Рішення № 82104063, 30.05.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2019
Номер справи
1340/6181/18
Номер документу
82104063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/6181/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Сороки О.Є., представника відповідача Дутканич Н.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» (далі – ДП ЛНДРТІ, позивач) 26.12.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії ГУ ДФС у Львівській області по включенню в електронні системи та інформаційні бази даних фіскального органу, облікову картку ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» інформації про суми боргів 429443 грн. та 126771 грн. за рішенням господарського апеляційного суду № 2а-6923/11 від 15.11.2012;

- зобов`язати ГУ ДФС у Львівській області вилучити з усіх електронних систем та інформаційних баз даних фіскального органу, облікової картки ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» інформацію про суми боргів 429443 грн. та 126771 грн. за рішенням господарського апеляційного суду № 2а-6923/11 від 15.11.2012.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в процесі розгляду судової справи №1340/3841/18 з долучених ГУ ДФС у Львівській області документів, позивач дізнався, що контролюючий орган обліковує за ЛНДРТІ податковий борг у сумі 429443 грн. та 126771 грн., котрий виник на підставі рішення господарського апеляційного суду № 2а-6923/11 від 15.11.2012. Позичав повідомив, що для з`ясування цієї ситуації скерував запити до господарського суду Львівської області та Західного апеляційного господарського суду та отримало відповідь про те, що в провадження цих судів не було судової справи № 2а-6923/11, відповідно, жодні процесуальні документи (рішення) не виносились. З огляду на це позивач вважає протиправними дії ГУ ДФС у Львівській області щодо включення до облікової картки платника податків ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» 30.11.2012 інформації про суми податкового боргу підприємства в розмірі 429443 грн. та 126771 грн. за судовим рішенням господарського/апеляційного суду у справі № 2а-6923/11 від 15.11.2012.

Відповідач позов не визнає, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Представник відповідача стверджує, що позивач дізнався про суми податкового зобов`язання з податку на прибуток, які просить вилучити з облікової картки, ще в 2011 році, а саме 06.06.2011, коли отримав податкові повідомлення-рішення від 12.05.2011, які в подальшому оскаржив в судовому порядку. Пояснив, що в результаті технічної помилки в програмі АІС «Податковий блок» в графі опис операції як підстава збільшення заборгованості платника податків внесена інформація «рішення Господарського/апеляційного суду» замість «рішення Львівського окружного адміністративного суду» по справі № 2а-6923/11/1370 від 15.11.2012.

Ухвалою від 25.04.2019 суд визнав поважними причини пропуску ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» строку звернення до суду з цим позовом та поновив його.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

на підставі акта «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» з питань дотримання вимог податкового законодавства» від 19.04.2011 № 617/23-2/14311429 ДПІ у Франківському районі м. Львова винесено податкові повідомлення-рішення від 12.05.2011 № 0001212320, яким ДП ЛНДРТІ збільшено суму грошового зобов`язання по податку на прибуток на 633856,00 гри. в т.ч. за основним платежем - 507085,00 грн., та штрафними санкціями - 126771,00 грн. та № 00012320, яким ДП ЛНДРТІ зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 1540251,00 грн.

ДП ЛНДРТІ отримало такі 06.06.2011 та в межах строків, визначених ПК для узгодження цих зобов`язань (15.06.2011) оскаржило такі в судовому порядку до Львівського окружного адміністративного суду. Контролюючий орган повідомив, що з цієї причини сума грошового зобов`язання, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях від 12.05.2011, не була відображена в обліковій картці платника податків. Львівський окружний адміністративний суд ухвалою № 2а-6923/11/1370 від 15.11.2012 позовну заяву ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» до ДПІ у Франківському районі м. Львова про скасування податкових повідомлень-рішень від 12.05.2011 №0001212320 та №00012320 залишив без розгляду (повторна неявка до суду представника позивача). Ця ухвала суду сторонами не оскаржувалася та 21.11.2012 набрала законної сили (а.с. 35). 30.11.2012 грошове зобов`язання в загальній сумі 6338560 грн. (основний платіж - 507085 грн., штрафні санкції - 126771 грн.) включене контролюючим органом в облікову картку ДП ЛНДРТІ як узгоджені податкові зобов`язання. В програмі АІС «Податковий блок» в графі опис операції як підстава збільшення заборгованості платника податків внесена інформація про рішення «господарського/апеляційного суду» замість «Львівського окружного адміністративного суду» по справі № 2а-6923/11/1370 від 15.11.2012 (а.с. 12, 42-43).

ДПІ у Франтівському районні м. Львова звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з ДП ЛНДРТІ грошових коштів у розмірі 1094591,76 грн. в рахунок погашення податкового боргу. Ця сума боргу включала також заборгованість по податку на прибуток в розмірі 633857,00 грн., визначену платнику податків згідно з податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2011 № 0001212320 (а.с. 36-38). Львівський окружний адміністративний суд прийняв постанову № 813/431/13-а від 12.03.2013, відповідно до якої суд адміністративний позов ДПІ у Франкському районні м. Львова задовольнив повністю; стягнув з банківських рахунків ДП ЛНДРТІ податкову заборгованість в сумі 1094591 грн. 76 коп.

Згідно даних облікової картки платника податків, станом на 06.10.2015 у позивача утворилась переплата грошима з податку на прибуток в сумі 77642 грн., тому залишок несплаченого грошового зобов`язання визначеного податковим повідомленням – рішенням від 12.05.2011 № 0001212320 склав 556214 грн. в т.ч. 429443 грн. за основним платежем та 126771 грн. штрафними санкціями (а.с. 44).

27.08.2018 ГУ ДФС у Львівській області звернулося до ДП ЛНДРТІ з позовом про накладення арешту на кошти, що знаходиться у банках. Ухвалою від 28.08.2018 Львівський окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі № 1340/3841/18 за цим позовом.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі – ПК України) цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України (далі – ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4. статті 16 ПК України).

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом пункт 57.3. статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

З метою удосконалення оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджету та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування наказом Міністерства фінансів України № 422 від 07.04.2016 затверджений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок № 422). Цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно з визначенням термінів, наведеним в пункті 2 розділу І цього Порядку:

- достовірність показників інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається у інформаційній системі, показникам первинних документів;

- інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами;

- інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції;

- коректність даних інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається в інформаційній системі, встановленим алгоритмам (правилам) її співставності та логічного і арифметичного контролю;

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 422 оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

Пунктами 4, 5 розділу І Порядку № 422 визначено, що відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень. Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії. При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов`язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою. У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи.

На час виникнення спірних правовідносин була чинна Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України

від 18.07.2005 N 276. Ця Інструкція встановлювала порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов`язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.

Приписами пунктів 1.3., 1.4 цієї Інструкції визначено, що оперативний облік платежів, що надходять до бюджету, ведеться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби відповідно до порядку, установленого для справляння платежів до бюджету. Облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Згідно з пунктом 3.1. Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Відповідно до пунктів 3.4., 3.6 Інструкції кожна картка особового рахунку має безпосередній вихід на Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, який є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки даних про платників податків та включає дані інших реєстрів, а саме: реєстру платників ПДВ, реєстру неприбуткових організацій і установ, реєстру платників податків постійних представництв нерезидентів в Україні, реєстру договорів про спільну діяльність, реєстру великих платників податків. Зазначене дає змогу групувати облікові показники за всіма наведеними ознаками.

3.6. Форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов`язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Відповідно до пункту 4.1. Інструкції нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: - податкові зобов`язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; - податкові зобов`язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; - пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов`язання; - відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов`язань; - непогашені суми векселя, що видається суб`єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Порядок нарахування в картках особових рахунків визначено нормами пункту 4.2. Інструкції :

4.2.2. Податкові зобов`язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 N 253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (у редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 N 247).

Звірка достовірності даних, перенесених засобами програмного забезпечення з реєстру податкових повідомлень до карток особових рахунків платників податків, здійснюється на підставі паперових виписок з зазначеного реєстру, що надходять до підрозділу адміністрування облікових показників та звітності від структурних підрозділів, які складають податкові повідомлення. Пеня, розрахована органом державної податкової служби, обліковується у розділі "Нарахування сум пені" за відповідними кодами операцій.

4.2.3. Нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов`язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені".

Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини) у порядку, установленому наказом ДПА України від 11.06.2003 N 290 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за N 522/7843.

4.2.4. Облікові операції скасування зазначених податкових зобов`язань, штрафних санкцій та пені здійснюються на підставі рішення керівника (заступника керівника) податкового органу датою прийняття такого рішення.

4.3. Нарахування узгоджених податкових зобов`язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов`язань.

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:

платник податку стверджує, що обліковій картці ЛНДРТІ протиправно обліковується податковий борг у сумі 429443 грн. та 126771 грн., що виник на підставі рішення господарського/апеляційного суду №2а-6923/11 від 15.11.2012, зазначаючи, що такі господарським судом Львівської області та Західного апеляційного господарського суду не виносились. Представник контролюючого органу пояснив, що суми податкового зобов`язання з податку на прибуток, які просить вилучити з облікової картки, визначені ще в 2011 році податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2011 №0001212320, яке платник податків безуспішно оскаржував в судовому порядку до Львівського окружного адміністративного суду. Посилання в обліковій картці на рішення господарського/апеляційного суду замість Львівського окружного адміністративного суду є технічною помилкою служби діловодства контролюючого органу.

Суд встановив, що в 12.05.2011, за результатом планової виїзної перевірки ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» контролюючий орган прийняв податкові повідомлення – рішення № 0001212320 та №00012320. Сума зобов`язання, визначена у цих податкових повідомлення- рішеннях не була відображена в обліковій картці платника податків, оскільки такий в межах строків, визначених ПК України, оскаржив їх в судовому порядку. За наслідками судового оскарження податкових повідомлень – рішень від 12.05.2011 № 0001212320 та № 00012320 Львівський окружний адміністративний суд ухвалою № 2а-6923/11 від 15.12.2012 залишив позовну заяву ДП «Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут» про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень без розгляду. У зв`язку з цим відповідно до норм статті 57 ПК України та Інструкції № 276 контролюючий орган 30.11.2012 включив донараховані згідно з податковим повідомленням – рішенням від 12.05.2011 № 0001212320 суми податкових зобов`язань за основним платежем 507085 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 126771 грн. до облікової картки платника податків (а.с. 43). З огляду на те, що 06.10.2015 в обліковій картці платника податку утворилась переплата з податку на прибуток, тому залишок несплаченого грошового зобов`язання визначеного податковим повідомленням – рішенням від 12.05.2011 № 0001212320 склав 556214 грн. в т.ч. 429443 грн. за основним платежем та 126771 грн. штрафними санкціями (а.с. 44, 12).

Суд оцінив ці обставини та дійшов висновку, що контролюючий орган діяв добросовісно та у встановленому ПК України та Інструкцію № 276 порядку здійснював повноваження щодо відображення в особових рахунках ЛНДРТІ податкових зобов`язань та штрафних санкцій. Та обставина, що в облікову картку закралась технічна помилка в зазначенні опису підстави запису - замість «рішення Львівського окружного адміністративного суду» вказано «рішення господарського/апеляційного суду» жодним чином не впливає суму узгодженого ЛНДРТІ податкового зобов`язання. Більше того, надалі ці суми податкових зобов`язань набули статусу податкового боргу та суд прийняв рішення про стягнення їх з рахунків платника податків у примусовому порядку.

Таким чином суд дійшов висновку, що контролюючий орган належними та допустимими доказами довів правильність та належність включення до інтегрованої картки платника сум податкового зобов`язання, визначеного податковим повідомленням – рішення від 12.05.2011 № 0001212320 (за основним платежем 429443 грн. та штрафними санкціями 126771 грн., а всього 556214 грн.). Натомість платник податку зміг пояснити, яким чином помилка в найменуванні суду, за рішенням якого податкове зобов`язання набуло статусу узгодженого, порушує його права чи інтереси. Це свідчить про очевидну безпідставність заявлених позовних вимог. Тому суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог ЛНДРТІ слід відмовити.

Суд також враховує, що ГУ ДФС у Львівській області з огляду на значну і триваючу заборгованість платника податків в 2018 році звернулося до ДП ЛНДРТІ з позовом про накладення арешту на кошти, що знаходиться у банках (справа №1340/3841/18). За клопотанням ДП ЛНДРТІ провадження у справі №1340/3841/18 зупинене - до набрання законної сили рішенням суду у цій справі. В світлі встановлених судом обставин та очевидної безпідставності позовних вимог подання цього адміністративного позову свідчить про ознаки зловживання позивачем правом на звернення до суду з метою затягування розгляду іншої судової справи.

На стадії відкриття провадження у цій справі суд відстрочив ДП ЛНДРТІ сплату судового збору за подання позову до ГУ ДФС у Львівській області - до ухвалення рішення суду у цій справі. За подання цього позову позивачу належало сплати 3524 грн. судового збору (дві вимоги немайнового характеру). З огляду на норми частини другої статті 133 КАС України та висновок суду про відмову в задоволенні позовних вимог ДП ЛНДРТІ, суд стягує з позивача до Державного бюджету України судовий збір в сумі 3524 грн.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” (79060, Львівська область, місто Львів, вул. Наукова, буд. 7; ідентифікаційний код 14311429) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, місто Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ідентифікаційний код 39462700) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Стягнути з державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” (79060, Львівська область, місто Львів, вул. Наукова, буд. 7; ідентифікаційний код 14311429) до бюджету (УКуЗалiз.р м.Льв./Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 34315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3524 (три тисячі п`ятсот двадцять чотири) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 31.05.2019.

Суддя Москаль Р.М.