Рішення № 82105217, 27.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
500/482/19
Номер документу
82105217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/482/19

27 травня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Смаль Г.Н., довіреність від 02.04.2019 №07/07

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.02.2019 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі - відповідач), в якій позивач просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у здійсненні доплати невиплаченої суми перерахованої пенсії за 2018 та 2019 роки і подальшої виплати повного розміру перерахованої пенсії; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, проводити повну виплату перерахованої пенсії.

23.04.2019 позивачем подано до суду заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої ОСОБА_1 просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у здійсненні доплати невиплаченої суми перерахованої пенсії за 2018 та 2019 роки і подальшої виплати повного розміру перерахованої пенсії та щодо здійснення перерахунку пенсії без урахування всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом та проводити повну виплату перерахованої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII). Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (надалі - Постанова №103) визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Вважаючи, що вказаним пунктом Постанови №103 фактично зменшено розмір перерахованої пенсії у 2018 та 2019 роках, 04.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про проведення доплати перерахованої пенсії за 2018 рік і січень 2019 року в повному перерахованому розмірі та виплату в подальшому повного розміру пенсії.

Листом від 08.02.2019 №114/П-11 відповідач повідомив, що виплата пенсії позивача здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та фактично відмовив у проведенні доплати і повної виплати.

Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок виплати лише 50% та 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 та перерахунку пенсії без врахування всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців протиправними та такими, що не відповідають Конституції України, Закону №2262-ХІІ, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, з огляду на що має право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 в повному обсязі.

06.03.2019 відповідач подав через відділ документального забезпечення суду відзив на позовну заяву Вх.№3271/19 (арк.спр.18-19). В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що з 01.01.2018 пенсію позивача перераховано відповідно до положень Постанови №103, з врахуванням частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, за змістом якої максимальний розмір пенсії, обчислений згідно з цією статтею не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

З огляду на вказане, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

26.03.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду надійшло доповнення до відзиву на позовну заяву Вх.№4269/19 (арк.спр.26-30), у якому відповідач вказав, що перерахунок пенсії позивача проведено згідно з довідкою №10867 від 15.03.2018, виданою Тернопільським обласним військовим комісаріатом, відповідно до якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача склав 11034,50 грн., з них: посадовий оклад - 6200,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3424,50 грн. Підсумок пенсії - 6913,36 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 2963,12 грн. та підвищення 1975,12 грн. (50% від 3950,24 грн.), розмір пенсії до виплати станом на 01.05.2018 - 4938,24 грн. Додатково відповідач зазначив, що позивачем 10.03.2016 підписано контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Чинність даного контракту припинено 08.01.2019. У зв`язку з цим, Тернопільським обласним військовим комісаріатом 30.01.2019 подано документи на перерахунок пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яким в свою чергу 09.01.2019 прийнято рішення про перерахунок пенсії позивачу з 09.01.2019 на підставі нового грошового забезпечення. Відтак, відповідач стверджує, що з 09.01.2019 у ОСОБА_1 не виникає правових підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії згідно з довідкою №10867 від 15.03.2018, виданою Тернопільським обласним військовим комісаріатом на виконання пунктів 1,2 Постанови №103. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких порушень прав позивача на пенсійне забезпечення, зокрема, щодо порядку проведення перерахунку пенсії та її виплати та просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

09.04.2019 позивач надіслав до суду відповідь на відзив на позов Вх.№5057/19 (арк.спр.33-35), в якому зазначає, що відповідачем не спростовані його твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. Додатково зазначає, що пункти 1 та 2 Постанови №103, на які посилається відповідач, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям, а відтак, звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. При цьому просить суд врахувати, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін. Отже, вказане рішення, набрало законної сили і є обов`язковим для всіх органів, підприємств, установ, організацій та підлягає виконанню на всій території України. Таким чином, ОСОБА_1 з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву та доповненні до нього, не погоджується, вважаючи їх безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству.

Ухвалою суду від 25.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18.03.2019 ухвалою суду визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 15.04.2019, 15.04.2019 розгляд справи відкладено на 25.04.2019, а 25.04.2019 - на 27.05.2019.

У судовому засіданні 27.05.2019 позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, заяві про збільшення позовних вимог та у відповіді на відзив, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та в доповненні до відзиву на позовну заяву, просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши вступне слово учасників справи, оцінивши наявні докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 09.12.2004 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 21.12.2004 (арк.спр.12).

На виконання Постанови №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 згідно з довідкою №10867 від 15.03.2018, виданою Тернопільським обласним військовим комісаріатом (арк.спр.65), відповідно до якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача склав 11034,50 грн., з них: посадовий оклад - 6200,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3424,50 грн. Як вбачається з пенсійної справи ОСОБА_1 , розмір пенсії (з надбавками) становить 6913,36 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 2963,12 грн. та підвищення 1975,12 грн. (50% від 3950,24 грн.), розмір пенсії до виплати станом на 01.05.2018 - 4938,24 грн.

04.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про проведення доплати перерахованої пенсії за 2018 рік і січень 2019 року в повному перерахованому розмірі та виплату в подальшому повного розміру пенсії (арк.спр.7).

Листом від 08.02.2019 №114/П-11 відповідач повідомив, що виплата пенсії позивача здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та фактично відмовив у проведенні доплати і повної виплати. Щодо виплати перерахованого відповідно до Постанови №103 підвищення пенсії з 01.01.2018, зазначено, що вказана виплата проводиться у таких розмірах: з 01.01.2018 – 50% підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75% підвищення; з 01.01.2020 – 100 % відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (арк.спр.8).

Не погодившись з такими діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ у попередній редакції усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Разом із тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій". Вказана норма набрала чинності з 01.01.2017.

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами.

На момент прийняття цієї постанови стаття 63 Закону № 2262-ХІІ діяла в новій редакції і відповідно для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення у відповідності до цієї постанови необхідно було відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо порядку, умов та розмірів перерахунку.

Порядок проведення такого перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (надалі - Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103.

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.

Відповідно до пункту 2 Постанови №103 (в редакції, чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

З огляду на викладене слідує, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, починаючи з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Органи Пенсійного фонду України здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право шляхом прийняття відповідної постанови встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Кабінету Міністрів України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

При оцінці твердження позивача про необхідність врахування тієї обставини, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін, суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

За змістом частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

З урахуванням наведеного, пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

За приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

У свою чергу в пункті 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі №1-рп/99 зазначено, що частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд зауважує, що Постанова №103 на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу була чинною, не визнана неконституційною та підлягала виконанню, при цьому, вона не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Саме тому дії відповідача щодо виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 50% у 2018 році та 75% у 2019 році суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є правомірними, а визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо виплати пенсії, які були вчинені відповідачем до втрати чинності вказаними положеннями Постанови №103.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії не враховуючи Постанову №103.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи виплату позивачу суми пенсії у розмірі 50% та 75% підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, діяв відповідно до пункту 2 Постанови №103 та не порушив вимог частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Також суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає, що відповідач при виплаті 50% та 75% перерахованого підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, враховуючи наведене, правові підстави для задоволення позову шляхом визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у здійсненні доплати невиплаченої суми перерахованої пенсії за 2018 та 2019 роки і подальшої виплати повного розміру перерахованої пенсії та щодо здійснення перерахунку пенсії без урахуванням всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною першою статті 382 КАС України, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом та проводити повну виплату перерахованої пенсії, - відсутні.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у здійсненні доплати невиплаченої суми перерахованої пенсії за 2018 та 2019 роки і подальшої виплати повного розміру перерахованої пенсії та щодо здійснення перерахунку пенсії без урахуванням всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою, подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців передбачених законом та проводити повну виплату перерахованої пенсії відмовити повністю.

реквізити учасників справи6

позивач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 )

відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 31 травня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.