ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.03.10Справа №2а-9279/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В. , за участю представника позивача - Бікірова А.Н.
представника відповідача – Московкіна В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДПІ в Советському районі АРК до Советської районної державної насіннєвої інспекції про стягнення податкової заборгованості
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки звернулася з адміністративним позовом ДПІ в Советському районі АРК до Советської районної державної насіннєвої інспекції про стягнення заборгованості до бюджету в розмірі 170 гривень.
У судовому засіданні представник позивача позов повністю підтримав та пояснив, що Советська районна державна насіннєва інспекція є неприбутковою державною організацією, юридичною особою, яка зареєстрована в ДПІ в Советському районі АРК як платник податків. Відповідач внесений до реєстру неприбуткових організацій та зобов’язаний у встановлені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» податкові періоди подавати податкові декларації. Позивачем проведена документальна невиїзна перевірка, за результатами якої було встановлено, що відповідач не надає у встановлені терміни звітність за 11 місяців 2008 року. На підставі акту перевірки було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій. Приймаючи до уваги, що відповідач на день розгляду справи заборгованість не погасив, представник позивача наполягала на стягненні заборгованості в розмірі 170 гривень з відповідача.
У судовому засідання відповідач проти позову заперечував, зазначив, що звітність за 11 місців 2008 року була надана з запізненням на декілька днів, але у зв’язку з тим, що у відповідача відсутній розрахунковий рахунок Советська районна державна насіннєва інспекція не є належним відповідачем по справі.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Советському районі АР Крим є суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Советському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов’язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже «на підставі» означає, що суб’єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов’язків, встановлених законами.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з’ясовує, чи використане повноваження, надане суб’єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Судом встановлено, що Советська районна державна насіннєва інспекція є організацією, юридичною особою, зареєстрованою 14.03.2001 Советською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 09/2-434 від 15.03.2001 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 447467.
Таким чином, судом встановлено, що Советська районна державна насіннєва інспекція є державною організацією, юридичною особою, зобов’язана виконувати обов’язки, покладені на неї законами у зв’язку зі здійсненням діяльності.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Порядок оподаткування підприємств, установ, організацій визначається Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року, в якому встановлені спеціальні правові режими оподаткування неприбуткових організацій, до яких належить Советська районна державна насіннєва інспекція .
Визначення неприбуткових організацій наведено у пп. 7.11.1. пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.
Підпунктом 7.11.10. пункту 7.11. статті 7 Закону встановлено, що з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Відповідно довідки про взяття на облік платника податків Советська районна державна насіннєва інспекція з 18.09.1996 року перебуває на обліку в ДПІ в Советському районі АРК як державна організація.
Відповідно до акту перевірки від 28.01.2009 року № 27/15-01 Советська районна державна насіннєва інспекція перебуває на обліку в ДПІ в Советському районі АРК як неприбуткова організація, за кодом неприбутковості 0002.
Відповідно до підпункту 7.11.12. пункту 7.11. статті 7 Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації. Перереєстрація такої неприбуткової організації у випадках, передбачених законом, здійснюється без справляння будь-якої плати з такої неприбуткової організації.
Форма та порядок складання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій, порядок її обліку та подання встановлений Наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11.07.1997 року «Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку їх заповнення»
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.08.97р. №290/2094, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, складають і подають установи і організації, що включені до реєстру неприбуткових установ і організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості.
Таким чином, приймаючи до уваги, що Советська районна державна насіннєва інспекція є неприбутковою організацію, яка була включена до реєстру неприбуткових організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості, вона була зобов’язана відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233 надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Відповідно п. 1.3., 1.5., 1.6. Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - звіт) складається за формою, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Неприбуткові організації, визначені в абзаці "ж" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону N 334, заповнюють та подають звіт у частині обліку доходів, що підлягають оподаткуванню.
У звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкового обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника неприбуткової установи і головного бухгалтера, а за відсутності бухгалтерської служби - спеціаліста, який веде облік, та засвідчується печаткою.
Оригінал звіту подається до податкового органу за місцезнаходженням неприбуткової установи. Подання копії звіту не дозволяється.
Платники податку мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення терміну подання звіту надіслати його до податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Згідно з п. 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Статтею 61 Закону Україним «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року передбачено надання податкової звітності з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року.
Таким чином, Советська районна державна насіннєва інспекція зобов’язана була в визначені статтею 11 Закону податкові періоди календарні квартал, півріччя, три квартали, 11 місяців, рік надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Судом встановлено, що 28.01.2009 року ДПІ в Советському районі АР Крим проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності про використання коштів неприбутковими організаціями за 11 місяців 2008 року Советською районною державною насіннєвою інспекцією, за результатами якої складений акт № 27/15-01 від 28.01.2009 року, в якому зазначено, що Советською районною державною насіннєвою інспекцією в порушення пп. 4.1.4 п.4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" звіт про використання коштів неприбутковими установами за 11 місяців 2008 року не надавався.
Суд зазначає, що порядок подання, сплати податків, а також відповідальність і застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання або неподання податкової звітності та несвоєчасну сплату нарахованих податків встановлюється Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181.
Судом встановлено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями набуває статусу податкової декларації, яка визначена п.1.11 ст. 1 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки цей документ подається до контролюючого органу у терміни та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку.
Згідно підпункту 4.1.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий (звітній) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового ) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В ході проведення перевірки було встановлено порушення підпункту 4.1.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", а саме порушення строків подання податкової звітності за 11 місяців 2008 року.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Суд зазначає, що у податковому повідомленні значиться інформація про попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 17.1.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 року платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Судом встановлено, що ДПІ у Советському районі АР Крим на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III податковим повідомленням – рішенням від 02.02.2009 року № 0000101501/0 Советській районній державній насіннєвій інспекції нараховано суму штрафу у розмірі 170 гривень на підставі акту перевірки № 00027/1501/700826 від 28.01.2009 року.
Податкове повідомлення-рішення від 02.02.2009 року № 0000101501/0 було отримано Советською районною державною насіннєвою інспекцією 06.02.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням.
Судом встановлено, що зазначене податкове повідомлення рішення відповідачем не оскаржено в установленому законом порядку, тому сума боргу зі сплати фінансових санкцій є погодженою.
Отже, враховуючи, що Советською районною державною насіннєвою інспекцією податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями вчасно за 11 місяців 2008 року своєчасно не наданий, суд приходить до висновку про правомірність застосування до відповідача штрафних санкцій у розмірі 170 грн.
Приймаючи до уваги, що штрафні санкції за несвоєчасне подання вказаної звітності в розмірі 170 гривень відповідно відомостей особового рахунку відповідачем станом на день розгляду справи не сплачені, що підтверджується також розрахунком суми заборгованості до позовної заяви, вона підлягають стягненню з відповідача, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Доводи відповідача, що Советська районна державна насіннєва інспекція не має розрахункових рахунків, а тому є неналежним відповідачем по справі, суд не приймає до уваги.
Суд зазначає, що обов’язок надавати звітність покладений саме на відповідача, як на прибуткову організацію, що перебуває на обліку в ДПІ в Советському районі, а тому фінансові санкції застосовані до відповідача обґрунтовано.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Советської районної державної насіннєвої інспекції (ідентифікаційний код 00700826) заборгованість з фінансових санкцій в розмірі 170 гривень на користь Державної податкової інспекції в Советському районі АРК (отримувач державний бюджет 11020100 Советський район, р/р 31114002700290, ОКПО 34740431, МФО 824026, банк ГУДКУ в АРК м. Сімферополя.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Трещова О.Р.