
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2019 року № 826/10255/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 % до 70 % від сум грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 82 % від сум грошового забезпечення згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 1 615,21 грн. (а саме - надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та премії у розмірі 80 %), які він отримував до перерахунку пенсії, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з врахуванням таких складових грошового забезпечення: середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 1 615,21 грн., надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та премії у розмірі 80 %, починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення виплати різниці пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести невідкладно та одним платежем виплату різниці пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, перерахованої згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки від 23.03.2018 №41555 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в м. Києві.
В обґрунтування поданого позову зазначено, що позивач з 2009 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ. Розмір призначеної пенсії становив 82% сум грошового забезпечення, та до складу такого грошового забезпечення для обчислення пенсії були включені наступні складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна ставка за вислугу років (40%), а також середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24-и місяці перед звільненням зі служби (з них надбавка за особливо важливі завдання (50%) і премія (80%)). В подальшому відповідачем у березні 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2016 року у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських. В результаті проведення такого перерахунку пенсії її основний розмір було зменшено з 82% до 70% сум грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на час перерахунку пенсії. Крім того, при перерахунку пенсії відповідач не врахував всіх видів грошового забезпечення, а саме - надбавки за особливо важливі завдання (50%) та премію (80%), та водночас відмовив позивачу у виплаті одним платежем всієї суми перерахованої пенсії (різниці між перерахованою та призначеною пенсією) за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 з посиланням на порядок виплати, встановлений п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №103. На переконання позивача зазначені дії та бездіяльність органу Пенсійного фонду України є протиправними, оскільки порушують права позивача на отримання пенсії у належному розмірі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2018 відкрито провадження у справі №826/10255/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог ухвали суду від 09.07.2018 відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву та додаткові матеріали (копія пенсійної справи позивача). Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Зокрема, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Крім того, на виконання вимог ст. 63 Закону №2262-ХІІ Урядом була прийнята ще постанова від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Зокрема, п. 3 цієї Постанови Уряду передбачено проведення перерахунків з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. У зв`язку з цим в березні 2018 року на підставі довідки від 23.03.2018 №41555, наданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою. Виплата перерахованої пенсії здійснювалась відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. З урахуванням цього відповідач вважає, що немає підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи з 82% грошового забезпечення та іншого складу грошового забезпечення, ніж той, що був наведений у довідці уповноваженого органу від 23.03.2018 №41555, та, що пенсія позивачу виплачується згідно з вимогами чинного законодавства..
З урахуванням викладеного та виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії пенсійної справи ОСОБА_1 №2603007904, позивачу з 01.06.2009 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Позивач, як пенсіонер (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 14.06.2009), який отримує пенсію за зазначеним Законом, наразі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
За даними протоколу від 01.06.2009 по пенсійній справі №2603007904 та розрахунку пенсії за вислугу років по цій пенсійній справі з Автоматизованої системи розрахунку пенсій, датованого 20.06.2018, розмір обчисленої та призначеної старшому прапорщику ОСОБА_1 (який 31.05.2009 був звільнений з посади молодшого інспектора-охоронця 3 роти фізичної охорони спеціального підрозділу міліції охорони «Титан» (на правах відділу) управління Державної служби охорони при ГУ МВС України в м. Києві у відставку за віком або станом здоров`я) пенсії вперше становив 82% від суми грошового забезпечення. Основний розмір такої пенсії був призначений з наступний видів грошового забезпечення (2 349,64 грн.): посадовий оклад - 828,00 грн., оклад за військове звання - 65,00грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 357,20 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24-и місяці - 1 615,21 грн. (з них надбавка за особливо важливі завдання (50%) і премія (80%). У підсумку розмір пенсії позивача з урахуванням інших підвищень склав 2 521,64 грн. При цьому, як видно з матеріалів пенсійної справи позивача, при обчисленні вказаної суми пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві були взяті до уваги грошовий атестат №81 від 31.05.2009 та довідка за №24/4-690 від 12.06.2009 про додаткові види грошового забезпечення старшого прапорщика міліції ОСОБА_1 , видані останньому Управлінням Державної служби охорони при ГУ МВС України в м. Києві.
23.03.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшла довідка Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві за №41555 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), що видана ОСОБА_1 Дана довідка від 23.03.2018 була оформлена за формою, визначеною у додатку 3 до Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103). У тексті цієї довідки було зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського «інспектор патрульної поліції СПП в м. Києві» до посади, з якої було звільнено ОСОБА_1 , становить 7 654,94 грн. (з них: посадовий оклад - 2 520,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1 000,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 1 760,00 грн., премія (44,98%) - 2 374,94 грн.).
В подальшому, 12.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та на підставі описаної вище довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві від 23.03.2018 №41555, що видно з підписаного начальником управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунку пенсії та розрахунку на доплату пенсії від 12.04.2018.
В результаті такого проведеного перерахунку відповідач нарахував позивачу починаючи з 1 січня 2016 року до сплати пенсію: з січня по квітень 2016 року - 5 666,96 грн., з травня по листопад 2016 року - 5 680,96 грн., з грудня 2016 року по квітень 2017 року - 5 710,21 грн., з травня 2017 року по вересень 2017 року - 5 726,46 грн., з жовтня 2017 року по квітень 2018 року - 5 761,46 грн., з травня 2018 року - 5 761,46 грн., - з суми якої фактично станом на 12.04.2018 було виплачено по 2 815,42 грн. щомісячно за період січень 2016 року - квітень 2018 року. Основний розмір обчисленої за наслідками перерахунку пенсії (5 358,46 грн., - що становив 70% суми грошового забезпечення 7 654,94 грн.) складався з наступних складових: посадовий оклад - 2 520,00 грн., оклад за військове звання - 1 000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 1 760,00 грн., премія (44,98%) - 2 374,94 грн.
Крім того, своїм листом від 26.04.2018 №15999/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило представника позивача про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві від 23.03.2018 №41555 про розмір грошового забезпечення (вх. №8372/04 від 23.03.2018). Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року становить 5 761,46 грн. При цьому, розмір пенсії обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення відповідно до чинної на час здійснення перерахунку пенсії реакції ст. 13 Закону №2262-ХІІ. Щодо порядку виплати перерахованої пенсії Головне управління зазначило, що виплата різниці за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 69 332,21 грн. буде проведено в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103. Доплата різниці пенсії за січень, лютий, березень і квітень 2018 року в сумі 11 784,16 грн. виплачено у квітні поточного року. Додатково Головне управління повідомило, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України щодо відсутності підстав дляч використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №103.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Щодо правомірності позовних вимог про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення, в результаті проведеного у 2018 році перерахунку пенсії позивачу з 1 січня 2016 року суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції чинній станом на червень 2009 року), далі - Закон №2262-ХІІ, визначено, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. «а» ч. 1, ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІ (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 63 Закону №2262-ХІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з ч. 16 ст. 43 Закону №2262-ХІ (у реакції чинній з 01.01.2016), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку..
У контексті з наведеним суд також зважає на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, зі змісту наведених норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії осіб, на яких поширюється дія Закону №2262-ХІ, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення таким особам.
Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до п. 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до наявних матеріалів справи суд встановив, що позивачу при призначенні пенсія за вислугу років була обчислена в розмірі 82% сум грошового забезпечення. Проте при проведенні перерахунку з 1 січня 2016 року така пенсія позивачу вже була обчислена у розмірі 70% від сум відповідного грошового забезпечення.
У контексті з вищенаведеним суд зазначає наступне.
До статті 13 Закону №2262-XII вносились зміни Законом України від 07.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», внаслідок яких максимальний розмір пенсії при її призначенні змінено з 90% до 80%, а з 1 травня 2014 року до 70%.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Оскільки при перерахунку попередньо призначеної пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 15.04.2019 у справі №522/16973/17 (провадження № К/9901/232/17).
За таких обставин, на думку суду, у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві від 23.03.2018 №41555. А тому як наслідок суд вбачає у таких діях Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 82% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення ознаки протиправності.
Щодо правомірності заявлених позивачем вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неврахуванні ним при обчисленні розміру пенсії під час здійснення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 1 615,21 грн. (а саме: надбавки за особливо важливі завдання (50%) а премії (80%)), які позивач отримував до такого перерахунку пенсії, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній станом на 01.01.2016), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання саме вказаної частини ст. 63 Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 13.02.2008 №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45). Відповідно до п. 1 цього Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, в тому числі, МВС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У свою чергу відповідно до п. 3 і 4 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
В силу положень п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, у Постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 наведений чіткий алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.
Тобто, перерахунок пенсії здійснюється пенсійним органом виключно на підставі та в межах довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби або іншим уповноваженим на час перерахунку пенсії органом.
Як свідчать наявні матеріали справи, 23.03.2018 Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в м. Києві складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №41555, за змістом якої грошове забезпечення ОСОБА_1 складається лише з: посадового окладу - 2 520,00 грн., окладу за спеціальним званням - 1 000,00 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 1 760,00 грн., премії (44,98%) - 2 374,94 грн.). 23.03.2018 зазначена довідка про розмір грошового забезпечення була надана відповідачу для перерахунку пенсії позивачу з 1 січня 2016 року.
Зі змісту такої довідки вбачається, що остання не містить відомостей про надбавку за особливо важливі завдання (50%) та премію у розмірі 80%, що були вказаній у довідці органу від 12.06.2009 №24/4-690, що була використана органом Пенсійного фонду України при призначені пенсії за вислугу років (тобто, ще у період до виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії).
Надаючи оцінку відсутності у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2018 надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та премії у розмірі 80 %, суд виходить з наступного. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві є суб`єктом, на якого покладено обов`язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач не виконує, та не має права виконувати функцію щодо визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками. Відтак, у разі незгоди пенсіонера із складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії, орган Пенсійного фонду України не є належним відповідачем у спорі, оскільки у такому випадку позовні вимоги мають бути адресовані саме до суб`єкта оформлення та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у даному випадку Ліквідаційній комісії Головного управління МВС України в м. Києві.
Беручи до уваги вказане, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо допущення відповідачем протиправної бездіяльності у зв`язку з неврахуванням ним надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії у розмірі 80% при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2016 року на підставі довідки від 23.03.2018 №41555, та відповідно похідна від першої вимога зобов`язального характеру є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення виплати різниці пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 суд зазначає наступне.
З наявних у справі матеріалів судом встановлено, що у питанні порядку виплати позивачу різниці пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 69 332,21 грн., що утворилася внаслідок проведеного з 1 січня 2016 року перерахунку пенсії позивача, відповідач керувався положеннями п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Так, абз. 2 - 4 п. 3 цієї Постанови передбачено виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) постановлено проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Водночас нормою ч. 3 ст. 52 Закону №2262-ХІІ встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Цією або жодною іншою нормою Закону №2262-ХІІ, який у спірних правовідносинах є спеціальним та має вищу юридичну силу ніж постанова Уряду, не передбачено можливість сплати пенсії частинами у майбутньому та/або із застереженнями про наявність фінансування.
Згідно ч. 3 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує норму зазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Крім того, при розгляді даної справи суд відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 1 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» бере до уваги положення Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини щодо тлумачення його окремих частин.
За змістом ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому, зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції, сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24.04.2003).
Отже, в розумінні ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 без будь-яких обмежень.
Крім того, Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007 зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. А Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10). Аналогічний правовий висновок висловлений в постановах Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №820/6514/17, від 12.02.2019 у справі № 820/1410/18.
З огляду на вищенаведене суд погоджується з нормативною обґрунтованістю тверджень позивача про допущення відповідачем по відношенню до пенсіонера протиправної бездіяльності, що полягає у непроведенні органом Пенсійного фонду України протягом 2018 року виплати різниці пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 69 332,21 грн., що була нарахована за наслідками проведеного з 1 січня 2016 року перерахунку пенсії.
Водночас стосовно обґрунтованості заявленої позивачем вимоги зобов`язального характеру в частині виплати одним платежем вказаної різниці пенсії, то суд виходячи з наявних у справі матеріалів не вбачає підстав для її задоволення. Оскільки станом на день прийняття судом рішення у справи жодною із сторін не подано суду документальних доказів на підтвердження обставини існування заборгованості по виплаті пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 і 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У даному випадку питання про розподіл судових витратах по сплаті судового збору не вирішується, оскільки позивач (як особа, яка має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 20.10.2014) відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (у відповідній редакції, що діяла на момент подання позову до суду) звільняється від сплати судового збору при зверненні із цим позовом до суду, а тому сплачені ОСОБА_1 кошти у сумі 704,80 грн. в оплату судового збору згідно квитанії №68217 від 26.06.2018 вважаються такими, що сплачені надміру або помилково. Такі сплачені кошти можуть бути повернуті позивачу в порядку, визначеному Порядком повернення коштів помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. за №1650/24182.
Крім того, у прохальній частині позовної заяви позивач просив стягнути з відповідача судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн., на підтвердження чого надав лише попередній розрахунок витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн., підписаного адвокатом Хомичем І.О.
З цього приводу суд зазначає наступне. Згідно з нормами ч. 2 - 4 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
В даному випадку суду не надано оригіналу чи належним чином засвідченої копії підписаного між ОСОБА_1 та адвокатом Хомичем І.О. договір про надання правової допомоги. Також суду не надано детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, у вигляді підписаного сторонами на виконання відповідного договору акта виконаних робіт (наданих послуг). А наявний у матеріалах справи попередній розрахунок витрат не є належним документальним доказом понесення позивачем фактично витрат у сумі 10 000 грн. на оплату роботи адвоката.
За таких обставин суд, ухвалюючи рішення у справі, позбавлений можливості вирішити вказане питання, тоді як воно може бути вирішене шляхом винесення додаткового судового рішення в порядку ч. 3 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України ву м. Києві від 23.03.2018 №41555 з 82% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 82% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату такої перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 у період 2018 року різниції пенсії у сумі 69 332,21 грн., що була нарахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 за наслідками проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України ву м. Києві від 23.03.2018 №41555.
В решті позовних вимог відмовити.
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката у сумі 10 000 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок