Рішення № 82164651, 27.05.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
1340/6295/18
Номер документу
82164651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/6295/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого-судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,

представника позивача Скочко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Львівської міської ради, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди, -

в с т а н о в и в:

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (далі - Залізнична РА ЛМР, Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі - СПД ФО-П ОСОБА_2, Відповідач), в якому просить суд зобов`язати СПД ФО- П ОСОБА_2 демонтувати за власні кошти самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою: вул. Ряшівська - Городоцька, м. Львів.

Ухвалою судді від 02.01.2019 позовну заяву Залізничної РА ЛМР залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Після усунення недоліків, ухвалою суду від 28.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

18.02.2019 у підготовчому засіданні, суд, керуючись статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) постановив ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Львівську міську раду (далі - ЛМР, Третя особа 1), Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (далі - УКВ ДЕР ЛМР, Третя особа 2).

Ухвалою від 28.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

При обґрунтуванні позовних вимог Позивач зазначив, що у зв`язку із відсутністю укладеного між СПД ФО-П ОСОБА_2 та УКВ ДЕР ЛМР договору оренди конструктивних елементів благоустрою на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на вул. Ряшівська - Городоцька у м. Львові та паспорту прив`язки тимчасової споруди, який видається управлінням архітектури департаменту містобудування ЛМР, головою Залізничної РА ЛМР було видане розпорядження від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди на вул. Ряшівська - Городоцька у м. Львові». Вказане розпорядження листом від 07.08.2018 № 32-вих-3502 було надіслано рекомендованою кореспонденцією СПД ФО-П ОСОБА_2 , є чинним і обов`язковим для виконання, оскільки Відповідачем у встановлені законом строки не оскаржувалось. Вказує на те, що Відповідач, у встановлений Залізничною РА ЛМР термін, рекомендацій викладених в розпорядженні не виконала та добровільно не демонтувала тимчасову споруду на вул. Кульпарківська - І. Виговського у м. Львові, що стало підставою звернення до суду з позовом, в порядку, передбаченому Положенням про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою ЛМР від 23.04.2015 № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові».

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву чи пояснень, клопотань (заяв) до суду не подала.

06.03.2019 від Третьої особи - УКВ ДЕР ЛМР надійшли письмові пояснення (арк. справи 51-52), згідно з якими УКВ ДЕР ЛМР просить задовольнити позов Залізничної РА ЛМР до СПД ФО-П ОСОБА_2, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ЛМР, УКВ ДЕР ЛМР про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди. Одночасно просить адміністративну справу № 1340/6295/18 розглядати у відсутності Третьої особи - УКВ ДЕР ЛМР.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явилася. Надіслані Відповідачу поштові конверти з процесуальними документами повернулися на адресу суду з відміткою органу поштового зв`язку «інші причини, що не дали виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення (відсутність адресата)» (арк. справи 138-139).

Треті особи: ЛМР, УКВ ДЕР ЛМР явки уповноважених представників у судове засідання не забезпечили.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

Згідно з листа Залізничної РА ЛМР від 25.06.2018 за № 32-вих-294125 повідомлено СПД ФО-П ОСОБА_2 про те, що відповідно до п.1.1 ухвали Львівської міської ради від 17.05.2018 № 3417 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 02.03.2017 № 1568, від 27.04.2017 № 1888 та від 26.10.2017 № 2526» такій не продовжено термін дії оренди конструктивного елементу благоустрою для здійснення діяльності в тимчасовій споруді на вул. Ряшівська - Городоцька, а відтак така тимчасова споруда вважається самовільно встановленою і підлягає демонтажу в термін до 25.07.2018. Разом з тим, попереджено, що у випадку невиконання рекомендацій районною адміністрацією будуть вжиті заходи щодо примусового демонтажу споруди (арк. справи 10).

Комісією у складі працівників Залізничної РА ЛМР та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» проведено обстеження тимчасової споруди СПД ФО-П ОСОБА_2 на вул. Ряшівська - Городоцька, на предмет виконання рекомендацій обумовлених в листі районної адміністрації від 25.06.2018 № 32-вих-294125 та встановлено, що тимчасова споруда Відповідачем в добровільному порядку не демонтована про що складено відповідний акт від 03.08.2018 (арк. справи 11).

В подальшому, у зв`язку із відсутністю укладеного між СПД ФО-П ОСОБА_2 та УКВ ДЕР ЛМР договору оренди конструктивних елементів благоустрою на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та паспорту прив`язки тимчасової споруди, який видається управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, головою Залізничної РА ЛМР видане розпорядження від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька» (арк. справи 12). Вказаним розпорядженням, зокрема, рекомендовано Відповідачу демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька, у строк до 06.09.2018.

14.08.2018 з метою забезпечення виконання вищевказаного розпорядження, Залізничною РА ЛМР скеровано листи у Залізничний ВП ГУНП у Львівській області, КП «Адміністративно-технічне управління», ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» про вжиття заходів відповідно до повноважень щодо притягнення порушника до відповідальності за функціонування тимчасової споруди без дозвільних документів (арк. справи 14-16).

Згідно з актом обстеження від 07.09.2018, складеного комісією у складі працівників Залізничної РА ЛМР встановлено, що у зазначений термін СПД ФО-П ОСОБА_2 рекомендацій, викладених у розпорядження від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька» не виконала та добровільно не демонтувала тимчасову споруду на вул. Ряшівська - Городоцька у м. Львові (арк. справи 17).

Невиконання СПД ФО-П ОСОБА_2 розпорядження голови Залізничної РА ЛМР від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька», стало підставою звернення Позивача до суду з таким позовом.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно із частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до приписів статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011.

Відповідно до пунктів 2.1., 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди; встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив`язки; відхилення від паспорта прив`язки тимчасової споруди не допускається, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Аналогічні приписи закріплені і в Положенні про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженому ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526 (далі - Положення) (арк. справи 64-73).

Згідно з п.2.1 зазначеного Положення розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив`язки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив`язки, та плану земельної ділянки або схемі прив`язки.

Самовільно встановлена тимчасова споруда - це тимчасова споруда, яка встановлена за відсутності одного із документів, передбачених цим Положенням: ухвали міської ради, договору оренди земельної ділянки чи договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, паспорту прив`язки тимчасової споруди (п.1.3).

Таким чином, тимчасова споруда вважатиметься встановленою правомірно тільки за наявності всіх необхідних дозвільних документів визначених п. 1.3. Положення про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526.

Згідно з п.7.1.2 Положення, демонтажу підлягають самовільно встановлені тимчасові споруди.

За змістом п.7.3.-7.5. Положення, при виявлені самовільно встановленої тимчасової споруди складається акт довільної форми та районна адміністрація, на території якої розташована тимчасова споруда приймає рішення про її демонтаж у 10-денний термін. Акт обстеження підписують представники районної адміністрації, комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» та власник тимчасової споруди. У разі, якщо власник відмовляється від підписання або від участі в обстеженні копія акта скеровується йому рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Пунктом 7.8 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд і підприємницької діяльності у м. Львові районним адміністраціям надано право на звернення до суду з позовом про примусовий демонтаж тимчасової споруди, встановленої з порушенням цих Правил.

Отже, необхідною умовою для задоволення позовних вимог про демонтаж самочинно встановленої тимчасової споруди є встановлення: ознак самочинності встановленої тимчасової споруди (відсутність правових підстав для її встановлення, зокрема відсутність необхідної дозвільної документації); факт приналежності вказаної тимчасової споруди особі, до якої спрямовано вказану правову вимогу про демонтаж.

Суд встановив, що згідно з ухвалою Львівської міської ради від 02.03.2017 за № 1568 продовжено термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова до 31.05.2018 згідно з додатком 1. Разом з тим, тимчасова споруда, якою користується Відповідач, до вказаного додатку включена не була.

Таким чином, з моменту прийняття вищезазначеної ухвали термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, що розміщені на території м. Львова, окрім тих, що визначені додатком 1 до цієї ухвали - припинений.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові», ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», п. 12.2.6 «Правил благоустрою м. Львова», затверджених ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 (зі змінами), п. 4.50. Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради № 977 від 01.11.2016 (зі змінами) у зв`язку із відсутністю укладеного між СПД ФО-П ОСОБА_2 та управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради договору оренди конструктивних елементів благоустрою на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька та паспорту прив`язки тимчасової споруди, який видається управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, головою Залізничної РА ЛМР видане розпорядження від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька».

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва, зокрема, зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Суд зазначає, що оскільки договірні правовідносини між сторонами припинилися, спірна тимчасова споруда не внесена до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, яка затверджена ухвалою Львівської міської ради від 02.03.2017 № 1568 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», тому така тимчасова споруда знаходиться та розміщена Відповідачем без дозвільних документів.

Враховуючи те, що Відповідач після припинення дії паспорта прив`язки внаслідок прийняття ухвали Львівської міської ради від 02.03.2017 № 1568 не провів демонтаж тимчасової споруди, не виконав вимоги розпорядження голови Залізничної РА ЛМР від 06.08.2018 № 454 «Про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Ряшівська - Городоцька у добровільному порядку, у строк до 06.09.2018, тому, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Залізничної РА ЛМР.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з статтею 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем вимоги підтверджуються доказами, не спростовані Відповідачем та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з Відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов`язати суб`єкта підприємницької діяльності фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) демонтувати за власні кошти самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою: вул. Ряшівська - Городоцька, м. Львів.

Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлений 04.06.2019.

Суддя Мричко Н.І.