
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001265
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2019 року м. Львів
14 год. 25 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Д.-Й.М., представників позивача Мулявки О.В., Ширкова В.В., представника відповідача Павліша О. Р., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
у с т а н о в и в:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Червоноградського управління ГУ ДФС у Львівській області, третя особа: Управління Державної казначейської служби у Радехівському районі Львівської області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0019995313 від 07.03.2019, відповідно до якого ФОП ОСОБА_2 зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 62219,90 грн.
В обґрунтування позову зазначено про невідповідність висновків, що викладені у акті перевірки дійсності та фактичним обставинам справи. Позивач виконав його обов`язок щодо сплати узгодженої суми 622199,00 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачують фізичними особами за результатами річного декларування у строки, визначені абзацом 1 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України. Разом з тим, у зв`язку з допущеною помилкою щодо бюджетного рахунку кошти перераховано на інший бюджетний рахунок. З метою уникнення негативних наслідків для платника податків, позивачем 19.02.2018 подано заяву начальнику Радехівського відділення Червоноградської ОДПІ. 20.02.2018 проведено перерахування коштів на належний рахунок. Однак, не зважаючи на викладене, відповідачем нараховано позивачу штраф за затримку на 1 день сплати суми узгодженого податкового зобов`язання. Відповідне податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що слід скасувати, а відтак, позивач із цим позовом звернувся до суду.
Ухвалою суду від 21.03.2019 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків.
28.03.2019 за вх. № 10290 від позивача надійшов лист, відповідно до якого усунуто недоліки позовної заяви, а саме:
- відповідачем визначено Головне управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ:39462700);
- відкликано клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби у Радехівському районі Львівської області.
Ухвалою суду від 01.04.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 23.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 15701 від 19.04.2019 (а.с.44-45). Зазначив, що Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_2 з питань своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб відповідно до декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік.
За результатами перевірки складено акт № 000276/13-01-53-13/3484603377 від 08.02.2019. На підставі Акту винесено податкове повідомлення-рішення від 07.03.2019 за № 0019995313, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, шо сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, та на підставі ст.122/126 Податкового кодексу України за затримку на 1 календарний день сплати/за несплату (неперерахування) фізичною особою грошового зобов`язання/авансових внесків єдиного податку в сумі 622199,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 62219,90 гри.
Всупереч підпункту «е» п. 176.1 ст. 176 та ст. 177 Податкового кодексу України позивачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, самостійно визначену ним у податковій декларації про майновий стан за 2017 рік № 9297476858 від 30.01.2018.
Остаточний розрахунок із бюджетом з цього податку відбувається впродовж 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, тобто протягом 50 днів після закінчення звітного податкового періоду.
У зв`язку з порушенням таких термінів, до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від погашеної суми податкового боргу, передбачені п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
Камеральна перевірка з питань своєчасності сплати грошових зобов`язань може бути проведена не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за днем сплати грошового зобов`язання.
Зі змісту розрахунку штрафної санкції в акті перевірки вбачається, що у ньому зазначена податкова декларація, за якою рахувався податковий борг, дата його виникнення, сума податкового боргу та сума погашеного податкового боргу, кількість днів затримки сплати грошового зобов`язання.
З урахуванням вищевказаного, Головне управління ДФС у Львівській області вважає вимоги викладені в позовній заяві безпідставними, необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд заслухав вступне слово представників сторін, з`ясував фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та встановив таке.
ОСОБА_2 зареєстрований в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як фізична особа-підприємець 20.09.2016, РНОКПП: НОМЕР_1 , взятий на облік як платник податку з 20.09.2016 та перебуває на обліку у Червоноградській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (Радехівське відділення) (а.с.27).
31.01.2018 ФОП ОСОБА_2 згідно з платіжним дорученням № 27 перераховано до бюджету (отримувач платежу УДКСУ у Радехівському районі (Радехівська міська рада) грошову суму 322200,00 гривень з призначенням платежу «*101;3484503377;11010500 ПДФО за 2017 рік підприємця» (а.с.15, 16)
05.02.2019 ФОП ОСОБА_2 згідно з платіжним дорученням № 8 перераховано до бюджету (УДКСУ у Радехівському районі (Радехівська міська рада) грошову суму 300000,00 гривень з призначенням платежу «*101;3484503377;11010500 ПДФО за 2017рік підприємця» (а.с.17, 18)
Однак, під час перерахування грошових коштів до бюджету згідно з платіжним дорученням № 27 від 31.01.2018 на суму 322200,00 грн. та згідно з платіжним дорученням № 8 від 05.02.2018 на суму 300000,00 грн. позивачем помилково перераховано зазначені грошові кошти замість бюджетного рахунку № НОМЕР_2 податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на інший бюджетний рахунок № НОМЕР_4 податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом із доходів платника.
19.02.2018 ФОП ОСОБА_2 стало відомо про помилки під час перерахування грошових коштів в сумі 622200,00 грн. на інший бюджетний рахунок.
З метою уникнення негативних наслідків для платника податків, позивачем 19.02.2018 подано заяву начальнику Радехівського відділення Червоноградської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, відповідно до якої просив перекинути кошти в сумі 622200,00 грн., що були помилково ним сплачені з податку на доходи фізичних осіб (11010100) на рахунок податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування ( НОМЕР_3 ) (а.с.19).
На підставі поданої Заяви Позивача, 20 лютого 2018 року Управлінням державної казначейської служби у Радехівському районі Львівської області було проведено перекидку коштів в сумі 622 200,00 гривень з бюджетного рахунку №33112340700433 - (податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом із доходів платника) на належний бюджетний рахунок № НОМЕР_2 (податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування).
Факт здійснення перерахунку коштів саме 20.02.2018 з бюджетного рахунку № НОМЕР_4 на належний бюджетний рахунок № НОМЕР_2 сторонами визнаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
08.02.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області за результатами перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов`язання до бюджету складено акт № 000276/13-01-53-13/3484603377 (а.с.13-14), якою зафіксовано, що в порушення підпункту «е» пункту 176.1 та ст. 177 Податкового кодексу України платником ОСОБА_2 протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб визначеного декларацією про майновий стан за 2017 рік №929297476858 від 30.01.2018, 85 11010500 33. Остаточний розрахунок з бюджетом з цього податку відбувається впродовж 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, тобто протягом 50 днів після закінчення звітного податкового року.
У таблиці акта від 08.02.2019 вказано: дата виникнення податкового боргу - 19.02.2018; сума податкового боргу - 622199,00 грн.; сума погашеного податкового боргу - 622199,00 грн.; дата та номер документа, на підставі якого погашено податковий борг - Декларація про майновий стан і доходи № 9297476858 від 30.01.2018; кількість днів затримки сплати суми грошового зобов`язання - 1.
У зв`язку з виявленим порушення, на підставі акта перевірки від 08.02.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення, форми «Ш» № 0010005313 від 07.03.2019, відповідно до якого позивача, на підставі ст.ст. 122/126 Податкового кодексу України за затримку на 1 календарний день грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 622199,00 грн. зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 62219,90 грн. (а.с.12).
Позивач не погоджуючись із таким податковим повідомленням-рішенням, вважаючи таке протиправним та таким, що слід скасувати, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України(далі ПК України).
Конституційний обов`язок сплати податку найшов свій розвиток та своє закріплення в нормах Податкового кодексу України, зокрема в положеннях пп.14.1.156 п.14.1 ст.14, п.57.1 ст.57 цього Кодексу.
Податковим правопорушенням відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України є зокрема протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України під податковим боргом розуміється сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені вказаним Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з вимогами п. 57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого вказаним Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПК України.
Платники податків, у тому числі зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку (підпункт «е» п. 176.1 ст. 176 ПК України).
Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України(надалі БК України).
Так, ч. 4 ст. 45 БК України передбачено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Єдиний казначейський рахунок - це рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (далі - Казначейство України), у Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України, на якому консолідуються кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування та кошти інших клієнтів, які відповідно до законодавства знаходяться на казначейському обслуговуванні (п. 231 ст. 2 БК України). Ведення єдиного казначейського рахунку здійснюється відповідно до Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 № 122, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2002 за № 594/6882, (у редакції наказу Державного казначейства України 30.11.2010 N 449).
Єдиний казначейський рахунок об`єднує кошти субрахунків, що відкриті в Державному казначействі України (центральний рівень), управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. На Єдиному казначейському рахунку, відкритому на балансі Державного казначейства України, відображаються операції про рух коштів на рахунках, що відкриті в Державному казначействі України та головних управліннях Державного казначейства України.
Функціонування єдиного казначейського рахунку забезпечує: можливість швидкої мобілізації коштів, які протягом дня надходять на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України, та використання їх для проведення бюджетних видатків і здійснення інших операцій, що не суперечать законодавству України; надання інформації органам законодавчої та виконавчої влади за здійсненими на єдиному казначейському рахунку операціями; оптимальні можливості для прийняття представниками законодавчої та виконавчої влади оперативних рішень щодо забезпечення ефективного використання коштів бюджетів.
Відповідно до положень ч. 5 ст.45 БК України податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування коштів на єдиний казначейський рахунок державного бюджету України.
В ч.5 ст.78 БК України також встановлено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою вказаної статті.
Статтею 126 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених вказаним Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (ст. 129 ПК України).
Судом встановлено, що позивачем здійснено оплату податку на доходи фізичних осіб за 2017 відповідно до платіжних доручень № 27 від 31.01.2018 та № 8 від 05.02.2018, тобто у строки, визначені абз. 1 п. 57.1 ст. 57 ПК України. Призначення платежу - «*101;-3484503377;11010500 ПДФО за 2017 рік підприємця». Суд звертає увагу, що у призначенні платежу вказано 11010500, що є кодом класифікації доходу бюджету - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Проте, у платіжних документах про перерахування коштів помилково зазначено рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом із доходів платника - № НОМЕР_4, код класифікації доходу бюджету 11010100, замість бюджетного рахунку № НОМЕР_2 , що відповідає коду класифікації доходу бюджету 11010500.
З позиції суду, помилка у реквізитах платежу, яку допустив платник податків при перерахуванні узгодженої суми грошового зобов`язання до державного (місцевого) бюджету в строк, встановлений п. 57.1 ст.57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Тому дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п.126.1 ст. 126 ПК України та нарахування пені.
Позиція суду у цій справі відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 16.06.2015 та від 02.12.2015.
Таким чином, відповідач при прийнятті оскарженого податкового повідомлення рішення, не врахував фактичних обставин у спорі, а тому оскаржене рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір за подання позовної заяви в сумі 768 грн. 40 коп., сплаченого відповідно платіжного доручення № 20 від 18.03.2019.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 0019995313 від 07.03.2019, яким зобов`язано ФОП ОСОБА_2 сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 62219,90 грн.
3. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2019.
Суддя Качур Р.П.