
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року справа № 580/921/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивач) подала позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати пенсії за віком за період з 01.05.2018 по 30.11.2018 та за лютий 2019 року.
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області пенсію за віком за період з 01.05.2018 по 30.11.2018 та за лютий 2019 року в загальному розмірі 12232 грн.84 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком. З 01.05.2018 по 30.11.2018 та за лютий 2019 позивач належну їй пенсію не отримала, оскільки Головне управління призупинило виплату пенсії у зв`язку з отриманням від Міністерства фінансів України інформації за результатами верифікації стосовно ОСОБА_1 У подальшому Головне управління поновило виплату пенсії ОСОБА_1 , однак не виплатило пенсію у розмірі 12232,84 грн, а надіслало листа № 17490/04-03 від 19.02.2019, в якому повідомило, що зазначена сума буде виплачена в окремому порядку проведення виплат за минулий час. Позивач вважає такі дії Головного управління протиправними.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15 квітня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що виплата пенсії була припинена з травня 2018 року, а згідно заяви позивача про поновлення виплати пенсії від 15.08.2018 та рішення комісії по розгляду питань з призначення соціальної допомоги при Черкаській райдержадміністрації від 13.09.2018, протокол № 18, відновлено виплату пенсії за період з 01.05.2018 по 30.09.2018 року, з урахуванням п. 15 Порядку.
На підставі оновленої інформації, що надійшла від Міністерства фінансів України 05.10.2018 та рішення комісії від 11.10.2018 позивачу було повторно відмовлено у нарахуванні та виплаті пенсії. Згідно заяви про поновлення виплати пенсії від 11.10.2018 та рішення комісії від 25.10.2018, виплату відновлено за період з 01.05.2018 по 31.11.2018 та розрахована сума доплати в розмірі 10664 грн 36 коп.
Згідно заяви про поновлення виплати пенсії від 22.01.2019 та рішення комісії від 07.02.2019, виплату відновлено за період з 01.02.2019 по 28.02.2019 та розрахована сума доплати з урахуванням періоду з 01.05.2018 по 31.11.2018 в розмірі 12232 грн 84 коп., яка буде проведена після надходження окремого порядку проведення виплат за минулий час, а тому Головне управління діяло відповідно до чинного законодавства України, в межах повноважень покладених на органи УПФ України, тому ознаки протиправності в діях Головного управління відсутні.
22 квітня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначила, що посилання відповідача на те, що належну ОСОБА_1 розраховану пенсію за період з 01.05.2018 року по 30.11.2018 року та за лютий 2019 року буде проведено за окремим порядком після його затвердження Кабінетом Міністрів України є противоправним, оскільки ні Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ні Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат у випадку отримання інформації стосовно внутрішньо переміщеної особи.
25 квітня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 14.05.2019, витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області копії всіх матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
14 травня 2019 року від представника відповідача до суду надійшла заява про перенесення судового засідання.
14 травня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, вирішено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
21 травня 2019 року представник відповідача подав до суду заяву, до якої додав завірену копію пенсії справи позивача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є громадянином України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки від 04.01.2017 № 414 позивач є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 та є пенсіонером і отримує пенсію за віком.
На звернення позивача щодо виплати їй пенсії з травня по листопад 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 19.02.2019 № 17490/04-03 повідомило, що виплата пенсії позивача з травня 2018 року призупинена та поновлена із 01.05.2018 по 30.09.2018, з жовтня 2018 року припинено та за період з 01.05.2018 по 30.11.2018 відновлено, розрахована сума доплати в розмірі 10664,36 грн, з лютого 2019 року виплата пенсії знову припинена та згідно заяви про поновлення виплати пенсії від 22.01.2019 та рішення комісії від 07.02.2019, протокол № 03, яке отримано 12.02.2019, виплату відновлено за період з 01.02.2019 по 28.02.2019 та розрахована сума доплати з урахуванням періоду з 01.05.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 12232 грн 84 коп., яка буде проведена після надходження окремого порядку проведення виплат за минулий час.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Стаття 7 Закону № 1706-VII визначає, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
На реалізацію вказаних приписів Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", згідно з п. 1 якої передбачено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (далі - Порядок № 365).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 365 документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Згідно з п. 4 Порядку № 365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно пункту 5 Порядку № 365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник, подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування; до заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.
Таким чином, обов`язок щодо соціальних виплат, в тому числі пенсії, внутрішньо переміщеним особам покладено на органи, що здійснюють соціальні виплати, за місцем фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб, яке підтверджується довідкою про статус внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 365 питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати.
Пунктом 12 Порядку № 365 передбачено, що за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Як встановлено судом із матеріалів справи, виплата пенсії позивачеві припинена з травня 2018 року.
Згідно заяви позивача про поновлення виплати пенсії від 15.08.2018 та рішення комісії по розгляду питань з призначення соціальних допомог при Черкаській райдержадміністрації (далі - комісія) від 13.09.2018, протокол № 18 позивачеві відновлено виплату пенсії за період з 01.05.2018 по 30.09.2018, з урахуванням п. 15 Порядку.
05.10.2018 до відділу надійшла оновлена інформація Міністерства фінансів України, із зазначенням персональних даних позивача, щодо рекомендацій перевірки та припинення виплат, що стало підставою не проводити виплату нарахованих позивачу сум пенсії в жовтні 2018 року та направлення 05.10.2018 повідомлення до комісії при Черкаській райдержадміністрації для проведення перевірки та прийняття рішення. Рішенням комісії від 11.10.2018, протокол № 20, позивачеві відмовлено у поновлені виплати пенсії.
Згідно заяви позивача про поновлення виплати пенсії від 11.10.2018 року та рішення комісії від 25.10.2018, протокол № 21, яке отримане 30.10.2018, виплату відновлено за період з 01.05.2018 року по 30.11.2018 року та розрахована сума доплати в розмірі 10664 грн 36 коп.
В грудні 2018 року та січні 2019 року призначена пенсія в розмірі 1568 грн 48 коп. перерахована на картковий рахунок в АТ "Ощадбанк", дата виплати 6 число місяця.
Рішенням комісії від 17.01.2019 року, протокол № 02, позивачеві відмовлено у поновлені виплати пенсії. Нарахування та виплату пенсії з лютого 2019 року припинено.
Згідно заяви позивача про поновлення виплати пенсії від 22.01.2019 року та рішення комісії від 07.02.2019, протокол № 03, яке отримано 12.02.2019, виплату відновлено за період з 01.02.2019 року по 28.02.2019 та розрахована сума доплати з урахуванням періоду з 01.05.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 12232 грн 84 коп., яка буде проведена після надходження окремого порядку проведення виплат за минулий час.
Суд не погоджується із вищевказаною позицією Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, з огляду на таке.
Дійсно, рішення щодо виплати позивачу доплати пенсії позивача за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, прийнято відповідачем на підставі пункту 15 Порядку № 365, однак суперечить Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), який регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Стаття 47 Закону № 1058-IV визначає, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Відповідно до ст. 46 Закону №1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Водночас Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як наявність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
У преамбулі до Закону № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Відсутність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України для виплати пенсій за минулий період, не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
Тому, фактично відмовляючи позивачеві у виплаті пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії.
З огляду на викладене суд вважає, що відмова у виплаті доплати позивачу пенсії за період з 01.05.2018 по 31.11.2018 та за лютий 2019 року в розмірі 12232,84 грн вчинена за відсутності підстав, передбачених Законом № 1058-IV.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019, а відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати пенсії за віком ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 30.11.2018 та за лютий 2019 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01.05.2018 по 30.11.2018 та за лютий 2019 року в загальному розмірі 12232 (дванадцять тисяч двісті тридцять дві) грн 84 коп.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 27.05.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк