Постанова № 8208093, 02.11.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.11.2009
Номер справи
2а-6796/09/2670
Номер документу
8208093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2009 року           10:00           № 2а-6796/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства "АК "Укртранс"

до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м.Києва

провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення

Представники:

від позивачаПриходько Л.В., за довіреністю

від відповідачане з’явився Позивач, Відкрите акціонерне товариство «АК «Укртранс» звернувся до суду з позовною заявою: про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 17.06.2009 № 0000422309/1. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірним податковим повідомленням-рішенням відповідач визначив податкове зобов’язання за платежем –оренда плата за землю, однак, у перевіряє мий період нарахування орендної плати здійснено з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідач, ДПІ у Солом’янському районі м. Києва, надав заперечення на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що перевіркою встановлено порушення ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 № 2535-ХІІ (далі –Закон № 2535) та ст. 21 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 № 161-ХІV (далі –Закон № 161), товариством занижено податкове зобов’язання з орендної плати за землю на суму 12429,96 грн.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі м. Києва проведено перевірку ВАТ «АК «Укртранс»за період з 01.04.2007 по 30.09.2008р.р., за результатами якої складено акт перевірки від 19.03.2009 № 145/2-23-02-22890514.

На підставі зазначеного акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 02.04.2009 № 0000422309/0.

За результатами адміністративного оскарження скаргу товариства залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення –без змін, та винесено податкове повідомлення-рішення від 17.06.2009 № 0000422309/1, відповідно до якого ВАТ «АК «Укртранс»визначено суму податкового зобов’язання з орендної плати за землю у загальній сумі 18644,94 грн. (в т.ч. 12429,96 грн. –основного платежу та 6214,98 грн. –штрафних (фінансових) санкцій.

Як свідчать обставини справи, підставою визначення позивачу зазначеного податкового зобов’язання слугувало порушення вимог ст. 2 Закону № 2535 та ст. 21 Закону № 161, що призвело до заниження податкового зобов’язання з орендної плати на суму 12429,96 грн.

Розглядаючи спір по суті суд відзначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону № 2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно зі ст. 5 вказаного Закону, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Нормами ст. ст. 14, 15 зазначеного Закону передбачено, що юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до положень ст. 17 Закону № 2535, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

У відповідності до ст. 3, 17 Закону № 161 об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Згідно ч.1 –3 ст. 21 Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону № 2535). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 539/1200 передано ВАТ «Автомобільна компанія «Укртранс»в короткострокову оренду строком на 1 рік земельну ділянку площа якої становить 0,72 га на перетині вул. Народного Ополчення та вул. Медової у Солом’янському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автотранспортного підприємства.

13.02.2008 року між Київською міською радою та ВАТ «АК «Укртранс»було укладено договір оренди, відповідно до якого позивач, на підставі вказаного рішення Київської міської ради, отримав в оренду земельну ділянку загальною площею 0,5902 га (кадастровий номер –8000000000:72:292:0007), яка розташована за вказаною адресою, строком на 1 рік, для будівництва, експлуатації та обслуговування автотранспортного підприємства. Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про що роблено запис від 18.02.2008 за № 72-6-00485 у книзі записів державної реєстрації договорів (п.1.1 договору).

Згідно пунктів 4.1-4.3 зазначеного договору оренди визначена цим договором оренда плата за земельну ділянку становить платіж, який орендар (ВАТ «АК «Укртранс») самостійно розраховує вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. У випадку, якщо цей договір не підписаний орендарем в установленому законодавством порядку протягом п’яти місяців з моменту набуття чинності рішення Київської міської ради, зазначеного у п.п.1.1 цього договору, розмір орендної плати (зазначений у п.4.2 договору) на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у п’ятикратному розмірі , але не більше десяти відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Після закінчення періоду, за який сплачується орендна плата в п’ятикратному розмірі, орендна плата розраховується відповідно до п.4.2 договору (п.4.4 договору оренди).

Відповідно до п.6.1, 6.2 договору передача земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі об’єкта оренди в день державної реєстрації цього договору; право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього договору.

Як свідчать матеріали справи, згідно акту приймання-передачі зазначена земельна ділянка передана товариству 18.02.2008 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації № Ю-16447/2008, становить 1022444,27 грн., таким чином, позивачем прострочено термін підписання договору з 25.10.2007 по 13.02.2008р.р. на 111 днів. Отже, за період з 18.02.2008 по 30.09.2008р.р. розмір орендної плати складає 50330,90 грн.

Згідно поданої товариством до податкового органу податкової декларації з орендної плати за 2008 рік (вх. ДПІ № 246356 від 11.12.2008), товариством нараховано орендну плату за період з 18.02.2008 по 30.09.2008р.р. у сумі 37900,94 грн., відповідачем встановлено факт заниження податкового зобов’язання з орендної плати за вказаний період на суму 12429,96 грн.

Суд не приймає позицію товариства відносно того, що п.4.3 договору оренди не є обов’язковим для нього, так як договірні зобов’язання не можуть виникнути раніше договору оренди, з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 627, ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Укладений сторонами договір, згідно ст. 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Судом встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч.1., ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність донарахування податкового зобов’язання з орендної плати за землю.

За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.

У зв’язку з відмовою у позові судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 71, 94 , 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У позові Відкритого акціонерного товариства «АК «Укртранс»відмовити повністю.

Відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                 Арсірій Р.О.

          

          Дата підписання повного тексту постанови –26.11.09