
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001266
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2019 року м. Львів
16 год. 14 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивача Галушки Г.М., представника відповідача Гавриляка Р.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «ВІКНА-ЦЕНТР» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 355) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про скасування податкового повідомлення-рішення, -
у с т а н о в и в:
Приватне підприємство «ВІКНА-ЦЕНТР» (далі – позивач, ПП «ВІКНА-ЦЕНТР») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ДФС у Львівській області) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010465112 від 12.02.2019 року про сплату штрафу в розмірі 26623,75 грн.
Підставою позову зазначено безпідставність оскаржуваного податкового-повідомлення рішення відповідача, оскільки позивачем 15.01.2019 за допомогою платного програмного забезпечення М.е.doc., використовуючи ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності» відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні, що підтверджується відповідними повідомленнями з програми. Таким чином, податкові накладні подані позивачем в електронній формі ДФС протягом операційного дня. Квитанції про прийняття вказаних податкових накладних від 16.01.2019 та від 17.01.2019 надіслані відповідачем лише 16.01.2018 та 18.01.2019. З огляду на наведене, з позиції позивача ним своєчасно подано для реєстрації податкові накладні, тобто своєчасно виконано обов`язок, встановлений Податковим кодексом України, а відтак підстав для застосування штрафних санкцій – відсутні. Вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. У зв`зку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 21.03.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив (а.с.53-54), просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, викладених у відзиві за вх. № 12464 від 11.04.2019 (а.с. 40-46). Зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад місяць 2017 та січень, липень, серпень, вересень, грудень 2018, результати якої оформлені у акті перевірки від 12.02.2019 № 000481/13-01-51-12/34259773.
У зв`язку з виявленими порушеннями, що зафіксовані у цьому акті, контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Суд заслухав вступне слово представників сторін, дослідив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та встановив таке.
ПП «ВІКНА-ЦЕНТР» зареєстроване як юридична особа 24.02.2006, ідентифікаційний код юридичної особи 34259773.
12.02.2019 ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад 2017 року та січень, липень, серпень, вересень, грудень 2018 року, про що складено акт № 000481/13-01-51-12/34259773 від 12.02.2019 (12-13).
За результатами камеральної перевірки встановлено, що позивач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних встановлених статтею 201 ПК України, що тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафу відповідно п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «ВІКНА-ЦЕНТР» податковим органом встановлено наступні порушення термінів реєстрації:
1. податкова накладна № 100 від 27.11.2017 року – 104 дні;
2. податкова накладна № 74 від 20.12.2018 року – 1 день;
3. податкова накладна № 76 від 20.12.2018 року – 2 дні;
4. податкова накладна № 138 від 28.12.2018 року – 2 дні;
5. податкова накладна № 79 від 20.12.2018 року – 1 день;
6. податкова накладна № 139 від 28.12.2018 року – 2 дні;
7. податкова накладна № 144 від 22.12.2018 року – 13 днів;
8. податкова накладна № 18 від 23.01.2018 року – 7 дні;
9. податкова накладна № 17 від 23.01.2018 року – 7 днів;
10. податкова накладна № 19 від 20.01.2018 року – 7 днів;
11. податкова накладна № 87 від 02.07.2018 року – 70 днів;
12. податкова накладна № 64 від 29.08.2018 року – 26 днів;
13. податкова накладна № 68 від 28.09.2018 року – 2 дні;
Контролюючий орган, згідно з підпунктом 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу ІІ ПК України, на підставі акта перевірки, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 236431,78 грн. застосував штраф в розмірі 10% в сумі 23643,18 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1302,83 грн. застосував штраф в розмірі 20% в сумі 260,57 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 6800 грн. застосував штраф в розмірі 30% в сумі 2720,00 грн.
Позивач не погоджуючись із таким податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Пунктом 75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального (пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України).
Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України, у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (п. 76.1 ст.76 ПК України).
Відповідно до п. 76.3 ст.76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (абз. 2 п. 76.3 ст.76 ПК України).
В абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України зазначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
У відповідності до положень статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час проведення перевірки) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата, час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку наведено значення термінів, у якому вони вживаються в Порядку № 1246. Зокрема, податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день – частина дня, протягом якого здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктами 10, 11 Порядку встановлено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:
- електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
- після складення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» та Порядку обміну електронним документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунок коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно п. 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведено у даному пункті.
Відповідно до п. 13, п. 14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку формується квитанція про прийняття або неприйняття, зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Існують кілька відповідей на електронні документи звітності, які відправляються автоматично з серверу (шлюзу) відповідної державної установи:
Повідомлення – означає, що ваш документ (або пакет документів) успішно прийнятий сервером державної установи;
Квитанція № 1 – означає, що підписи вашого документа (або пакета документів) було перевірено та успішно розшифровано. Якщо квитанція прийшла без поміток або з позначкою «із зауваженнями», то документ пройшов перевірку підписів. Якщо наявна позначка «не прийнято» - то виникла проблема технічного характеру (подробиці в тексті квитанції);
Квитанція № 2 - означає, що ваш звіт або накладна розглянуті автоматичними системами контролю звітності. Вона може інформувати як про успішне подання документа, так і про якісь помилки, допущені при його заповненні.
Судом встановлено, що позивач виконав усі, покладені на нього обов`язки як на платника податків щодо направлення податкових накладних до ЄРПН у строки, встановлені законодавством, про що свідчать відповідні повідомлення про отримання, у яких відображено дату, час отримання для реєстрації в ЄДРН, а саме:
- податкова накладна № 74 від 20.12.2018 на суму 4166,67 грн., час відправки 15.01.2018 о 17:03 (а.с. 20); квитанція № 1 від 16.01.2019 о 18:26 (а.с. 22);
- податкова накладна № 76 від 20.12.2018 на суму 87500 грн., час відправки 15.01.2018 о 17:05 а.с. 25); квитанція № 1 від 18.01.19 о 10:46 (а.с. 27);
- податкова накладна № 138 від 28.12.2018 на суму 482056,43 грн., час відправки 15.01.2018 о 16:34 (а.с. 30); квитанція № 1 від 18.01.2019 о 10:46 (а.с. 32);
- податкова накладна № 139 від 28.12.2018 на суму 480170,95 грн., час відправки 15.01.2018 о 16:35 (а.с. 35); квитанція № 1 від 18.01.19 о 10:46 (а.с. 37).
Отже, судом встановлено, що позивачем вчасно надіслано податкові накладні для реєстрації, проте квитанції № 1 про прийняття для реєстрації в ЄРПН датовані 16.01.2019 та 18.01.2019, тобто з пропуском на 1-2 дні.
Позивачем також долучено до матеріалів справи інформацію із офіційного сайту Державної фіскальної служби України про те, що 15.01.2018 у зв`язку із перевантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. (а.с. 55-57). Вказане перевантаження могло призвести до затримки доставки податкових накладних.
Щодо інших податкових накладних, вказаних в акті перевірки про їх невчасну реєстрацію, а саме: № 100 від 27.11.2017 року; № 79 від 20.12.2018 року; № 144 від 22.12.2018 року; № 18 від 23.01.2018 року; № 17 від 23.01.2018 року; № 19 від 20.01.2018 року; № 87 від 02.07.2018 року; № 64 від 29.08.2018 року; № 68 від 28.09.2018 року – платником податку не надано суду інформації щодо їх вчасного надсилання для реєстрації.
Отже, ПП «ВІКНА-ЦЕНТР» податкові накладні: № 74 від 20.12.2018, № 76 від 20.12.2018, № 138 від 28.12.2018, № 139 від 28.12.2018 відправлено на реєстрацію у термін, визначений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, проте такі зареєстровано податковим органом із запізненням встановленого терміну реєстрації на 1-2 дні.
Вказані обставини не спростовані представником відповідача у судовому засіданні, а тому суд вважає їх доведеними позивачем.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, податкове правопорушення, як і правопорушення будь-яке, має суб`єктивну сторону, тобто це повинно бути умисне порушення норм закону, або умисне невиконання її , коли повинен її виконати.
Встановлені судом обставини свідчать про відсутність у позивача складу податкового правопорушення.
Обов`язком позивача було своєчасне направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов`язок виконав своєчасно.
Суд звертає увагу відповідача, що 14.08.2018 у межах справи № 803/1583/17, адміністративне провадження № К/9901/49627/18 (ЄДРСРУ № 75932783) та від 28.08.2018 у справі № 806/1965/16, адміністративне провадження № К/9901/39361/18 (ЄДРСРУ № 76138374) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду підтвердив висновок, який викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 815/2745/17 та від 30.01.2018 у справі № 816/390/17 про те, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України лише за наявності його вини.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що поданими позивачем доказами доведено здійснення усіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації перелічених податкових накладних. Тому податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області № 0010465112 від 12.02.2019 в частині застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 74 від 20.12.2018, № 76 від 20.12.2018, № 138 від 28.12.2018, № 139 від 28.12.2018 в розмірі 20671,27 підлягає скасуванню.
В частині позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області № 0010465112 від 12.02.2019 щодо застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: № 100 від 27.11.2017 року; № 79 від 20.12.2018 року; № 144 від 22.12.2018 року; № 18 від 23.01.2018 року; № 17 від 23.01.2018 року; № 19 від 20.01.2018 року; № 87 від 02.07.2018 року; № 64 від 29.08.2018 року; № 68 від 28.09.2018 року – відмовити за недоведеністю.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Відповідно до приписів ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З врахуванням викладеного, позовні вимоги позивача в частині скасування податкового повідомлення-рішення № 0010465112 від 12.02.2019 щодо стягнення штрафної санкції за затримку реєстрації податкових накладних на суму 20671,27 слід задовольнити. В іншій частин – відмовити.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 1490,69 грн.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № 0010465112 від 12.02.2019 в частині застосування штрафу за затримку реєстрації податкових накладних на суму 20671,27 грн.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь Приватного підприємства «ВІКНА-ЦЕНТР» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 355/офіс 374, код ЄДРПОУ 34259773) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ: 39462700) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1490 (одна тисяча чотириста дев`яносто) грн. 69 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27.05.2019 року.
Суддя Качур Р.П.