Рішення № 81979227, 27.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2019
Номер справи
520/2696/19
Номер документу
81979227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2019 р. № 520/2696/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати рішення № 1820304600131 від 29.01.2019 про відмову у включенні (повторному включенні) позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Харківській області включити Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка" до Реєстру неприбуткових установ та організацій з 30.08.2018 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Головне управління ДФС у Харківській області протиправно відмовило йому у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки на виконання нової редакції пункту 133.4 ст.133 Податкового кодексу України Державним підприємством "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" було приведено у відповідність установчі документи та подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копію установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач, надав суду відзив на позов, в якому вказав, що за організаційно-правовою формою та метою створення Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" створено для виконання державних замовлень, ефективного управління державним майном та з ціллю отримання прибутку, а отже не може мати статусу неприбуткової організації, що в свою чергу не дає підстав для включенння до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка", є об`єктом державної власності. Театр належить до сфери управління Міністерства культури України і є закладом культури з національним статусом.

Відповідно до Статуту Театру, п.1.1 Театр є закладом культури з національним статусом, що утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації. Театр здійснює свою діяльність як неприбутковий заклад у сфері культури, основна діяльність якого не направлена на тримання прибутку.

Уповноваженою особою позивача 17.08.2018 подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копію установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Листом №36650/10/20-40-12-04-13 від 30.08.2018 ГУ ДФС у Харківській області повідомило про прийняття Рішення №1820304600131 від 30.08.2018 щодо включення Державного підприємства "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" до Реєстру, але додатково в листі зазначено про те, що по технічним причинам операція не завершена, про що проінформовано ДФС України. Примірник рішення відповідач зобов`язувався надати після усунення зазначеної технічної проблеми.

Не отримавши від ГУ ДФС у Харківській області жодних повідомлень, ДП "ХНАТОБ ім. В.М. Лисенка" подано звернення (лист від 12.10.2018 іих №01-04/714) до ДФС України для отримання інформації стосовно прийнятого рішення про включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

У відповідь листом від 16.11.2018 р. вих. № 3331/4/99-99-12-02-04-13 на адресу Міністерства фінансів України та на адресу ДП "ХНАТОБ ім. В.М. Лисенка" Державна фіскальна службі України проінформувала останніх щодо позиції ДФС України про відсутність правових підстав включення підприємства до Реєстру та звернулася до адресатів із пропозицією про підтвердження чи спростування висновків ДФС України.

ДП "ХНАТОБ ім. В.М. Лисенка" листом від 17.01.2019 вих № 01-07/51 направило свою відповідь на адресу Міністерства фінансів України та ДФС України із поясненнями щодо своєї позиції.

Одночасно позивач направив до ГУ ДФС у Харківській області лист №01-04/23 від 10.01.2019 із проханням надати на адресу позивача прийняте рішення №1820304600131 від 30.08.2018 про включення ДП "ХНАТОБ ім. В.М. Лисенка" до Реєстру та завершити всі необхідні дії з включення театру до Реєстру.

У відповідь відповідач листом №4655/10/20-40-12-04-11 від 29.01.2019 надав позивачу інформацію стосовно позиції ДФС України та Міністерства фінансів з цього питання в якому повідомлено позицію стосовно державних підприємств як суб`єктів підприємницької діяльності що створюються з метою досягнення економічних і соціальних результатів і одержання прибутку та відсутності правових підстав отримання ними неприбуткового статусу без розгляду статутних документів та спеціального законодавства, що регулює діяльність Театру.

Також, разом з цим листом позивачу було надане Рішення №1820304600131 від 29.01.2019 про відмову у включенні театру до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі невідповідності підприємства та його установчих документів вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо прийнятого рішення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Вимоги до неприбуткових підприємств, установ, організацій, а також їхній статус регулюється Податковим кодексом України.

Так, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.

За приписами пункту 133.4 статті 133 ПК України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Відповідно до п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до абзацу першого підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Отже, обов`язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами.

Згідно з підпункту 133.4.4. пункту 133.4 статті 133 ПК України, встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою зокрема для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України (підпункт 133.4.5. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року за № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок).

Вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру визначені пунктом 7 Порядку та вони узгоджуються із вимогами, визначеними підпунктом 133.4.1. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

Абзацом третім пункту 34 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Згідно пункту 35 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов`язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

З аналізу наведених норм судом встановлено, що підприємство, установа та організація може бути визнана неприбутковою за наявності дотримання одночасно всіх вимог, встановлених положеннями пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, статутні документи мають бути приведені у відповідність із вищезазначеними нормами у визначений цим кодексом строк та подані до контролюючого органу.

З наданої до матеріалів справи копії Статуту ДП "ХНАТОБ ім. В.М. Лисенка", затверджений наказом Міністерства культури України від 03.01.2017 року за №1, судом встановлено, що відповідно до п.1.1 Статуту Державне (унітарне) підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" - є об`єктом державної власності, театр утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації. Театр здійснює свою діяльність як неприбутковий заклад у сфері культури, основна діяльність не направлена на отримання прибутку.

Відповідно до п. 2.1 Статуту, метою основної діяльності театру є розвиток театрального мистецтва і театральної справи, формування та задоволення потреб населення в театральному мистецтві. Основна діяльність театру не має на меті одержання прибутку.

Пунктом 2.2. Статуту встановлено, що основним предметом діяльності театру є:

створення, публічне виконання та публічний показ театральних вистав, інших творів театрального мистецтва на власній сцені (сценах) та на гастролях, організація мистецьких фестивалів, конкурсів, оглядів, а також реалізація квитків на зазначені заходи;

підготовка театральних постановок, театрально-концертних програм та інших заходів на основі договорів з юридичними та фізичними особами для їх публічного виконання чи публічного показу на власній чи орендованих сценах з додержанням прав авторів та виконавців ролей (партій) відповідно до законодавства про авторське право та суміжні права;

організація стажувань усіх категорій працівників театрів, організація майстер-класів;

надання організаціям на основі договорів постановочних послуг, сценічних постановочних засобів для проведення вистав, концертів;

виготовлення на замовлення юридичних та фізичних осіб предметів художнього оформлення театральних постановок, концертів;

надання власної сцени іншим театрам для проведення гастрольних заходів, спільних театральних проектів та програм;

підготовка, тиражування та реалізація інформаційно-довідникових і рекламних матеріалів, копій відеоматеріалів та фонограм, пов`язаних з діяльністю театру, з додержанням прав авторів та виконавців ролей (партій) відповідно до законодавства про авторське право і суміжні права.

Окрім того, Статутом передбачено, що театр може здійснювати іншу діяльність, серед якої:

виробництво і продаж сувенірної продукції;

продюсерська діяльність;

розміщення реклами, згідно з діючим законодавством України про рекламу;

зовнішньоекономічна діяльність;

науково-впроваджувальна діяльність;

виконання всіх видів рекламних робіт на телебаченні, радіо, газетах, журналах, стендах, щитах, буклетах, проспектах, тощо;

надання послуг ресторанного господарства з метою організації відпочинку і дозвілля громадян за умови наявності необхідних виробничих потужностей та спеціально призначених і обладнаних приміщень;

виробництво товарів та надання послуг, що здійснюється виробничими службами та цехами Театру;

навчання у студіях, на курсах, проведення занять у літературно-музичних вітальнях, ігрових кімнатах для дітей та гуртках;

виготовлення, ремонт і реалізація майстернями та іншими виробничими підрозділами театру обладнання, музичних інструментів, меблів, реквізиту і бутафорії, сценічного обладнання, пошиття театральних, концертних костюмів, взуття, товарів широкого вжитку, квітів і квіткової продукції, гримерні послуги, столярні, слюсарні, будівельні, ремонтно-реставраційні та інші роботи, автотранспортні послуги;

розроблення та оформлення інтер`єрів, дизайнерського оздоблення виставкових стендів;

продаж у неспеціалізованих магазинах (кіосках, лотках) видань про фонди і діяльність бібліотек, музеїв, картинних галерей, виставкових залів, заповідників та інших закладів культури і мистецтва, репродукцій, наборів листівок, афіш, плакатів (у тому числі із зображенням творів мистецтв, пам`яток літератури), а також сувенірних виробів, значків, виробів народних промислів, декоративно-ужиткового мистецтва;

виготовлення фонограм концертів і спектаклів, копій звукозапису творів з фонотек театрів, музеїв, бібліотек, клубних закладів, парків культури та відпочинку, науково-методичних центрів, надання послуг студій звуко- і відеозапису;

надання в оренду приміщень театру у разі, коли це не перешкоджає провадженню ним діяльності у сфері культури;

ремонт, настроювання і налагодження музичних інструментів, звуко-, світло- та відеоапаратури;

фотокопіювання, репродукування, ксерокопіювання, мікрофільмування, мікрокопіювання з книжок, брошур, газет, журналів, документів з фонду нотної бібліотеки театру;

здійснювання протипожежного просочування театрального реквізиту та декорацій як для власних потреб так і на договірних умовах іншим підприємствам, організаціям, фізичним особам;

здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом;

експертиза культурних цінностей;

здійснення іншої діяльності, не забороненої чинним законодавством України.

Отже, дослідивши Статут позивача на відповідність всім вимогам підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України, зокрема підпункт 2.2. (інша діяльність) суд приходить до висновку, що перелічена можлива діяльність театру не є властивою для неприбуткового підприємства та не відповідає ознакам неприбутковості, оскільки метою основної діяльності театру є розвиток театрального мистецтва і театральної справи, формування та задоволення потреб населення в театральному мистецтві, що жодним чином не стосується переліку інших видів можливої діяльності театру.

Також суд звертає увагу на пункт 6.5. Статуту, де зазначено, що генеральний директор театру - художній керівник у межах наданих йому повноважень має право розподіляти отримані доходи.

А відтак, системно проаналізувавши положення Статуту позивача, суд вважає, що за своїм змістом такий не відповідає усім ознакам неприбуткової організації, визначених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України, зокрема в частині можливого розподілу прибутку та здійснення іншої діяльності, яка за своєю економічною суттю не є властивою для неприбуткового підприємства.

На вищенаведені обставини вказав також і Верховний Суд у своїй постанові від 28.11.2018 року по справі № 813/1098/17.

Таким чином суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки судом встановлено, що за організаційно-правовою формою та метою створення Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" не може мати статусу неприбуткової організації.

Щодо посилання позивача на лист №36650/10/20-40-12-04-13 від 30.08.2018 ГУ ДФС у Харківській області, в якому позивача було повідомлено про прийняття Рішення №1820304600131 від 30.08.2018 щодо включення Державного підприємства "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" до Реєстру, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 7 Порядоку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру контролюючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, щодо відповідності вимогам, встановленим Податковим кодексом України та законодавством, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

Відповідно до пункту 8 Порядку контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі:

подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6цього Порядку;

невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.

Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі.

Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.

Враховуючи те, що лист контролюючого органу не є рішенням відповідно до форми додатку 2 до вищезазначеного Порядку, а має лише інформаційний характер, суд вважає, що в даному випадку, Державне підприємство "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" було лише проінформовано про наявність сформованого рішення щодо можливості включення підприємства до Реєстру, проте остаточне рішення було прийнято за результатом перевірки наданих документів за № 1820304600131 від 29.01.2019.

Щодо порушення відповідачем п. 8 Порядку стосовно строку прийняття рішення про включення позивача до Реєстру суд зазначає, що процедурні порушення податкового органу під час прийняття оскаржуваного рішення не є безумовною підставою для визнання такого рішення протиправним, оскільки позивачем не надано належних і достатніх доказів того, що внаслідок допущених процедурних порушень контролюючим органом було неправильно встановлено фактичні обставини стосовно господарської діяльності позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Харківський національний академічний театр опери та балету ім. В.М. Лисенка" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О.Чудних