
Справа № 428/5703/19
Провадження № 1-кс/428/3817/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2019 року м. Сєвєродонецьк
Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Кордюкова Ж.І., за участю секретаря судового засідання Чумак Ю.А., прокурора відділу прокуратури Луганської області Кожем`яки І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання старшого слідчого Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області Мірошниченко В.В., погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області Кожем`якою І.В., про тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю,-
ВСТАНОВИВ:
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017131370000138 від 31.08.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364-1, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудове розслідування розпочато за фактом протиправних дій посадових осіб ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» та ПАТ «Луганськгаз», внаслідок яких не здійснено подачу тепла до абонентів ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» у м. Сєвєродонецьк.
Розпорядженням в.о. голови Сєвєродонецької міської ради Фесенко ОСОБА_1 . № 304 від 26.10.2018 року запроваджено опалювальний сезон 2018-2019 рр. м. Сєвєродонецька з 27.10.2018 року.Абоненти м. Сєвєродонецька у централізованому порядку обслуговуються двома теплогенеруючими підприємствами - КП «Сєвєродонецьктеплокоммуненерго» (далі КП «СТКЕ») та Державним підприємством "Сєвєродонецька теплоенергоцентраль" (далі ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»).
ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» у визначений розпорядженням № 304 Сєвєродонецької міської ради строк не розпочало опалювальний сезон у зв`язку із невиконанням з боку ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» умов, передбачених Положенням «Про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонувмання ринку природного газу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 року № 867.
Так, згідно із вказаним положенням, виробник теплової енергії має (у даному випадку - ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ») право з 1 листопада 2018 року по 1 травня 2020 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК “Нафтогаз України” у разі виконання таких умов:
1) укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з НАК “Нафтогаз України” відповідно до законодавства;
2) виконання виробником, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України “Про теплопостачання” або якому надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс або індивідуально визначене майно з вироблення теплової енергії, що використовувалися виробником теплової енергії, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 191 Закону України “Про теплопостачання”, обов`язку щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання;
3) виконання виробником теплової енергії, що також придбаває природний газ, у тому числі для виробництва електричної енергії, установлених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 670 “Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва” (Офіційний вісник України, 2015 року, № 53, ст. 1722) вимог щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
Крім того, виробнику теплової енергії необхідно виконати одну з таких умов:
досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та неперерахованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 10, ст. 482; 2003 р., № 44, ст. 2309), за усіма укладеними з НАК “Нафтогаз України” договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків; або укладення з НАК “Нафтогаз України” договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або подання виробником теплової енергії до НАК “Нафтогаз України” погодженого НАК “Нафтогаз України” та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 року щодо всіх договорів з НАК “Нафтогаз України”), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК “Нафтогаз України”, та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядку розрахунків, установленого між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
Досудовим розслідуванням, під час проведення слідчих дій встановлено, що ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» не виконано жодної з умов в частині розрахунків з постачальником природного газу — НАК «Нафтогаз України», тобто не досягнуто рівня 90% розрахунків за раніше спожитий газ, не укладено договору про реструктуризацію боргу, не узгоджено та не подано графік погашення заборгованості.
Під час допиту свідок директор ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» ОСОБА_2 пояснив, що загальна заборгованість ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» перед НАК «Нафтогаз України» за раніше спожитий природний газ складає 313 млн. грн. Рівень розрахунків складає 87 %, а 3 %, який недостає до необхідного рівня, складають у еквіваленті національної валюти України 67 млн. гривень. Заборгованість ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» перед ПАТ «Луганськгаз» складає 25 млн. грн., через що, в тому числі, ПАТ «Луганськгаз» мав право не здійснювати транспортування газу від постачальника (НАК «Нафтогаз України») до споживача (ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ»).
В той же час, згідно із інформацією, оприлюдненою на веб-сайті НАК «Нафтогаз України» за посиланням http://www.naftogaz.com, встановлено, що 3% заборгованості ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» перед НАК «Нафтогаз України», яких не достає до рівня розрахунків 90 %, складає 66,4 млн. грн., загальна заборгованість 449 млн. грн.
Вищевказане, враховуючи норми чинного законодавства, унеможливлює придбання природного газу ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» у НАК «Нафтогаз України», у зв`язку із чим НАК «Нафтогаз України» не затверджує обсяги (ліміти) природного газу для його постачання до ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» для подальшого виробництва теплової енергії до абонентів, які обслуговуються ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ».
Під час досудового розслідування, в ході встановлення обставин, що призвели до виникнення кредиторської заборгованості ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» та неможливості своєчасної подачі теплоносіїв до абонентів, встановлено, що ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» укладено із ТОВ «Укрконтракт» договір № 72 від 26.01.2018 року з капітального ремонту теплових мереж на суму 3 667 288 грн. з ПДВ.
Під час допиту свідок ОСОБА_3 пояснив, що він без офіційного працевлаштування працював у ТОВ «Укрконтракт» та приймав участь у проведенні ремонтних робіт, що здійснювались у ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ». Під час проведення вказаних робіт роботи виконані не в повному обсязі, в акти виконаних робіт вносились такі роботи, що фактично не проводились. Розрахунок з працівниками ТОВ «Укрконтракт» проводило з порушенням законодавства.
Зазначене може свідчити про здійснення посадовими особами ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» та ТОВ «Укрконтракт» дій, спрямованих на умисне завищення обсягів виконаних робіт з метою привласнення грошових коштів державного підприємства.
Вказані документи можуть бути предметом вчинення кримінального правопорушення та використані в якості речових доказів у вказаному кримінальному провадженні, через що необхідним є вилучення саме оригіналів таких документів.
У даному кримінальному провадженні іншим способом довести обставини, які передбачається доводити за допомогою вищезазначених документів, неможливо.
В клопотанні стороною кримінального провадження ставиться питання щодо необхідності отримання тимчасового доступу до речей та документів, з можливістю їх вилучення (виїмки), а саме до: договору № 72 від 26.01.2018 року, укладеного між ТОВ «Укрконтракт» та ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ», усіх додатків та додаткових угод до них, специфікацій та додатків до нього, актів приймання виконаних робіт форми КБ 2В, проектно-кошторисної документації, розрахунків загальновиробничих витрат, відомостей ресурсів, довідок про вартість виконаних будівельних робіт, дефектних актів, експертних звітів, календарних графіків виконаних робіт, розрахунків загальновиробничих витрат до локальних кошторисів, актів вартості устаткування, що придбається виконавцем робіт, зведених кошторисних розрахунків вартості об`єкта будівництва, рахунків на оплату, платіжних доручень, реєстрів платіжних доручень, чеків, товарно-транспортних накладних та інших документів, які підтверджують факт оплати грошових коштів ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» на користь ТОВ «Укрконтракт» за проведені роботи; договору щодо здійснення технічного нагляду за виконанням вказаних робіт між ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» та ТОВ «Укрконтракт», додатків до нього, актів прийняття виконаних робіт (наданих послуг), документів про їх вартість, документів, які підтверджують факт оплати грошових коштів ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» за проведені роботи (надані послуги), та іншої документації, пов`язаної із виконанням умов вищезазначених договорів, які перебувають у володінні ДП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ» (код ЄРДПОУ 00131050) за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, Сєвєродонецька ТЕЦ.
Враховуючи положення ч.2 ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання без виклику в судове засідання представника вказаної юридичної особи.
Заслухавши прокурора, який повністю підтвердив доводи, наведені в обґрунтування клопотання, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя встановив наступне.
Згідно з п.5 ч.2 ст.131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до абзацу першого ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Пунктом 4 ч.1 ст.162 КПК України встановлено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Згідно з першим абзацом ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
В судовому засіданні встановлено, що 31.08.2017 року до ЄРДР були внесені відомості про скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364-1, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 191 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження № 42017131370000138 від 14.05.2019 року.
У клопотанні ставиться питання отримання тимчасового доступу до документів щодо фінансово-господарської діяльності між ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» та ТОВ «Укрконтракт».
Як вбачається з витягу з кримінального провадження №42017131370000138 від 14.05.2019 року (епізод №3) до ЄРДР внесені відомості про скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, за заявою директора Харківського територіального управління НАБУ про те, що службові особи ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» неналежно виконують свої посадові обов`язки, що завдало істотної шкоди інтересам держави та призвело до збільшення кредиторської заборгованості підприємства, в тому числі через розтрату коштів під час фінансово-господарських відносин з ТОВ «Топаз», ТОВ «ПВН «ІНТЕКО», Корпорація підприємств «Союз», ТОВ «УКРКОНТРАКТ».
Проте, як вбачається з листа директора Харківського територіального управління НАБУ від 29.01.2018 року №14-198/3843, ним було спрямовано матеріали для внесення відомостей про скоєння кримінального правопорушення керівником ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» ОСОБА_2 за ст. 364 КК України.
З листа арбітражного керуючого Мучінського І.Д. від 19.01.2018 року, адресованого НАБУ, вбачається, що він викладає відомості, які, на його думку, можуть свідчити про скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ст.364 КК України, керівником ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ».
При цьому в жодному з зазначених повідомлень не зазначено, що розтрата коштів мала місце під час фінансово-господарських відносин ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» з ТОВ «Топаз», ТОВ «ПВН «ІНТЕКО», Корпорація підприємств «Союз», ТОВ «УКРКОНТРАКТ».
Відомості про скоєння кримінального правопорушення за ст. 364 КК України до ЄРДР за зазначеними вище повідомленнями внесені не були.
Крім того, ч.1, 2 ст.93 КПК України встановлено, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
З матеріалів кримінального провадження №42017131370000138 від 31.08.2017 року, доданих до клопотання, вбачається, що сторона кримінального провадження в порядку ст.ст. 40, 93 КПК України не зверталася до ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» чи ТОВ «Укрконтракт» з вимогою про надання необхідних документів, та, відповідно, не отримувала від вказаних юридичних осіб відмову.
Зазначене свідчить про те, що стороною кримінального провадження не доведено необхідності застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей і документів, що має наслідком відмову в задоволенні клопотання.
Керуючись ст.ст.110, 131-132, 159–166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошено 23.05.2019 року.
Слідчий суддя Ж. І. Кордюкова