Рішення № 82071703, 20.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2019
Номер справи
120/424/19-а
Номер документу
82071703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 травня 2019 р. Справа № 120/424/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,

представника позивача: не з`явився,

представника відповідача: Обревко Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної установи "Ладижинська виправна колонія (№39)" до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна установа "Ладижинська виправна колонія (№39)" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами інспекційного відвідування інспекторами Держпраці були встановлені порушення, з якими позивач не погоджується, а також не погоджується із постановою про накладення штрафу за №ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року. Вважає, що постанова про накладення штрафу за №ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року прийнята відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства України, прав і законних інтересів позивача, в зв`язку з чим є протиправною та підлягає скасуванню.

Крім того, 06 лютого 2019 року представником позивача подана до суду заява про вжиття заходів забезпечення позову, в якій просить забезпечити позов шляхом зупинення дії індивідуального акту - постанови Управління Держпраці у Вінницькій області про накладення штрафу уповноваженими особами № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року.

Ухвалою від 07 лютого 2019 року заяву представника позивача про забезпечення позову від 06 лютого 2019 року повернуто заявнику з підстав її невідповідності вимогам ст. 152 КАС України.

Також, 07 лютого 2019 року залишено без руху подану Державною установою "Ладижинська виправна колонія (№39)" позовну заяву у зв`язку з несплатою останньою в повному розмірі судового збору.

08 лютого 2019 року представником позивача усунуто недоліки позовної заяви наведені в ухвалі суду від 07 лютого 2019 року, сплачено судовий збір за подання позовної заяви в повному розмірі, судовий збір за подання заяви про забезпечення позову, а також подано нову заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії індивідуального акту - постанови Управління Держпраці у Вінницькій області про накладення штрафу уповноваженими особами № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року.

Ухвалою від 18 лютого 2019 року заяву представника позивача про забезпечення позову задоволено, забезпечено позов шляхом зупинення дії індивідуального акту - постанови Управління Держпраці у Вінницькій області про накладення штрафу уповноваженими особами № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року.

Також, ухвалою від 18 лютого 2019 року відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 11 березня 2019 року.

В судовому засіданні 11 березня 2019 року судом оголошено перерву до 18 квітня 2019 року.

Ухвалою від 18 квітня 2019 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, продовжено строк проведення підготовчого судового засідання та, з метою отримання додаткових доказів, відкладено підготовче судове засідання на 16.05.2019.

Ухвалою від 16 травня 2019 року закрито підготовче засідання та за письмовою згодою учасників справи розгляд справи по суті вирішено розпочати у той саме день після закриття підготовчого судового засідання. Також, в судовому засіданні 16 травня 2019 року судом оголошено перерву до 20 травня 2019 року.

В судове засіданні 20 травня 2019 року представник позивача не з`явився, натомість через канцелярію суду подав заяву від 20.05.2019 за вх. №26611, в якій просив провести судове засідання без участі позивача та представника позивача, вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Свою позицію щодо заявлених позовних вимог виклав у позовній заяві та відповіді на відзив від 02.04.2019 за вх. №18121, а також усних пояснень наданих під час судового розгляду справи.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 11.03.2019 за вх. №13274 та №21695 від 18.04.2019, а також в усних поясненнях наданих по суті заявлених позовних вимог. Зокрема зазначив, що під час проведення інспекційного відвідування Державної установи "Ладижинська виправна колонія (№39)", посадовими особами відповідача виявлено порушення державною установою ч. 1 ст. 21, ч. 3 ст. 24 КЗпП України, а саме: адміністрація ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)», при залученні до роботи працівників з числа засуджених, у жовтні та листопаді 2018 року не укладала трудові договори та не подано повідомлення до Державної фіскальної служби про прийняття відповідних працівників на роботу. У зв`язку з виявленими порушеннями на об`єкті відвідування, уповноваженими посадовими особами на підставі акту інспекційного відвідування від 21 грудня 2018 року за № ВН 2050/197/АВ була винесена постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року. Також, відповідач вважає, що посадові особи Головного управління Держпраці у Вінницькій області діяли на підставі в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а відтак, фінансова санкція, що була застосована до позивача у вигляді штрафу у розмірі 6 478 020,00 грн. є законною.

Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, відзив на позов представника відповідача, суд встановив наступне.

Згідно ч. 1 Положення про Державну установу "Ладижинська виправна колонія (№39)", остання є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Виправна колонія є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, може вати інші печатки та штампи. Виправна колонія є бюджетною неприбутковою установою.

На підставі листа Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області від 05.12.2018 за №88-6937-вих18 та наказу по управлінню Держпраці у Вінницькій області №1551 від 14.12.2018 на Державному підприємстві "Ладижинська виправна колонія (№39)" було проведено Інспекційне відвідування з питань контролю за додержанням законодавства про працю відповідно до п.п. 6 п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 за №295.

На підставі вище зазначеного наказу було оформлено направлення від 14 грудня 2018 року (а.с. 22).

Також, 21.11.2018 інспектором праці ОСОБА_1, за участю інспектора праці ОСОБА_2 , проведено інспекційного відвідування ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39), що знаходиться за адресою: вул. Гранітна, 15, с. Губник, м. Ладижин Вінницька область, за результатами якої складено акт інспекційного відвідування №ВН2050/197/АВ.

Під час інспекційного відвідування встановлено наступні порушення:

- ч. 1 ст. 21 КЗпП України, а саме: адміністрація ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)», при залученні до роботи працівників із числа засуджених, у жовтні та листопаді 2018 року не укладала трудові договори, що суперечить нормам ст. 118 КВК України. У жовтні 2018 року адміністрацією колонії використовувалась праця 49 засуджених, а в листопаді 2018 року - 47 засуджених. Причиною не укладенням договорів, встановлено відсутність документів для укладення договору (паспорта та реєстраційного номеру облікової картки платника податків);

- ч. 3 ст. 24 КЗпП України, а саме: згідно табелів обліку робочого часу та розрахунково-платіжних відомостей про нарахування та утримань із заробітної плати засуджених, які працювали, у виробничих майстернях і в господарській обслузі, протягом жовтня та листопада 2018 року не укладено трудові договори та не подано повідомлення до Державної фіскальної служби про їх прийняття на роботу з такими працівниками: днювальними - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13; прибиральниками житлової зони - ОСОБА_14, пром. зони - ОСОБА_15; пекарями -ОСОБА_16 , ОСОБА_17 ; кухарями - ОСОБА_18, ОСОБА_19 ; кочегарами - ОСОБА_20, ОСОБА_21 ; електриком - ОСОБА_22 .; робітником їдальні - ОСОБА_23 , ОСОБА_24 ; сантехніком - ОСОБА_25 ; робітником підсобного господарства ОСОБА_26; зварювальником ОСОБА_27 ; різноробочим - ОСОБА_28 ; бригадиром - ОСОБА_29 ; завідуючим БПК - ОСОБА_30 ; прибиральником нечистот - ОСОБА_34 ; працівником пральні - ОСОБА_1 ; перукарем - ОСОБА_31 ; зав. камерою схову - ОСОБА_32 ; різником хліба - ОСОБА_33 ; шліфувальником - ОСОБА_35 ; сувенірними різниками - ОСОБА_36 ., ОСОБА_37 . Також без укладення трудових договорів працювали у жовтня 2018 року: кухарі - ОСОБА_38, ОСОБА_43 ; слюсар - ОСОБА_39 ; різники - ОСОБА_40 , ОСОБА_41 ; шліфувальник - ОСОБА_42 ; працівник клубу - ОСОБА_44 ; підсобний працівник - ОСОБА_45 ; працівники госпобслуги - ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 .

Також, інспекційним відвідуванням встановлено, що у листопаді 2018 року без укладення трудового договору і повідомлення про прийом на роботу працівників із числа засуджених залучено наступних працівників: днювальних - ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52 ; кочегарів - ОСОБА_53, ОСОБА_54 ; різноробочого - ОСОБА_55; робітників їдальні - ОСОБА_56, ОСОБА_57; прибиральника житлової зони - ОСОБА_58; слюсаря з ремонту авто - ОСОБА_59.

В подальшому на підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято оскаржувану постанову за №ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року, якою на ДУ "Ладижинська виправна колонія (№39)" накладено штраф у розмірі 6478020,00 грн. (а.с. 32-33).

Не погоджуючись із прийнятою відповідачем Постановою про накладення штрафу №ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню, звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007р.

За нормами ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Аналогічну норму містить і п. 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, який затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України № 390 від 02.07.2012, де вказано, що інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Чіткі підстави та порядок здійснення позапланових заходів з державного нагляду (контролю) визначено ст. 6 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 6 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 підставами для здійснення позапланових заходів є:

- подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов`язкової звітності, поданих суб`єктом господарювання;

- перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

- обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб`єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;

- неподання у встановлений термін суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання.

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 містить вичерпний перелік підстав для здійснення позапланових заходів, який розширеному тлумаченню не підлягає.

З основних принципів державного нагляду (контролю) відповідно до абз. 7 ст. 3 Закону є здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.

Як встановлено судом, підставою для проведення перевірки ДУ "Ладижинська виправна колонія (№39)" за результатами якої прийнята оскаржувана постанова ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09 січня 2019 року, слугував лист Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області від 05.12.2018 за №88-6937-вих18 (а.с.106)

Однак, у ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відсутня така підстава для здійснення позапланового заходу з державного нагляду (контролю).

Так, відповідно до листа Бершадської місцевої прокуратури від 05.12.2018 за №88-6937-вих18, у зв`язку з необхідністю проведення у період з 17 по 21 грудня 2018 року комплексної перевірки додержання вимог законодавства в ДУ "Ладижинська виправна колонія (№39)", Бершадська місцева прокуратура звернулась з проханням виділити спеціаліста для перевірки виправної установи з наступних питань: 1) додержання адміністрацією виправної колонії законодавства про охорону праці при залученні засуджених до праці (в т.ч. при проведенні зварювальних робіт, металообробці, деревообробних роботах); 2) стан електрогосподарства у виробничих цехах, котельні та їдальні установи; 3) наявність та стан витяжної вентиляції у виробничих цехах; 4) наявність заземлюючих пристроїв на електрообладнанні (наявність протоколів замірів); 5) додержання законодавства про охорону праці при використанні підйомних механізмів ( в т.ч. кранів); 6) наявність та стан захисних пристроїв та огороджень на виробничому устаткуванні; 7) наявність на електроустаткуванні інвентарних номерів, дат наступних замірів опору ізоляції, обмоток, проведення ремонтів; 8) стан забезпечення засуджених, які працюють на виробництві засобами захисту та спецодягом; 9) додержання адміністрацією виправної установи вимог законодавства щодо оплати праці; 10) відповідність нарахування та виплати заробітної плати до відпрацьованого часу атестованим працівникам та засудженим; 11) додержання адміністрацією виправної установи порядку нарахування та виплати заробітної плати при невиконанні норм виробітку та виготовленні недоброякісної продукції; 12) додержання адміністрацією виправної установи вимог Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 07.03.2013 за №396/5 та зареєстрованого 11.03.2013 за №387/22919. Перелік питань не є вичерпним, а тому під час перевірки необхідно перевірити й інші питання щодо додержання адміністрацією виправної установи вимог законодавства про охорону праці.

Також у вказаному листі містяться рекомендації щодо проведення необхідності проведення відповідної перевірки у зручний для виділеного спеціаліста час з 17 по 21 грудня 2018 року, про що інформувати Бершадську місцеву прокуратуру з наданням довідки про результати перевірки до 21 грудня 2018 року.

Суд вважає, що з урахуванням вимог ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», лист Бершадської місцевої прокуратури від 05.12.2018 за №88-6937-вих18 не міг бути підставою для вжиття позапланових заходів ГУ Держпраці у Вінницькій області, оскільки перевірка проводилась самою місцевою прокуратурою.

Окрім того, Бершадська місцева прокуратура листом від 05.12.2018 за №88-6937-вих18 не повідомляла про будь-які порушення трудового законодавства, а лише звернулась з проханням залучити працівника ГУ Держпраці у Вінницькій області у якості спеціаліста, що не заперечувалось у судовому засіданні сторонами.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що у ГУ Держпраці у Вінницькій області були відсутні підстави для здійснення контрольного заходу (перевірки), що свідчить про те, що перевірка позивача відбулась із порушеннями норм діючого законодавства.

Враховуючи, що перевірка проводилась Бершадською місцевою прокуратурою та працівника ГУ Держпраці у Вінницькій області було залучено лише у якості спеціаліста, який за результатами перевірки Бершадської місцевої прокуратури не міг складати та приймати постанову, суд вважає, що дії щодо винесення постанови ГУ Держпраці у Вінницькій області № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09.01.2019 є протиправними, оскільки були відсутні законі підстави для проведення перевірки відповідачем.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що постанова № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09.01.2019 про накладення штрафу у розмірі 6 478 020 грн. підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Водночас, згідно положень п. 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, суд у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративний справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної установи "Ладижинська виправна колонія (№39)" підлягають задоволенню, оскільки перевірка проводилась Бершадською місцевою прокуратурою Вінницької області та працівника ГУ Держпраці в Вінницькій області було залучено лише у якості спеціаліста, який за результатами перевірки Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області не міг складати та приймати будь-яких документів.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністартивний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Вінницькій області про накладення штрафу уповноваженими особами № ВН 2050/197/АВ/П/ТД-ФС від 09.01.2019 на державну установу «Ладижинська виправна колонія (№39)» за порушення законодавства про працю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Державна установа "Ладижинська виправна колонія (№39)" (вул. Гранітна, 15, сел. Губник, Тростянецький район, Вінницька область, 24324, код ЄДРПОУ 08562565)

Управління Держпраці у Вінницькій області (вул. Магістрацька, 37, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 39845483)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 30.05.2019

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна