Рішення № 81979733, 27.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
560/801/19
Номер документу
81979733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/801/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком, зобов`язати відповідача зарахувати період догляду за ОСОБА_2 з 01.01.1998 по 09.07.2003 до стажу роботи та призначити пенсію відповідно до чинного законодавства.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що рішенням від 27.12.2018 №35 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило їй у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком. Вважає, що період догляду за пенсіонером ОСОБА_2 з 01.01.1998 по 09.07.2003 має зараховуватись до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію. Тому її загальний трудовий стаж має складати 17 років 1 місяць, що є достатнім для призначення пенсії за віком.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що листом від 30.01.2019 №3261/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачу про відсутність підстав для призначення пенсії за віком у зв`язку з недостатністю страхового стажу. Підстави для зарахування періоду догляду за ОСОБА_2 з 01.01.1998 по 09.07.2003 до страхового стажу відсутні, оскільки ОСОБА_2 не була інвалідом І групи, медичний висновок про те, що ОСОБА_2 потребувала постійного стороннього догляду, у позивача відсутній. Тому спірне рішення щодо відмови у призначенні пенсії є правомірним.

Ухвалою від 25.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 27.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

21.12.2018 позивач - ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням від 27.12.2018 №55 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Листом від 30.01.2019 №3261/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про причини відмови у призначенні пенсії за віком. Зазначило, що до страхового стажу не врахований період навчання позивача, оскільки у свідоцтві не вказана дата початку такого навчання в школі-магазині Підволочиського райСТ. Також до страхового стажу не врахований період догляду за ОСОБА_2 , оскільки відсутній медичний висновок про те, що пенсіонер потребувала постійного стороннього догляду.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017.

Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом пункту "є" частини 3 статті 56 закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (чинного в період з 1998 по 2003 року), (далі - Закон №1788-XII), до стажу роботи зараховується також час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Частиною 1 статті 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), час догляду за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для осіб з інвалідністю I групи і дітей з інвалідністю) і вік (для осіб похилого віку і дітей з інвалідністю).

Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.

Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.

Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.

Верховний Суд у постанові від 18.07.2018 у справі №348/919/17 дійшов до висновку, що час догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребував постійного стороннього догляду в період до 2004 року (включно) зараховується, зокрема, на підставі акта фактичних обставин здійснення догляду за такою особою, а починаючи з 01.01.2005 - у разі отримання компенсації по догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребував постійного стороннього догляду, в управлінні праці та соціального захисту населення.

В матеріалах справи відсутній акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду позивачем за ОСОБА_2 , складений пенсійним органом. Позивач такий акт суду не надала.

Крім того, позивач ні при зверненні до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком, ні при звернені до суду не надала висновку медичного закладу за відповідний період про те, що ОСОБА_2 потребувала постійного стороннього догляду.

Оскільки в матеріалах справи відсутні акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду позивачем за ОСОБА_2 та висновок медичного закладу про те, що ОСОБА_2 потребувала постійного стороннього догляду, за період з 01.01.1998 по 09.07.2003, то суд дійшов до висновку, що зазначений позивачем період догляду за пенсіонером обґрунтовано не врахований відповідачем у страховий стаж.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Судовий збір у справі відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань