
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі (загальне)
"05" червня 2019 р. Cправа № 902/401/19
Суддя господарського суду Вінницької області Тварковський А.А., розглянувши матеріали
за позовом: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (вул. Грибоєдова, 10-а, м. Вінниця, 21032)
до: Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" (вул. Київська, 173, м. Вінниця, 21022)
про стягнення 13 234 грн 66 коп.,
В С Т А Н О В И В :
15.05.2019 р. на адресу Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до Комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" про стягнення 13 234 грн 66 коп. невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з постачання холодної води та водовідведення.
В якості підстав заявлених позовних вимог позивач посилається на Акт № 04-30/4 від 12.02.2018 р. за результатами проведеної ревізії управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, згідно якого встановлено втрати на суму 13 234, 66 грн внаслідок неповного повернення Управлінню праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації невикористаної субсидії на оплату послуг з постачання холодної води та водовідведення станом на 01.05.2017 р., у зв`язку із невірним проведенням обрахунків Комунальним підприємством "Вінницяоблводоканал".
З огляду на вказане, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 13 234 грн 66 коп. невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з постачання холодної води та водовідведення.
Ухвалою суду від 20.05.2019 р. відхилено клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору за подання позовної заяви до суду або відстрочення сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі як необгрунтоване. Дану позовну заяву залишено без руху, у зв`язку із необхідністю сплати судового збору, встановлено позивачу строк на усунення вказаних недоліків.
31.05.2019 р. через канцелярію суду надійшов лист позивача №2492 від 29.05.2019 р. на виконання ухвали Господарського суду Вінницької області від 20.05.2019 р. про залишення позовної заяви без руху, у якому останній вказує на відсутність коштів на сплату судового збору згідно кошторисного призначення на 2019 р., просить розглянути позовну заяву та стягнути судовий збір за наслідками ухваленого судового рішення.
При цьому, Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації наголошує на можливості розстрочення або відстрочення сплати судового збору відповідно до п. 3 ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та на звільненні від сплати судового збору згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Позивач вказує, що сновним із завдань Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення. Так, невикористана субсидія для відшкодування витрат на оплату послуг з постачання холодної води та водовідведення у розмірі 13 234, 66 грн підлягає стягненню з відповідача та поверненню до Державного бюджету України, та в подальшому буде перерахована іншим особам, що мають право на виплату соціальних допомог, адресних грошових допомог, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палва та пільг з оплати житлово-комунальних послуг, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, забезпечуючи їх права на зазначені виплати.
Розглянувши матеріали позовної заяви та лист позивача №2492 від 29.05.2019 р. на виконання ухвали Господарського суду Вінницької області від 20.05.2019 р. про залишення позовної заяви без руху, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч.ч 1-4 ст. 11 ГПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 2 ст. 3 Конституції України). Держава різними правовими засобами забезпечує захист прав і свобод людини і громадянина в особі органів законодавчої, виконавчої і судової влади та інших державних органів, які здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Положення ч. 2 ст. 8 Конституції України визначають, що її норми є нормами прямої дії.
Положення ч. 2 ст. 64 Конституції України не допускають обмеження права на судовий захист навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану. Це узгоджується з положеннями зазначеними в Загальній декларації прав людини, за якою кожен, у разі порушення його основних прав, наданих конституцією і законом, має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами (стаття 8).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно із ст.2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст.7, ч.1 ст.8 "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону. Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4.ХІ.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81) 7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У справі Bellet v. France суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Водночас, підстав для звільнення позивача від сплати судового збору суд не вбачає, враховуючи, що оскільки Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації не відноситься до переліку відповідних суб`єктів, визначених ЗУ "Про судовий збір"
Відтак, враховуючи наведені вище положення закону та беручи до уваги викладені позивачем обставини, суд з метою недопущення обмеження позивача у здійсненні прав, передбачених статтею 129 Конституції України, дійшов висновку про можливість відстрочення останньому сплати судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі.
Таким чином, підстави для повернення повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені ГПК України, відсутні, а тому господарський суд приходить до висновку про те, що заявлений в межах даної справи позов підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження відповідно до глави 3 розділу ІІІ ГПК України.
Згідно з приписами ст.181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання у справі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 14, 15, 18, 20, 24, 42, 43, 45, 47, 56, 60, 120, 121, 176, 177, 181, 182, 183, 234, 235, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Відкрити провадження у справі.
2. Відстрочити Управлінню праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації сплату судового збору на суму 1 921, 00 грн. до ухвалення судового рішення у справі № 902/401/19.
3. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання у справі призначити на 21.06.19 об 11:00 год. в приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 29, зал № 3.
5. Повідомити сторін про призначене підготовче засідання.
6. Для подання відповідачем відзиву в порядку ст. 165 ГПК України встановити останньому строк до 18.06.2019 р., у разі подання відзиву зобов`язати його надіслати у вказаний строк позивачу. Докази направлення відзиву надати суду до початку судового засідання.
7. Повідомити, що інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vn.arbitr.gov.ua/sud5003/.
8. За приписами ч.1 ст.255 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
9. Примірник ухвали надіслати учасникам процесу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дата складання повного тексту ухвали 05.06.2019 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу - вул. Грибоєдова, 10-а, м. Вінниця, 21032;
3 - відповідачу - вул. Київська, 173, м. Вінниця, 21022.