Рішення № 81915593, 22.05.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
580/1188/19
Номер документу
81915593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року справа № 580/1188/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Генерального прокурора України (далі - відповідач-1), Генеральної прокуратури України (далі - відповідач-2), в якому просить:

- визнати порушення відповідачами прав ОСОБА_1 на всебічний та об`єктивний розгляд звернення від 19.03.19 зі скаргою на бездіяльність прокуратури Черкаської області та прокурора Черкаської області, та на його особисту участь у розгляді заяви з можливістю аргументації її суті і надання пояснюючих документів;

- зобов`язати відповідачів всебічно та об`єктивно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 19.03.2019 та забезпечити його особисту участь у розгляді заяви з можливістю аргументації її суті, і з надання пояснюючих документів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 19.03.2019 відповідно до Закону України "Про звернення громадян" позивач надіслав скаргу на 2-х аркушах посадовій особі Генеральної прокуратури, Генеральному прокурору України.

02 квітня 2019 року на адресу позивача надійшов лист № 04/2/3-р-19 від 28.03.2019 з відповіддю Генеральної прокуратури України, де повідомлялося, що скарга позивача направлена для її розгляду до прокуратури Черкаської області, яка і повинна буде надати позивачеві відповідь по результатах розгляду. Позивач зазначає, що його скарга була спрямована на розгляд осіб, чия бездіяльність оскаржувалася позивачем, і будь-яких пояснень того, чому вказана скарга спрямована особам, бездіяльність яких оскаржує позивач, лист не містив, а відповідно з нормами частини 4 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржується.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані у даній ухвалі.

15 квітня 2019 року ОСОБА_1 подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи виправленого позову і його копію.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 витребувано в прокуратури Черкаської області завірені копії скарги позивача від 19.03.2019 та супровідного листа Генеральної прокуратури України про її направлення на адресу прокуратури Черкаської області.

07 травня 2019 року на вимогу ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 прокуратура Черкаської області надала завірені копії звернення ОСОБА_1 від 19.03.2019 та супровідного листа Генеральної прокуратури України про його направлення до прокуратури області.

13 травня 2019 року представник відповідачів подав до суду відзив, в якому зазначив, що звернення позивача листом від 28.03.2019 № 04/2/3-р-19 направлено для розгляду до прокуратури Черкаської області відповідно до вимог КПК України, оскільки цією регіональною прокуратурою забезпечується нагляд за станом законності у кримінальних провадженнях, які розслідуються органами Національної поліції України у Черкаській області. Про це повідомлено ОСОБА_1 листом Генеральної прокуратури України від 28.03.2019 № 04/2/3-р-19.

У зверненні від 19.03.2019 ОСОБА_1 оскаржував бездіяльність посадових осіб прокуратури Черкаської області з питань контролю за повнотою, строками і якістю процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.

Таким чином, доводи позивача про те, що він звернувся до Генеральної прокуратури України в порядку Закону України "Про звернення громадян", є безпідставними, оскільки зі змісту звернення вбачається, що воно стосується досудового розслідування у кримінальних провадженнях, тому оскарження таких дій (бездіяльності) має відбуватися виключно за правилами, встановленими КПК України.

Безпідставним є посилання позивача на порушення норм ч. 4 ст. 7 закону України "Про звернення громадян", відповідно до якої забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, оскільки за зверненням позивача рішення прокурором Черкаської області не приймалось, при надісланні його на розгляд до прокуратури Черкаської області норми ч. 4 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" не порушено.

15.05.2019 від позивача надійшло клопотання про надання часу для підготовки і подання обґрунтованої відповіді на відзив.

Ухвалою від 17 травня 2019 року Черкаський окружний адміністративний суд у задоволенні вказаного клопотання відмовив.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 19 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Генеральної прокуратури із скаргою, в якій просив: створити за наказом Генерального прокурора комісію по вивченню питання ефективності у діяльності керівництва прокуратури Черкаської області з виїздом на місто; згідно статті 18 Закону України "Про звернення громадян" забезпечити ОСОБА_1 . реалізацію своїх прав в обсязі: особисто викласти аргументи особам, що перевірятимуть скаргу, та братимуть участь у перевірці поданої скарги, знайомитися з матеріалами справи перевірки, подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу, бути присутнім при розгляді заяви чи скарги, користуватися послугами організацій, які здійснюють правозахисну функцію.

28 березня 2019 року Генеральна прокуратура України направила ОСОБА_1 лист № 04/2/3-р-19, в якому зазначила, що його звернення щодо стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях та з інших питань розглянуто. Нагляд за додержанням законів з порушених у зверненні питань здійснюється прокуратурою Черкаської області.

З огляду на викладене звернення направлено для розгляду до вказаної прокуратури з пропозицією повідомити про результати розгляду.

Одночасно зазначено, що відповідно до вимог статей 303-307 КПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора розглядаються суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР). Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до статті 1 Закону № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі статтею 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Статтею 16 Закону № 393/96-ВР визначено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Відповідно до статті 40 Конституції України, Законів України "Про звернення громадян", "Про статус народного депутата України", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про комітети Верховної Ради України", статті 9 Закону України "Про прокуратуру" та з метою забезпечення реалізації прав громадян на особисте звернення до органів прокуратури України наказом Генеральної прокуратури України від 20 грудня 2017 року № 357 затверджено Інструкцію про порядок розгляду звернень і запитів та особистого прийому громадян в органах прокуратури України (далі - Інструкція).

Відповідно до частини 1 розділу І Інструкції ця Інструкція визначає порядок розгляду звернень громадян, запитів і звернень народних депутатів України, комітетів Верховної Ради України, депутатів місцевих рад (далі - звернення і запити), строки їх розгляду, а також основні вимоги до організації і проведення особистого прийому громадян у Генеральній прокуратурі України, у тому числі у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, регіональних, місцевих та військових прокуратурах (далі - органи прокуратури).

Відповідно до частин 1, 8, 10 розділу ІІІ Інструкції звернення, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Усі звернення та запити, що надійшли до органів прокуратури, підлягають попередньому розгляду. Попередній розгляд передбачає ознайомлення зі змістом звернень та запитів, перевірку правильності оформлення та належності порушених у них питань до компетенції прокуратури.

За результатами попереднього розгляду щодо кожного звернення і запиту визначеними у пункті 9 цього розділу особами у межах повноважень приймається одне з таких рішень: передання для розгляду керівнику органу прокуратури або його заступнику відповідно до розподілу обов`язків; передання для розгляду відповідному структурному підрозділу Генеральної прокуратури України або регіональної чи місцевої прокуратури, прокурору органу прокуратури; направлення за територіальністю та/або належністю; повернення заявнику з наданням відповідних роз`яснень; залишення без розгляду за наявності підстав, визначених статтею 8 Закону України "Про звернення громадян".

Частиною 11 розділу ІІІ Інструкції визначено, що Генеральному прокурору або виконувачу його обов`язків для розгляду подаються звернення, що надійшли від Президента України, Глави Адміністрації Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, голів Конституційного Суду України, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, голів Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Директора Національного антикорупційного бюро України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра оборони України, Міністра юстиції України, голів Служби безпеки України та Національної поліції України, а також запити народних депутатів України, звернення Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни, скарги на дії чи рішення першого заступника та заступників Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, заступника Генерального прокурора - Головного військового прокурора (далі - заступники Генерального прокурора), інші звернення з актуальних питань, що викликали підвищену увагу громадськості та засобів масової інформації.

Відповідно до частини 1 розділу IV Інструкції звернення громадян вирішуються у строк не більше одного місяця від дня надходження до прокуратури. Звернення, що не потребують додаткового вивчення і перевірки, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів, якщо інший строк не встановлено спеціальним законом.

Згідно із частинами 7, 8, 9 розділу IV Інструкції за результатами розгляду звернень приймається одне з таких рішень: задоволено - наведені у зверненні доводи визнано обґрунтованими і за результатами вжито заходів до поновлення прав і законних інтересів заявника (прийнято відповідне процесуальне рішення за результатами вирішення скарги на дії, рішення слідчого або прокурора; пред`явлено позов; здійснено вступ у справу, порушену за позовами інших осіб; внесено апеляційну, касаційну скарги або заяву про перегляд судового рішення; надано письмову вказівку відповідно до статті 26 Закону України "Про прокуратуру"); відмовлено у задоволенні (відхилено) - вимоги заявника, викладені у зверненні, визнано необґрунтованими; роз`яснено - надано роз`яснення щодо компетенції органів прокуратури, вимог законодавства.

Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі порушені у ньому питання, заявнику надано відповідь.

Відповідь за результатами вирішення звернення надається тим органом прокуратури, якому його надіслано і до компетенції якого належить вирішення порушених у ньому питань.

Відповідно до статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобовязані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Відповідно до статті 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Як свідчать матеріали справи, 19 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Генеральної прокуратури із скаргою, в якій просив: створити за наказом Генерального прокурора комісію по вивченню питання ефективності у діяльності керівництва прокуратури Черкаської області з виїздом на місто; згідно статті 18 Закону України "Про звернення громадян" забезпечити ОСОБА_1 реалізацію своїх прав в обсязі: особисто викласти аргументи особам, що перевірятимуть скаргу, та братимуть участь у перевірці поданої скарги, знайомитися з матеріалами справи перевірки, подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу, бути присутнім при розгляді заяви чи скарги, користуватися послугами організацій, які здійснюють правозахисну функцію.

28 березня 2019 року Генеральна прокуратура України направила ОСОБА_1 лист № 04/2/3-р-19, в якому зазначила, що його звернення щодо стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях та з інших питань розглянуто. Нагляд за додержанням законів з порушених у зверненні питань здійснюється прокуратурою Черкаської області. З огляду на викладене звернення направлено для розгляду до вказаної прокуратури з пропозицією повідомити про результати розгляду. Одночасно зазначено, що відповідно до вимог статей 303-307 КПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора розглядаються суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду.

На переконання суду, направляючи скаргу позивача до прокуратури Черкаської області Генеральна прокуратура України недотрималася вимог статті 7 Закону № 393/96-ВР, відповідно до якої забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Суд вважає помилковим посилання Генеральної прокуратури України на вимоги статей 303-307 КПК України, відповідно до яких скарга на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора розглядаються суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, оскільки у своєму зверненні від 19 березня 2019 року позивач просив створити за наказами Генерального прокурора комісію по вивченню питання ефективності у діяльності керівництва прокуратури Черкаської області, а не оскаржував дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час проведення досудового розслідування.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частини 1, 2 статті 9 вказаного Кодексу передбачають що, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає, що для захисту порушених прав позивача в даному випадку слід вийти за межі позовних вимог і визнати протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України щодо не розгляду скарги позивача відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР та Інструкції про порядок розгляду звернень і запитів та особистого прийому громадян в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 20 грудня 2017 року № 357.

Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України щодо не розгляду скарги ОСОБА_1 від 19.03.2019 відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР та Інструкції про порядок розгляду звернень і запитів та особистого прийому громадян в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 20 грудня 2017 року № 357.

Зобов`язати Генеральну прокуратуру України розглянути скаргу ОСОБА_1 від 19.03.2019 відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР та Інструкції про порядок розгляду звернень і запитів та особистого прийому громадян в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 20 грудня 2017 року № 357.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

2) відповідачі - Генеральна прокуратура України та Генеральний прокурор України (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, ідентифікаційний код 00034051).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 22.05.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк