Постанова № 8200438, 02.03.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.03.2010
Номер справи
2а-958/10/4/0170
Номер документу
8200438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.03.10Справа №2а-958/10/4/0170 о 14:24

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Заєвській Н.В., за участі представників сторін:

від позивача - Ібрагімов А.І.;

від відповідача - Мартинов Д.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"

до Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981500/0 від 30.12.09 року

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі – позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим(далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981500/0 від 30.12.09 року. Позов мотивовано тим, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято у порушення норм діючого законодавства, при його винесенні не було враховано факту надання Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі податкового роз’яснення за листом від 05.03.2009 року вих. №10914/10/31-0 стосовно дати початку застосування нульової ставки при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб’єктам господарювання. Зокрема, позивач зазначає, що ВАТ «Кримгаз» зверталося до ДПІ за місцем реєстрації за наданням роз’яснень з якого числа необхідно застосовувати нульову ставку, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб’єктам господарювання та отримало податкове роз’яснення про необхідність застосування нульової ставки з 01.01.2009 року. Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» після одержання відповідних роз’яснень у відповідності з діючим законодавством здійснено розрахунок за січень 2009 року відповідного збору за нульовою ставкою. Під час судового розгляду справи, представник позивача зазначив, що в подальшому, у березні 2009 року, Міністерством юстиції України було роз’яснено, що зазначена вище постанова Кабінету Міністрів України набирає чинності з 13.01.2009 року, а ДПА України у травні надала податкове роз’яснення про необхідність здійснення розрахунку за нульовою ставкою з 13.01.2009 року, тому Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» подано уточнюючий розрахунок, де збільшено податкове зобов’язання у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб’єктам господарювання за січень 2009 року. За таких обставин, позивач вважає протиправним рішення про застосування штрафу, оскільки він діяв на підставі єдиного на час подання розрахунку податкового роз’яснення.

Ухвалами суду від 19.01.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову, пояснив, що відповідачем правомірно застосовано фінансові санкції відповідно до Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон №2181), оскільки, у випадку, коли платник податків самостійно до початку його перевірки контролюючим органом виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, він зобов'язаний сплатити також штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі – ВАТ «Кримгаз») є юридичною особою, зареєстрованою 14.04.1995 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим з ідентифікаційним кодом 03348117 (а.с. 10, 11).

Відповідно до Статуту ВАТ «Кримгаз», затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів від 23.03.2007 року, зареєстрованого Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 14.04.1995 року (далі – Статут), товариство є спеціалізованим підприємством по експлуатації газового господарства.

Відповідно до додатку № 1 до Статуту Кіровське управління по експлуатації газового господарства є відокремленим підрозділом – філією ВАТ «Кримгаз».

Cудом встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» є суб’єктом господарювання, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, Кіровське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» є платником збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Судом встановлено, що посадовою особою відповідача проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за січень 2009 року, за результатами якої був складений акт від 28.12.2009 року № 220/15-03 (а.с. 13, далі – Акт).

Відповідно до Акту перевіркою встановлено, що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховане податкове зобов’язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п’яти відсотків від такої суми, як це передбачено п. 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Таким чином, перевіркою встановлено порушення вказаної норми, в результаті чого у рядку 12 не відображена сума штрафної санкції в періоді, що перевірявся на загальну суму 208,08 грн.

Акт перевірки підписаний керівником філії із запереченнями, копія Акта одержана, про що свідчить особистий підпис керівника.

Відповідно до підпункту «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

На підставі Акту відповідачем було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення № 0002981500/0 від 30.12.2009 року, в якому згідно з підпунктом «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, пп. 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Кіровському управлінню по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» визначено суму податкового зобов’язання по штрафним санкціям в сумі 208,08 грн. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Перевіряючи правомірність нарахування відповідачем фінансових санкцій суд встановив наступне.

Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України від 25.06.1991 року N 1251-XII «Про систему оподаткування» переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідні зі статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування», розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі – Порядок), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно п. 2 вказаного Порядку, платниками є суб’єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Відповідно до Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:

- подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;

- вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.

Відповідно п.п.4.1.1 п. 4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).

Судом встановлено, що Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до ДПІ в Кіровському районі АР Крим подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи по категорії промислові споживачі застосовано нульову ставку збору.

Перевіряючи обґрунтованість таких дій судом встановлено таке.

Згідно з абз. 5, 6 пункту 1 Порядку, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України N 1161 від 27.12.2008 року збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» до абз. 5, 6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.

При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.

Офіційне опублікування постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» відбулося 13.01.2009 року у газеті «Урядовий кур’єр» № 3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19.01.2009 року № 1.

Отже, судом встановлено, що органом, який відповідно до закону має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.

Судом встановлено, що юридичною особою Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», відокремленим підрозділом якого є Кіровське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», до ДПІ у м. Сімферополі направлено лист від 19.02.2009 року № 536 з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.

Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 на запит ВАТ «Кримгаз» ДПІ у м. Сімферополі АРК повідомило, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й «нульову ставку» необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.

Тобто, судом встановлено, що Кіровське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою, керувалось діючим законодавством та роз’ясненнями податкового органу.

Згідно із пп. «д» пп. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).

Суд зазначає, що в подальшому Міністерство юстиції України листом N 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року «Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N 1158 та від 27 грудня 2008 року N 1161» повідомило, що, оскільки за частинами першою та четвертою статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.

До того ж, Державна податкова адміністрація України листом N 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз’яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.

Судом встановлено, що Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 09.11.2009 року до ДПІ у Кіровському районі подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи та по категорії – промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобов’язання в сумі 4161,57 грн.

Проаналізувавши матеріали справи, надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позивач, дійсно в січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», а викликано невірним податковим роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК та суперечним змістом постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161.

Суд звертає увагу відповідача, що Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» належним чином виконано обов’язок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 та роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.

Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші роз’яснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що відсутні підстави для відповідальності Кіровського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за п. 17.2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв’язку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку.

Більш того, суд звертає увагу відповідача на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення. Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки відсутня шкода чи загроза її завдання державі або якій-небудь конкретній особі, а застосовані відповідачем заходи не відповідають переслідуваній меті .

В силу викладеного, суд дійшов висновку, що в умовах відсутності такої шкоди чи загрози її завдання, до позивача були застосовані фінансові санкції з порушенням принципу пропорційності, в наслідок чого суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі АР Крим №0002981500/0 від 30.12.09 року про визначення суми податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 208,08 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У судовому засіданні 02.03.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови, у повному обсязі постанову складено 05.03.2010 року.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити.

2.          Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим№0002981500/0 від 30.12.09 року про визначення Кіровському управлінню Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» суми податкового зобов'язання за штрафними фінансовими санкціями у розмірі 208,08 грн.

3.          Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                         Циганова Г.Ю.