Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-47834/09/1670 Колегія суддів Полтавського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
суддів - Алєксєєвої Н.Ю. , Слободянюк Н.І. ,
при секретарі - Кузьменко М.В.,
за участю:
представників позивача –Жукова І.Н., Засядька Р.О.,
представника відповідача - Кабінету Міністрів України –Чемериса В.М.,
прокурора –Савченка В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Спільного підприємства "Полтавська газонафтова компанія"до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів Українипро визнання бездіяльності та дії протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
18 листопада 2009 року Спільне підприємство "Полтавська газонафтова компанія" (надалі - позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища Українипро визнання протиправною бездіяльності Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо несвоєчасного розгляду заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія»та ненадання спеціального дозволу на користування надрами (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення в тому числі дослідно-промислової розробки) на термін 5 років; визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього природного середовища щодо повернення вищевказаної заяви; зобов'язання відповідача прийняти безпідставно повернуту заяву відповідно до Переліку документів, які подаються до заяви про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 273 «Про затвердження Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами», чинного на момент подання заяви, та зобов'язання надати позивачу на підставі заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. спеціальний дозвіл на користування надрами (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення у тому числі дослідно-промислової розробки) на термін 5 років, а саме із зазначеними в заяві географічними координатами меж ділянки.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначали, що Спільним підприємством «Полтавська газонафтова компанія»в жовтні 2008 року направили до Державної геологічної служби, відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 року № 273 «Про затвердження Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами», наказу міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 12.06.2008 р. «Про затвердження Порядку реєстрації та розгляду документів з надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціонів, а також переоформлення, видачі дублікатів, продовження строку дії дозволів та делегування повноважень»та власного наказу позивача від 01.07.2008 р. № 69, заяву за встановленою формою зі всіма необхідними додатками на розширення межі раніше наданої ділянки надр на 50% з метою її геологічного вивчення. Зазначена заява була зареєстрована Державною геологічною службою 20 жовтня 2008 року за № СД 492. Прийнявши заяву з додатками та не висловивши на адресу позивача жодних зауважень чи повідомлень про неповноту або неправильність оформлення документів, відповідач зобов'язаний був протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі надати спеціальний дозвіл (ліцензію). Однак, після сплину більш ніж 6 місяців протиправної бездіяльності, відповідач листом від 02.07.2009 р. № 2740/29/10-09 безпідставно повернув позивачу документи на отримання спеціального дозволу, як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства, посилаючись на постанови КМУ від 17.06.2009 р. № 608 «Про затвердження Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами»та від 17.06.2009 р. № 609 «Про затвердження Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами».
Представники позивача в судовому засіданні підтримали свої позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що вони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, причин неявки в судове засідання суду не повідомили.
В своїх письмових запереченнях зазначали, що не мала місце бездіяльність та допущення порушень Міністерства охорони навколишнього природного середовища України під час розгляду заяви позивача, оскільки Мінприроди прийнято та розглянуто вищевказану заяву та було розроблено проект розпорядження Кабінету Міністрів України у зв'язку з тим, що відповідно до Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами рішення про надання спеціального дозволу на розширення меж не більш як на 50% раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування, приймалося Кабінетом Міністрів України. Згідно гл. 2 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 18.07.2007 р. № 950, згідно якої встановлено процедуру погодження розробником проекту акту Кабінету Міністрів України з колом заінтересованих органів, Мінприроди було направлено розроблений проект розпорядження КМУ до центральних органів виконавчої влади (Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Міністерства економіки України) з метою отримання відповідного погодження. Оскільки в 2008 році Мінфіном не було прийнято рішення про погодження вищевказаного проекту розпорядження КМУ та в зв'язку із закінченням дії у часі Порядку № 273, Мінфін листом від 16.01.2009 р. № 31-15050-03/3-5/1025 повернуло до Мінприроди заяву позивача з пакетом документів без розгляду, про що було повідомлено позивача. Таким чином Мінприроди виконало всі дії в межах своєї компетенції, передбачені Порядком № 273. Зазначали, що дія Порядку № 273 розповсюджувалась тільки на 2008 рік та не може застосовуватись в 2009 році. Що стосується надання спеціального дозволу у 2009 році, то п. 8 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2009 року № 608 не передбачає такої підстави для надання спеціального дозволу на користування ділянкою надр без проведення аукціону, як розширення меж не більш як на 50 % раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення. Більш того, наявні у Мінприроди заява та пакет документів позивача не відповідали вимогам п. 8 та додатку 1 до Порядку № 608, тому взагалі не могли бути розглянуті, у зв'язку з чим Міністерство листом від 02.07.2009 р. № 9740/29/10-09 повернуло заяву та пакет документів позивачу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2009 р. до участі в справі в якості відповідачів було залучено Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України.
В судовому засіданні представник Кабінету Міністрів України просив відмовити в задоволенні позовних вимог до Кабінету Міністрів України, посилаючись на те, що, оскільки Мінприроди листом від 02.07.2009 р. № 2740/29/10-09 повернуло позивачу подану заяву з пакетом документів, як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства, відповідне питання не було винесене на розгляд Кабінету Міністрів України у порядку глави 5 розділу 5 Регламенту, і таким чином, Кабінетом Міністрів України не було допущено порушень чинного законодавства. Будь-яких дій по відношенню до предмету спору Кабінетом міністрів України не вчинялося, і тому відсутні дані, які б свідчили про незаконність дій або бездіяльності уряду.
Представник Міністерства фінансів України в судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що вони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, причин неявки в судове засідання суду не повідомили.
В письмових запереченнях зазначали, що Мінприроди було направлено на адресу Мінфіну проекти розпоряджень Кабінету Міністрів України про надання СП «ПГНК»спеціальних дозволів на користування надрами Червоноярського нафтогазоконденсатного родовища та Заплавської площі листами від 03.11.2008 р. №14914/29/10-08 та від 08.12.2008 р. № 16959/29/10-08. Особливою умовою дозволів на ділянки надр, які пропонується розширити, є обов'язкова передача геологічної інформації, отриманої в процесі робіт, до ДНВП «Геоінформ України»протягом трьох місяців після затвердження звіту про результати геологічного вивчення. Разом з тим, висновки головного геолога СП «ПГНК»щодо доцільності збільшення на 50% меж ділянок надр вищезгаданими звітами не підтверджено. Крім того, були відсутні висновки ДНВП «Геоінформ України», тому вважають, що відсутні підстави для розширення таких ділянок. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог до Мінфіну.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту інтересів держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в справі допущено прокурора на підставі заяви Прокуратури Полтавської області від 21.12.2009 р. № 05/1-1686 (вхідний № 54778 від 21.12.2009 р.).
Прокурор в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття в судове засідання відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, прокурора, представника Кабінету Міністрів України, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Спільне підприємство «Полтавська газонафтова компанія» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ідентифікаційний код юридичної особи 20041662) зареєстровано виконавчим комітетом Полтавської міської ради 28.01.1994 р., № запису про включення до ЄДР 1588120 0000 000280, свідоцтво серії АОО № 081260. Здійснює діяльність, згідно довідки Головного управління статистики у Полтавській області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 29.05.2006 р. № 09/2-1284, за КВЕД 11.10.1 добування нафти, 11.10.2 добування природного газу, 45.12.0 розвідувальне буріння, 51.51.0 оптова торгівля паливом.
31 грудня 2004 року позивач у встановленому законодавством порядку отримав терміном на 5 років спеціальний дозвіл № 2741 на користування надрами Заплавської площі (площа ліцензійної ділянки 95,7 км2, що територіально відноситься до Новосанжарського району Полтавської області та Магдалинівського району Дніпропетровської області і знаходиться на відстані 50 км на південь від м. Полтави, за видом користування надрами геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка. Термін дії вказаного спеціального дозволу продовжено строком на 5 років до 31 грудня 2014 року.
Як встановлено із пояснень представників позивача в судовому засіданні, в ході вивчення Заплавської ліцензійної ділянки на основі Програми робіт, яка є невід’ємною частиною ліцензійної угоди, в другому - третьому кварталах 2008 року на замовлення позивача ТОВ КГГР виконало «Тематичний перегляд сейсмічних матеріалів минулих років на території, яка прилягає з півночі, заходу та південного заходу до Руденківської та Заплавської ліцензійних ділянок». Метою цих робіт було дослідити геологічну будову периферійних частин ліцензійної ділянки позивача та територій, що безпосередньо прилягають до неї та виділити можливі перспективні зони. В результаті перегляду на прилеглих територіях виділено Західно - Новомиколаївський антиклінальний об’єкт, Ревазівський об’єкт та виділена Шагарівська структура (яка раніше не виділялася). Всі ці об’єкти розташовані в межах ділянки розширення. ДП «Полтавське нафтогазове регіональне геологічне підприємство» на замовлення СП ПГНК згідного договору № 282 від 03.07.2006 р. виконало роботу: «Результати проведення геологорозвідувальних робіт, які підтверджують факт, що Заплавська площа виходить за межі ділянки надр, наданої в користування для геологічного вивчення площі». Нова геологічна інформація, яка була отримана в процесі цих робіт змінила уявлення про геологічну будову Заплавської площі, що стало причиною подання документів для розширення меж спеціального дозволу.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами надаються Державним комітетом України по геології і використанню надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 15 п. 4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища, затвердженого Указом Президента від 27.12.2005 р. № 1842/2005, Мінприроди України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, здійснює ліцензування відповідних видів господарської діяльності.
Спеціальні дозволи на момент виникнення правовідносин видавалися в Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 273 (надалі –Порядок № 273).
Пунктом 7 цього Порядку було встановлено випадки, коли заявники мали право на отримання спеціальних дозволів без проведення аукціону. Так, зокрема, п.п. 2 п. 7 передбачено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі розширення меж не більше як на 50% раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.
Крім того п. 7 Порядку № 273 передбачено, що заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у Переліку документів, що надаються разом із заявою про надання дозволу на користування надрами без проведення аукціону, що затверджений Додатком 1 до цього Положення, та обов'язково погоджують питання надання дозволів, зокрема щодо геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку, з обласними радами, територіальним органом Мінприроди та Держгірпромнаглядом.
У відповідності до п.п. 2 п. 7 вищезазначеного Порядку, 15 жовтня 2008 року за вих. № 2737/1-Г Спільним підприємством «Полтавська газонафтова компанія»було направлено до Державної геологічної служби заяву на розширення на 50 % меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення в т.ч. дослідно-промислової розробки. До заяви було наступні документи, передбачені вищевказаним Додатком 1 до Порядку № 273:
- нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія»(ідентифікаційний код 20041662) серії АОО № 081260;
- нотаріально засвідчені копії Статуту Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія», затвердженого протоколом зборів учасників підприємства від 20.06.2003 р. № 20-06-03, зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 12.09.2003 р. № 709-р, зміни та доповнення до Статуту, затверджені протоколом зборів учасників підприємства від 23.05.2008 р. № 23-05-08, державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 09.07.2008 р. № запису 1588105000400 0280, та довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) № 09/2-1284, видана Головним управлінням статистики у Полтавській області 29.05.2006 р.;
- інформація про фінансово-економічні можливості заявника, які дають змогу проводити геологорозвідувальні роботи, а саме: довідка заявника про наявність коштів станом на 14.10.2008 р., довідка АТ «Каліон Банк Україна»від 14.10.2008 р. № 02/МС про розрахункові рахунки та довідка Полтавського ГРУ КБ «Приватбанк»про розрахункові рахунки;
- засвідчені заявником копії звіту про фінансові результати за І півріччя 2008 року та балансу (за формами відповідно № 2 та № 1 додатки до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку);
- довідка Полтавського обласного сектору з питань банкрутства від 15.10.2008 р. № 726/2/6 щодо відсутності рішення про порушення проти суб’єкта господарювання справи про банкрутство чи визнання його в установленому порядку банкрутом;
- довідка Державної податкової інспекції у м. Полтава від 14.10.2008 р. № 1639/24-237 про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів);
- пояснювальна записка заявника з обґрунтуванням необхідності розширення меж раніше наданої в користування Заплавської площі та проведення геологорозвідувальних робіт;
- Програма робіт з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки вуглеводнів в межах Заплавської площі;
- проект переліку робіт з геологічного вивчення надр на 2008 –2013 р.р. форми 3-гр із визначенням джерела фінансування –власні кошти;
- Каталог координат Заплавської площі, ділянку якої заявник має намір розширити на 50% від наданої у користування з метою її геологічного вивчення;
- проект угоди про умови користування надрами у двох примірниках;
- графічні матеріали: оглядова карта району робіт (масштаб 1:200 000), ситуаційний план з нанесеними межами площі геологічного вивчення та географічними координатами її кутових точок (масштаб 1: 500000), зведена структурна карта по відбивальному горизонту, геологічні розрізи та інш.;
- копії ліцензії серії АБ № 120411 по виду діяльності –пошук (розвідка) корисних копалин, виданої Державним комітетом природних ресурсів України, ліцензії серії АВ № 378264 по виду діяльності –видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин, виданої Державною геологічною службою, спеціального дозволу на користування надрами від 31.12.2004 р. № 2741 за видом користування надрами –геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка;
- Результати проведення геологорозвідувальних робіт, які підтверджують факт, що Заплавська площа виходить за межі ділянки надр, наданої в користування для геологічного вивчення площі, затверджено директором ДП «Полтавське нафтогазове регіональне геологічне підприємство»;
- бізнес- план заявника геологічного вивчення надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки Заплавської площі;
- інформаційне повідомлення Полтавської обласної державної адміністрації про іноземну інвестицію в Україні;
- рішення Полтавської обласної ради (сімнадцятої сесії п’ятого скликання) від 17.09.2008 р. «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу Спільним підприємством «Полтавська газонафтова компанія»на видобування нафтогазоносних надр Заславської площі, яка розташована на території Новосанжарського району Полтавської області, у зв’язку з розширенням раніше наданої у користування ділянки надр»;
- екологічна картка № 18, затверджена начальником управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області 17.08.2008 р., де погоджено видачу спеціального дозволу на Заплавську площу, заявлену СП Полтавська газонафтова компанія для геологічного вивчення, в т.ч. дослідно-промислової розробки, загальною площею 137,6 км2;
- попереднє погодження Територіального управління Держгірпромнагляду по Полтавській області від 05.08.2008 р. № 801;
- погодження розширення меж наданої у користування площі ділянки надр Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляд) від 15.10.2008 р. № 01/03-07.12/8849.
Зазначена заява із вищевказаним пакетом документів була зареєстрована Державною геологічною службою 20.10.2008 р. за № СД 492.
Відповідно до вищезазначеного п. 7 Порядку № 273 рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.
Судом встановлено та підтверджено Мінприроди наданими письмовими запереченнями, що позивачем було в повному обсязі дотримано вимоги вищевказаних нормативних актів та подано повний комплект необхідних документів до заяви.
Як зазначено в письмових запереченнях проти позову, Мінприроди було прийнято до розгляду та опрацьовано подану позивачем заяву з пакетом документів у відповідності із Порядком реєстрації та розгляду документів з надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціонів, а також переоформлення, видачі дублікатів, продовження строку дії дозволів та делегування повноважень, затвердженого наказом Мінприроди від 12.06.2008 р. № 301 (копію якого не було надано Мінприроди на вимогу суду на підставі ухвали про витребування доказів від 13.01.2010 р.), яким в тому числі передбачено отримання позитивного висновку ДНВП «Геоінформ України».
Статтею 39 Кодексу України про надра встановлено, що роботи по геологічному вивченню надр підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максимального використання результатів вивчення надр, а також запобігання дублюванню зазначених робіт. Державна реєстрація та облік робіт по геологічному вивченню надр провадиться Державним інформаційним геологічним фондом України.
На запит суду Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України»(«Геоінформ України») надано відповідь від 21.01.2010 р. № 06/306-0167, що в базі даних ліцензійних ділянок не обліковано спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т.ч. дослідно-промислової розробки Заплавської площі в межах географічних координат, які зазначені у заяві позивача та відповідно викладені у запиті суду.
В ході опрацювання вищезазначеного пакету документів Мінприроди не було встановлено перешкод для задоволення заяви позивача, зауважень до документів не надано, в зв'язку з чим структурним підрозділом Мінприроди Управлінням з надання надр у користування, ліцензування та юридичного забезпечення відповідно до Порядку № 301 було підготовлено заяву та надані разом з нею документи для передачі їх на розгляд Кабінету Міністрів України, та окремо підготовлено проект акту (розпорядження) Кабінету Міністрів України у відповідності до Регламенту КМУ.
Згідно п. 7 Порядку № 273, зокрема, у випадку, передбаченому п.п. 2 п. 7, в якому і звернувся позивач для отримання дозволу на розширення меж не більш ніж на 50% меж раніше наданої ділянки, дозволи надаються за рішенням Кабінету Міністрів України.
Пунктом 3 ст. 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»встановлено, що Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України та цього закону затверджує Регламент Кабінету Міністрів України, який визначає порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання його діяльності. Проекти актів Кабінету Міністрів України готуються, зокрема, міністерствами відповідно до своєї компетенції (ч. 2 ст. 53 ЗУ «Про КМУ», п. 3 § 43 Регламенту КМУ).
Параграфом 43 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 18.07.2007 р. № 950, передбачено, що головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який здійснює його підготовку. Якщо питання, що потребує врегулювання, належить до компетенції кількох органів виконавчої влади, головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, компетенція якого у відповідній сфері правового регулювання є домінуючою. Інші органи виконавчої влади, що відповідно до компетенції беруть участь у розробленні проекту акта або його погодженні, є заінтересованими органами. Головний розробник зобов'язаний погодити проект акта Кабінету Міністрів з усіма заінтересованими органами, а також з Мінфіном та Мінекономіки (за винятком проекту розпоряджень з кадрових питань).
Параграфом 48 Регламенту визначено процедуру погодження проектів актів КМУ, згідно якої головний розробник надсилає заінтересованому органу проект акта Кабінету Міністрів, завізований керівником органу, який є головним розробником, разом з пояснювальною запискою. Заінтересований орган зобов'язаний за зверненням головного розробника у визначений ним строк взяти участь в опрацюванні та погодженні проекту акта Кабінету Міністрів у частині, що стосується його компетенції. Свою позицію щодо проекту акта керівник заінтересованого органу доводить до відома головного розробника шляхом надсилання листа, до якого у разі відсутності зауважень додається також завізований ним проект акта. Якщо у позиціях головного розробника і заінтересованого органу щодо проекту акта Кабінету Міністрів є розбіжності, які не можуть бути врегульовані на рівні фахівців таких органів, керівник органу, який є головним розробником, та керівник заінтересованого органу зобов'язані особисто провести узгоджувальні процедури, передбачені п. 6 § 43 цього Регламенту.
Відповідно до § 49 Регламенту головний розробник визначає строк погодження проекту акта Кабінету Міністрів заінтересованими органами виходячи із складності та обсягу проекту з урахуванням строків виконання завдань, установлених актами законодавства, протокольними рішеннями Кабінету Міністрів та урядових комітетів.
Отже, Мінприроди розглянуло документи позивача, розробило проект розпорядження Кабінету Міністрів України та направило його супровідним листом від 08.12.2008 р. № 16959/29/10-08 до Міністерства фінансів України та надало триденний термін з моменту надходження для надання погодження.
Як вбачається із вхідного штампу Міністерства фінансів України на вищезазначеному супровідному листі Мінприроди заява позивача разом з пакетом документів надійшла до цього заінтересованого органу 11.12.2008 р. за вх. № 11-67999. Тобто термін погодження або надання зауважень до проекту акта КМУ повинен був сплинути 15.12.2008 р. (з урахуванням вихідних днів 13 та 14 грудня).
Проте, Міністерство фінансів України лише 16.01.2009 р. за вих. № 31-15050-03/3-5/1025 повернуло вищевказаний пакет документів у зв'язку із закінченням дії Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 27.02.2008 р. № 273, при цьому ним було допущено протиправну бездіяльність щодо необґрунтовано тривалого розгляду пакету документів позивача та порушено принципи добросовісності та своєчасності (строки, установлені Порядком № 273 та Регламентом КМУ).
Пояснення Мінфіну щодо порушення позивачем обов'язку відносно передачі геологічної інформації, отриманої в процесі робіт, до ДНВП «Геоінформ України»протягом трьох місяців після затвердження звіту про результати геологічного вивчення та не підтвердження вищезгаданими висновками висновків головного геолога СП «ПГНК»щодо доцільності збільшення на 50% меж ділянок надр судом до уваги не беруться з огляду на наступне.
Мінприроди було направлено на адресу Мінфіну проекти розпоряджень Кабінету Міністрів України про надання СП «ПГНК»спеціальних дозволів на користування надрами Червоноярського нафтогазоконденсатного родовища (супровідний лист від 03.11.2008 р. №14914/29/10-08) та Заплавської площі (супровідний лист від 08.12.2008 р. № 16959/29/10-08). Вищевказані зауваження були висловлені Мінфіном відносно пакету документів щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами Червоноярського нафтогазоконденсатного родовища, про що зазначено в листі від 27.11.2008 р. № 31-15050-03/3-5/42648, яким було повернуто даний пакет документів із вказаними зауваженнями. Проект розпорядження КМУ про надання спеціального дозволу щодо розширення меж по Заплавській площі було повернуто до Мінприроди листом від 16.01.2009 року за вих. № 31-15050-03/3-5/1025 поряд з іншими проектами актів із зазначенням єдиної підстави –закінчення терміну дії Порядку № 273.
Листом від 02.02.2009 р. № 1226/29/10-09 Мінприроди повідомило СП «Полтавська газонафтова компанія»про повернення Мінфіном поданих на погодження документів та зазначило, що даний пакет документів буде розглянуто після затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 р. № 608 було затверджено Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, пунктом 8 якої було визначено підстави надання дозволів без проведення аукціону, які не включали такої підстави як розширення меж не більш як на 50% раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення.
В зв'язку з тим, що заява позивача з пакетом документів не відповідала вимогам новоприйнятого нормативно-правового акту Мінприроди листом від 10.07.2009 р. № 9740/29/10-09 повернула СП «Полтавська газонафтова компанія»подану заяву (зареєстрована 20.10.2008 р. № СД 492) як таку, що не підлягає розгляду.
Надаючи оцінку оскаржуваній бездіяльності Мінприроди щодо тривалого не розгляду заяви позивача та його діям щодо повернення поданого пакету документів, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження.
Пунктом 2 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 27.02.2008 р. № 273, Мінприроди визначено спеціально уповноваженим органом щодо видачі спеціальних дозволів на користування надрами переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених пунктом 7 (без проведення аукціону), та відповідно зобов'язане було дотримуватися адміністративної процедури, встановленої цим Порядком, в т.ч. щодо дотримання строків розгляду заяви з пакетом документів, поданої у відповідності до вимог цього Порядку, та Регламентом КМУ під час підготовки, погодження та подання на розгляд проектів актів КМУ.
Згідно п. 7 Порядку № 273 рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі. Наказ про надання дозволу розміщується протягом п'яти днів на офіційному веб-сайті Міністерства.
Отже, після направлення проекту розпорядження КМУ разом із заявою позивача та доданого до неї пакету документів до Мінфіну для погодження із наданням йому триденного терміну для такого погодження, Мінприроди повинно було здійснювати контрольні заходи, спрямовані на дотримання строків розгляду направлених документів. Доказів про здійснення будь-яких контрольних заходів суду не надано.
Крім того, параграфом 50 глави 3 «Погодження та консультації»Регламенту КМУ встановлено погодження за умовчанням, згідно якого, якщо заінтересований орган не висловив своєї позиції щодо проекту акта Кабінету Міністрів у визначений головним розробником строк з дотриманням процедури, передбаченої п. 3 § 48 цього Регламенту, проект вважається погодженим без зауважень.
Тобто проект розпорядження КМУ «Про надання спеціального дозволу на користування надрами», згідно з яким позивачу проектувалось надати без проведення аукціону спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки, Заплавської площі є погодженим Мінфіном через недотримання ним строку погодження, визначеного головним розробником проекту акта, в силу вимог § 50 глави 3 «Погодження та консультації»Регламенту КМУ з 15.12.2008 р.
Проте, навіть після повернення Мінфіном вищевказаних документів до Мінприроди 16.01.2009 р., останнім не вживалось ніяких заходів щодо реалізації своєї компетенції відносно внесення на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицій щодо вирішення питань пов'язаних з виконанням своїх повноважень та подання на розгляд проекту акту КМУ, розробником якого є Мінприроди. Натомість, направлено позивачу лист 02.02.2009 р. № 1226/29/10-09 з повідомленням про повернення Мінфіном поданих на погодження документів та зазначило, що даний пакет документів буде розглянуто після затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами.
Таким чином, судом встановлено, що заява позивача з доданим пакетом документів перебувала на розгляді Міністерства охорони навколишнього природного середовища з 20.10.2008 р. (з моменту реєстрації) по 10.07.2009 р. (дата супровідного листа про повернення документів), тобто більш ніж 8,5 місяців при встановленому терміні 70 днів, який сплинув в кінці грудня 2008 року.
Отже, порушення прав позивача на отримання дозволу без аукціону та на своєчасний розгляд його заяви відбулось до закінчення терміну дії Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами.
За таких обставин суд приходить до висновку, що під час розгляду вищевказаної заяви позивача Міністерством охорони навколишнього природного середовища було допущено протиправну бездіяльність та порушено принципи добросовісності та своєчасності (тобто протягом розумного строку), а позовні вимоги СП «Полтавська газонафтова компанія»в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також суд приходить до висновку, що під час вчинення дій щодо повернення без розгляду заяви позивача Міністерство охорони навколишнього природного середовища діяло необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення (вчинення дії) з огляду на наступне.
Пунктом 7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 27.02.2008 р. № 273 було передбачено, що заява, подана з комплектом документів не в повному обсязі, не розглядається. Разом з тим, як було встановлено вище, пакет документів, поданий позивачем до заяви, був сформований у відповідності до вимог вищевказаного Порядку та в повній мірі йому відповідав. Відповідачем був прийнятий поданий пакет документів та розглянутий із наданням позитивного висновку на користь позивача. Однак, через порушення адміністративної процедури та допущення протиправної бездіяльності відповідачами було порушено надане цим Порядком позивачу право.
Пункт 8 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2009 р. № 608, містить аналогічну норму, згідно якої заява, подана з комплектом документів не в повному обсязі, не розглядається. Однак, п. 8 вищевказаного Порядку встановлює підстави для надання дозволу без проведення аукціону, до яких в 2009 році не включено таку підставу як розширення меж не більш ніж 50% раніше наданої ділянки, а отже і застосування до позивача адміністративної процедури повернення заяви як такої, що не підлягає розгляду, відповідно до цієї норми є безпідставним.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про визнання протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо повернення заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія»(на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення в тому числі дослідно-промислової розробки на термін 5 років), як такої, що не підлягає розгляду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо заявлених позивачем способів відновлення порушеного права, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Враховуючи, що порушення прав позивача відбулось до закінчення терміну дії Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, відповідно до якого формувався поданий пакет документів та згідно якого був прийнятий та розглянутий відповідачем Мінприроди, колегія суддів застосовує норми законодавства, які діяли станом на момент виникнення правовідносин. Також суд вважає за необхідне зазначити, що відсутність на час звернення до суду за захистом порушеного права матеріальної норми щодо способу його відновлення не обмежує можливість застосування відповідних положень законодавчих актів, які діяли на час вчинення порушення, але згодом утратили чинність. Норми права, що зазнали змін, мають застосовуватися виключно в межах строків дії кожної з їх редакції і не можуть бути застосовані за аналогією права (аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02.12.2008 р. «Про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість»).
Вирішуючи питання про спосіб відновлення порушеного права позивача, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (вул. Урицького, 35, м. Київ, 03035, ЄДРПОУ 00013735) надати Спільному підприємству «Полтавська газонафтова компанія»(вул. Фрунзе, 153, м. Полтава, 36002, ЄДРПОУ 20041662) на підставі заяви з пакетом документів за вх. № СД 49 від 20.10.2008 р. спеціальний дозвіл на користування надрами (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення у тому числі дослідно-промислової розробки) на термін 5 років, а саме із географічними координатами меж ділянки, зазначеними в заяві та відповідно в адміністративному позові.
Одночасно колегія суддів дійшла висновку, що такий спосіб захисту порушеного права як зобов'язання відповідача прийняти безпідставно повернуту заяву відповідно до Переліку документів, які подаються до заяви про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 273 «Про затвердження Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами», чинного на момент подання заяви, заявлений позивачем передчасно, оскільки підстав вважати, що відповідач буде відмовлятися від прийняття такої заяви станом на момент розгляду справи судом відсутні. Крім того, ні Порядком надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 27.02.2008 р. № 273, ні Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2009 р. № 608 такого повноваження як відмова у прийнятті заяви Мінприроди не надано.
З огляду на зазначене, вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Отже позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а згідно ч. 1 цієї ж норми, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись Кодексом України про надра, Законом України Законом України «Про Кабінет Міністрів України», Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 18.07.2007 р. № 950, затвердженого постановою КМУ від 18.07.2007 р. № 950, Порядком надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 273, Порядком надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2009 р. № 608, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративний позов Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності та дії протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо несвоєчасного розгляду заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» та ненадання спеціального дозволу на користування надрами (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення в тому числі дослідно-промислової розробки) на термін 5 років.
Визнати протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України щодо повернення заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення в тому числі дослідно-промислової розробки на термін 5 років), як такої, що не підлягає розгляду.
Зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (вул. Урицького, 35, м. Київ, 03035, ЄДРПОУ 00013735) надати Спільному підприємству «Полтавська газонафтова компанія» (вул. Фрунзе, 153, м. Полтава, 36002, ЄДРПОУ 20041662) на підставі заяви з пакетом документів за вх. № СД 492 від 20.10.2008 р. спеціальний дозвіл на користування надрами (на розширення на 50% меж раніше наданої у користування ділянки надр Заплавської площі з метою її геологічного вивчення у тому числі дослідно-промислової розробки) на термін 5 років, а саме з такими географічними координатами меж ділянки:
№Пн.Ш.Сх.Д.
149° 13' 22''34° 30' 06''
249° 13' 55''34° 36' 35''
349° 13' 06''34° 35' 24''
449° 12' 17''34° 35' 09''
549° 12' 32''34° 34' 38''
649° 11' 58''34° 34' 02''
749° 11' 01''34° 35' 42''
849° 10' 32''34° 37' 49''
949° 10' 22''34° 39' 03''
1049° 09' 53''34° 39' 55''
1149° 08' 55''34° 41' 18''
1249° 09' 58''34° 43' 34''
1349° 10' 11''34° 43' 36''
1449° 10' 21''34° 41' 44''
1549° 10' 24''34° 40' 55''
1649° 11' 23''34° 40' 42''
1749° 13' 00''34° 39' 42''
1849° 13' 00''34° 42' 05''
1949° 13' 18''34° 42' 39''
2049° 13' 18''34° 45' 11''
2149° 12' 02''34° 47' 18''
2249° 10' 31''34° 45' 13''
2349° 08' 30''34° 48' 05''
2449° 05' 50''34° 45' 08''
2549° 09' 00''34° 39' 25''
2649° 11' 20''34° 30' 20''
2749° 16' 09''34° 27' 06''
2849° 16' 11''34° 29' 14''
2949° 14' 33''34° 29' 29''
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» (вул. Фрунзе, 153, м. Полтава, 36002, ЄДРПОУ 20041662) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 грн. 00 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 26 лютого 2010 року.
Головуючий суддя
суддя
суддяЛ.О. Єресько
Н.Ю. Алєксєєва Н.І. Слободянюк