Рішення № 82139281, 31.05.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
824/380/19-а
Номер документу
82139281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/380/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіна Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Ф-1905/0-04/01 від 20.03.2019 р.; зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачі вказували, що є власниками земельної ділянки площею площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Маючи намір використовувати земельну ділянку у відповідності до цільового призначення, позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з заявою про видачу будівельного паспорту з додатками. Однак, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради відмовив у наданні містобудівних умов та обмежень на спірну земельну ділянку та вказав про відсутність підстав для видачі будівельного паспорта, оскільки спірна земельна ділянка розташована в межах червоних ліній проектованої дороги та частина на озеленених територіях (Л-1 озеленені території), де не передбачено будівництво житлових будинків. Позивач вважає, що дані дії відповідача, як суб`єкта владних повноважень, є незаконними з огляду на те, що документи подані відповідачу не містять інформації, яка б свідчила про невідповідність намірів позивача щодо забудови вказаної земельної ділянки вимогам відповідної містобудівної документації.

На підставі вказаного позивач просив суд задовольнити позов.

У відзиві на позов Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради зазначає про відсутність підстав для задоволення позову, у зв`язку із невідповідністю намірів забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , з кадастровим номером НОМЕР_1 , містобудівній документації на місцевому рівні. А саме, відповідач стверджує, що спірна земельна ділянка розташована в межах червоних ліній проектованої дороги (ТР-2-зони транспортної інфраструктури (вулична мережа, території вулиць, майданів (у межах червоних ліній доріг) та частина на озеленених територіях (Л-1 озеленені території), де не передбачено будівництво житлових будинків. З вказаних підстав відповідач стверджує, що Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради правомірно відмовив позивачам у видачі будівельного паспорта.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.04.2019 р. відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засіданні на 13.05.2019 року.

В підготовче засідання 13.05.2019 р. з`явився представник відповідача. Позивачі в судове засідання не з`явились, належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, однак про причини своєї неявки суд не повідомили. У зв`язку із необхідністю надання відповідачем додаткових доказів по справі, судом оголошено перерву в судовому засіданні до 20.05.2019 року.

В підготовче засідання 20.03.2019 р. з`явився представник відповідача. Позивачі в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання справи. В матеріалах справи знаходиться заява представників позивачів про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Судом, на підставі заяви представника відповідача, закрито підготовче провадження та вирішено перейти до розгляду справи по суті спору. Після з`ясування обставин справи по суті спору, представник відповідача заперечував проти задоволення позову та подав клопотання про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У зв`язку із вказаним суд вирішив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом. за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровано право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). (а.с. 14, 50-52).

12.03.2019 року позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з заявою про видачу будівельного паспорту для будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 . Однак, листом від 20.03.2019 р. Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради №Ф-1905/0-04/01 вирішено, що відповідно до містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Чернівці", затвердженої рішенням 8 сесії Чернівецької міської ради шостого скликання від 27.03.2014 за №1171, у складі якої розроблено план зонування території міста, більша частина земельної ділянки розміщена в межах червоних ліній проектованої дороги (ТР-2-зони транспортної інфраструктури (вулична мережа, території вулиць, майданів (у межах червоних ліній доріг) та частина на озеленених територіях (Л-1 озеленені території). У вказаній зоні не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків. У зв`язку з цим, відповідач зазначив про неможливість видати будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 . (а.с. 13, 38).

Відповідачем до матеріалів справи додано викопіювання з схеми зонування території м. Чернівці, де позначено земельну ділянку по АДРЕСА_1, яка знаходиться в межах червоних ліній проектованої дороги (ТР-2-зони транспортної інфраструктури (вулична мережа, території вулиць, майданів (у межах червоних ліній доріг) та частина на озеленених територіях (Л-1 озеленені території). (а.с. 32-37).

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності відмови Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Ф-1905/0-04/01 від 20.03.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для проектування об`єкта будівництва індивідуального житлового будинку на земельній ділянці площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. №3038-VІ, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України "Про затвердження затверджено Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки" від 05.07.2011 р. № 103.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. №3038-VІ (надалі - Закон №3038-VІ) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 24 Закону №3038-VІ забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 1 ст.25 Закону №3038-VІ режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Відповідно до положень ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, планування та забудова земельних ділянок здійснюється, у тому числі, їх власниками, виключно в межах їх цільового призначення.

Як встановлено судовим розглядом, позивачі є власниками земельної ділянки площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - 1.8 для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону №3038-VІ розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території здійснюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною державною адміністрацією відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов та обмежень або видачі будівельного паспорта відповідно до містобудівної документації у порядку, передбаченому цим Законом.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок № 103).

У відповідності до п. 2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.3 Порядку № 103 встановлено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Пунктом 2.4 Порядку № 103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Суд зазначає, що згідно з Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних громадських, приватних інтересів, зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення право власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування бо встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого законодавством.

Проаналізувавши вище наведене та з урахуванням встановлених обставин справи суд вважає, що відмовляючи у видачі будівельного паспорта на будівництво індивідуального житлового будинку на належній позивачам земельній ділянці, відповідачем не враховано положень статей 24-25 Закону №3038, а відтак порушено право позивачів, як власників спірної земельної ділянки, щодо будівництва індивідуального житлового будинку відповідно до її цільового призначення.

Суд звертає увагу, що земельна ділянка площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 передана у власність позивачів 01.10.2018 року. Водночас, згідно з витягом з Дрежавного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель сформована була 05.06.2006 року. (а.с. 50).

Таким чином, неврахування в генеральному плані м. Чернівці, та затверджених схем зонування території м. Чернівці, тієї обставини, що цільовим призначенням сформованої земельної ділянки позивача є будівництво і обслуговування житлового будинку та господарських будівель, призвели до помилкових висновків про те, що вказана земельна ділянка розташована в межах червоних ліній проектованої дороги (ТР-2-зони транспортної інфраструктури (вулична мережа, території вулиць, майданів (у межах червоних ліній доріг) та частина на озеленених територіях (Л-1 озеленені території).

Згідно з ст. 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до положень ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає формулювання в законі чітких, однозначних і зрозумілих правових приписів, за яких забезпечуються легкість та доступність з`ясування змісту права, і юридично закріплену можливість скористатися цим правом, передбачуваність застосування правових норм, а встановлювані законом обмеження будь-якого права повинні базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

На думку суду, відмовляючи у видачі будівельного паспорта відповідач діяв всупереч принципу юридичної (правової) визначеності, а саме - надавши у власність земельну ділянку площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель, в подальшому фактично позбавив права позивачів на забудову цієї ділянки, вказавши, що на вказаній земельній ділянці не передбачено будівництво житлових будинків.

З огляду на відсутність обставин, які б вказували про невідповідність намірів позивачів щодо забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 , відповідач зобов`язаний видати позивачам будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку.

У зв`язку із вказаним суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду законність підстав для відмови позивачам у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Ф-1905/0-04/01 від 20.03.2019 року.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд вирішує стягнути на користь позивачів за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про відмову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Ф-1905/0-04/01 від 20.03.2019 року.

3. Зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку на земельній ділянці площею 0,0921 га кадастровий номер НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 .

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 судовий збір в сумі 1536 грн згідно квитанції 0.0.1315453315.1 від 03.04.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивачі:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_2 );

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , код РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (м. Чернівці, вул. Богдана Хмельницького, 64-А, 58000, код ЄДРПОУ 23245721).

Суддя Брезіна Т.М.