
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Справа №733/583/19
№ 3/733/167/19
Постанова
Іменем України
"30" травня 2019 р. м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: судді – Овчарика В.М.,
за участю прокурора Лаєвського В.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності -
ОСОБА_1 та
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Борзна Чернігівської області, розлученого, з вищою освітою, мешканця АДРЕСА_1 , приватного нотаріуса Ічнянського районного нотаріального округу Чернігівської області, ІПН: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установив:
ОСОБА_1 , у період часу з 18.07.2007 року по 28.03.2018 року, перебуваючи на посаді завідувача Ічнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, тобто відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VІІ від 14.10.2014 року є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», під час припинення діяльності пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме звільнення з займаної посади, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 31.05.2018 року, хоча був звільнений 28.03.2018 року відповідно до Наказу № 315/2 та припинив свою діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 10.04.2018 року, у день видачі трудової книжки,чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав частково, пояснивши, що про подання декларації перед звільненням він дізнався лише 10.04.2018 року, у день отримання трудової книжки, однак не зміг її вчасно подати, так як в нього вже був заблокований ключ і тільки після його отримання він подав відповідну декларацію.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки скоєння ним корупційного діяння, передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив застосувати до нього стягнення у виді 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області від 18.07.2007 року № 431/2 ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача Ічнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області з посадови окладом згідно штатного розпису (а.с. 20).
26 березня 2018 року наказом Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області № 315/2, ОСОБА_1 з 28 березня 2018 року звільнено з посади завідувача Ічнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області за угодою сторін на підставі його особистої заяви (а.с. 21).
Відповідно до повідомлення Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області № 01.1-36/2109/19/11 від 21.03.2019 року, адресованого заступнику начальника управління захисту економіки у Чернігівській області Литвиненко В.В., ОСОБА_1 отримав трудову книжку 10.04.2018 року (а.с. 16), що підтверджується також книгою обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (а.с. 17-19).
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закон) встановлено, що суб`єкти декларування — це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 «Порядку перевірки факту подання суб`єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.09.2016 № 19 передбачено, що припиненням діяльності пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб`єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення.
Відповідно до п.п. 2 п. 5, п. 8 та п. 9 розділу II Порядку формувань ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація суб`єкта декларування який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб`єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб`єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дні отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Статтею 17 Закону України «Про нотаріат» передбачено, ще Державні нотаріальні контори створюються і ліквідуються Міністерством юстиції України. Штати державних нотаріальних контор затверджуються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в межах встановленої для державних нотаріальних контор штатної чисельності і фонду заробітної плати.
Державна нотаріальна контора є юридичною особою, яка створюється та реєструється у встановленому законом порядку. Очолює державну нотаріальну контору завідуючий, який призначається із числа осіб, які мають свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Призначення на посаду державного нотаріуса і завідуючого державною нотаріальною конторою та звільнення з посади провадиться Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до даних послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 у період з 01.01.2018 по 03.01.2019, останній подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням)31.05.2018 року о 14-25 год.
Опрацюванням відкритих джерел інформації, які містяться в загальному доступі в мережі Інтернет, зокрема на сайті: http://public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями лише 31.05.2018 року.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Із матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 , звільняючись із займаної посади, був зобов`язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня видачі трудової книжки, а саме 10 квітня 2018 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою на яку відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону поширюється дія цього Закону, в порушення ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року, під час припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно, без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 31.05.2018 року, хоча був звільнений 28.03.2018 відповідно до Наказу № 315/2 та припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 10.04.2018 року, в день видачі трудової книжки, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за яке повинен нести адміністративну відповідальність.
Суд критично відноситься на посилання ОСОБА_1 про те, що він не був ознайомлений щодо його обов`язку подавати декларацію перед звільненням, про що дізнався лише 10.04.2018 року, при цьому не зміг вчасно подати відповідну декларацію, так як на той день в нього був відсутній ключ з урахуванням того, що останній будучи посадовою особою зобов`язаний був знати вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а незнання закону не звільняє від відповідальності. Докази відсутності у ОСОБА_1 ключа станом на 10.04.2018 року суду не надані.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який розлучений, працює, ступінь його вини, відсутність відомостей про попередні притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, але в мінімальному розмірі, передбаченого санкцією статті, за якою він притягається до адміністративної відповідальності, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, необхідно призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
Керуючись ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 1, 2, 3, 4, 12, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд
постановив:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп (отримувач УК в Ічнянському районі/22030101, код ЄДРПОУ: 38030010, Банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31215206025133).
Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов`язана сплатити штраф не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.
У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 1 700 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М. Овчарик