Рішення № 81976878, 24.05.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
340/997/19
Номер документу
81976878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/997/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник

за участю секретаря судового засідання - Побочій О.В.

представника позивача - Гладковська О.С., представника відповідача - Федіченко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) до Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул.Полтавська, 38, м.Кропивницький, 25015, код ЄДРПОУ 32039992) про стягнення податкової заборгованості та накладення арешту на кошти,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить :

- стягнути з Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", який має податковий борг, кошти з рахунків у банках обслуговуючих такого платника на суму податкового боргу 31 417 458,09 грн., на користь державного бюджету України на слідуючий рахунок: отримувач УК у м.Кроп./Кропивницький. банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код бану (МФО ГУ ДКСУ) 899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 38037409, код платежу 14010100. рахунок 31117029011002;

- накласти арешт на кошти Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", які знаходяться на відкритих рахунках у банках.

Ухвалою суду від 23.04.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи в судовому засіданні призначено на 24.05.2019р. (а.с.1).

24.05.2019р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 29.05.2019р. (а.с.111).

Відповідачем 06.05.2019 р. подано відзив на позов, яким частково визнаються позовні вимоги, а саме в частині стягнення податкового боргу в розмірі 31 417 458,09 грн. та вказується, що задоволення вимоги щодо арешту коштів є безпідставним оскільки це призведе до фатальних наслідків а саме: повної та неповоротної дестабілізація роботи державного підприємства, різке падіння відрахувань у бюджет, породження заборгованості по виплаті заробітної плати, відсутність матеріалів для виконання робіт, погіршення стану автомобільних у Кіровоградській області, збільшення дорожньо-транспортних пригод та завдання шкоди майну та здоров`ю фізичних та юридичних осіб. Та внаслідок всього цього банкрутство державного підприємства та неможливості погашення податкового боргу в повному обсязі. Також зазначає, що ДП "Кіровоградський облавтодор" ВАТ "ДАК" Автомобільні дороги України" відноситься до державного сектору економіки, є великим платником податків у державний і місцевий бюджети. Всі кошти, які надходять на розрахункові рахунки підприємства є коштами за виконані роботи, які включають в себе в т.ч. і заробітну плату працівників. Так відповідно до п.п.87.3.8 п.87.3 ст. 87 Податкового кодексу України у якості джерела погашення податкового боргу не можуть бути використані власні кошти юридичної особи, що використовуються для виплат заборгованості з основної заробітної плати за фактично відпрацьований час фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою (а.с.92-94).

Позивачем 20.05.2019 р. подано відповідь на відзив, згідно з яким він не погоджується з позицією відповідача (а.с.103-104).

Дослідивши наявні в справі документи та матеріали суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п.п.41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (п.41.2 ст.41 Кодексу).

Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За визначеннями, наданими у п.п.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.

Встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість в загальній сумі 31 417 458,09 грн., який виник:

- 30.08.2018 року згідно податкової декларації №9175683489 від 20.08.2018 року за липень 2018 року обраховано до сплати - 6442290 грн., але в зв`язку з частковим стягненням суми боргу згідно рішення керівника в сумі 11340,72 грн., борг складає 6 430 949,28 грн. (а.с.16);

- 21.12.2018 року згідно податкової декларації № 99285098293 від 20.12.2018 року за жовтень 2018 року обраховано до сплати - 2 232 108 грн. (а.с.23);

- 30.01.2019 року згідно податкової декларації №9308159718 від 21.01.2019 року за грудень 2018 року обраховано до сплати - 9 467 036 грн. (а.с.22);

- 01.03.2019 року згідно податкової декларації №9025874415 від 19.02.2019 року за січень 2019 року обраховано до сплати - 245971 грн. (а.с.21).

Згідно акту про результати камеральної перевірки №158/11-28-52-05-23/32039992 від 13.11.2018 року винесено податкове повідомлення-рішення №0110365205 від 30.11.2018 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 570246,25 грн., яке отримано поштою - 05.12.2018 року (а.с.36,37).

Згідно акту про результати камеральної перевірки № 30/11-28-52-05-23/32039992 від 11.01.2019 року винесено податкове повідомлення-рішення №0013955205 від 04.02.2019 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 916240,94 грн., яке отримано поштою - 07.02.2019 року (а.с.38-40,41).

Згідно акту про результати камеральної перевірки №913/11-28-52-05-23/32039992 від 28.12.2018 року винесено податкове повідомлення-рішення №00120052055 від 25.01.2019 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 6 970 606,15 грн., яке отримано поштою - 29.01.2019 року (а.с.42-45, 45 зв.-46).

Згідно акту про результати камеральної перевірки №94/11-28-52-05-23/32039992 від 16.01.2019 року винесено податкове повідомлення-рішення №0015405205 від 07.02.2019 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 2040 грн., яке отримано поштою 13.02.2019 року (а.с.47-49, 48зв.).

Згідно акту про результати камеральної перевірки №98/11-28-52-05-23/32039992 від 16.01.2019 року винесено податкове повідомлення-рішення №0015395205 від 07.02.2019 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 2 456 789,90 грн., яке отримано поштою 13.02.2019 року (а.с.50-51,52-53).

Згідно акту про результати камеральної перевірки №247/11-28-52-05-23/32039992 від 29.01.2019 року винесено податкове повідомлення-рішення №0020485205 від 22.02.2019 року, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в сумі 2 125 470,57 грн., яке отримано поштою -26.02.2019 року (а.с.54,55).

Представник відповідача позовні вимоги в цій частині визнав.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податковим органом сформовано податкову вимогу 07.08.2013 року за № 213-11 на суму 882183,90 грн., направлена поштою та отримано підприємством 23.08.2013 року (а.с.81).

Доказів оскарження або відкликання даної вимоги суду не надано.

У відповідності до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України - у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов`язання, визначеного платником податків у податковій декларації, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати.

Згідно інкасових доручень, які виставлялись на розрахункові рахунки ДП "Кіровоградський облавтодор" в установах банків згідно рішення керівника від 29.11.2018 року №2, яке прийнято відповідно до п.95.5 ст.95 на суму 6442290,00грн. стягнуто лише 11340,72грн., здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків не привело до повного погашення суми податкового боргу (а.с.9-15,19-20,24-35).

Згідно актів опису майна від 10.07.2014 №7 та від 09.02.2015 №4 описано майно на суму 9087276,39грн. та перебуває в податковій заставі згідно витягів про реєстрацію з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.57-58,59-60).

Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ДП "Кіровоградський облавтодор" зареєстровано 10 земельних ділянок, але не на праві власності, а на праві постійного користування земельною ділянкою та як орендар (а.с.70-76).

Згідно відомостей про права власності зареєстровано майновий комплекс за адресою: Новомиргородський район, с. Костянтинівка, вул. Механізаторна, 16 , але власником є ВАТ "ДАК" Автомобільні дороги України", тобто орган в управлінні якого перебуває боржник. У власності ДП "Кіровоградський облавтодор" перебуває лише будинок за адресою с. Підгайці, вул. Московська, буд.9 ., але згідно рішення Великосеверинівської сільської ради від 20,05.2011 року "Про затвердження акту комісії" будинок передано на баланс Великосеверинівської сільської ради та наказом від 25.10.2012 року будинок передано в ОСББ (а.с.61).

Майновий комплекс за юридичною адресою ДП "Кіровоградський облавтодор" м.Кропивницький, вул. Полтавська, буд.38 згідно витягу належить Державі в особі також ВАТ "ДАК" "Автомобільні дороги України" на праві оперативного управління (а.с.68).

Відповідачем надано інформацію у відповідь на лист ДФС від 22.03.2019 року №4900/10/11-28-17-16 щодо суми залишкової балансової вартості майна, яке перебуває у власності підприємства, листом від 25.03.2019 №373, в якому повідомив, що майно яким користується ДП "Кіровоградський облавтодор" у виробничій діяльності передано до статутного фонду ВАТ "ДАК" Автомобільні дороги України" при створені Компанії згідно постанови КМУ від 28.02.2002 року №221, тобто майно, яке перебуває у власності підприємства та може бути використане в рахунок погашення боргу відсутнє (а.с.68).

За ДП "Кіровоградський облавтодор" зареєстровано автотранспортні засоби, які перебувають в податковій заставі в кількості 159 одиниць без зазначення залишкової балансової вартості згідно актів опису майна від 19.03.2018 року №7 та від 11.03.2019 року № 6, що складені відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру МВС України у Кіровоградській області. Відповідно до листа відповідача від 26.03.2019 року №393 залишкова балансова вартість транспортних засобів станом на 01.01.2019 року становить 15539702.33 гри.. але зазначений автотранспорт перебуває у користуванні боржника, а не у власності. Крім того, в листі повідомлено, що на все майно підприємства накладено обмеження у вигляді відчуження Ленінським відділом ДВС (а.с.77-80).

Тобто станом на момент звернення до суду вартість майна, що перебуває у податковій заставі становить в загальній сумі 24 626 978,72 грн. або 40,6 відсотків від загальної суми боргу, яка складає 60 656 632,94 грн., що є не достатнім для погашення податкового боргу, а також не може бути використано як джерело погашення податкового боргу, в зв`язку з тим, що не є власністю боржника та перебуває під арештом.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на все нерухоме майно ДП "Кіровоградський облавтодор" згідно постанови Ленінського відділу ДВС від 14.10.2014 року накладено арешт.

Відповідно до вимог ч.1 ст.42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому, стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.

Пунктом 95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено - стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно п.п. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.п. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Згідно до п.п.87.3.8 п.87.3 ст. 87 Податкового кодексу України у якості джерела погашення податкового боргу не можуть бути використані власні кошти юридичної особи, що використовуються для виплат заборгованості з основної заробітної плати за фактично відпрацьований час фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимоги про накладення арешту на кошти відповідача, які знаходяться на відкритих рахунках у банках, відмовивши в накладені арешту на кошти відповідача, які знаходяться в АБ "УКРГАЗБАНК" МФО 320478 на рахунку НОМЕР_1 , оскільки даний рахунок використовується для виплат заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Судом на встановлено таких витрат суб`єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) до Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул.Полтавська, 38, м.Кропивницький, 25015, код ЄДРПОУ 32039992) про стягнення податкової заборгованості та накладення арешту на кошти - задовольнити частковво.

Стягнути з Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», який має податковий борг, кошти з рахунків у банках обслуговуючих такого платника на суму податкового боргу 31 417 458,09 грн., на користь державного бюджету України на слідуючий рахунок: отримувач УК у м.Кроп./Кропивницький. банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код бану (МФО ГУ ДКСУ) 899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 38037409, код платежу 14010100. рахунок 31117029011002.

Накласти арешт на кошти Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», які знаходяться на відкритих рахунках у таких банках:

МФО 380805 АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ" У М. КИЄВІ НОМЕР_12;

МФО 300142 ПАТ "УКРІНБАНК" № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 ;

МФО 323583 КІРОВОГР.РУ"ПРИВАТБАНК",КРОПИВНИЦЬКИЙ НОМЕР_13, НОМЕР_14;

МФО 823016 ГУ ДКСУ У КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ НОМЕР_15, НОМЕР_16;

МФО 380054 ПАТ КБ"ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА НОМЕР_17, НОМЕР_18,

МФО 307770 АТ "А - БАНК" НОМЕР_19, № НОМЕР_7 , НОМЕР_20;

МФО 323475 ФКІРОВОГРАДСЬКЕ ОУ АТОЩАД М.КІРОВОГРА НОМЕР_21;

МФО 899998 Казначейство України (ел. адм. подат.) №37512000070746;

МФО 380281 ПАТБАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ"КИЇВ НОМЕР_22;

МФО 320478 АБ"УКРГАЗБАНК" № НОМЕР_8 , № НОМЕР_9 ;

МФО 380377 АТ "УКРБУДІНВЕСТБАНК" № НОМЕР_10 ;

МФО 300346 АТ "АЛЬФА-БАНК" У М.КИЄВІ НОМЕР_23;

МФО 380689 АТ "ВЕРНУМ БАНК" НОМЕР_24;

МФО 323583 КІРОВОГР.РУ"ПРИВАТБАНК",КРОПИВНИЦЬКИЙ НОМЕР_25, НОМЕР_26, НОМЕР_27, НОМЕР_28;

МФО 820172 ДЕРЖКАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ,М.КИЇВ 35225310002247;

МФО 313849 АКБ "ІНДУСТР1АЛБАНК" НОМЕР_29, НОМЕР_29;

МФО 339072 АТ "РВС БАНК" № НОМЕР_11 .

Відмовити в накладені арешту на кошти Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» які знаходяться в АБ "УКРГАЗБАНК" МФО 320478 на рахунку № НОМЕР_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено 27 травня 2019 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник