
Справа №498/277/19
Провадження №1-кс/498/113/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2019 року смт. Велика Михайлівка Одеської області
Слідчий суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області – Чернецька Н.С., за участю секретаря судового засідання- Іванова І.С., розглянувши внесене у кримінальному провадженні №12019160280000016 від 17.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191КК України, клопотання слідчого СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУ НП в Одеській області – Славінської І.Б. про призначення експертизи,
ВСТАНОВИВ:
16 травня 2019 року до суду з клопотанням про призначення експертизи звернулась слідчий СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУ НП в Одеській області – Славінська І.Б.
Клопотання мотивує тим, що 16.01.2019 року до секретаріату Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області надійшли матеріали Південного офісу Держаудитслужби про те, що на їх думку службова особа Відділу освіти, культури та туризму Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області привласнила грошові кошти.
Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 214 КПК України внесено слідчим СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області старшим лейтенантом поліції Славінською Іриною Борисівною до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 січня 2018 року за №12019160280000016 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування було встановлено, що відповідно до п. 1.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2018 року на підставі направлень, виданих начальником Південного офісу Держаудитслужби Муратовим О.М. від 09.11.2018 року №804, від 20.11.2018 року №837 та №841, від 28.11.2018 року №871, ревізійною групою начальника відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Південного офісу Держаудитслужби Шестакової О.М., головних державних аудиторів зазначено відділу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ., головного державного аудитора сектору перевірок закупівель відділу контролю у сфері закупівель Південного офісу Держаудитслужби ОСОБА_3 проведена планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, культури та туризму Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області (керівник – Маковецька Олена Степанівна, головний бухгалтер – Мітіна ОСОБА_4 Василівна), код згідно ЄДРПОУ 40708982, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , 67100, за період з 01.08.2016 року по 31.10.2018 року, якою було встановлено ряд порушень фінансової дисципліни, що призвели до матеріальної шкоди (збитків).
За результатами контрольного заходу складений акт №03-11/70 від 22.12.2018 року, який підписано 26.12.2018 року без заперечень.
Ревізією фінансово-господарської діяльності Відділу освіти встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат на загальну суму 876,25 тисяч гривень, з яких порушення, що призвели до матеріальної шкоди (збитків) на суму 312,08 тисяч гривень.
Вжитими в ході ревізії заходами на теперішній час порушення, що призвели до втрат, відшкодовані у загальній сумі 513,4 тисячі гривень, в тому числі порушення, що призвели до матеріальної шкоди (збитків) відшкодовані у сумі 1,84 тисячі гривень.
Зокрема, ревізією встановлені наступні порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрат: 1. З виплат заробітної плати та нарахувань на заробітну плату: 1.1. Всупереч вимогам п.п. 2 п. 3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою КМУ від 14 січня 2015 року за №6, та на порушення частини 1 статті 103-2 Бюджетного кодексу України 2016-2017 роках та поточному періоді 2018 року Відділом освіти кошти освітньої субвенції у сумі 511,55 тисяч гривень направлені на виплату надбавки директорам навчально-виховних комплексів за керівництво дошкільними групами закладів, на виплату заробітної плати бібліотечних працівників та використані не за цільовим призначенням.
Порушення відшкодовано в повному обсязі.
Відповідальні особи: начальник Відділу освіти ОСОБА_5 , головний бухгалтер ОСОБА_6 .
1.2. На порушення вимог п. 4 постанови КМУ від 03 квітня 1993 року за №245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» зі змінами та п. 4 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року за №43, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30 червня 1993 року за №76, протягом ревізійного періоду завідуючим господарством, які працювали на повну ставку в 3-х закладах освіти, підпорядкованих Відділу освіти, та працювали за внутрішнім сумісництвом на посаді комірника, підсобного робітника та лаборанта необґрунтовано нарахована та виплачена заробітна плата у сумі 68,76 тисяч гривень та, як наслідок, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного соціального внеску у загальній сумі 15,13 тисяч гривень.
Порушення не усунуто.
Відповідальна посадова особа – економіст ОСОБА_7 , яка згідно наказу від 22.10.2018 року за №31-к/тр звільнена з 31 жовтня 2018 року.
1.3. На порушення п. 36 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 року за №102, окремим педагогічним працівникам, які займають керівні посади, а саме: заступникам директорів 2-х загальноосвітніх навчальних закладів, підпорядкованих Відділу освіти, згідно тарифікації по загальноосвітнім навчальним закладам встановлена та відповідно сплачувалася додаткова оплата праці за класне керівництво, в результаті, необґрунтовано нарахована та сплачена додаткова оплата за класне керівництво у загальній сумі 53,61 тисяча гривень та, як наслідок, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного соціального внеску у загальній сумі 11,79 тисяч гривень.
Порушення не усунуто.
Відповідальна посадова особа – економіст ОСОБА_7 , яка згідно наказу від 22.10.2018 року за №31-к/тр звільнена з 31 жовтня 2018 року.
1.4. На порушення вимог п. 45 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 року №102, 3-м педагогічним працівникам з фізичного виховання Великомихайлівської опорної загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів при кількості 23-х класів встановлена доплата за проведення позакласної роботи з фізичного виховання учнів у завищеному розмірі, а саме 20% кожному замість передбачених 20% на заклад в цілому, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати у загальній сумі 40,20 тисяч гривень та, як наслідок, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного соціального внеску у загальній сумі 8,84 тисячі гривень. Порушення не усунуто.
Відповідальна посадова особа – економіст ОСОБА_7 , яка згідно наказу від 22.10.2018 року за №31-к/тр звільнена з 31 жовтня 2018 року.
2. З питань утворення та використання власних надходжень бюджетних установ: 2.1. На порушення вимог ч. 8 ст. 13, ч. 4 ст. 23 Бюджетного кодексу України, п. 23, п. 46, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28 лютого 2002 року за №228, у 2016-2017 роках за рахунок коштів загального фонду проводилась оплата продуктів харчування, які фактично були спожиті та відшкодовані. Відповідне порушення призвело до необґрунтованого використання коштів загального фонду кошторису у 2016-2017 роках на загальну суму 33,92 тисячі гривень та відповідно до вимог п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу є бюджетним правопорушенням.
Порушення не усунуто. Відповідальна посадова особа – головний бухгалтер ОСОБА_6
2.2. На порушення вимог ч. 8 ст. 13, ч. 4 ст. 23 Бюджетного кодексу України, п. 23, п. 46, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28 лютого 2002 року за №228, у 2016-2017 роках за рахунок коштів загального фонду проводилась оплата комунальних послуг, які фактично були спожиті та відшкодовані орендарями. Відповідне порушення призвело до необґрунтованого використання коштів загального фонду кошторису у 2016-2017 роках на загальну суму 18,73 тисячі гривень та відповідно до вимог п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу є бюджетним правопорушенням.
Порушення не усунуто. Відповідальна посадова особа – головний бухгалтер ОСОБА_6 .
2.3. На порушення вимог ст. 629 Цивільного кодексу України (щодо виконання умов договору), п.п. 3.1 діючих протягом ревізійного періоду договорів оренди, деяким орендарям орендна плата протягом 2016-2018 років нараховувалась та відповідно сплачувалась не в повному обсязі, в результаті чого Відділом освіти недоотримано доходів в сумі 8,16 тисяч гривень.
Порушення усунено в сумі 1,66 тисяч гривень. Відповідальна посадова особа – економіст ОСОБА_7 , яка згідно наказу від 22.10.2018 року за №31-к/тр звільнена з 31 жовтня 2018 року.
Згідно вищезазначеної довідки спеціаліст Південного офісу Держаудитслужби прийшов до висновку про необґрунтоване використання коштів загального фонду кошторису на загальну суму 876, 25 гривень, з яких порушення, що призвели до матеріальної шкоди (збитків) на суму 312,08 тисяч гривень.
До отриманих відомостей у довідці спеціаліста Південного офісу Держаудитслужби необхідно ставитись критично, оскільки дана довідка не є процесуальним джерелом доказів, згідно приписів ст. 84 КПК України та Глави 4 КПК України, оскільки процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
На підставі викладеного, слідчий вказує, для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, необхідні спеціальні знання експерта на даному етапі досудового розслідування виникла термінова необхідність у призначенні та проведенні судово-економічної експертизи до проведення якої необхідно залучити експерта Одеського-науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. На вирішення експертів просив поставити наступні питання: 1) Чи підтверджується документально встановлене за актом за №03-11/70 від 22.12.2018 року та наданими на дослідження документами, вилучених на підставі ухвали Великомихайлівського районного суду Одеської області від 05.04.2019 року, необґрунтоване використання коштів загального фонду, якщо так, то на яку суму? 2) Хто є відповідальною особою за використання коштів загального фонду та за чиєї вини було допущено необґрунтоване використання коштів загального фонду?
В судове засідання слідчий не з`явилась, надавши через канцелярію суду заяву, в якій підтримала клопотання про призначення судової економічної експертизи по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160280000016 від 17.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України, просила клопотання задовольнити та розглянути дане клопотання без його участі у зв`язку з великим навантаженням та неможливістю прибути до суду.
Оскільки ч.3 ст.244 КПК України регламентує, що особа, яка подала клопотання, повідомляється про місце та час його розгляду, проте її неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання, крім випадків, коли її участь визнана слідчим суддею обов`язковою, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без участі слідчого.
Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
За даним фактом 17 січня 2018 року СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області розпочато кримінальне провадження за №12019160280000016 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
З метою проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, враховуючи що проведення вищевказаної експертизи є одним з джерел встановлення об`єктивної істини, виникла обов`язкова необхідність у проведенні судово-економічної експертизи.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Нормами статті 243 КПК України передбачено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Згідно ч.1, 6 ст. 244 КПК України у разі якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
До ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи те, що для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, вважаю за необхідне клопотання слідчого СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУ НП в Одеській області – Славінської І.Б. про призначення експертизи задовольнити. Проведення вказаної експертизи доручити експерту Одеського науково – дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 244 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУ НП в Одеській області – Славінської І.Б. про призначення експертизи - задовольнити.
Призначити судово економічну експертизу в рамках кримінального провадження №12019160280000016 від 17.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України.
Проведення експертизи доручити експерту Одеського науково – дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вул. Прохорівська буд. 35, м. Одеса, 65005), попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експерта поставити наступні питання:
1) Чи підтверджується документально встановлене за актом за №03-11/70 від 22.12.2018 року та наданими на дослідження документами, вилучених на підставі ухвали Великомихайлівського районного суду Одеської області від 05.04.2019 року, необґрунтоване використання коштів загального фонду, якщо так, то на яку суму?
2) Хто є відповідальною особою за використання коштів загального фонду та за чиєї вини було допущено необґрунтоване використання коштів загального фонду?
Направити експерту: матеріали кримінального провадження за №12019160280000016 від 17.01.2019 року в 1 томі; оригінали документів, вилучені на підставі ухвали Великомихайлівського районного суду Одеської області від 05.04.2019 року, які поміщено до паперового короба та опечатано.
Висновок експерта спрямувати на адресу СВ Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУ НП в Одеській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Н.С. Чернецька