
Копія
Справа № 397/470/19
н/п : 2/397/209/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.05.2019 року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Мирошниченка Д.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,
представника позивача - Чабаненка М.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Олександрівка цивільну справу за позовом керівника Знам`янської місцевої прокуратури в інтересах Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Керівник Знам`янської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в якому просить:
- стягнути з відповідача на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у сумі 14722 грн. 00 коп.;
- стягнути з відповідача понесені прокуратурою витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 грн. 00 коп.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області з січня 2014 року та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги відповідача № 1936/1 від 11.07.2018 року їй була призначена та виплачена у період з липня 2018 року до грудня 2018 року державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї.
Одночасно з поданням заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 надала письмову розписку про те, що її попереджено про стягнення з неї сум державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті надання до Управління недостовірних даних про доходи та майновий стан членів сім`ї.
Згідно заповненої особисто ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, доданих нею до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги № 1936/1 від 11.07.2018 року, до складу членів сім`ї, які зареєстровані та проживають разом з нею входить чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно інформації Управління № 01-11-43/2 від 15.02.2019 року та довідки (додатку до інформації), ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за період з 01.07.2018 року до 31.10.2018 року у розмірі 4180 грн. 50 коп. щомісячно.
Таким чином, за період з 01.07.2018 року до 31.10.2018 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в загальній сумі 17722 грн. 00 коп.
Згідно акту № 299 перевірки особової справи № 631632 від 31.10.2018 року вбачається, що Управлінням 29.10.2018 року направлено запит до ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та згідно отриманої довідки про завантажені доходи встановлено, що чоловіком відповідача ОСОБА_2 у І кварталі 2018 року здійснено продаж нерухомого майна (житлового будинку) на суму 40000 грн. 00 коп.
Таким чином, усупереч вимог чинного законодавства, ОСОБА_1 до Розділу II Декларації про доходи, доданій до заяви про призначення соціальної допомоги № 1936/1 від 11.07.2018 року не внесла відомості про отриманий у період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року дохід від продажу нерухомого майна (житлового будинку) в сумі 40000 грн. 00 коп., що вплинуло на розмір призначеної та виплаченої їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та призвело до її зайвого нарахування та виплати за період липня-жовтня 2018 року в загальній сумі 16722 грн. 00 коп.
Після виявлення переплати, 30.10.2018 року Управлінням відповідачу направлено лист за № 01-11-458/1 про сплату у трьохмісячний термін зайво отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 16722 грн. 00 коп.
Однак до цього часу відповідачем повернуто кошти усього в сумі 2000 грн. 00 коп., залишок боргу складає 14722 грн. 00 коп.
Дана позовна заява є заходом прокурорського реагування на захист інтересів Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Ухвалою від 11.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі та призначено до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с. 67-68).
Представник позивача - начальник Олександрівського відділу Знам?янської місцевої прокуратури Чабаненко М.В. у підготовчому засіданні позов підтримав та просив задовольнити, посилаючись на підстави, які викладені у позовній заяві.
Відповідач у підготовчому засіданні позовні вимоги визнала у повному обсязі та не заперечувала щодо їх задоволення.
Згідно ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали позовної заяви, враховуючи позицію відповідача про те, що вона позовні вимоги визнала повністю, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення вимог позивача.
Згідно пп. 3, 4, 26 п.4 Положення про управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації № 267-р від 06.09.2018 року, основними завданнями управління у межах реалізації державної соціальної політики на території Олександрівського району Кіровоградської області у сфері соціального захисту населення є, зокрема, призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку; організація надання соціальних послуг (соціального обслуговування); проводить призначення та виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям (а.с. 29-39).
З заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 1936/1 від 11.07.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 просить призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям (а.с. 48-50).
З Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги поданої до органу праці та соціального захисту населення Олександрівської РДА ОСОБА_1 11.07.2018 року, вбачається, що до складу її сім?ї входять: чоловік - ОСОБА_2, син ОСОБА_3 - закінчив 9 клас, донька ОСОБА_4 - навчається у 8-ому класі, син ОСОБА_5 - навчається у 3-ому класі, син ОСОБА_6 та донька ОСОБА_7 . Щодо доходів членів сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім?ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року вказала відомості про отримання нею доходу при народженні дитини та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, джерело доходу - Управління соціального захисту населення; отримання чоловіком ОСОБА_2 заробітної плати у СТОВ «Ясинівське». Інших доходів не має, не працює, не навчається та на обліку в центрі зайнятості не перебуває (а.с. 51-54).
Згідно розписки у попередженні від 11.07.2018 року, ОСОБА_1 попереджена, що суми державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті несвоєчасного повідомлення нею УСЗН про працевлаштування її та членів сім`ї, недостовірні дані про доходи та майновий стан членів сім`ї, про влаштування дітей у дитячі заклади на повне державне утримання, про навчання дітей у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах будуть стягнуті з неї у порядку передбаченому чинним законодавством України (а.с. 55).
Довідками від 18.07.2018 року підтверджується, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Олександрівському УСЗН та отримала:
- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям за період з січня 2018 року по червень 2018 року всього в сумі 19 379 грн. 50 коп. (а.с. 56);
- щомісячну одноразову допомогу при народженні двох дітей за період з січня 2018 року по червень 2018 року всього в сумі 14 620 грн. 02 коп. (а.с. 57).
Довідкою про доходи чоловіка відповідача - ОСОБА_2 підтверджується те, що він працює сезонно трактористом у СТОВ «Ясинівське» та за період з 06.03.2018 року по 30.06.2018 року має загальну суму доходу 24 807 грн. 97 коп. (а.с. 58).
Особовим рахунком ОСОБА_1 підтверджується виплата допомоги останній (а.с. 59).
Згідно акту № 299 перевірки особової справи № 631632 від 31.10.2018 року ОСОБА_1 , направлено запит до ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 29.10.2018 року, перевірений період 01.01.2018 року по 01.03.2018 року та встановлено, що чоловік останньої - ОСОБА_2 отримав дохід згідно ознаки 104 - продаж нерухомого майна (а.с. 64).
Згідно довідки від 29.10.2018 року про завантажені доходи чоловіка відповідача - ОСОБА_2 , останній має дохід у виді заробітної плати за період з січня по березень 2018 року у сумі 3204 грн. 63 коп. та з квітня по червень 2018 року у сумі 21603 грн. 34 коп.; у виді отримання доходу від продажу нерухомого майна у період з січня по березень 2018 року у сумі 40000 грн. 00 коп. (а.с. 65).
Згідно Інформації про виявлені факти безпідставного нарахування та виплати соціальних допомог упродовж 2018 року, відносно ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 року по 31.10.2018 року виявлено переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї у розмірі 16722 грн. 00 коп. Не було вказано всі доходи, а саме дохід від продажу нерухомого майна у І кварталі 2018 року. ОСОБА_1 була повідомлена про переплату та згідно заяви від 01.11.2018 року зобов`язалася внести її в повному обсязі. Залишок 14722 грн. 00 коп. (а.с. 41).
Згідно листа про надання інформації № 01-11-43/2 від 15.02.2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з січня 2014 року та їй призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім?ї. Нарахування та виплата державної соціальної допомоги проводилась на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї» та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (а.с. 42-44).
Згідно довідки заступника начальника управління соціального захисту населення про вид та розмір надмірно виплачених ОСОБА_1 коштів, загальна сума переплати останній державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї станом на 01.02.2019 року становить 14722 грн. 00 коп. Загальна заборгованість становила 16722 грн. 00 коп. (а.с. 45).
Згідно довідки заступника начальника управління соціального захисту населення, при призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї не було допущено розрахункової помилки. Заборгованість з виплати допомоги у сумі 14722 грн. 00 коп. виникла у зв`язку з поданням ОСОБА_1 при зверненні до управління соціального захисту населення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї недостовірної інформації про доходи, а саме не було вказано дохід від продажу нерухомого майна на суму 40000 грн. 00 коп. у І кварталі 2018 року (а.с. 46).
Повідомленням начальника управління соціального захисту населення № 01-11-458/1 від 30.10.2018 року підтверджується, що ОСОБА_1 повідомлялося про наявність боргу в сумі 16722 грн. 00 коп. перед Управлінням соціального захисту населення Олександрівської РДА та пропонувалося його сплатити у 3-х місячний термін (а.с. 47).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям» (далі - Закон), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім?ї; сім?я - це особи, які спільно проживають, пов?язані спільним побутом, мають взаємні права та обов?язки; малозабезпечена сім?я - сім?я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім?ї; прожитковий мінімум для сім?ї - визначена для кожної сім?ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.
Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.
Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №250 від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання
уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
У відповідності до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до ст. 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
На підставі п. 28 Порядку, якщо сім?єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки відповідач визнає позовні вимоги, тобто не оспорює, що у відповідній декларації не було вказано всі доходи членів сім?ї. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних дій відповідача. При призначенні та обрахунку державної соціальної допомоги відповідачу розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої державної допомоги малозабезпеченій сім?ї в розмірі 14722 грн. 00 коп.
А тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України, судові витрати, понесені Прокуратурою Кіровоградської області, необхідно стягнути з відповідача на їх користь.
Керуючись ст.ст. 141, 200, 206, 259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву керівника Знам`янської місцевої прокуратури в інтересах Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у сумі 14 722 (чотирнадцять тисяч сімсот двадцять дві) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Прокуратури Кіровоградської області судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).
Повний текст рішення виготовлено 03.06.2019 року.
Позивач: Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, місце знаходження: 27300, вул. Сонячна,2а, смт. Олександрівка, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ - 03197807.
Представник позивача: Керівник Знам`янської місцевої прокуратури Когатько Станіслав Миколайович, місце знаходження: 27400, вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам`янка, Кіровоградська область.
Представник позивача: Прокурор Олександрівського відділу Знам`янської місцевої прокуратури Чабаненко Микола Вікторович, місце знаходження: 27300, вул. Гагаріна, 46, смт. Олександрівка, Кіровоградської області.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .
Суддя: /підпис/:
Копія вірна:
Рішення набуло законної сили «____» ___20___ року та підлягає виконанню .
Оригінал рішення зберігається у справі № 397/470/19.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області Д.В. Мирошниченко