Рішення № 82042604, 22.05.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
808/187/18
Номер документу
82042604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року (о 14 год. 45 хв.)Справа № 808/187/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі – Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Запорізькій області, відповідач 1), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач 2), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 45 %, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19 %, надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 31% та зменшення премії з 24 % до 3,03 %, які повинні бути враховані при перерахунку пенсії та не видачі нової довідки;

визнати протиправною бездіяльність відповідача 2 щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268»;

зобов`язати відповідача 1 виготовити і надати позивачу та направити до відповідача 2 нову Довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією згідно із Постановою Кабінету Міністрів Україна 07.11.2007 №1294, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 3 000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 2 200,00 грн.; надбавка за вислугу років 35 % - 1 750,00 грн.; надбавка за таємність 15 % - 450,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19 % - 570,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 45% - 3 037,50 грн.; надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 31% - 930,00 грн., премія 24% - 2 817,00- грн.;

зобов`язати відповідача 2 провести перерахунок та виплачувати пенсію позивачу на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення №86/12618 з включенням до сум грошового забезпечення щомісячних надбавок, доплат, підвищень та премій, встановлених законодавством для поліцейських, не нижче вже визначених відсотків, а саме: надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19 % - 570,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 45% - 3 037,50 грн.; надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 31% - 930,00 грн., премія 24% - 2 817,00 грн., відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268», починаючи з 1 січня 2016 року.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач вважає, що дії (бездіяльність) відповідача 2 щодо нездійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 та відповідача 1 щодо не включення до довідки №86/12618 додаткових видів грошового забезпечення, а також відмови у видачі нової довідки із зазначенням розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення і відсоткових надбавок є протиправними. Посилається на приписи ч. 15 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пп. 2 п. 4 Постанови КМУ №988 та вказує, що премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи з усередненого показника, а повинна відповідати розміру фактично отриманої за останньою штатною посадою, що брались до розрахунку при оформленні пенсії, таким чином, до розрахунку має братися розмір премії, який було встановлено особі на час призначення пенсії. Щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність зазначає, що станом на 01.01.2016 був чинним наказ МВС України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» від 31.12.2007 №499, зареєстрованим в МЮ України 12.03.2008 за №205/14896, та виданого на виконання постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», п. 2.5.1, 2.6.1 були передбачені вказані надбавки. Враховуючи, що Постановою №988 не врегульовано виплату вказаних надбавок, але така виплата врегульована постановою №1294, яка є чинною, то виплата вказаних надбавок повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби, а складові грошового забезпечення, визначені вказаними нормативно-правовими актами не є взаємозамінними. Зауважує, що згідно з розрахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі №N/A12618 вбачається, що пенсію йому було призначено з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 45%; надбавки за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 31% та премії 24%, а тому вказані види додаткового грошового забезпечення мали бути відображені у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №86/12618 в розмірах, зазначених на день призначення (перерахунку) пенсії. Ураховуючи, що своїм листом від 03.01.2018 відповідач 2 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, а відповідач 1 листом від 22.12.2017 відмовив у видачі нової довідки, яка є підставою для перерахунку пенсії, передбаченої законодавством, внаслідок чого позивач змушений звертатись до суду.

Ухвалою судді від 22.01.2018 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 15 лютого 2018 року. Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач 1 позов не визнав, надавши 02 лютого 2018 року до матеріалів справи відзив на адміністративний позов (вх. №3508), у якому вказує, що Ліквідаційною комісією МВС України в Запорізькій області у відповідності до вимог діючого законодавства було складено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , а саме на підставі п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад – 3 000,00 грн., оклад за військове звання – 2 000,00 грн., 35 % надбавка за вислугу років – 1 750,00 грн., 15 % надбавка за таємність – 450,00 грн., премія 3,02 % - 217,00 грн. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Вважає, що вимоги про включення до довідки таких видів грошового забезпечення, що не включаються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, чи із обчисленням не передбаченим Порядком є безпідставними, оскільки визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік та спосіб їх розрахунку, передбачений п. 5 Порядку, а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Відповідач 2 позов також не визнав, 02 лютого 2018 року надав до суду відзив на позовну заяву (№ 3562), у якому із посиланням на п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ 13.02.2008 №45, зазначає, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються, таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спец підрозділах БОЗ не входять до грошового забезпечення поліцейських, а також не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії (виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016), вони не підлягають включенню у довідку для перерахунку пенсії та не враховуються при перерахунку пенсії. Крім того, наголошує, що для перерахунку пенсії можливо враховувати лише ті види грошового забезпечення, які надаються в довідках для перерахунку пенсії, отже, оскільки довідка з включенням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та надбавки за службу в спецпідрозділах БОЗ взагалі не надавалось відповідачу 2, то він не порушив жодних пенсійних прав позивача. Судом не може бути прийнято рішення щодо зобов`язання здійснити перерахунок з урахуванням даних видів грошового забезпечення, оскільки не було вчинено порушень з боку відповідача 2, відповідач 2 проводить перерахунок пенсій лише на підставі вказаної довідки. Враховуючи викладене, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

09 лютого 2018 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача 1 (вх. №4273), у якій додатково звертає увагу суду, що згідно зі ст. 22 Конституції України про застосування закону в часі, потрібно виходити з того, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Як вже було зазначено, у п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію№ вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, в тому числі що стосується пенсії. Так, Постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Отже, на думку позивача, протиправна бездіяльність відповідача 1 порушує права позивача як громадянина України, передбачені ст. 46 Конституції України щодо соціального захисту, що включає право на забезпечення його у разі повної, часткової або тимчасової втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.

Відповідно до ухвали суду від 15.02.2018 підготовче засідання по справі відкладене на 19 березня 2018 року.

Ухвалою суду від 19.03.2018 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17 (Пз/9901/1/18).

02 квітня 2019 року провадження у справі поновлено з 22 квітня 2019 року та призначене підготовче засідання на 22 квітня 2019 року.

Згідно з ухвалою суду від 22.04.2019 судом вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу для розгляду по суті на 22 травня 2019 року.

17 травня 2019 року від представника позивача надійшла заява (вх. №19971) про залишення позовної заяви без розгляду відповідно до приписів п. 5 ст. 240 КАС України.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло клопотання позивача про залишення позову без розгляду.

Разом із цим, заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті (частина друга статті 240 КАС України).

Так, матеріалами справи встановлено, що суд ухвалою від 22.04.2019 закрив підготовче провадження в розгляді даної справи та з цієї дати перейшов до її розгляду по суті.

Натомість, заява від представника позивача про залишення позовної заяви без розгляду надійшла на адресу суду лише 17.05.2019, в зв`язку з чим остання не підлягає задоволення, а позов залишенню без розгляду, оскільки в такому випадку будуть порушуватись норми процесуального права, що є недопустимо.

Учасники справи (їх представники) у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

За приписами частини шостої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У відповідності до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що сторонами не оспорюється.

Пенсію призначено (обчислено) з урахуванням наступних відомостей про грошове забезпечення, відповідно до якого, крім посадового окладу, надбавки 30% за вислугу років, окладу за спеціальним званням, враховані також надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 15%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 19%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 45%, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 31%, а також премія у розмірі 24%, що підтверджено розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 12618.

19 грудня 2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області із заявою про отримання довідки щодо стану грошового забезпечення, у якій просив підготувати та надати Довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно з постановою КМУ від 11.11.2018 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавка за інформаційно-аналітичну роботу, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премія, матеріальна допомога на оздоровлення, а також просив повідомити чи направлено довідку про розмір грошового забезпечення щодо позивача до ГУ ПФУ в Запорізькій області.

На запит позивача щодо надання довідки для перерахунку пенсії ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області листом від 22.12.2017018 №651-Я/Л.К./29-17 повідомлено, що до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку позивача №86/12618 (реєстраційний №ГУПФУ 12618) для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських направлено 17.05.2017 за реєстром №25. Вказано, що зазначені у заяві надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність не включено до довідки на підставі абз. 7 п. 5 постанови КМУ від 13.02.2008 №45. Одночасно повідомлено, що згідно з інформацією МВС України про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року (лист МВС від 20.04.2017 №5551/05/22-2017) по посаді, яка прирівняна до посади за якою здійснюється перерахунок пенсії позивачу, зазначені надбавки не виплачувались, а премія визначена в розмірі 3,02%, а також надано копію довідки №86/12587 від 11.12.2017 для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області № 86/12618 від 22.12.2017, виданою Яцуненку В.В., відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою заст. начальника відділу УБОЗ УМВС, яку він займав на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад – 3 000,00; оклад за військове звання – 2 000,00; 35% надбавка за вислугу років – 1 750,00; 15% надбавка за таємність - 450,00; премія 3,02% - 217,44; всього — 7 417,44 грн.

Представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою від 19.12.2017 щодо надання довідки, а також повідомлення коли вперше управлінням отримано довідку, надіслану відповідачем 1, а також проведення перерахунку пенсії позивачу.

Так, листом від 03.01.2018 № 1737/Я-9 відповідачем 2 надано відповідь про те, що на виконання пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, головним управлінням 06.04.2017 за вих. № 3050/03 направлено до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області списки осіб для визначення нового грошового забезпечення станом на 01.01.2016 та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. Також повідомлено, що довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до головного управління реєстром №25 за вхідним №3289/03.3-26 від 18.05.2017 та після перевірки її було повернуто на доопрацювання, оскільки вона не відповідала вимогам постанов КМУ від 13.02.2008 №45 та від 11.11.2015 №988 і наказу МВС України від 06.04.2016 №260. До теперішнього часу корегуюча довідка до головного управління не надходила, отже надати копію не має можливості. Додатково проінформовано, що заплановано проведення перерахунку та виплата перерахованих пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Крім того, на запит від 04.01.2018 представника позивача щодо повторного надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області після доопрацювання довідки про грошове забезпечення, зокрема, щодо позивача, отримано відповідь від 09.01.2018 №7-М/Л.К./29-18, що відповідачем 2 листом від 02.01.2018 №19263/03 повернуто до ліквідаційної комісії довідки, зокрема, Яцуненка ОСОБА_2 .

Вважаючи, що відповідачем 1 протиправно не відображено у довідці надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19%, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 31% та зменшення премії з 24% до 3,02%, а відповідачем 2 протиправно не проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі такої довідки, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, що саме сторонами не заперечується.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів п. 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах , що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до приписів абз. 5 п.5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що відповідно до довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області № 86/12618 від 22.12.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка міститься в матеріалах справи, розмір грошового забезпечення за нормами чинного законодавства на 01.01.2016 за прирівняною посадою поліцейського становить: посадовий оклад – 3 000,00; оклад за військове звання – 2 000,00; 35% надбавка за вислугу років – 1 750,00; 15% надбавка за таємність - 450,00; премія 3,02% - 217,44; всього — 7 417,44 грн.

Отже, вказаний розмір премії 3,02% як зазначає відповідач 1 у листі від 22.12.2017 №651-Я/Л.К./29-17 є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується зі змістом абз.5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 24%, як просить позивач, немає.

Відтак, суд не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області у довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме: у розмірі 24%, та вважає їх необґрунтованими.

Щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спец підрозділах БОЗ, як складових грошового забезпечення, то такі не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, відтак не можуть бути врахована при перерахунку пенсії позивачу.

Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На виконання наведених вимог процесуального закону судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799).

Так, рішенням Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а у задоволенні позову пенсіонера органів внутрішніх справ відмовлено.

По змісту рішення вказано, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого п. 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спец підрозділах БОЗ не виплачується поліцейським, зважаючи на те, що вказаний відповідачем у довідці № 86/12618 від 22.12.2017 розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується з вимогами абз.5 пункту 5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для включення до довідки про грошове забезпечення за посадою у сукупності: посадовий оклад – 3 000,00; оклад за військове звання – 2 000,00; 35% надбавка за вислугу років – 1 750,00; 15% надбавка за таємність - 450,00; премія 3,02% - 217,44.

Таким чином, правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеною у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № 802/2196/17-а.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що відповідачем 1 правомірно не включено спірні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 у довідку для перерахунку пенсії, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача до Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Запорізькій області.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі – Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 п. 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Відповідно до Порядку № 45 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 06.03.2019 по справі №554/9635/16-а (адміністративне провадження №К/9901/29404/18).

Разом з цим, у даній справі, яка розглядається, установлено, що до ГУ ПФУ в Запорізькій області відомості за формою, встановленою законодавством України, про зміну видів грошового забезпечення із показниками видів грошового забезпечення, які наведені позивачем у позовній заяві, не надходили та такі не були надані позивачем, а тому суд дійшов висновку щодо безпідставності та необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, діяли у межах повноважень, наданих їм законодавством та довели правомірність вчинений дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29, код ЄДРПОУ 08592187), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак