
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2019 р. Справа№0540/8536/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково – виробничого об`єднання «ІНКОР і Ко» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень прийнятих Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 0006421403 від 15 серпня 2018 року,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково – виробниче об`єднання «ІНКОР і Ко» (далі – ТОВ «НВО «ІНКОР і Ко») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень прийнятих Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 0006421403 від 15 серпня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідачем було проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «НВО «Інкор і К» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.09.2017 року, валютного законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.09.2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 року по 30.09.2017 року. За результатами якої ГУ ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13 лютого 2018 року № 0001201403, яким застосовано фінансові санкції у розмірі 225 624 гривень, що сплачені позивачем у повному обсязі 01 березня 2018 року.
В подальшому, відповідачем повторно, з того ж самого питання було проведено перевірку та встановлено факт порушення підприємством підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині не своєчасного складання та подання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік після застосування штрафних санкцій.
На підставі акту сформовано спірне податкове повідомлення-рішення від 15 серпня 2018 року № 0006421403, яким застосовано штрафні санкції у сумі 2756,00 гривень.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення суперечить нормам чинного законодавства, посилаючись на норми Податкового кодексу України, та просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0006421403 від 15.08.2018 року.
17 вересня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
25 жовтня 2018 року було зупинено провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішення по адміністративній справі Донецького окружного адміністративного суду № 0540/5308/18-а.
04 лютого 2019 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.
04 лютого 2019 року провадження у справі № 0540/8536/18-а було зупинено провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішення по адміністративній справі Донецького окружного адміністративного суду № 0540/5308/18-а.
22 квітня 2019 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.
Представником відповідача був наданий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що доводи позивача є необґрунтованими, такими що не підлягають задоволенню з огляду на те, що неподання позивачем у визначені Податковим кодексом України строки звіту про контрольовані операції та\або документації з трансферного ціноутворення є триваючим правопорушенням - протиправною бездіяльністю, що триває до фактичного виконання покладеного на платника обов`язку. Відповідач наголошував, що у разі встановлення контролюючим органом фактів неподання платником звіту про контрольовані операції та\або документації з трансферного ціноутворення, у т.ч. за 2016 звітній рік та застосування до 01 січня 2017 штрафу (штрафів) згідно із п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України, після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати такого штрафу, контролюючим органом, починаючи з 01 січня 2017 мають застосовуватись штрафні санкції, передбачені абз.7 п. 120.3 ст. 120 ПКУ.
Отже, оскільки ТОВ «НВО «Інкор і КО» визначений Податковим кодексом України обов`язок щодо подання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік не виконало, ГУ ДФС у Донецькій області, за результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань своєчасності складання та подання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік (акт від 25 липня 2018 року № 787/05-99-14-03/31297266) відповідно до абз.7. п. 120.3 ст. 120 Кодексу прийняло спірне податкове повідомлення – рішення від 15 серпня 2018 року за № 0006421403 про застосування до підприємства штрафної (фінансової) санкції у сумі 2756,00 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2018 року відмовлено представнику відповідача у проведення розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.
Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.
Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково – виробниче об`єднання «ІНКОР і Ко» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 31297266 та зареєстроване за юридичною адресою: 87534, Донецька обл., місто Маріуполь, пр. Нахімова, будинок 116А, кімната 184, що не є спірним в цій справі, знаходиться на податковому обліку в Маріупольській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
За результатами документальної позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «НВО «ІНКОР і КО», з питань своєчасного складання та подання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік було складено Акт перевірки від 25.07.2018 року № 787/05-99-14-03/31297266 (далі – Акт перевірки № 787).
Відповідно до вищезазначеного Акту перевірки встановлені наступні порушення ТОВ «НВО «ІНКОР І КО», а саме: пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 з урахуванням вимог абз. 5,6 , 7 п. 120.3 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) в частині не своєчасного звіту про контрольовані операції за 2016 рік до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
За результатами заперечень на Акт перевірки № 787 відповідачем було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0006421403 (форма «ПС») від 15.08.2018 року про сплату штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 2756,00 грн.
01 березня 2018 року позивачем добровільно сплачені визначені контролюючим органом суми штрафу за неподання звіту про контрольовані операції згідно податкового повідомлення – рішення від 0001201403 від 13.02.2018 року у розмірі 225624,00 грн.
Відповідачем повторно було проведено перевірку та встановлено факт порушення підприємством підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині не своєчасного складання та подання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік після застосування штрафних санкцій.
Під час перевірки відповідач у акті перевірки № 787 зазначив, що протягом 2016 року ТОВ «НВО «ІНКОР І КО» проводило господарські операції у сфері зовнішньоекономічної діяльності з реалізації готової продукції. У ході проведення аналізу за даними ЄАІС Держмитслужби України, АІС «Податковий блок» встановлені експортні операції з відвантаження нафталіну коксохімічного та ксиленолу кам`яновугільного на загальну суму 22463348,28 грн. з нерезидентом Conyork LTD (Кітай, Гонконг), країна якого відповідно до п.п. 39.2.1.2 п. 39.2 Податкового кодексу України підпадає під перелік держав (територій), затверджених Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 1042 та від 14.05.2015 року № 449. Відповідно до вищенаведених розпоряджень, з 01.01.2015 року по 14.09.2015 року у разі здійснення господарських операцій з нерезидентами з країною реєстрації Кітай (особливий адміністративний район Гонконг) на суму понад 5 млн. грн. господарські операції згідно з вимогами п.п. 39.2.1.2 п. 39.2 Податкового кодексу України вважаються контрольованими та відповідають до п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України повинні відображатись з Звіті про контрольовані операції за 2016 рік.
За результатами попередньої перевірки згідно акту перевірки № 81/05-99-14-15 від 01.02.2018 року було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0001201403 від 13.02.2018 року на суму штрафної санкції в розмірі 225624 грн. На момент завершення перевірки 18.05.2018 року про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «НВО «ІНКОР І КО» уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2016 рік не надано. Таким чином, враховуюче вищенаведене встановлено, що ТОВ «НВО «ІНКОР І КО» з урахуванням вимог, абз. 5,6,7 п. 120.3 Податкового Кодексу України на порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2013 рік підприємством не надано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу. Тобто граничний термін подання уточнюючого звіту за 2016 рік є 03.04.2018 року.
15 серпня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0006421403, яким позивачу застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2756,00 грн. за платежем адміністративні штрафи та інші санкції.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із необхідності застосовування норм податкового законодавства, що діяли на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки законодавство щодо трансфертного ціноутворювання з 2013 року неодноразово змінювалось.
Порядок складання та подання документації для податкового контролю відповідних операцій врегульований пунктом 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.
Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Склад податкового правопорушення, покладений в основу прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, визначений податковим органом, як неподання товариством уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу, застосованого за не включення до звіту про неконтрольовані операції за 2016 рік інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.
На час подання позивачем звіту про контрольовані операції за 2016 рік, проведення перевірки податковим органом в лютому 2018 року та перевірки в травні 2018 року, прийняття спірного податкового повідомлення-рішення норми статті 39 Податкового кодексу України діяли в редакції Закону № 1797-VIII від 21 грудня 2016 року.
Пункт 39.4. статті 39 Податкового кодексу України передбачає складення та подання звітності для податкового контролю, за положеннями підпункту 39.4.1 якого, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Відповідно до підпункту 39.4.2. пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати зокрема уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду.
Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктом 120.3 статті 120 цього Кодексу.
З 01.01.2017 року підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом № 1797-VIII від 21.12.2016 року) передбачено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків не має право подати: новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період; уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідно до звітного періоду.
Аналіз зазначених положень свідчить, що подавати звіт про контрольовані операції з включенням до нього інформації про всі такі операції до 1 жовтня року, що настає за звітним, є обов`язком платника податку.
Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктом 120.3 статті 120 Податкового кодексу.
Між тим, позивач свій обов`язок у повній мірі не виконав: не включив до звіту за 2016 рік контрольовану операцію з нерезидентом Conyork LTD на загальну суму 22 562 393 грн.
Зазначене підтверджується звітом товариства про контрольовані операції за 2016 рік, актом перевірки № 81/05-99-14-15/31297266 від 01 лютого 2018 року та не заперечується позивачем.
За порушення пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції податковим повідомленням-рішенням від 13.02.2018 року № 0001201403 в розмірі 225624 грн., які товариство сплатило 01.03.2018 року.
На підставі абзацу п`ятого пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов`язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Відповідно до абзаців шостого, сьомого пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Тобто, випадком правомірної поведінки позивача було б подання ним уточнюючого звіту до спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), що передбачено діючою нормою Податкового Кодексу з 01 січня 2017 року, а саме: граничний термін сплати штрафу за податковим повідомленням-рішенням від 13.02.2018 року № 0001201403 є 04.03.2018 року, отже уточнюючий звіт товариство повинно було подати до 04.04.2018 року.
Однак, ТОВ «НВО «Інкор і Ко» на зазначену дату не подало уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік з включенням до нього операції з нерезидентом Conyork LTD на загальну суму 22 562 393 грн.
Зазначене підтверджується актом перевірки № 558/05-9914-03/31297266 від 18 травня 2018 року, уточнюючим звітом про контрольовані операції за 2016 рік, поданим 21.05.2018 року та не заперечується позивачем.
Таким чином, кількість днів неподання платником податків уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2016 рік після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу становить 45 календарних днів (з 04.04.2018 року по 18.05.2018 року).
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансферного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та /або документації з трансфертного ціноутворення.
За наявності визначеного податковим законодавством з 01.01.2017 року обов`язку подання уточнюючого звіту платником податків, строків його подання, відповідальності за невиконання такого обов`язку, - податковий орган правомірно застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції податковим повідомленням-рішенням від 15.08.2018 року № 0006421403 в розмірі 2756,00 грн., що обумовлює відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення – рішення.
Суд не приймає доводи позивача про застосування до спірних правовідносин норм пп.39.2.1, п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України в редакції, що діяла до 01.01.2017 року, оскільки подання звіту про контрольовані операції за 2016 рік відбулося у вересні 2017 року, тобто на час, коли зазначені норми вже діяли в редакції Закону № 1797-VIII від 21 грудня 2016 року, яка набрала чинності з 01.01.2017 року.
Отже, податковий орган правомірно застосував до спірних правовідносин норми закону, чинні з 01.01.2017 року, що діяли на момент притягнення платника податків до відповідальності за податкове правопорушення внаслідок неподання позивачем уточнюючого розрахунку після застосування штрафу з 04 квітня 2018 року, тобто після 01.01.2017 року, коли положення пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України вже передбачали відповідальність за порушення строків подання уточнюючого звіту та встановлювали строки для його подання.
Суд зазначає, що такої саме правової позиції дотримується й Перший апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 05.03.2019 року у справі № 0540/5308/18-а.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Науково – виробничого об`єднання «ІНКОР і Ко» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень прийнятих Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 0006421403 від 15 серпня 2018 року є таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Науково – виробничого об`єднання «ІНКОР і Ко» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень прийнятих Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 0006421403 від 15 серпня 2018 року – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.