
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2019 року м. Ужгород№ 260/378/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Міца В.В.
за участю представників
позивача: Мулеса М.В.
відповідача: Рачкулинець М.Ю. (довіреність від 28.12.2018 року № 40-702-10/8911-18)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Самвер" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, про скасування постанови № 02/1007-11/15 від 08.02.2019 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 травня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення складено в повному обсязі 03 червня 2019 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Самвер" (далі - позивач,ТОВ "Самвер") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач 1, Держархбудінспекція), Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області (далі - відповідач 2, Управління ДАБІ у Закарпатській області), про скасування постанови № 02/1007-11/15 від 08.02.2019 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управлінням ДАБІ у Закарпатській області проведено позапланову перевірку позивача в період з 15.01.2019 року по 29.01.2019 року на підставі направлення № 03/1007 від 14.01.2019 року на підставі наказу (розпорядження) Управління ДАБІ у Закарпатській області від 14.01.2019 року та абз. 6 п.7 "Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" затвердженого постановою КМ України від 23.05.2011 року. По результатах перевірки виявлено порушення позивачем п.1 ч.1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме: виконання будівельних робіт без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1). Постановою головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Закарпатській області від 08.02.2019 року № 02/1007-11/15 позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п.2 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 69156,00 грн. Дії відповідача по винесенню спірної Постанови позивач вважає незаконними та необгрунтованими, постанову, такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства, що призвели до неправомірних висновків, якими порушуються права та інтереси позивача.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просить суд їх задовольнити.
Представником Держархбудінспекції подано відзив на позовну заяву, згідно якого, заперечує проти даного позову в повному обсязі заявлених позовних вимог, вважає їх необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник Дерархбудінспекції заперечила проти задоволення позовних вимог.
Представник Управління ДАБІ у Закарпатській області в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, відтак, у відповідності до ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача 2 на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю", начальником Управління ДАБІ у Закарпатській області Лалакулич В.П. видано направлення № 03/1007 від 14.01.2019 року для здійснення позапланової перевірки виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог припису від 21.12.2018 року № 191-П/1007 на об'єкті по будівництву складів по вул. Колгоспній, 1а в м. Перечин, щодо дотримання ТОВ "Самвер" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Управління ДАБІ у Закарпатській області від 14.01.2019 року № 01П та абз.6 п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року.
Так, в період з 17.01.2019 року по 28.01.2019 року Управлінням ДАБІ у Закарпатській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті "Будівництво складів" Закарпатська область, Перечинський район, м. Перечин, вул. Колгоспна, 1а; замовник та підрядник: ТОВ "Самвер". В ході перевірки встановлено наступне: відповідно до виконавчої документації по виконанню будівельних робіт з "Будівництва складів" в м. Перечин по вул. Колгоспна, 1а, зокрема, Загального журналу робіт, виданого ТОВ "Самвер" від 02.01.2018 року, встановлено, що будівельні роботи виконувались в період з 09.01.2018 року по 13.05.2018 року. Відповідно до даних єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів та повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованого за № ЗК 061182620678, ТОВ "Самвер" наубто право на виконання будівельних робіт в листопаді 2018 року, що свідчить про виконання будівельних робіт без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1). З урахуванням наведеного, перевіркою встановлено порушення позивачем п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".
За наслідками перевірки складено акт від 28.01.2019 року та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
08.02.2019 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ у Закарпатській області Хархаліс Р.М., винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 02/1007-11/145, яким ТОВ "Самвер" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2, ч.2, ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 69156,00 грн.
Не погодившись із складеною постановою, позивач оскаржив її до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI).
У відповідності до ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України" № 294 від 09.07.2014 року центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція).
Згідно із пунктом 7 вказаного Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Територіальним органом, що здійснює функції Державної архітектурно-будівельної інспекції України на території Закарпатської області є управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області.
Так, порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю встановлений ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (далі - Порядок № 553), відповідно до яких державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно пункту 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно- будівельного контролю: вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Відповідно до п.11 Порядку № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.
В свою чергу, відповідно до п. 14 Порядку № 553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Враховуючи наведене, управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області видано Наказ № 01П від 14.01.2019 року, згідно якого: відповідно до ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 15.01.2019 року № 03/1007 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті: будівництво складів за адресою: м. Перечин, вул. Колгоспній, 1а.
В ході позапланової перевірки встановлено, що, відповідно до виконавчої документації по виконанню будівельних робіт з "Будівництва складів" в м. Перечин по вул. Колгоспна, 1а, зокрема загального журналу робіт, виданого ТОВ "Самвер" від 02.01.2018 року, будівельні роботи виконувались в період з 09.01.2018 року по 13.05.2018 року. Відповідно до даних єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомості про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів та повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованих за № ЗК061182620678, ТОВ "Самвер" набуто право виконання будівельних робіт в 2018 році, що свідчить про виконання будівельних робіт без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності ) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1).
У зв'язку з викладеним, за результатами перевірки уповноваженою особою Управління ДАБІ у Закарпатській області складено відповідні документи: акт від 28.01.2019 року № 03/1007, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.01.2019 року, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28.01.2019 року № 09-П/1007, яким зобов'язано усунути порушення виявлені під час перевірки в двохмісячний термін та повідомити Управління ДАБІ у Закарпатській області про виконання припису до 29.03.2019 року.
Як передбачено п.п. 16, 17, 19 Порядку № 553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком; у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку.
Припис є письмовою вимогою органу державного контролю до суб'єкта щодо усунення допущених порушень вимог законодавства та зупинення дій (бездіяльності), які потягли ці порушення. Підставою для винесення припису є виявлення порушень вимог законодавства за результатами проведеної перевірки.
Також, враховуючи вищевказані обставини та у зв'язку з виявленими порушеннями містобудівного законодавства, на підставі матеріалів проведеної перевірки головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 08.02.2019 року № 02/1007-1.1/145, якою ТОВ "Самвер" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Згідно пункту 16 Постанови Кабінету Міністрів України № 244 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Повноваження посадових осіб Держархбудінспекції поширюються на всю територію України. Державний архітектурно-будівельний контроль на території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції.
Однак, на розгляд справи про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивач не з'явився, хоча відповідно до вищезазначеного протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.01.2019 року був завчасно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.
Враховуючи наведене, уповноваженою особою Управління ДАБІ у Закарпатській області винесено оскаржену постанову по справі про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 08.02.2019 року № 02/1007-1.1/145 та надіслано позивачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Відповідно до наявної в матеріалах перевірки інформації про вручення оскаржена постанова по справі про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, отримана позивачем 12.02.2019 року.
Згідно п.п. 22, 23 Порядку № 553, постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно - будівельного контролю, який наклав штраф. Органи державного архітектурно-будівельного контролю ведуть облік справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та контролюють виконання приписів і постанов про накладення штрафів.
При цьому, матеріалами справи спростовано твердження позивача про те, що позапланова перевірка щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті по будівництву складів за адресою: м. Перечин, вул. Колгоспній, 1а нібито проводилась із порушенням строку на її проведення.
Відповідно до п.7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно- будівельного контролю.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
З урахуванням наведеного, із матеріалів справи вбачається, що копію направлення на проведення позапланового заходу позивачем (уповноваженою особою) отримано 17.01.2019 року про що свідчить підпис.
Зважаючи на те, що початком проведення позапланової перевірки є 17.01.2019 року, позапланова перевірка була проведена в межах десятиденного строку відповідно до Порядку № 553.
Що стосується тверджень позивача про те, що повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об'єкті по будівництву складів за адресою: м. Перечин, вул. Колгоспній, 1а було подано ним у 2017 році, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону № 3038-VI, замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.
Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (далі - Порядок).
Пунктом 13 Порядку визначено, що повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою, наведеною у додатках 1, 2 до цього Порядку, подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта.
Пунктом 9 вказаного Порядку, у свою чергу, обумовлено, що дані щодо отриманих повідомлення про початок виконання підготовчих робіт та повідомлення про початок виконання будівельних робіт; зареєстрованих декларацій; виданих, анульованих дозволів; повернення декларацій для усунення виявлених недоліків, відмови у видачі дозволів; отриманих повідомлення про зміну даних у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт та повідомлення про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт; отриманих декларацій про зміну даних у зареєстрованих деклараціях, внесення змін у повідомлення про початок виконання підготовчих робіт або повідомлення про початок виконання будівельних робіт, або декларації у зв'язку з технічною помилкою; скасування реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт або повідомлення про початок виконання будівельних робіт, або декларацій вносяться Держархбудінспекцією до реєстру на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її надходження.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011 року № 92 затверджено Порядок ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Даним Порядком визначено механізм ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр), як єдиної комп'ютерної бази даних.
Реєстр ведеться з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Реєстр ведеться з метою забезпечення: обліку повідомлень про початок виконання підготовчих робіт/про зміну даних у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт або скасування їх реєстрації; обліку повідомлень про початок виконання будівельних робіт/про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, або скасування їх реєстрації; обліку повідомлень про початок виконання будівельних робіт/про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), або скасування їх реєстрації; обліку повідомлень про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт; обліку дозволів на виконання будівельних робіт (далі - дозвіл), відмов у їх видачі та анульованих дозволів; обліку декларацій про готовність об'єкта до експлуатації, внесених змін до них, повернення їх на доопрацювання для усунення виявлених недоліків та скасування їх реєстрації; обліку сертифікатів та відмов у їх видачі; відкритості, доступності інформації щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Так, згідно даних з Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відомості з якого, з урахуванням обмежень, передбачених Законом України "Про доступ до публічної інформації", розміщені на офіційному сайті Держархбудінспекції України за адресою: www.dabi.gov.ua в розділі "Реєстр дозвільних документів" міститься інформація про повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ЗК061182620678, що зареєстроване у вересні 2018 року щодо об'єкту будівництва "Склади в м. Перечин по вул. Колгоспна, 1а".
При цьому, з пояснень директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Самвер" наданих в судовому засіданні, з'ясовано, що у жовтні 2017 року останнім подано повідомлення про початок будівництва вищевказаного об'єкту до Перечинської РДА, втім, суд не може взяти до уваги дане твердження, так як Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт чітко встановлено необхідність подання повідомлення про початок будівництва до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта, та доказів зазначеного позивачем не надано.
Враховуючи те, що інформація щодо реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт у 2017 році в Єдиному реєстрі відсутня, що свідчить про те, що реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт у 2017 році Управлінням ДАБІ у Закарпатській області за ТОВ "Самвер", як замовником будівництва, в Єдиному реєстрі не здійснювалася.
Суд зазначає, що згідно з положеннями ст. 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Відповідно до п. 21 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року за № 244, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, під час розгляду справи зобов'язана з'ясувати, чи було вчинено правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний відповідний суб'єкт містобудування в його вчиненні, чи підлягає він притягненню до відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із п. 22 вищезазначеного Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, за результатами розгляду справи посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, приймає одну з таких постанов: 1) постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності; 2) постанову про закриття справи щодо накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
З огляду на вище викладені норми слід дійти висновку, що результатом розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є, зокрема, прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у разі з'ясування посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності та вини відповідного суб'єкта містобудування в його вчиненні.
Як встановлено судовим розглядом справи під час розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності щодо позивача посадовою особою було підтверджено вчинення такого правопорушення, що і слугувало підставою для прийняття оскарженої у даній справі постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, відповідачем доведено правомірність оскарженого рішення, в зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими, не відповідають вимогам закону та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами, відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Самвер" (Закарпатська область, м. Перечин, вул. М. Кулі ( Колгоспна), буд. 1 а, код ЄДРПОУ 20466663) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (м. Київ, бульв. Л.Українки, буд. 26, код ЄДРПОУ 37471912), Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гойди, буд.8) про скасування постанови № 02/1007-11/15 від 08.02.2019 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті