Рішення № 81929735, 23.05.2019, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
23.05.2019
Номер справи
357/14918/18
Номер документу
81929735
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/14918/18

2/357/300/19

Категорія 29

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

23 травня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Бондаренко О. В. ,

при секретарі -Бондаренко Н. В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -

В С Т А Н О В И В :

17.12.2018 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що 04.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї. В декларації відповідач зазначила, що отримує державну допомогу на дітей одиноким матерям, пенсію по інвалідності з Пенсійного фонду України в м. Біла Церква, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, інших доходів немає. На підставі наданих документів рішенням від 06.12.2017 року управлінням призначено відповідачу допомогу на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року в розмірі 1487,00 грн., щомісячно. Після завершення періоду виплати допомоги відповідач 07.06.2018 року в черговий раз звернулась із заявою про призначення допомоги і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, в якій зазначила, що отримує державну допомогу на дітей одиноким матерям, пенсію по інвалідності з Пенсійного фонду України в м. Біла Церква, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, інших доходів немає. На підставі наданих документів рішенням від 12.06.2018 року управлінням призначено відповідачу допомогу на період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 1640,33 грн., щомісячно. 24.04.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог та 25.04.2018 року від Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області отримано відповідь з даними про доходи отримувачів державних соціальних допомог. В ході звірки даних було виявлено, що відповідачем не були задекларовані доходи від ПП « ОСОБА_2 .». До управління подано Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків ОСОБА_1 за 2017 рік від 31.07.2018 року №3929, а саме: дохід за 3 квартал 2017 року - ПП «Петерманн Ю.В.» в розмірі 304,76 грн., дохід за 4 квартал 2017 року - ПП « ОСОБА_2 .» в розмірі 414,28 грн.. За виявленими обставинами спеціалістами управління 15.08.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що відповідач надала неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розмір допомоги було завищено. На підставі вказаного акту начальнику управління було подано службову записку від 15.08.2018 року про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленням доходів, які не були враховані при і визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім`ї відповідача, рішенням від 17.08.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок допомоги на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року в розмірі 1367,72 грн. щомісячно. Після проведеного корегування суми призначеної допомоги за період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року з урахуванням доходів, які не були враховані, виникли підставі для проведення перерахунку допомоги на наступний період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року. Оскільки порушення виявлено у серпні 2018 року, рішенням від 20.08.2018 року проведений перерахунок допомоги на період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 1700,25 грн., з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року в розмірі 1847,93 грн., з 01.08.2018 року допомогу припинено. З 01.12.2017 року по 30.09.2018 року відповідачу була надміру виплачена державна соціальна допомога в розмірі 4 175,22 грн., тому, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 4 175,22грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та судові витрати по справі в розмірі 1762,00 грн..

Ухвалою суду від 24.01.2019 року у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з`явилась, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, до суду подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суд не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов до суду не подала.

На підставі ст. 280 ЦПК України та враховуючи думку позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що 04.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям і допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується заявою (а.с. 7-10), з якої вбачається, що трудова книжка втрачена, у шлюбі не перебуває, підприємцем не являється, не працює, на обліку у центрі зайнятості не перебуває.

З поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.11-12) вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син ОСОБА_4 , вона отримує державну допомогу на дітей одиноким матерям, пенсію, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, інших доходів немає, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок, додаткових джерел для існування за період з 01.01.2017 року по 01.12.2017 року не має.

06.12.2017 року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради винесло рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с.13) з якого вбачається, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року в розмірі 1487,56 грн., на підставі розрахунку державної соціальної допомоги від 06.12.2017 року (а.с. 14).

Як вбачається з довідки про розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 від 06.12.2017 року (а.с.15) сукупний дохід сім`ї за 6 місяців складає 13 695,82 грн., сукупний середньомісячний дохід сім`ї 2282,64 грн., два члена сім`ї.

Також, 07.06.2018 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям і допомоги на дітей одиноким матерям з декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується заявою (а.с. 16-19), з якої вбачається, що у шлюбі не перебуває, не працює, на обліку у центрі зайнятості не перебуває, дитину виховує сама. З поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.20-21) вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син ОСОБА_4 , вона отримує державну допомогу на дітей одиноким матерям, пенсію, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, інших доходів немає, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок, додаткових джерел для існування за період з 01.12.2017 року по 01.06.2018 року не має.

12.06.2018 року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняло рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с.22) з якого вбачається, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 1640,33 грн., на підставі розрахунку державної соціальної допомоги від 12.06.2018 року (а.с. 23).

Крім того, як вбачається з довідки про розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 від 12.06.2018 року (а.с.24) сукупний дохід сім`ї за 6 місяців складає 12779,22 грн., сукупний середньомісячний дохід сім`ї 2 129,87 грн., два члена сім`ї.

24.04.2018 року Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог та отримано відповідь з даними про доходи отримувачів соціальних допомог.

В ході звірки було виявлено, що відповідачем не було задекларовано доходи в якості заробітної плати від СПД, у зв`язку з цим було надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків ОСОБА_1 за 2017 рік від 31.07.2018 року №3929 (а.с. 26), з якої вбачається, що ОСОБА_1 не вказала отримані доходи, а саме: дохід за 3 квартал 2017 року - заробітна плата ПП «Петерманн Ю.В.» в розмірі 304,76 грн., дохід за 4 квартал 2017 року - заробітна плата ПП «Петерманн Ю.В.» в розмірі 414,28 грн..

Як вбачається із матеріалів справи, у зв`язку з виявленими обставинами позивачем 15.08.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації наданої заявником та членами його сім`ї на призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що керуючись інформацією наданою Білоцерківською об`єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Київській області, проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення соціальної допомоги заявником ОСОБА_1 , та на підставі висновків проведеної перевірки встановлено, що заявник та члени його сім`ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначеної у відповідності з заявою від 04.12.2017 року №2125 та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім`ї, було проведено неправильно. Розмір допомоги було завищено на 719,04 грн. за період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року. Також УСЗН встановило новий розмір державної соціальної допомоги в сумі 1367,72 грн. з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року (а.с.27).

Тому, рішенням від 17.08.2018 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с. 29) Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області було проведено перерахунок допомоги ОСОБА_1 на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року в розмірі 1367,72 грн. щомісячно. Соціальну допомогу призначено з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року включно, на підставі розрахунку від 17.08.2018 року (а.с. 30).

Як вбачається з довідки про розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 від 17.08.2018 року (а.с.31) сукупний дохід сім`ї за 6 місяців складає 14414,86грн., сукупний середньомісячний дохід сім`ї 2402,48 грн..

Рішенням від 20.08.2018 року (а.с. 32) проведений перерахунок допомоги в межах терміну призначення на період з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 1700,25 грн., з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року в розмірі 1847,93 грн., соціальну допомогу призначено з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року включно, на підставі розрахунку від 20.08.2018 року (а.с. 33).

Крім того, Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області двічі направляв відповідачу повідомлення від 27.08.2018 року №8845 та 19.09.2018 року №9582 (а.с. 35,39) про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 4 175,22 грн., які отримано останньою особисто 01.09.2018 року та відповідно 01.10.2018 року, що підтверджується роздруківками результатів пошуку поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором про вручення поштового відправлення (а.с.36-38,40,41). Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачем ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до п.12 вищезазначеного Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Абз. 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, про стягнення з відповідача на користь позивача надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 4175,22 грн..

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 280-283, 354-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 03193643, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул.. Ярослава Мудрого, 2) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), про стягнення надміру виплачених сум допомоги, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 4 175,22 грн. (чотири тисячі сто сімдесят п`ять гривень 22 копійки).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області судові витрати в розмірі 1762,00 грн. ( одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Рішення складено 23.05.2019 року.

СуддяО. В. Бондаренко