
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 р. Справа№0540/9546/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Кудрявцеві О.Ю., за участю представника Відповідача ОСОБА_1 ., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач) про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що після розгляду поданих документів рішенням Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 року Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з тим, що до його страхового стажу не зараховано період проходження військової служби з 31.10.1983 року по 04.06.1985 року, до страхового та пільгового стажу - період роботи з 15.11.1990 року по 09.06.1993 року, до пільгового страхового стажу - періоди роботи з 09.12.1985 року по 05.05.1986 року, з 06.05.1986 року по 31.10.1990 року. Позивач вважає, що рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 27.03.2017 р. було прийнято Відповідачем неправомірно.
Просить суд:
- Визнати неправомірними дії Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо незарахування до пільгового стажу періоду проходження військової служби в Радянській армії 31.10.1983 по 04.06.1985р., періоду роботи у якості прохідника з 15.11.1990 по 09.06.1993р. в ФДУП «Державний трест «Арктикуголь» (підприємство Російської Федерації), періоду роботи учнем підземного прохідника і період навчання в НКК п/о ВАТ «Трест «Артемшахтострой» з 09.12.1985 по 05.05.1986 рр. та періоду роботи підземним прохідником з повним робочим днем під землею з 06.05.1986 по 31.10.1990 рр.
- Визнати неправомірним та скасувати рішення Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 27.03.2017 р. про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з 13 вересня 2016 р.
- Зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням наступних періодів роботи: проходження військової служби в Радянській армії з 31.10.1983р. по 04.06.1985р., періоду роботи у якості прохідника з 15.11.1990р. по 09.06.1993р. в ФДУП «Державний трест «Арктикуголь» (підприємство Російської Федерації), періоду роботи учнем підземного прохідника і період навчання в НКК п/о ВАТ «Трест «Артемшахтострой» 09.12.1985р. по 05.05.1986р. та періоду роботи підземним прохідником з повним робочим днем під землею з 06.05.1986 по 31.10.1990р.
Ухвалою суду від 14 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
14 січня 2019 року справу прийнято до провадження судді Череповського Є.В. і позовну заяву залишено без розгляду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2019 року позовну заяву залишено без руху у відповідності до ч. 13 ст. 171 КАС України та надано Позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
08 травня 2019 року розгляд адміністративної справи продовжено, призначено судове засідання на 22.05.019 року.
04.12.2018 року до суду надійшов відзив на позов, згідно якого право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 50 років за наявності стажу роботи не менше 21 року (в період звернення з 1 квітня 2016 по 31 березня 2017 року), з них не менше 10 років на зазначених роботах. Страховий стаж ОСОБА_2 в українській системі пенсійного забезпечення складає 19 років 9 місяців 27 днів, в тому числі стаж на підземних роботах по списку № 1 - 6 років 4 місяці 21 день. До страхового стажу не включено період проходження строкової військової служби (1983-1985 рр.), оскільки відсутній документ, який підтверджує зазначений період стажу. Тому, вважає, відсутні що підстави для зарахування спірних періодів роботи до пільгового стажу та задоволення позову. До стажу роботи на пільгових умовах за списком № 1 гр. ОСОБА_2 не враховано період роботи у якості прохідника за період роботи в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктикуголь» з 22.08.1992 по 09.06.1993 року у зв`язку із відсутністю атестації робочих місць за умовами праці на зазначеному підприємстві. Період роботи учнем підземного прохідника та за період навчання в НКК з 09.12.1985 по 05.05.1986 року встановлено, що документи містять штамп та печатку підприємства, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2, тож провести перевірку достовірності документів щодо підтвердження пільгового характеру роботи та підстав їх видачі немає можливості. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судове засідання Позивач та його представник не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином, просили справу розглянути без їх участі.
Представник Відповідача в судовому засіданні заперчив проти позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представника Відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки (а.с. 15), фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач - Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (правонаступник Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області), є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
До Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області року надійшли копія листа департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 18.10.2016 року №32202/02-31, формуляр E/UCR-3 на ОСОБА_2 із необхідністю заповнення періодів роботи в Україні та прийняття рішення про призначення пенсії за віком ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VII.
Пенсійний орган рішенням від 27 березня 2017 року в призначенні пенсії на пільгових умовах Позивачу відмовив, мотивуючи відмову у зв`язку із відсутністю необхідного підземного стажу.
Управлінням під час розрахунку стажу для пенсії за віком не враховано до страхового стажу не зараховано період проходження строкової військової служби з 31.10.1983 р. по 04.06.1985 р., оскільки відсутній документ, який підтверджує зазначений період стажу.
Крім того, під час розрахунку стажу для пенсії за віком Позивачу не враховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 15.11.1990 року по 09.06.1993 року у якості прохідника в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктикуголь» у зв`язку із відсутністю атестації робочих місць за умовами праці на зазначеному підприємстві.
До пільгового стажу не враховано період роботи учнем підземного прохідника та навчання в НКК з 09.12.1985 по 05.05.1986 року, а також період роботи підземним прохідником з повним робочим днем під землею з 06.05.1986 року по 31.10.1990 року в зв`язку з відсутністю можливості провести перевірку достовірності документів щодо підтвердження пільгового характеру роботи та підстав їх видачі за вказані періоди.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції Закону України №213-VIII від 02.03.2015р.), право на пенсію за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 50 років за наявності стажу роботи не менше 21 року (в період звернення з 1 квітня 2016 по 31 березня 2017 року), з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461 затверджено, зокрема, список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «а» статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення», мають право працівники виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. При цьому, обов`язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість працівника повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України, ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17), оцінюватися судом мають саме підстави, тобто мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву щодо пенсії.
Орган Пенсійного фонду не зарахував спірний період роботи учнем підземного прохідника та навчання в НКК з 09.12.1985 року по 05.05.1986 року, період роботи підземним прохідником з повним робочим днем під землею з 06.05.1986 року по 31.10.1990 року до пільгового стажу, виходячи з того, що підприємство - роботодавець знаходиться на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі.
Судом встановлено, що із записів трудової книжки, яка оформлена на ім`я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, вбачається, що останній працював:
- з 09.12.1985 року по 22.01.1986 року на посаді учня прохідника з повним робочим днем під землею в Тресті «Артемшахтострой» шахто будівельне управління № 3;
- з 23.01.1986 року по 06.05.1986 року направлений на навчання в НКК ВО «Артемвугілля» на курси прохідників;
- з 06.05.1986 року по 31.10.1990 року на посаді підземного прохідника з повним робочим днем під землею в Тресті «Артемшахтострой» шахто будівельне управління № 3.
Зазначені записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені їх підписом, та скріплені печатками.
Суд зауважує, що за вказані спірні періоди в трудовій книжці наявні всі необхідні відомості для зарахування цих періодів до пільгового стажу.
Щодо періоду проходження Позивачем військової служби у період з 31.10.1983 року по 04.06.1985 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. ч. 2 ст. 56 Закону України до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Підставою для не зарахування до страхового стажу цього період є те, що у трудовій книжці не вказані дата та номер військового квитка Позивача.
Разом з цим, на підставі п..4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов`язків в органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Однак Відповідач не витребував у Позивача додаткові документи на підтвердження проходження військової служби та не запропонував надати додаткові документи.
Для підтвердження періоду проходження військової служби Позивачем надано військовий квиток серії НОМЕР_1 . Відповідно до вказаних документів Позивач проходив службу в лавах Збройних сил СРСР в період з 01.10.1983 року по 16.6.1985 року.
Виходячи із навчених норм законодавства, враховуючи те, що період проходженняПозивачем військової служби у складі Збройних сил СРСР з 31.10.1983 року по 04.06.1985 року підтверджується записами у військовому квитку, суд вважає необхідним зарахувати цей період до трудового стажу Позивача, а відтак рішення Відповідача про незалік трудового стажу в цій частині є незаконним та підлягає скасуванню.
Щодо періоду роботи Позивача з 15.11.1990 року по 09.06.1993 року у якості прохідника в Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Арктикуголь», суд зазначає натупне.
Згідно з п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 року №1029, архіпелаг Шпіцберген відноситься до районів Крайньої Півночі.
Пільгове обчислення страхового стажу проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами (абз. 3 п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до п.п. «б» п. 7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 3 Наказу Мінпраці України від 18.11.2005 №383 «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Крім того, відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавством покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення, або неякісне проведення, не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист, щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи, що записами у трудовій книжці ОСОБА_2 та довідкою ФДУП «Державний трест «Артиквугілля» №391/сп від 25.05.2016 року підтверджується те, що у період з 15.11.1990 року по 09.06.1993 року за трудовим договором він працював на руднику «Баренцбург» на архіпелазі Шпіцберген прохідником, виконуючим обов`язки гірничого майстра і ці посади відносяться до списку №1. Не проведення керівництвом підприємства, на якому працював Позивач, атестації робочих місць не може позбавляти Позивача конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань про право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Оночасно суд зазначає, що достатнім і необхідним способом захисту прав Позивач є визнання протиправним і скасування спірного рішення органу ПФУ.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки Позивач при поданні позову сплатив судовий збір в розмірі 704,80 грн., суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 704,80 грн. на користь Позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 35, код в ЄДРПОУ 42172734) про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 27.03.2017 р. про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах з 13 вересня 2016 р.
Зобов`язати Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням наступних періодів роботи: проходження військової служби в Радянській армії з 31.10.1983р. по 04.06.1985р., періоду роботи у якості прохідника з 15.11.1990р. по 09.06.1993р. в ФДУП «Державний трест «Арктикуголь» (підприємство Російської Федерації), періоду роботи учнем підземного прохідника і період навчання в НКК п/о ВАТ «Трест «Артемшахтострой» 09.12.1985р. по 05.05.1986р. та періоду роботи підземним прохідником з повним робочим днем під землею з 06.05.1986 по 31.10.1990р.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення складене в повному обсязі та проголошено в судовому засіданні 22 травня 2019 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Череповський Є.В.