Рішення № 82191238, 05.06.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2019
Номер справи
0340/1723/18
Номер документу
82191238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2019 року ЛуцькСправа № 0340/1723/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів господарської одиниці - пункт продажу товарів ТЦ "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, чим порушено вимоги статей 11, 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та порушення пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - невидача розрахункового документа встановленої форми, відсутність накладних на алкогольні напої.

Порушення зафіксовані в акті фактичної перевірки від 29.11.2017 за №15048/03/20/14/3019520767 (бланк №001171), на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №000555-40 від 23.05.2018 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 17 000,00 грн за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатила, а тому ГУ ДФС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) сторін (а.с.1).

Ухвалою суду від 10.10.2018 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №0340/1742/18 за позовом ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 23.05.2018 №000555-40, а ухвалою суду від 30.05.2019 провадження у справі поновлено.

Копію ухвали від 19.09.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач не отримала з незалежних від суду причин, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подала (а.с.35-38).

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками ГУ ДФС у Волинській області 29.11.2017 на підставі наказу №3662 від 28.11.2017 та направлень на перевірку № 003893 , № 003894 від 28.11.2017 було проведено фактичну перевірку пункту продажу товарів Торгового центру "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , з питань дотримання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.9, 9 зворот).

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме, під час проведення перевірки 29.11.2017 контрольно-розрахунковою операцією на місці торгівлі відповідача було придбано одну пляшку Віскі "Бурбон"HEAVEN HILL 40% алкоголю, ємкістю 1л за ціною 350,00 грн, чим порушено вимоги статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями), де зазначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії.

Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірки ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у ФОП ОСОБА_1 відсутня.

Контрольно-розрахункову операцію щодо реалізації підакцизного товару, а саме Віскі "Бурбон" HEAVEN HILL 40% алкоголю, ємкістю 1л, не проведено через реєстратор розрахункових операцій, фіскальний чек на суму 350,00 грн не видано.

У господарській одиниці знаходились алкогольні напої, що реалізувались без відповідної ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами (алкогольними напоями) на загальну суму 2745,00 грн, в тому числі алкогольні напої без марок акцизного збору на загальну суму 2220,00 грн (перелік наведено у додатку №1 до акту перевірки).

У поясненнях від 29.11.2018 ОСОБА_1 зазначила, що нею було продану одну пляшку Віскі "Бурбон" HEAVEN HILL за ціною 350,00 грн, яку вона придбала у "Дюті Фрі" для власних потреб без застосування РРО, оскільки її дуже просили продати цю пляшку на день народження. Відсутні накладні на алкогольні напої, оскільки їх не дав постачальник (а.с.8).

Для вжиття відповідних заходів за фактом торгівлі алкогольними напоями без ліцензії та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, матеріали перевірки листом від 04.12.2017 №399/03-20-05-14 направлені в оперативне управління ГУ ДФС у Волинській області. Станом на 11.01.2018 інформація про вжиті заходи не надходила, а тому вирішено було продовжити термін розгляду даних матеріалів на термін до отримання інформації, але не пізніше 28.05.2018.

За наслідками проведеної перевірки складено від 29.11.2017 за №15048/03/20/14/3019520767 (бланк №001171), у висновку якого зазначені порушення: пунктів 1,2,12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - невидача розрахункового документа встановленої форми, відсутність накладних на алкогольні напої; ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме, зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку; ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме, роздрібна торгівля алкогольними напоями без ліцензії (а.с.5-6).

На підставі акту перевірки від 29.11.2017 за №15048/03/20/14/3019520767 (бланк №001171), начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000555-40 від 23.05.2018 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до ФОП ОСОБА_1 у відповідності до абзаців 5 та 16 частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 17 000,00 грн за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку (а.с.20).

Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій отримана ФОП ОСОБА_1 24.05.2018 нарочно, що підтверджується підписом останньої на копії рішення (а.с.20).

Не погоджуючись з рішенням ГУ ДФС у Волинській області від 23.05.2018 №000555-40 ФОП ОСОБА_1 оскаржила його в судовому порядку. Однак, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 у справі №0340/1742/18, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019, рішення ГУ ДФС у Волинській області від 23.05.2018 №000555-40 визнано таким, що прийняте правомірно та відповідно до положень чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог їй було відмовлено (а.с.45-49).

Відповідно до пункту 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом..

Як вбачається з листа ГУ ДФС у Волинській області від 04.06.2019 №17/10/03-20-40-01-21, станом на 04.06.2019 за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн (а.с.52).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями).

Згідно з вимогами частини 14 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон України №481/95-BP) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно зі статтею 1 Закону України №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).

Частиною 1 ст. 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України №481/95-BP до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Механізм застосування фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку або з підробленими марками акцизного податку, передбачено ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Згідно з частиною 2 статті 17 вказаного Закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством, зокрема до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень (абзац 15).

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 . фінансові санкції у розмірі 17 000,00грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 17 000,00 грн за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до частини п`ятої статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000555-40 від 23.05.2018 прийнято позивачем з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 34 000,00 грн підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р 31412561003002, одержувач коштів УК у м. Луцьку/м. Луцьк/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628 код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук