Рішення № 82135081, 29.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2019
Номер справи
120/1423/19-а
Номер документу
82135081
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 травня 2019 р. Справа № 120/1423/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (вул. Січових стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) до Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (вул. Єрмака, 2А, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 25845655) про продовження термінів планової ревізії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (позивач) з позовом до Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (відповідач) про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача строком на 15 робочих днів з 27 червня 2019 року.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач посилається на те, що на виконання Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року з 29 березня 2019 року проводиться ревізія фінансово - господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Вінницькій області за період з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року. Однак, під час проведення планової ревізії Служби автомобільних доріг у Вінницькій області у позивача виникла необхідність у продовженні терміну ревізії у зв`язку із дослідженням значних зустрічних звірок, що потребує додаткового використання робочого часу.

Ухвалою суду від 08.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

27.05.2019 року від відповідача надійшла заява, у якій він розгляд справи просив здійснювати без його участі, а при винесенні рішення покладається на розсуд суду.

29.05.2019 року надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і від представника позивача, у якій позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

В силу положень ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

За наведеного вище, судом вирішено розглядати справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши заяви по суті, а також докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 29.12.2018 року №255 (зі змінами) затверджено План проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року, відповідно до якого управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Вінницькій області за період з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року.

Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області листом від 14.03.2019 року №26-02-06-14/1247 повідомило відповідача про початок проведення планової ревізії з 29.03.2019 року.

Начальником управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області 29.03.2019 року затверджено Програму ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Вінницькій області за період з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року, в якій закріплено основні питання ревізії щодо перевірки дотримання вимог діючого законодавства. Примірник вказаної програми отриманий відповідачем 29.03.2019 року.

На виконання Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області направлено запит відповідачу від 29.03.2019 № 29.03.2019/2 щодо надання документів необхідних для проведення вищевказаної ревізії.

Крім того, з метою повного та якісного дослідження питань програми ревізії управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області направлено листи до прокуратури Вінницької області від 18.02.2019 №26-02-06-17/863, Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 18.02.2019 №26-02-06-17/864, Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 18.02.2019 №26-02-06-17/862 для надання інформації про наявність або відсутність відомостей щодо конкретних фактів, які можуть свідчити про порушення фінансово - господарської діяльності Службою автомобільних доріг у Вінницькій області.

У ході проведення ревізії, з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку відповідача, виникла необхідність в проведенні 12 зустрічних звірок по наступних об`єктах: ДП «Облавтодор» м. Вінниця; ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Атострада» м. Вінниця; ТОВ «Шлях Буд» м. Вінниця; ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» м. Канів; ТОВ «Ростдорстрой» м. Одесса; ПАТ» ШБУ-56» м. Хмельницький; ПП «Автомагістраль с. Синяки, Вишгородський р-н; ШРБУ-48 м. Умань; ТОВ «»Мостозагін – 112» м. Бровари; «Міськсвітло» м.Вінниця; ТОВ «Віндор» м. Вінниця; ТОВ «Довер ЛТД» м. Вінниця.

Враховуючи вказане, управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області листом від 09.04.2019 №26-02-06-14/2058 повідомило відповідача про зупинення контрольного заходу з 10.04.2019 року для проведення зустрічних звірок.

Крім того, від прокуратури Вінницької області та Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України на адресу управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області надійшли листи щодо дослідження додаткових питань, а саме використання та освоєння коштів для проведення заходів по державних, обласних та районних цільових програмах; проведення конкурсних торгів по закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти; виконання поточних та капітальних ремонтів дорожнього покриття; придбання паливо-мастильних матеріалів; нарахування та виплати заробітної плати, у т.ч. матеріальної допомоги, премій.

Враховуючи викладене позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується наступним.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України 26 січня 1993 року №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі Закон №2939-XII).

Відповідно до статті 2 Закону України №2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (частина перша статті 4 вказаного Закону).

Згідно з частинами першою, другою статті 11 Закон №2939-XII плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Як визначено у частині десятій статті 11 Закону України, тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Разом з тим, частиною дванадцятою статті 11 цього Закону обумовлено, що подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (зі змінами та доповненнями, надалі Порядок №550).

Згідно з пунктом 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової). Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.

Відповідно до пункту 22 Порядку №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об`єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.

У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об`єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії. Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об`єкта контролю. Повідомлення здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку. Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення (абзаци третій - п`ятий пункту 22 Порядку №550).

Таким чином, за наявності об`єктивних підстав неможливості проведення у встановлений законодавством строк планової ревізії, які доводять необхідність його продовження, такий строк може бути продовжено на підставі рішення суду.

З урахуванням вимог частини 12 статті 11 Закону України №2939-ХІІ та пунктів 9, 22 Порядку №550 щодо строку проведення планової ревізії Служби автомобільних доріг у Вінницькій області закінчується 26.06.2019 року.

Як видно із матеріалів справи під час проведення зустрічної звірки на об`єкті ДП «Облавтодор» м. Вінниця, встановлено залучення 21 субпідрядної організації, а саме: ТОВ СУНП Автострада, ТОВ «Укрдорпласт», ТОВ «СУАП Інтервіас Україна», ТОВ «Мега-Буд України», Прат ДАК «Хмельницьке ШБУ 56», ТОВ «Мікс Лайт», ТОВ «Експертний центр ВТБ», ТОВ «Шляхбудсервіс 2», ТОВ «Агропродсоюз», ТОВ «Подільський будівельний інженірінг», ТОВ «Спецдормонтаж», ТОВ «ПБФ Одеспромстрой», ТОВ «ТБД», ФОП «Сахно», ДП «Львівський Дорсервіс», ТОВ «Шляхбуд», ТОВ «МЕХІНВЕСТ», ТОВ «Гарант Люмах», ТОВ «ЕДБ», ТОВ ЛЕОН – Ш», ТОВ «УкртрансЕкспрес», ПП «Автомагістраль» якість операцій та обсяги розрахунків яких потребують документального та фактичного підтвердження, для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку відповідача.

Також, від прокуратури Вінницької області та Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України на адресу позивача надійшли листи щодо дослідження додаткових питань, а саме: використання та освоєння коштів для проведення заходів по державних, обласних та районних цільових програмах; проведення конкурсних торгів по закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти; виконання поточних та капітальних ремонтів дорожнього покриття; придбання паливо-мастильних матеріалів; нарахування та виплати заробітної плати, у т.ч. матеріальної допомоги, премій.

Суд вважає, що надані позивачем докази в обґрунтування позову дають підстави для висновку, що оскільки із значним обсягом питань, включених до програми ревізії, та питань, визначених у вказаному вище листі, позивачу завершити у строк планову ревізію не видалось можливим, то для забезпечення якісного дослідження правомірності використання відповідачем бюджетних коштів необхідно продовжити термін планової ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Вінницькій області на 15 робочих днів.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач у заяві від 27.05.2019 року при винесенні рішення покладається на думку суду.

Таким чином, враховуючи наведені фактичні обставини справи та норми законодавства, що регулюють правовідносини між сторонами, та зважаючи на завдання державного фінансового контролю, визначені статтею 2 Закону України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо продовження терміну планової ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Вінницькій області на 15 робочих днів підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

В матеріалах справи відсутнє будь-яке документальне підтвердження судових витрат зі сторони позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а відтак, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Продовжити термін проведення ревізії Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (код ЄДРПОУ – 25845655, вул. Єрмака, 2а) на 15 робочих днів з 27 червня 2019 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (вул. Січових стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560)

Відповідач - Служба автомобільних доріг у Вінницькій області (вул. Єрмака, 2А, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 25845655)

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна