
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
03 червня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1363/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву позивача про вжиття заходів забезпечення позову у справі
за позовом: Рекламного агентства «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 32-г, оф. 249
до відповідача: Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, м. Олександрія Кіровоградської області, просп. Соборний, 59
про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рекламне агентство «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулося з позовом до Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області про:
- визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 16.05.2019 р. №293 «Про розгляд заяви Рекламного агентства «Стар» про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами»;
- зобов`язання виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області продовжити Рекламного агентства «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до принципу мовчазної згоди строк дії Дозволу №1/14 на розміщення зовнішньої реклами у м. Олександрія строком на 5 (п`ять) років.
У позовній заяві позивач просить вжити заходів забезпечення адміністративного позову, а саме: заборонити Виконавчому комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Управлінню житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії щодо примусового демонтажу рекламних конструкцій згідно Дозволу №1/14 на розміщення зовнішньої реклами від 20.06.2014 р. належних Рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю та розміщених у місті Олександрія Кіровоградської області, та/або залучати третіх осіб для вчинення таких дій до набрання рішення в даній адміністративній справі законної сили.
Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначає, що Рекламне агентство «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю є власником рекламних конструкцій, розміщених на підставі Дозволу №1/14 від 20.06.2014 р., що підлягають демонтажу згідно з п.3 оскаржуваного рішення. Позивач вказує, що застосування заходів забезпечення позову є виправданим, оскільки у випадку незабезпечення позову стан позивача буде обов`язково погіршеним та складно відновлюваним. Підставою для вжиття заходів забезпечення позову позивач вважає імперативність норм примусового демонтажу рекламних конструкцій. Позивач наголошує на тому, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди його правам та інтересам, що полягає у реальній загрозі примусового демонтажу належних позивачу рекламних конструкцій у місті Олександрія, оскільки відповідачем прийнято рішення про демонтаж рекламних засобів, то захист прав та інтересів позивача є неможливим без вжиття заходів забезпечення позову.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до частин 1, 2 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із аналізу зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено, що забезпечення позову здійснюється з метою гарантування виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог та спрямоване на те, щоб не допустити настання незворотних наслідків щодо відновлення порушеного права.
Правила проведення демонтажу некапітальних споруд та засобів зовнішньої реклами встановлені Порядком демонтажу некапітальних споруд та засобів зовнішньої реклами в м. Олександрії, затвердженим рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 31.07.2009 р. №1108 (далі за текстом також - Порядок).
Відповідно до п.2.1 Порядку демонтаж некапітальних споруд та засобів зовнішньої реклами проводиться в наступних випадках закінчення терміну дії дозволу або договору на тимчасове користування місцем розташування реклами та не переоформлення дозволу у встановленому порядку та закінчення терміну дії договору оренди землі під некапітальною спорудою та не продовження терміну дії у встановленому порядку.
Згідно з п.2.2 Порядку за наявності випадків, зазначених у п. 2.1. Порядку, Спецінспекція з благоустрою населених пунктів Олександрійської міської, відділ державного комітету земельних ресурсів в м. Олександрії, відділ архітектури управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради, відділ державного архітектурно-будівельного контролю у східних районах області інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області надсилає власникам некапітальних споруд та засобів зовнішньої реклами відповідний припис про усунення порушень з обов`язковим зазначенням характеру виявлених порушень, засобу та терміну усунення.
Пунктом 2.4 Порядку визначено, що у разі невиконання припису у термін зазначений в ньому, виконавчий комітет міської ради приймає рішення щодо демонтажу некапітальної споруди або засобу зовнішньої реклами. Проект рішення готує та вносить на розгляд виконавчого комітету Спецінспекція з благоустрою населених пунктів Олександрійської міської ради.
Водночас відповідно до п. 2.7 Порядку демонтаж некапітальної споруди або засобу зовнішньої реклами може здійснюватися без попереднього надсилання припису в наступних випадках:
- власник некапітальної споруди або засобу зовнішньої реклами не встановлений або не встановлено його місцезнаходження;
- експлуатація самовільно встановленої некапітальної споруди або засобу зовнішньої реклами створює аварійну ситуацію, загрожує життю, здоров`ю людей, може заподіяти шкоду майну третіх осіб.
З огляду на п.2.8 Порядку демонтаж некапітальної споруди або засобу зовнішньої реклами проводиться управлінням житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування Олександрійської міської ради разом з управлінням приватизації, оренди майна та землі міської ради на підставі рішення, прийнятого виконавчим комітетом Олександрійської міської ради із залученням підрядної організації.
З аналізу зазначених норм встановлено, що підставою для демонтажу зовнішньої реклами є рішення виконавчого комітету міської ради про проведення демонтажу засобу зовнішньої реклами. При цьому прийняттю такого рішення передує відповідна процедура визначена Порядком.
Позивачем оскаржується рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 16.05.2019 р. №293 «Про розгляд заяви Рекламного агентства «Стар» про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
Пунктом 3 оскаржуваного рішення вирішено у разі невиконання розповсюджувачем зовнішньої реклами вимог щодо їх самостійного демонтування управлінню житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради здійснити заходи щодо демонтування зазначених рекламних засобів згідно з чиним законодавством.
Суд враховує, що рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 16.05.2019 р. №293 «Про розгляд заяви Рекламного агентства «Стар» про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами» не містить посилання на Порядок Порядком демонтажу некапітальних споруд та засобів зовнішньої реклами в м. Олександрії та не може розцінюватися як рішення про проведення демонтажу засобу зовнішньої реклами.
Зважаючи на те, що Виконавчим комітетом Олександрійської міської ради Кіровоградської області не прийнято рішення про проведення демонтажу засобу зовнішньої реклами, відсутні підстави для задоволення заяви позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони Виконавчому комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Управлінню житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії щодо примусового демонтажу рекламних конструкцій згідно Дозволу №1/14 на розміщення зовнішньої реклами від 20.06.2014 р. належних Рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю та розміщених у місті Олександрія Кіровоградської області, та/або залучати третіх осіб для вчинення таких дій до набрання рішення в даній адміністративній справі законної сили.
Водночас беручи до уваги, що оскаржуване рішення містить приписи зобов`язального характеру, а з огляду на ч.4 ст.150 КАС України подання позову не зупиняє дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, враховуючи співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб, суд вважає за необхідне з власної ініціативи вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 16.05.2019 р. №293 «Про розгляд заяви Рекламного агентства «Стар» про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами», оскільки невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст.150-154, 156, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Рекламного агентства «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони Виконавчому комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Управлінню житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії щодо примусового демонтажу рекламних конструкцій згідно Дозволу №1/14 на розміщення зовнішньої реклами від 20.06.2014 р. належних Рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю та розміщених у місті Олександрія Кіровоградської області, та/або залучати третіх осіб для вчинення таких дій до набрання рішення в даній адміністративній справі законної сили - відмовити.
Вжити заходи забезпечення адміністративного шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 16.05.2019 р. №293 «Про розгляд заяви Рекламного агентства «Стар» про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами».
Копію ухвали надіслати позивачу та відповідачу.
Ухвала є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Стягувачем за ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 червня 2019 року в справі №340/1363/19 є Рекламне агентство «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 32-г, оф. 249, код ЄДРПОУ 32641143), боржником Виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області (місцезнаходження: 28000, м. Олександрія, Кіровоградська область, просп. Соборний, 59, код ЄДРПОУ 04055209).
Строк пред`явлення ухвали до виконання становить три місяці з дня набрання нею законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею - 03 червня 2019 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали - 03 червня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт