ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-320/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Головка А.Б.,
при секретарі Дубовик О.І.,
за участю:
представника позивача - Кінаш Л.О.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення штрафної санкції, -
В С Т А Н О В И В:
25 січня 2010 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення штрафної санкції на загальну суму 6218 грн 75 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем ч.10 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, частини 1, 6 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, виявлені проведеною позивачем 17.07.2009 року перевіркою та зафіксовані в акті № 0032/16/23/232673618174, на підставі якого до відповідача рішенням № 0000692331 від 29.07.2009 року застосовано фінансову санкцію на суму 4518 грн 75 коп. та рішенням № 0000702331від 19.07.2009 року застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700 грн 00 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач заперечував проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець Пирятинською районною державною адміністрацією18.04.2005 року, номер запису про державну реєстрацію НОМЕР_4, ідентифікаційний код НОМЕР_2, свідоцтво серії НОМЕР_5 та перебуває на податковому обліку в Пирятинському відділенні Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції, згідно довідки про взяття на облік платника податку від 12.05.2005 року № 864, копія якої наявна в матеріалах справи.
07.07.2009 року працівниками сектору оперативного контролю Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Яциною С.А., Гегедишом А.І., відповідно до плану перевірок за здійсненням суб"єктами господарської діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на липень 2009 року, на підставі направлень № 619 від 01.07.2009 року та № 620 від 01.07.2009 року було проведено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій.
Проведеною перевіркою виявлено і зафіксовано в акті № 0032/16/23/232673618174 наступні порушення:
- здійснення відповідачем роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії;
- незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій;
-не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій сума невідповідності склала 835 грн 75 коп.
На підставі акту від 07.07.2009 року № 0032/16/23/232673618174 начальником Пирятинського відділення Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції винесено рішення № 0000702331 від 29.07.2009 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн 00 коп. Рішення направлено відповідачу поштою та отримано 31.07.2009 року, про що свідчить його особистий підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення. Отримане рішення відповідачем не оскаржувалось.
Згідно з частинами 5-6 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до державного бюджету.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
На підставі акту від 07.07.2009 року № 0032/16/23/232673618174 начальником Пирятинського відділення Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції винесено рішення № 0000692331 від 29.07.2009 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 4518 грн 75 коп. Рішення направлено відповідачу поштою та отримано 31.07.2009 року, про що свідчить його особистий підпис на корінці зворотного поштового повідомлення про вручення. Отримане рішення відповідачем не оскаржувалось.
Щодо порушення незберігання книги обліку розрахункових операцій суд приходить до наступних висновків.
Частиною 6 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг покладено обов'язок забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.
Відповідно до частини 3 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.
Перевіркою встановлено та зафіксовано актом незабезпечення відповідачем зберігання книги обліку розрахункових операцій. Отже, позивачем правомірно застосовано фінансову санкцію в розмірі 340 грн 00 коп. (20нмдг х 17 грн 00 коп.) за незберігання відповідачем книги обліку розрахункових операцій.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно пунктів 1, 13 статті 3 зазначеного Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до статті 22 зазначеного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що складає в даному випадку 835 грн 75 коп. х 5 = 4178 грн 75 коп.
Згідно статті 25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких санкцій.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Станом на момент подачі позовної заяви до суду в обліковій картці фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 рахується заборгованість в розмірі 6218 грн 75 коп. (340,00 + 1700,00 + 4178,75).
Враховуючи викладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підтверджені відповідними доказами, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 4.ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись п.13 ст. 3, ст. 5, ст. 22, ст. 25 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекціїдо фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення штрафної санкції задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2до державного бюджету штрафні санкції в розмірі:
- 4518,75 грн. (чотири тисячі пятсот вісімнадцять гривень сімдесят пять копійок) на р/р 31118104700379, одержувач: держбюджет, код одержувача: 34698810, банк одержувача: ГУДК у Полтавській області, МФО 831019;
- 1700,00 грн. (одну тисячу сімсот гривень) на р/р 31116106700379, одержувач державний бюджет, код одержувача: 34698810, банк ГУДК у Полтавській області, МФО 831019.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 15 березня 2010 року.
СуддяА.Б. Головко