
Справа № 569/19017/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2019 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді Смолій Л.Д.
при секретарі Хлуд І.П.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зміну способу стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_3 про зміну способу стягнення аліментів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 22 березня 2012 року з відповідача на її користь на утримання дитини були стягнуті аліменти в розмірі 700 гривень щомісячно з 24 жовтня 2011 року до досягнення дитиною повноліття. Зазначає, що на даний час змінився її майновий стан, оскільки після втрати постійного місця роботи вона з 15 лютого 2015 року перебуває на обліку як безробітна у Рівненському міському центрі зайнятості та не може нести всі витрати по утриманню дитини самостійно. Окрім того у своєму позові ОСОБА_1 вказує, що відповідач на даний час працевлаштований, має регулярний дохід, а тому вважає, що є підстави для стягнення аліментів у частці від заробітку відповідача. З метою недопущення погіршення матеріального стану дитини, на утримання якої стягуються аліменти просить суд змінити спосіб стягнення аліментів із твердої грошової суми в розмірі 700 гривень щомісячно, на стягнення аліментів у частці від заробітку в розмірі 1/4 частки доходів відповідача.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовільнити. Зазначили, що на час ухвалення рішення про стягнення аліментів на утримання дитини у 2012 році відповідач був приватним підприємцем, що давало підстави стягувати з нього аліменти у твердій грошовій сумі, оскільки його заробіток був мінливим та нерегулярним, проте на даний час відповідач ОСОБА_3 офіційно працевлаштований, має регулярний та стабільний дохід, що є підставою для зміни способу стягнення аліментів з твердої грошової суми на частку від заробітку відповідача. Окрім того зазначають, що витрати на дитину постійно зростають, а матеріальне становище батька дитини значно покращилось.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав до суду відзив на позов та доповнення до відзиву, які підтримав, зазначив, що позивач не надала доказів покращення його майнового стану, ті факти, що позивач не працевлаштована та сплата аліментів у розмірі меншому, ніж встановлено законом не є підставою збільшення розміру аліментів, які є власністю дитини. Просив врахувати, що на його утриманні на даний час перебуває дружина, яка не працює, у зв`язку із здійсненням догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та малолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заслухавши пояснення сторін та представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що відповідач сплачує аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 в розмірі 700 гривень щомісячно, згідно рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 22 березня 2012 року, починаючи з 24 жовтня 2011 року.(а.с.9)
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою ВР України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 181 СК України Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 181 СК України спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Відповідно до ст. 183 та ст. 184 СК України за рішенням суду розмір аліментів визначається у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених ст.ст. 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.
З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).
Такий висновок також узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 5 лютого 2014 року у справі № 6-143цс-13, яка є обов`язковою для виконання в силу ст. 360-7 ЦПК України, відповідно до якої вимоги зміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватись, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених ст.ст. 182 - 184 СК України, не може обумовлюватись разовим її здійсненням й відповідно з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено, що у 2019 році прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2218 гривень.
Відповідно до копії довідки Рівненського міського центру зайнятості № 01-40/1265 від 19 березня 2019 року ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна з 15.02.2018 року по 12.03.2019 року. (а.с. 35).
Відповідно до відповіді на адвокатський запит адвоката Орловської Я.Б. Головного територіального управління юстиції у Рівненській області № 1367/1744-03-33-19/09 від 13.03.2019 року ОСОБА_3 працює на посаді заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби – начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у рівненській області з 30.05.2017 року. (а.с. 32)
Згідно довідок про доходи ОСОБА_3 від 13.03.2019 року № 37 та від 13.03.2019 року № 38 його середній заробіток за 2018 рік становить 21296,31 грн, за січень, лютий 2019 року 11081,76 грн. (а.с. 33,34).
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 20 грудня 2016 року ОСОБА_3 з 20 грудня 2016 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_5 (а.с. 24)
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 17 квітня 2018 року ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З урахуванням встановлених обставин, приймаючи до уваги, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, а мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, зважаючи на обов"язок обох батьків утримувати дитину, імперативну норму про можливість зміни саме способу стягнення аліментів, офіційне працевлаштування відповідача та отримання ним стабільного доходу, що настало після ухвалення рішення про стягнення аліментів, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги ґрунтуються на положеннях Сімейного кодексу України, відповідають інтересам дитини, її рівню життя, необхідного для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини, покращать її матеріальне становище і визначення указаного позивачем способу та розміру стягнення аліментів призведе до дотримання прав дитини на утримання від батька відповідно до положень Закону.
Разом з тим, суд враховує, що відповідач має на утриманні малолітню дитину та дружину, яка не працює, у зв`язку із здійсненням догляду за дитиною, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення частково.
Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року)
Керуючись ст. 180-184,192 СК України, ст. ст. 12, 13, 81, 82, 141, 142, 263-265, 268, 274-279, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зміну способу стягнення аліментів задовольнити частково.
Змінити спосіб стягнення аліментів, які стягуються на підставі рішення Рівненського районного суду Рівненської області від 22 березня 2012 року з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 700 гривень щомісячно, на стягнення аліментів в розмірі 1/5 частки всіх видів доходів, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в дохід держави в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Рівненського Апеляційного суду безпосередньо або через Рівненський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повний текст судового рішення виготовлено 29 травня 2019 року.
Суддя -