Рішення № 81968568, 02.05.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2019
Номер справи
320/1591/19
Номер документу
81968568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2019 року № 320/1591/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Баришівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити та провести нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з часу звернення за призначенням пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після досягнення 55 річного віку та маючи більше 25 років стажу роботи трактористом в колгоспі при загальному стажі роботи 32 роки, він звернувся до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але відповідач протиправно відмовив йому у призначенні вказаної пенсії, чим позбавив передбачених законом гарантій.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у письмовому відзиві поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що посадовими особами Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області правомірно було відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії, оскільки рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області було підтверджено стаж роботи позивача трактористом 15 років 0 місяців 19 днів, а отже у нього немає права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Крім того відповідач зазначив, що позивачем до заяви було надано довідку про уточнюючий пільговий характер роботи трактористом-машиністом, яка неналежним чином оформлена.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як убачається з матеріалів справи, 02.01.2019 ОСОБА_1 , після досягнення 55-річного, звернувся до Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На підтвердження спеціального трудового стажу на посаді тракториста зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції позивач додав до заяви посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_1 , трудову книжку серії НОМЕР_2 , довідку ТОВ "Агро-С" уточнюючу пільговий характер роботи б/н, довідку №188-д від 02.10.2018, що СТОП "Баришівське" припинено шляхом приєднання до ТОВ "Агро-С", яке є правонаступником всіх прав та обов`язків, довідку №279 від 04.09.2018 про не використання ТОВ "Агро-С" печатки у своїй господарській діяльності, архівну довідку №137 від 13.07.2018, архівний витяг №136 від 13.07.2018.

Відповідно до вказаних документів, зокрема копії трудової книжки серії НОМЕР_2 вбачається, що позивач у періоди:

з 13.12.1985 по 01.04.2004 - працював трактористом в радгоспі "Баришівський" (з 24.12.1996 - КСП "Баришівське", з 26.02.2000 - СТОВ "Агрофірма Нива");

з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 - працював трактористом в СТОВ "Баришівське" (з 31.03.2016 - ТОВ "Агро-С").

За результатами розгляду заяви позивача, Баришівським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області прийнято рішення від 11.01.2019 №1, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, підставою відмови зазначено, що пільговий стаж роботи позивача складає лише 15 років 0 місяців 19 днів, а тому він матиме право на пенсію на пільгових умовах при досягненні 60 років.

Вважаючи відмову безпідставною, позивач оскаржив дії відповідача до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі – Закон №1058-IV).

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі – Закон №1788), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Віднесення господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства.

Таким чином, право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" мають особи, які: досягли 55 років; мають загальний стаж роботи не менше 30 років; мають не менше 20 років стажу роботи на посаді тракториста, при цьому протягом вказаного строку були оформлені на роботу трактористами та мали відповідні посвідчення, а також були постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві.

Відповідно до частини першої статті 48 Кодексу Законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Статтею 62 Закону №1788 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі – Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку №637).

Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 439/1148/17.

Відповідно до вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що в трудовій книжці позивача містяться записи про його роботу в радгоспі " ОСОБА_2 " у період з 13.12.1985 по 01.04.2004 та в СТОВ "Баришівське" в періоди з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 на посаді тракториста.

Натомість, відповідач ставить під сумнів наявність умов, при яких може бути призначена пенсія на пільгових умовах, зокрема факт роботи позивача на посаді тракториста у періоди з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 та вказує на неможливість врахування періоду роботи позивача у вказані періоди, оскільки уточнююча довідка ТОВ "Агро - С", який є правонаступником СТОВ "Баришівське", оформлена неналежним чином, а саме не містить дати, номеру видачі та не завірена печаткою організації.

Судом встановлено, що в поданій позивачем до пенсійного органу уточнюючій довідці ТОВ "Агро - С" відсутні дата, номер видачі та вона не завірена печаткою організації.

Разом з тим, у відповідності до архівної довідки від 13.07.2018 №137, яка видана Комунальною установою "Баришівський районний трудовий архів" та була надана позивачем до пенсійного органу разом з заявою, в документах архівного фонду СТОВ "Баришівське" зазначено наступні відомості про роботу ОСОБА_1 :

Зарахований на роботу по переводу на посаду тракториста з 01 квітня 2004 року. Наказ №-2к від 01.04.2004;

Звільнений з роботи згідно ст. 36 п. 1 КЗпП України (за угодою сторін) з посади тракториста з 03 грудня 2007. Наказ директора товариства №112-к від 03.12.2007;

Зарахований на посаду тракториста з 19 березня 2008 року. Наказ директора товариства №28-к від 19.03.2008;

Звільнений з роботи згідно ст. 36 п. 1 КЗпП України (за угодою сторін) з посади тракториста з 01 грудня 2008. Наказ директора товариства №107-к від 28.11.2008;

Зарахований на посаду тракториста з 17 березня 2009 року. Наказ директора товариства №23-к від 17.03.2009;

Звільнений з роботи згідно ст. 36 п. 1 КЗпП України (за угодою сторін) з посади тракториста з 05 грудня 2011. Наказ директора товариства №156-к від 05.12.2011;

Зарахований на посаду тракториста з 02 квітня 2012 року. Наказ директора товариства №46-к від 02.04.2012;

Звільнений з роботи згідно ст. 36 п. 1 КЗпП України (за угодою сторін) з посади тракториста з 07 грудня 2012. Наказ директора товариства №151-к від 07.12.2012;

За період роботи на посаді тракториста з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 відомостей про переведення на іншу роботу, про роботу з неповним робочим днем, відпусток без збереження заробітної плати на гр. ОСОБА_1 не виявлено.

Копії вказаних наказів наявні в матеріалах справи.

Крім того, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем до заяви, також, додавалась довідка ТОВ "Агро - С" №279 від 04.09.2018, відповідно до якої товариство повідомляє, що після набрання чинності ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами - підприємцями", ТОВ "Агро - С" не використовує печатку у своїй господарській діяльності.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що позивач не має права на призначення пільгової пенсії, оскільки надана ним уточнююча довідка за період роботи в СТОВ "Баришівське" з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012, правонаступником якого є ТОВ "Агро - С", оформлена неналежним чином, оскільки основним документом, який підтверджує трудовий стаж є трудова книжка.

Суд констатує, що в трудовій книжці ОСОБА_1 містяться записи про його роботу в радгоспі "Баришівський" у період з 13.12.1985 по 01.04.2004 та в СТОВ "Баришівське" в періоди з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 на посаді тракториста, які не визнавались недійсними за жодної правової процедури.

Окрім того, суд наголошує, що відповідач, всупереч вимогам частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не надав суду будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо його безпосередньої зайнятості на роботах в радгоспі "Баришівський" та СТОВ "Баришівське" у період з 13.12.1985 по 01.04.2004 та в СТОВ "Баришівське" в періоди з 01.04.2004 по 03.12.2007, з 19.03.2008 по 01.12.2008, з 17.03.2009 по 05.12.2011, з 02.04.2012 по 07.12.2012 на посаді тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції.

Отже, наведене свідчить про наявність у позивача права на пенсію згідно пункту "в" статті 13 Закону №1788-XII.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому вважає, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем належним чином доведено, а Баришівським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області та наявними у матеріалах справи доказами не спростовано бездіяльність Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо вирішення питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 768,40 грн., підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Баришівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити та провести нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з часу звернення за призначенням пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Баришівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.