ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.03.10Справа №2а-13978/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю представника позивача – Жан О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим
до Джанкойської районної організації Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Кримдо Джанкойської районної організації Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок про стягнення заборгованості по страхових внесках у сумі 5516,25 гривень та стягнення штрафної санкції у сумі 1167,63 гривень та пені у розмірі 3474,40 гривень за несвоєчасне сплачування страхових внесків.
Під час розгляду справи представник відповідача уточнила позовні вимоги та просила стягнути заборгованість по фінансовим санкціям та пені в розмірі 4480,23 гривень, оскільки в іншій частині заборгованість погашена відповідачем.
Позов обґрунтовано тим, що Джанкойська районна організація Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок знаходиться на обліку в УПФУ в Джанкойському районі АРК як платник збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, зобов’язаний сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в ПФУ в термін встановлений законодавством, проте за березень, червень та вересень 2009 року відповідач не сплатив страхові внески, в результаті чого у нього створилася заборгованість в сумі 5516,25 гривень та нарахована фінансова санкція у розмірі 4642,03 гривень.
Оскільки частково заборгованість була погашена, УПФУ в Джанкойському районі АРК уточнила позовні вимоги та просила стягнути заборгованість по фінансовим санкціям та пені в розмірі 4480,23 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила стягнути заборгованість в розмірі 4480,23 гривень.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь – які докази до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі – Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці – підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Судом встановлено, що Джанкойська районна організація Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок являється юридичною особою, зареєстрованою 28.08.2006 року Джанкойською районною державною адміністрацією, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК № 43-25-56/226.
Судом встановлено, що під час здійснення підприємницької діяльності відповідач використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, що підтверджується відомостями, зазначеними відповідачем в розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за березень, червень, вересень 2009 року.
Таким чином, Джанкойська районна організація Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалокявляється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону – один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень, червень, вересень 2009 року, Джанкойська районна організація Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок зобов’язалося сплатити 7651,98 гривень, в тому числі за березень 2009 року 934,99 гривень, за червень 2009 року 4569,79 гривень, за вересень 2009 року 2147,20 гривень.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи зазначена заборгованість була у повному обсязі погашена відповідачем, у зв’язку з чим позивач уточнив позовні вимоги в частині стягнення зазначеного боргу.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Рішенням № 712 від 13.10.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до Джанкойської районної організації Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок застосований штраф у розмірі 1167,63 гривень та нарахована пеня у розмірі 3474,40 гривень за період з 20.05.2008 року до 11.09.2009 року та 20.06.2008 року по 09.10.2009 року.
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3. Інструкції.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений вірно.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно.
Відповідно до уточненого позову, відповідачем заборгованість з фінансових санкцій та пені частково погашена, сума заборгованості залишилася в розмірі 4480,23 гривень, у тому числі по штрафних санкціях в сумі 1123,51 гривень, по пені – 3356,72 гривень.
Приймаючи до уваги, що відповідачем станом на день розгляду справи заборгованість в сумі 4480,23 гривень не погашена, вона підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Відповідно до частини 15 статті 106 Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Отже, суд враховує, що відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Джанкойському районі АРК підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Уточнений позов задовольнити.
2. Стягнути з Джанкойської районної організації Кримського Республіканського товариства мисливців та рибалок (96100, АРК, м. Джанкой, вул. Совецька, 65/16, р/р 26005811026120 в Відділення №11ф-л Євпаторія Гарант, МФО 324690, ЄДРПОУ 34265881) на користь Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі (96100, м. Джанкой, вул. Леніна, 8, р/р 25601010045001 в КРУ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ОКПО 20727218) заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені у розмірі 4480,23 гривень.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Трещова О.Р.