії:

- дата перерахунку 01.10.2017 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – масовий перерахунок (індивідуальний) (а.с.48 звор.бік);

- дата перерахунку 01.10.2017 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – масовий перерахунок (індивідуальний) (а.с.49);

- дата перерахунку 01.05.2017 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – масовий перерахунок (індивідуальний) (а.с.49 звор.бік);

- дата перерахунку 01.12.2016 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – масовий перерахунок (індивідуальний) (а.с.50);

- дата перерахунку 01.12.2016 попереднього 11.09.2012, вид перерахунку – коригування показника середньої з/п (а.с.50 звор.бік)

41. Супровідним листом Соборний відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії направив пенсійну справу ОСОБА_1 на 24 аркушах до Шевченківського відділу обслуговування громадян Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (а.с.38 звор.бік).

42. 30.05.2018 позивач звернулась до Шевченківського відділу обслуговування громадян з заявою про виплату пенсії (а.с.54).

43. Заява отримана 30.05.2018, реєстраційний номер заяви 800 (а.с.54 звор.бік).

44. Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.06.2019 позивачу поновлено виплату пенсії з 01.05.2018 на підставі рішення комісії УСЗН наказ № 24 від 14.06.2018 (а.с.33 звор.бік).

45. Протоколом за період 01.05.2018-30.06.2018 призначено суми пенсії до виплати за травень 2018 рік у загальному розмірі 1 497,74 грн, за червень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн. Виплачена сума 0,00 грн, до виплати 2 995,48 грн. Зазначено, що після візування виплата буде проведена по основних відомостях у наступному місяці в 6 місяці 2018 року (а.с.55).

46. 22.11.2018 ОСОБА_1 звернулась до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила поновити виплату належної їй пенсії з моменту призупинення виплат, а саме з серпня 2018 року та виплатити недоотриману пенсію за травень, червень 2018 року (а.с.16).

47. Листом № Г18356-18 від 29.01.2019 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 1 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення від 22.11.2018 з питання виплати пенсії, як внутрішньо переміщеній особі надав відповідь в якому, зокрема, зазначено:

- на підставі даних, отриманих з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України, була виявлена тривала відсутність Вас за місцем проживання та прийнято рішення про призупинення виплати Вам пенсії, починаючи з травня 2018 року;

- керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» згідно особисто наданої заяви від 30.05.2018, Вас було включено до списку осіб направлених до управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради на розгляд Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам;

- згідно копії протоколу № 24 від 14.06.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачці була відновлена виплата пенсії з 01.07.2018. Пенсія за травень-червень, серпень 2018 року нарахована в розмірі 4 493,22 грн обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

- на підставі даних, отриманих з інтегрованої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби, була виявлена тривала відсутність позивачки за місцем проживання та прийнято рішення про призупинення виплати пенсії, починаючи з вересня 2018 року;

- згідно копії протоколу № 48 від 29.11.2018 засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачці була відновлена виплата пенсії з 01.02.2018. Пенсія за період з вересня 2018 року по січень 2019 року нараховано в розмірі 7 578,70 грн обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

- згідно постанови Кабінету Міністрів Україні від 25.04.2018 № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365» суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

48. Рішенням № 912010806620 (дата та час розрахунку: 24.01.2019 13:12) позивачу здійснено перерахунок пенсії, вид перерахунку – зміна статусу переселенця. Пенсію призначено згідно з Законом України щомісячно з 01.08.2018 по 30.11.2018 у розмірі 1 497,74 грн, з 01.12.2018 по 31.12.2018 у розмірі 1 542,74 грн, з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 1 542,74 грн, з 01.07.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1 609,74 грн, з 01.12.2019 у розмірі 1 683,74 грн (а.с.55 звор.бік, 56).

49. 04.09.2018 позивач звернулась до Шевченківського відділу обслуговування громадян з заявою, в якій просила поновити виплату пенсії (а.с.57).

50. Заява отримана 04.09.2018, реєстраційний номер заяви 2416 (а.с.57 звор.бік).

51. Протоколом за період 01.08.2018-31.01.2019 призначено суми пенсії до виплати за серпень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за вересень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за жовтень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за листопад 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за грудень 2018 рік у розмірі 1 542,74 грн, за січень 2019 рік у розмірі 1 542,74 грн. Виплачена сума 0,00 грн, до виплати 9 076,44 грн. Зазначено, що після візування виплата буде проведена по основних відомостях у наступному місяці в 1 місяці 2019 року (а.с.59).

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

52. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

53. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

54. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

55. Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі – Закон № 1058-IV) визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

56. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

57. Згідно з частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

58. Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 47 Закону № 1058-IV).

59. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 (далі – Закон № 1706-VII) відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

60. Абзацом першим частини першої статті 1 Закону № 1706-VII встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

61. Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

62. Згідно до пункту 1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (далі – Порядок № 509) довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

63. Пунктом 2 Порядку № 509 встановлено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

64. Пунктом 6 Порядку № 509, зокрема, встановлено:

- довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту;

- довідка, видана до 20.06.2016, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

65. Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

66. За правилами статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

67. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

68. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

69. Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05.11.2014 встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

70. Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

71. «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

72. Відповідно до пункту 4 вказаного порядку соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

73. Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 (далі – Порядок № 365) визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

74. Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться (пункт 2 Порядку № 365).

75. Пунктом 12 Порядку № 365 встановлено, що соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

76. Підстави припинення виплати пенсії визначені у пункті першому статті 49 Закону № 1058-IV.

77. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

{Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

78. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії, виплату якої їй з 01.05.2018 по 01.08.2018 безпідставно припинено.

79. З листа Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 1 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Г18356-18 від 29.01.2019 вбачається, що на підставі даних, отриманих з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан», розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України, була виявлена тривала відсутність за місцем проживання та прийняті рішення про призупинення виплати пенсії.

80. Проте, інформації із підтверджуючими доказами щодо тривалої відсутності ОСОБА_1 за місцем проживання суду не надано.

81. Конституційний Суд України у рішенні від 07.10.2009 № 25-рп/2009 зауважив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.

82. У рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07.02.2014, Європейський суд з прав людини вказав, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю у поводженні, яка порушувала статтю 14 Конвенції у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу.

83. Припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених статтею 49 цього Закону № 1058-IV.

84. Суд зазначає, що статтею 49 Закону № 1058-IV не передбачено таких підстав припинення виплати пенсії, як призупинення виплати пенсії у зв`язку з виявленням тривалої відсутності за місцем проживання.

85. Непідтвердження фактичного місця проживання не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова Кабінету Міністрів України № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.

86. У цьому випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи потребує від пенсіонера на відміну від інших громадян України здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без законних на те підстав.

87. У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

88. Тому, припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

89. Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на законі.

90. Зазначена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/20/18 (№ 805/402/18) за позовом ОСОБА_2 до Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

91. Вказане рішення набрало законної сили.

92. Адміністративна справа, яка розглядається судом, відповідає ознакам типової справи, що визначені у пункті 113 рішення Верховного Суду № Пз/9901/20/18.

93. На підставі частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити заборгованість з виплати пенсії за період з 01.08.2018 по січень 2019 року у розмірі 7 578,70 грн. і борг за травень, червень, серпень у розмірі 4 493,22 грн.

94. З матеріалів справи вбачається, що протоколом за період 01.05.2018-30.06.2018 призначено суми пенсії до виплати за травень 2018 рік у загальному розмірі 1 497,74 грн, за червень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн. Виплачена сума 0,00 грн, до виплати 2 995,48 грн. Зазначено, що після візування виплата буде проведена по основних відомостях у наступному місяці в 6 місяці 2018 року.

95. Протоколом за період 01.08.2018-31.01.2019 призначено суми пенсії до виплати за серпень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за вересень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за жовтень 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за листопад 2018 рік у розмірі 1 497,74 грн, за грудень 2018 рік у розмірі 1 542,74 грн, за січень 2019 рік у розмірі 1 542,74 грн. Виплачена сума 0,00 грн, до виплати 9 076,44 грн. Зазначено, що після візування виплата буде проведена по основних відомостях у наступному місяці в 1 місяці 2019 року.

96. Таким чином, позивачу нараховано пенсію за травень, червень, серпень 2018 року та за період з 01.09.2018 по 31.01.2019, проте доказів щодо виплати пенсії за вказані періоди суду не надано.

97.Крім того, відповідач у своєму відзиві на адміністративний позов підтверджує про невиплату пенсії за травень, червень, серпень 2018 року та за період з 01.09.2018 по 31.01.2019 та зазначає, що пенсія за вказані періоду обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

98. Суд зазначає, що позивачем двічі зазначено про заборгованість за серпень 2018 року, що не відповідає матеріалам пенсійної справи.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

99. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, та визнає протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії та зобов`язує відповідача здійснити виплату пенсії за травень, червень, серпень 2018 року та за період з 01.09.2018 по 31.01.2019.

щодо строків звернення до суду

100. Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного позову, оскільки період зазначений у позовних вимогах з травня 2018 року.

101. Щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом суд зазначає наступне.

102. Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

103. За загальним правилом, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

104. Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок перерахунку пенсій є Закон № 1058-IV.

105. Відповідно до частини 2 статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

106. Необхідними умовами застосування наведеної норми адміністративними судами є: 1) факт нарахування сум пенсій за минулий час, що підтверджується відповідними доказами; 2) доведеність вини пенсійного органу - наявність протиправних дій або протиправної бездіяльності, наслідками яких є невиплата сум пенсій.

107. Практика застосування правових норм щодо строків звернення до адміністративного суду передбачала їх застосування за умови, коли право позивача на отримання спірних сум пенсій відповідачем визнано не було, що і стало підставою звернення до суду (постанова Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-329а13).

108. Таким чином, позивач не пропустив строк звернення до суду із позовними вимогами про виплату пенсії за минулий період.

109. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

110. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

111. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати призначеної за віком пенсії з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.01.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

112. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість з виплати пенсії за період з 01.09.2018 по 31.01.2019 року у загальному розмірі 7 578,70 грн та за травень, червень, серпень 2018 року у загальному розмірі 4 493,22 грн.

113. В іншій частині позовних вимог відмовити.

114. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

115. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

116. Повне рішення складено 04.06.2019.

Суддя І.О. Верба